آیا رتبه الکسا ارزش دارد؟

اهمیت رتبه الکسا در چیست؟

رتبه الکسا چه ارزشی دارد؟ آیا بهینه سازی سایت برای بهبود رتبه الکسا به سئو سایت نیز کمک می کند؟ کاربران اینترنت هنوز می خواهند بدانند که آیا رتبه الکسا (Alexa) مهم است و ارزش رتبه الکسا در چیست؟ قبلا عملکرد الکسا جالب توجه نبود، بنابراین من تصمیم گرفتم پاسخ خودم را به این سئوال بدهم که آیا رتبه الکسا ارزشی دارد؟

ابتدا مقدمات:

  • الکسا میزان ترافیک دریافتی وبسایت را اندازه گیری می کند
  • این ترافیک از طریق استفاده از داده های جمع شده از کسانی که نوار ابزار الکسا (Alexa toolbar) را نصب کرده اند، برآورد می شود
  • این ترافیک براساس عملکرد سایت دارای نوار ابزار در طی سه ماه گذشته تخمین زده می شود
  • اگر سایت خود را در الکسا ثبت کرده باشید (از قطعه کد استفاده کنید)، الکسا ترافیک واقعی سایت بجای ترافیک تخمینی را استفاده خواهد کرد
  • الکسا تحت مالکیت شرکت آمازون می باشد.

چرا افراد به رتبه الکسا اهمیت می دهند؟

مردم به رتبه الکسا اهمیت می دهند زیرا الکسا به عنوان پراکسی یا جانشین اهمیت وبسایت ها عمل می کند. رتبه الکسا تعیین کننده چیزهای زیادی است از قبیل قیمتی که آگهی دهندگان حاضرند برای سفارش آگهی در سایت پرداخت کنند، دعوت شدن به کنفرانس ها و تجمع های مرتبط با محتوای سایت با عضویت و هتلینگ رایگان
بنابراین رتبه الکسا تنها یک سنجش نظری تخمینی نیست بلکه کاربران بطور مداوم به عنوان اندازه موفقیت وبسایت ها به آن رجوع می کنند.

آیا رتبه الکسا صحیح است؟

ابتدا بایستی تذکر داده شود که الکسا هرگز ادعا نکرده است که رتبه بندی سایت ها توسط الکسا بطور قطعی معتبر و صحیح است. بلکه مدعی است که صحیح ترین موجود است و این دو مدعی خیلی با هم فرق دارند. می توانید جوابیه الکسا به منتقدان را بخوانید.
صحت واقعی رتبه بندی مستلزم دیدن ترافیک همه وبسایت ها است که در حال حاضر امکانپذیر نیست مگر اینکه تمامی افراد دارای وبسایت مشترک الکسا شده و قطعه کد مربوطه درج کد رهگیری الکسا را در تمامی صفحات سایت های خود کپی کرده باشند (اتفاقی که به این سادگی رخ نمی دهد).
مهمترین نکته ای که باید در مورد صحت رتبه الکسا بدانیم این است که عملکرد الکسا براساس استفاده از نوار ابزار الکسا است. هر چه افراد بیشتری از آن استفاده کنند، هر چه این افراد بیشتر نماینده کاربران اینترنت به طول کل باشند، صحت نتایج بهتر است. و اگر یکی از این موارد کاهش یابد، صحت الکسا نیز کاهش می یابد. آیا طریقه نصب نوار ابزار الکسا را می دانید؟

اما آیا صحت رتبه الکسا واقعا مهم است؟

این سئوال شبیه این است که بپرسیم آیا داشتن مدرک دانشگاهی مهم است. یا مردان چه نوع زنی را جذاب می دانند. همه اینها به کسی بستگی دارد که سئوال را می پرسد و زمینه و حوزه سئوال. به عنوان یک قاعده، چیزها آنقدر ارزش دارند که مردم به آنها می نهند. اما بخاطر اینکه پاسخ سئوال را فلسفی نکنیم:
افراد زیادی از قبیل بازاریاب ها، گزارشگران و غیره به چیزی برای رتبه بندی محبوبیت وبسایت ها براساس جریان ترافیک آنها نیاز دارند و الکسا در این زمینه بهترین گزینه موجود در بازار وب است.
بنابراین پاسخ سئوال «بله» است. رتبه الکسا اهمیت دارد.
فقط بایستی بخاطر داشت که چه چیزی اندازه گیری نمی شود. همیشه خدا رتبه الکسا صحیح نیست. به کیفیت محتوا کاری ندارد. به قابل اعتماد بودن خود وبسایت کاری ندارد. به سادگی بهترین حدس ممکن را براساس پایش مخاطبان وبسایت های نمونه خاصی از جستجوگرهای دارای پلاگین خاص می زند.
همانند دانشگاه، تحقیقات عملی یا سایر سنجش و اندازه گیری ها، بهترین توصیه من این است که این شاخص را بشناسید و طبق نیاز خود از آن استفاده کنید یا آن را کنار بگذارید.

توجه

  • بسیاری نگران هستند که الکسا و سایت های مشابه بطور مستمر در حال از دست دادن صحت و فایده هستند زیرا پلاگین و نوار ابزار به تدریج محبوبیت خود را از دست داده است.
  • گزینه دیگر تعیین رتبه سایت Moz است. این وبسایت حاکمیت دامین و صفحه وب (domain and page authority) را رتبه بندی می کند و رتبه بندی خود را ماهانه به روزرسانی می کند.

الکسا اینترنت

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

وبسایت پلکسا به فروش می رسد. لطفا قیمت پیشنهادی و مشخصات تماس خود را از طریق فرم تماس با ما اعلان بفرمایید. در حال حاضر بازدید روزانه سایت حدود 15000 بازدید در روز و رتبه الکسا 2000 است.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا