آیا رتبه الکسا مهم است؟

آیا رتبه الکسا مهم است؟

رتبه الکسا: رنکینگ الکسا چقدر اهمیت دارد؟ رتبه الکسا چیست؟ اهمیت رتبه الکسا در چیست؟ آیا بهینه سازی سایت برای افزایش رنکینگ الکسا ضروری است؟ آیا رتبه الکسا به افزایش درآمد سایت کمک می کند؟ چطور از رنکینگ الکسا استفاده کنیم؟ در این مقاله به این سئوالات پاسخ داده می شود؛ مزایا و معایب رتبه الکسا، راه های بهبود الکسای سایت ارائه می شود.

اگر با الکسا اینترنت آشنایی ندارید، مقاله الکسا چیست را بخوانید.

رتبه الکسا – آیا رتبه الکسا یک استراتژی پولسازی از وبسایت است؟

تمامی کسب های آنلاین که در بازار آنلاین ظاهر می شوند، هدفشان بهبود نرخ تبدیل سایت است. امروزه راه های مختلفی برای جذب ترافیک هدف هر سایت وجود دارد. عده ای به دنبال جای خوبی در SERPs می روند، عده ای نیز مایل هستند که ترافیک سنگینی به سایت خود جذب کنند. در هر صورت، همه به دنبال موفقیت مالی هستند.

در حالی که عده ای فقط به گوگل برای تعیین میزان دستیابی به هدف متکی هستند، عده ای نیز به دنبال جای خوبی در سیستم رتبه بندی الکسا هستند که می تواند نفع خوبی به همراه داشته باشد.

رتبه بندی الکسا چیست؟

رتبه الکسا یا رنکینگ الکسا یک سیستم رتبه بندی است که توسط وبسایت alexa.com (یکی از شعبه های amazon.com) عرضه می شود که اساسا بر پایه بررسی و عرضه میزان بازدید از سایت های مختلف است. الگوریتم محاسبه رتبه ترافیکی الکسا نسبتا ساده است. این محاسبه براساس ترافیک ثبت شده به وسایت از طرف کاربرانی است که نوار ابزار الکسا را نصب کرده اند و رتبه براساس فعالیت سه ماهه گذشته سایت محاسبه می شود.

این ترافیک براساس پارامترهایی از قبیل دسترسی (reach) و تعداد صفحات بازدید (page views) شده است. دسترسی به معنی تعداد کاربران الکسا است که سایت خاصی را در یک روز دیده اند. بازدید صفحات همانطور که از نامش مشخص است، تعداد دفعاتی است که صفحه (URL) خاصی توسط کاربران الکسا بازدید شده است. هرچند الکسا بوضوح اعلان کرده است که تعداد دفعاتی که یک کاربر خاص در یک روز یک URL را باز می کند، به عنوان یک بازدید شمارش می شود.

گام اول در فرآیند رتبه بندی یا رنکینگ، محاسبه میزان دسترسی و تعداد بازدید تمامی سایت های وب به صورت روزانه است. رنکینگ الکسا از طریق میانگین هندسی دسترسی و بازدید محاسبه می شود، که برای مدت زمان خاصی (سه ماه) میانگین زده می شود.

چطور از رنکینگ الکسا استفاده کنیم

تعیین رتبه الکسا سایت و همچنین استفاده از این رنکینگ ساده است. تمام کاری که باید بکنیم، مراجعه به سایت الکسا و دانلود نوار ابزار الکسا و نصب آن است. این نوار ابزار عملکرد جستجو هم دارد، اما عمدتا رتبه سایت (در سطح جهانی) و همچنین کشوری که سایت بازدید و جستجو شده است، را نمایش می دهد. تولبار الکسا نه تنها اطلاعات رتبه سایت را نمایش می دهد، بلکه داده ها را به سرور مرکزی الکسا ارسال می کند. بنابراین هر بار که صفحه سایتی را با مرورگر دارای افزونه الکسا (نوار ابزار نصب شده در مرورگر) جستجو و باز می کنید، اطلاعات این بازدید به سرور ارسال می شود که شامل ip و صفحه بازدید شده است. این داده ها از تمامی کاربران وب دارای نوار ابزار الکسا جمع آوری می شود.

در رنکینگ الکسا هر چه عدد رتبه سایت کوچکتر باشد، بهتر است. بیشتر مردم اعتقاد دارند که اگر رتبه سایت زیر 100 هزار باشد، ترافیک نسبتا سنگینی را به خود جلب کرده است.

آیا رنکینگ الکسا واقعا با ارزش است؟

مزایای رتبه الکسا

 • ترافیک الکسا را می توان به عنوان یک ابزار هوش رقابتی استفاده کرد اما نبایستی به عنوان یک حقیقت و نشانگر واقعی سایز مخاطبان یک سایت بکار گرفت. برای ارزیابی مخاطبان یک سایت فقط کافی است سایت رقیب را در بخش مقایسه سایت ها وارد کرده و نتیجه را مشاهده کرد که مقایسه تلاش بازاری یک سایت با سایت های مشابه دیگر است.
 • برخلاف رتبه صفحه گوگل (Google’s PageRank) که هر چه بیشتر باشد، بهتر است؛ رتبه الکسا هر چه کمتر باشد بهتر است.
 • رتبه الکسا به وبمسترها و آگهی دهندگان کمک می کند پتانسیل های واقعی بازاری یک وب سایت را ببینند. هر چه رتبه الکسا بهتر باشد، احتمال اینکه آگهی دهنده بخواهد به سایت شما سفارش آگهی بدهد، بیشتر است.
 • صفحات شخصی یا وبلاگ های شخصی نیز بحساب آمده و به همان شیوه وب سایت های معمولی رتبه بندی می شوند. حتی نمره متمایزی دریافت می کنند.
 • با توجه به اینکه رتبه بندی الکسا اطلاعاتی در مورد وبسایت شما عرضه می کند، ابزار خوبی است که از طریق آن می توان بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجوگر را مشاهده نمود

معایب رنکینگ الکسا

 • همه افراد نوار ابزار یا افزونه الکسا را نصب نمی کنند، بنابراین میلیون ها وبسایت وجود دارد که حتی اگر ترافیک قابل توجهی داشته باشند، اما رتبه بندی نمی شوند. این مسئله موجب نسبی شدن رتبه الکسا می شود.
 • عده ای معتقدند که رتبه الکسا صحیح نیست و ترافیک الکسا را می توان دستکاری کرد (یا به قولی به بازی گرفت)
 • ساب دامین ها در سیستم الکسا جداگانه رتبه بندی نمی شوند، همانطور که صفحات فرعی یک دامین رتبه بندی جداگانه ندارند. کل ترافیک برای دامین والد محاسبه می شود.

راه های بهبود رتبه الکسای سایت

اگر می خواهید رتبه الکسای سایت خود را بهبود ببخشید، کافی است چند قاعده ساده کلی را رعایت کنید، از قبیل:

 • نوار ابزار الکسا را دانلود کرده و نصب کنید و بعد سایت خود را مرتب بازدید کنید.
 • افزونه الکسا را روی وبسایت خود نصب کنید. اینکار موجب تحریک بازدید کنندگان می شود که می خواهند رتبه سایت شما را ببینند و می دانید که هر کلیک این افزونه شمارش می شود.
 • محتوای خوب و کیفی بنویسید، بخصوص مطالب مرتبط با وبمستر و توسعه وب. مطالب خود را در سایت انجمن ها و شبکه اجتماعی تبلیغ کنید. ایده اصلی جذب هر چه بیشتر ترافیک است، بخصوص ترافیک کاربرانی که احتمالا نوار ابزار یا افزونه الکسا را نصب کرده اند.
 • در وبلاگ و سایت خود مقالاتی در مورد الکسا بنویسید. این مقالات توسط کسانی خوانده می شود که در حیطه توسعه وب کار می کنند و وبمستر هستند که اکثرا نوار ابزار و افزونه الکسا را در مرورگر خود نصب کرده اند.
 • سعی کنید مقالات خود را در وبسایت شبکه های اجتماعی تبلیغ کنید
 • وب سایت خود را از نظر واژه های کلیدی مرتبط با الکسا بهینه سازی کنید.
 • به دوستان خود در مورد نوار ابزار الکسا اطلاع دهید و از آنها بخواهید نوار ابزار الکسا را دانلود و نصب کنند و سایت شما را مرتب بازدید کنند.
 • از ریدیرکت الکسا استفاده کنید. این بدین معنی است که http://redirect.alexa.com/redirect? را در جلوی URL سایت خود قرار دهید. بنابراین الکسا کلیک های وبسایت شما را متوجه خواهد شد، حتی اگر بازدید کننده نوار ابزار الکسا را نصب نکرده باشد.
 • زمانی که در سایت ها و انجمن های وبمسترها پست و مطلبی می گذارید، آدرس سایت خود را درج کنید. احتمال اینکه وبمسترها افزونه و نوار ابزار الکسا را نصب کرده باشند خیلی بالاتر از کاربران عادی است، بنابراین در بازدید سایت شما امتیاز به همراه خود می آورند.

نتیجه گیری

همانطور که دیدیم، رنکینگ الکسا دارای مزایا و معایب خاص خود است. نتیجه نهایی این است که بیشتر مردم رتبه الکسا را برای دریافت آگهی و تبلیغات ارزشمند می دانند. با توجه به اینکه رتبه الکسا براساس تعداد بازدید از طرف کسانی است که نوار ابزار الکسا را نصب کرده اند، نتیجه رتبه بندی نمی تواند خیلی صحیح باشد.

بهر حال ثابت شده است که رتبه الکسا برای سایت ها مفید است زیرا سایت های دارای رتبه خوب ترافیک خوبی دریافت می کنند، از آنجایی که الکسا روی ترافیک وب سایت متمرکز است تا لینک های وارده به سایت. به عنوان یک راهبرد پول سازی از وبسایت، می توانیم با قاطعیت بگوییم که رنکینگ الکسا ممکن است تنها راه حل باشد.

الکسا اینترنت

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

وبسایت پلکسا به فروش می رسد. لطفا قیمت پیشنهادی و مشخصات تماس خود را از طریق فرم تماس با ما اعلان بفرمایید. در حال حاضر بازدید روزانه سایت حدود 15000 بازدید در روز و رتبه الکسا 2000 است.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا