آموزش تهیه سالنمای تدوین محتوا با کلمات کلیدی مهم

آموزش ساخت سالنمای سرمقاله قوی از طریق جستجوی کلمات کلیدی

رتبه الکسا تا حدود زیادی تحت تاثیر غنای محتوا است. همانطور که سالنامه سرمقاله و ویرایشی خود را تهیه می کنید، جستجوی واژه های کلیدی به شما کمک خواهد کرد که حاشیه ای رقابتی پیدا کرده و محتوایی تولید کنید که خوانندگان و مشتریان بالقوه به دنبال آن هستند. از نکات زیر برای شناخت کلمات کلیدی و موضوعات مهمی که به رشد حاکمیت دامین و امتیاز سایت و رنکینگ و سئو کمک می کنند، جذب مخاطبان و درگیر کردن مخاطبان در سایت استفاده کنید.

مبنای واژه های کلیدی رقابتی خود را تدوین کنید

اگر امسال می خواهید یک سالنمای ویرایشی برای خود برنامه ریزی کنید که شامل نوشتن محتوایی باشد که واژه های کلیدی آن در صنعت و حوزه محتوای خود رقیب نداشته باشد، با بررسی و شناخت توانایی های سایت خود برای رقابت در جستجو شروع کنید. یکی از راه های آسان شناسایی و فیلتر کلمات کلیدی اصلی و تهیه نقشه کلمات کلیدی استفاده از نرم افزار ردگیری رتبه سایت (Rank Tracker) می باشد. نرم افزار Rank Tracker را دانلود کرده و راهنمای استفاده از نرم افزار Rank Tracker را بخوانید.

سالنمای سردبیر محتوا

از ابزار سختی واژه کلیدی الکسا (Alexa Keyword Difficulty tool) استفاده کنید تا بفهمید که نمره قدرت رقابت سایت شما چند است. نمره توان رقابتی (competitive power score) اندازه توانایی سایت برای بالا بردن رتبه کلمات کلیدی است. هر چه قدرت رقابتی سایت بیشتر باشد، راحتتر می تواند واژه های کلیدی خود را به رتبه بالا برده و حاشیه رقابتی برای آنها ایجاد کند.

در تصویر زیر می بینید که نمره قدر رقابت سایت 64 است، یعنی سایت می تواند با واژه های کلیدی با نمره رقابتی کمتر از 64 رقابت کند (این اندازه توسط ابزار الکسا سنجیده می شود).

نمره توان رقابتی کلمه کلیدی
وقتی توانایی سایت خود برای رقابت را متوجه شدید، می توانید روی واژه هایی متمرکز شوید که توانایی گرفتن رتبه را دارند و از واژه های کلیدی که توان رقابت ندارید اجتناب کنید.

واژه های کلیدی موجود برای رقابت را کشف کنید

همچنین می توانید از ابزار سختی واژه های کلیدی الکسا برای شروع فرآیند کشف واژه های کلیدی برای سایت و سالنامه ویرایشی خود استفاده کنید. در مرحله دوم فرآیند این ابزار، عبارت یا واژه مرتبط با صنعت، محصول یا خدمات خود را وارد کنید.

ابزار سختی واژه های کلیدی الکسا

این ابزار لیستی از واژه های کلیدی سئو محور موجود گزارش می کند. هر واژه کلیدی این لیست دارای نمره تناظر نسبی (relevance score) است که نشانگر واژه های کلیدی مشابه کلمه هدف چیست و نمره شهرت (popularity score) آنها چند است که دفعات جستجوی یک عبارت توسط کاربران را نشان می دهد. اینکار به شناخت واژه های کلیدی مرتبط به حوزه کاری شما که مکررا توسط مخاطبان استفاده شده است، کمک میکند.
هر عبارت دارای یک نمره رقابتی نیز هست که می توانید با نمره قدرت رقابت سایت خود مقایسه کنید. اگر کلمه کلیدی دارای نمره رقابتی است که کمتر از نمره توان رقابتی سایت شماست، می توانید در موتورهای جستجو برای آن واژه رقابت کنید.

در گزارش الکسا از یک آیکون برای نمایش واژهایی که در محدوده و دامنه رقابتی شماست، استفاده می شود تا به سادگی این عبارات و واژه ها را به عنوان موضوع خوب برای نوشتن محتوا و رقابت در جستجو استفاده کنید. بعد از انتخاب واژه های کلیدی سالنامه ویرایشی خود، می توانید ان را به فضای کار الکسای خود اضافه کنید و ذخیره کنید.

انتخاب کلمات کلیدی براساس نمره محبوبیت

رقبای خود و آنچه منتشر می کنند را بشناسید

با استفاده از ابزار تبادل واژه کلیدی الکسا (Alexa Keyword Share of Voice tool) می توانید سایت هایی که بیشترین ترافیک را از واژه کلیدی مشابه واژه کلیدی شما دریافت می کنند را بشناسید. داده های حاصل از این ابزار به شما کمک می کند که محتوای سایت خود و چیزی که می خواهید منتشر کنید را بهتر بشناسید و شکاف دانش، سئوالات بدون پاسخ و موضوعاتی که می توانید پوشش دهید را بشناسید.

کلمه کلیدی هدف را به ابزار بدهید تا جدولی از سایت های برتر دریافت کننده ترافیک با این وازه کلیدی را ببینید و کلمات کلیدی اصلی موتورهای جستجوگر در طی شش ماه گذشته را ببینید.

در برگه ترافیک ارگانیک می توانید نمره تبادل صدا (share of voice) را ببینید، که درصد جستجوی یک واژه کلیدی است که به وبسایت ترافیک فرستاده است. همچنین نمره رتبه جهانی (global rank score) را می توانید مشاهده کنید که همان رتبه الکسا (Alexa Rank) سایت است (برآورد محبوبیت سایت).

این اطلاعات به شما کمک می کند وبسایت ها و وبلاگ های معروف را شناخته و نوع محتوای آنها که نظر موتور جستجوگر و مخاطبان را جلب کرده است، را بشناسید.

ترافیک ورودی وب سایت

برای دیدن نتایج بیشتر در مورد سایت خاص گزینه نمایش واژه های کلیدی ارگانیک “view organic keywords” را انتخاب کنید. این عمل گزارشی از واژهای کلیدی سایت مزبور برای رقیب ایجاد می کند. این گزارش واژه های کلیدی را نشان می دهد که سایت برای جذب ترافیک استفاده کرده است.

برای هر واژه نمودار نمره محبوبیت و همچنین نمره رقابت تبلیغاتی (advertising competition) نمایش داده می شود که نشانگر عدد تیپیک تبلیغات نمایش یافته برای آن واژه در موتورهای جستجوگر اصلی است. همچنین درصد ترافیک جستجو (percentage of search traffic) را نمایش می دهد که از این واژه جذب سایت شده است.

تهیه محتوا براساس بهترین کلمه کلیدی

این اطلاعات به شما کمک میکند بهترین واژه کلیدی ممکن را برای سایت خود انتخاب کنید که ترافیک ارگانیک را به سایت شما هدایت کند. اینکار موجب خلق ایده های جالب برای محتوای سایت می شود.

واژه های کلیدی پولی رقبای خود را در نظر داشته باشید

گزارش سایت برای شناخت عملکرد کلمات کلیدی برای شما و رقبای شما مفید است. همچنین می توانید واژه های کلیدی پولی رقبای خود را ببینید. وقتی گزارش اشتراک واژه کلیدی را نگاه می کنید، برگه ترافیک پولی را بزنید. این برگه واژه های کلیدی محبوب سایت های رقبا که به صورت پرداخت به ازای کلیک (PPC) است را برای شش ماه گذشته نمایش می دهد.

این گزارش نمره محبوبیت و نمره رقابت کلمات کلیدی هدف و همچنین تعداد تبلیغاتی هایی که برای ان واژه پرداخت کرده اند، را نمایش می دهد. همچنین شامل لیستی از سایت هایی است که برای واژه کلیدی آن عبارت پرداخت داشته اند.

گزارش صدای گل واژه

این اطلاعات زمانی مفید است که قصد داشته باشید از کمپین PPC استفاده کنید. بدین ترتیب وضعیت رقابت بر سر واژه های مد نظر خود را خواهید دید. می توانید اطلاعات بیشتری با کلیک بر هر یک از سایت ها مشاهده کنید. نمره فعالیت تبلیغی (advertising activity) تعداد آگهی هایی است که برای هر سایت مشترک در موتورهای جستجوی اصلی ظاهر شده است، بنابراین می توانید از بودجه هزینه شده بر واژه کلیدی خاص اطلاع پیدا کنید.

اقدامات تبلیغاتی

با دانستن واژه های کلیدی که رقبا برای آن پرداخت کرده اند، می توانید واژه هایی که برایشان مهم است را بفهمید. این نشانگر خوبی برای انتخاب واژه های کلیدی و عبارت مورد استفاده مخاطبان است. می توانید از این اطلاعات برای تدوین طرح واژه کلیدی پولی یا ارگانیک استفاده کنید و سالنامه ویرایشی خود را تدوین کنید.

واژه های کلیدی ارگانیک رقبای خود را در نظر بگیرید

یکی دیگر از شیوه های اگاهی از عملکرد رقبای سایت استفاده از ماتریس واژه های کلیدی رقبای الکسا (Alexa’s Competitor Keyword Matrix) است. این ابزار به شما عملکرد رقبا و رتبه آنها را نشان داده و جایگاه آنها در بهره برداری از سئو را مشخص می کند.

تا 10 رقیب خود را در ابزار وارد کرده و گزارشگیری کنید. نمودار حاصله واژه های کلیدی را نشان می دهد که یکی از وبسایت های هدف برای آن رتبه دارد و نمره محبوبیت و نمره رقابت واژه را نیز نمایش می دهد.

داده های لازم برای ایده گرفتن

ابزار کاوش کلمات کلیدی (keyword discovery) این امکان را فراهم ساخته است که کلمات کلیدی مورد استفاده رقبا را بشناسید، کلمات کلیدی که بیشترین ترافیک را به سایت آنها هدایت کرده است. نمره ترافیک (traffic score) در زیر نام هر سایت ظاهر می شود و نشان می دهد هر سایت از کلمه کلیدی خاص چقدر ترافیک دریافت کرده است.

با داشتن این اطلاعات می توانید ایده های خوبی در مورد محتوای سایت خود لیست کنید. می توانید موضوعات را براساس واژه های کلیدی انتخاب کنید که مورد علاقه مخاطبان رقبا بوده است و نمره محبوبیت بالایی دارد و نمره رقابت آنها پایین است.

خوشه واژه های کلیدی

می توانید برای سالنامه ویرایشی خود حتی ایده های بیشتری از خوشه کلمات کلیدی (keyword clusters) بگیرید. این ابزار کلمات کلیدی را خوشه بندی کرده و الهام و بینش بیشتری در مورد طراحی محتوا ارائه می دهد. می توانید موضوع محتوا و ایده پست های زنجیره ای را بر این اساس تدوین کنید.

سالنامه ویرایشی امسال خود را ایجاد کنید

در سال جدید محتوای جدید سایت خود را با حدس و گمان تعیین نکنید. یک طرح استراتژیک برای سال 1396 تدوین کنید و از واژه های کلیدی استفاده کنید که مخاطبان سایت و رقبای سایت شما به دنبال آن هستند. بدین ترتیب و با شناخت واژه های کلیدی که بیشترین ترافیک را برای سایت های رقیب به همراه داشته است، می توانید واژه های کلیدی دارای توان رقابتی را انتخاب کرده و در سالنامه سردبیری خود بچینید و براساس همین واژه های کلیدی، محتوای غنی برای دستیابی به رتبه ان واژه ها تهیه کنید.

الکسا اینترنت

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

وبسایت پلکسا به فروش می رسد. لطفا قیمت پیشنهادی و مشخصات تماس خود را از طریق فرم تماس با ما اعلان بفرمایید. در حال حاضر بازدید روزانه سایت حدود 15000 بازدید در روز و رتبه الکسا 2000 است.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا