اهمیت و بهره برداری از رتبه الکسا

اهمیت و بهره برداری از رتبه الکسا

رتبه الکسا چیست؟ اهمیت رنکینگ الکسا در چیست؟ چگونه رتبه الکسا را افزایش دهیم؟ چطوری از رتبه الکسا بهره برداری کنیم؟ اینها سئوالاتی است که در این مقاله بحث می شوند. پشت پرده الکسا بحث شده، مزایای بالا بودن رتبه الکسا به همراه طریقه نصب و استفاده از نوار ابزار یا افزونه مرورگر الکسا بیان می شود.

بهره برداری از رتبه الکسا

امروزه رتبه بندی وب کم و بیش تعیین کننده عملکرد هر وبسایتی است. در ساده ترین تعریف، اصطلاح رتبه بندی وب (web ranking) به وضعیت یک وبسایت در صفحه نتایج موتور جستجوگر (search engine results pages) اطلاق می شود که براساس مجموعه خاصی از معیارها تعیین می شود و به کاربر نهایی نشان می دهد که نتایج جستجو تا چه حد صحیح و مفید است. رتبه بندی وب به عنوان یک مفهوم بیانگر میزان اهمیت یک سایت برای موتورهای جستجوی امروزی و بخصوص خود گوگل است.

رتبه بندی وبسایت توسط موتور جستجو از جهات زیادی اهمیت دارد، و حداقل اهمیت آن در کمک به وبسایت در جذب ترافیک وب است. در حقیقت هدف اصلی بسیاری از وبمسترها (توسعه دهندگان وب) دریافت حداکثر ممکن ترافیک وب است که به آنها در حفظ و نگهداری وبسایت کمک کند. رتبه بالای اینترنت که یک وبسایت کسب می کند به عنوان حاکمیت وبسایت (website authority) شناخته می شود و اساسا می گوید این وبسایت یک منبع ارزشمند اطلاعات برای بسیاری از کاربران است.

هرچند موتورهای جستجوگر تنها مسئولین وب نیستند که رتبه وبسایت ها را اندازه گیری می کند. ابزارهای رتبه بندی وبسایت ها نیز این کار را انجام می دهند. آنها عمدتا به اندازه گیری فاکتورهایی می پردازند که با رتبه وب همبستگی دارد. مقدار زیادی از این ابزارها امروز برای استفاده وبمسترها و بدون دخالت موتورهای جستجوگر وجود دارد. بسیاری از شناخته شده ترین این ابزارهای رتبه بندی در واقع توسط وبسایت های دیگر ارائه می شود.

پشت پرده الکسا

بالا بودن رتبه وب هر سایتی با بالا بودن میزان ترافیک دریافتی آن همبستگی دارد. هر چه ترافیک بیشتری دریافت کند، رتبه سایت بالاتر خواهد بود. این مسئله بخصوص برای وبمسترهایی آشکار است که خواهان رتبه بالاتر در صفحه نتایج جستجوگر گوگل هستند. عده ای از وبمسترها امروزه به رتبه بالاتر در سیستم رتبه بندی الکسا علاقمند هستند، اندازه رتبه ای که منحصرا توسط الکسا مشخص می شود.

الکسا ترافیک وب را براساس دفعات بازدید کاربرانی محاسبه می کند که نوار ابزار الکسا را در جستجوگر خود نصب کرده اند و از پارامترهایی مثل تعداد بازدید صفحات (page views) و میزان دسترسی وب (web reach) استفاده می کند.

همانند صفحه نتایج موتور جستجوگر، الکسا نیز وبسایت ها را با رقم رتبه بندی می کند و هر چه رقم رتبه کوچکتر باشد، رتبه بالاتر است. وبسایتی که بیشترین ترافیک را دریافت می کند در ده رتبه برتر الکسا قرار می گیرد. مثل گوگل که رتبه الکسای 1 دارد یا فیس بوک.

نوار ابزار الکسا را می توان به عنوان یک ابزار رتبه بندی وب استفاد کرد، کافی است افزونه آن را در جستجوگرهای مدرن امروزی مثل گوگل کروم نصب کنید و رتبه سایت خود را در هر زمان با یک کلیک ببینید. وبمسترها می توانند از ابزار رنکینگ الکسا بهره برده و ترافیک و اندازه های ترافیکی سایت خود را با سایت های رقیب مقایسه کنند. افزونه الکسا همانند سایر ابزارهای اندازه گیری و رتبه بندی ترافیک وب به اندازه گیری رتبه یک وبسایت در بین سایر وبسایت ها می پردازد. هرچند سایز نمونه الکسا کوچکتر بوده و ممکن است نتایج معتبر و دقیق عرضه نکند.

مزایای بالا بودن رتبه الکسا

رتبه الکسا ممکن است میزان بازدید سایت را بهبود دهد. برای مثال، به آگهی دهندگان بالقوه یا شرکای تجاری و حتی وبمسترهای دیگر ارزش بالقوه سایت را نشان می دهد. سایت های دارای رتبه بالاتر الکسا به احتمال بیشتری شریک تجاری و آگهی تبلیغاتی و پیشنهادهای بازاریابی دریافت می کند.

این منجر به یک چرخه تقویت متقابل می شود، زمانی که سایت دارای رتبه الکسای بالاتر آگهی می گیرد، خود آگهی ممکن است به جذب ترافیک بیشتر کمک کند. حتی سایت ها و صفحات شخصی نیز همین مزایا را دریافت می کنند، گرچه الکسا ممکن است کنار رتبه صفحات شخصی و وبسایت و وبلاگ های شخصی یک ستاره بگذارد.

رتبه الکسا برای وبمسترها اطلاعات با ارزشی در مورد عملکرد وبسایت شان فراهم می کند. عوامل اصلی ثابت کننده فعال بودن یک سایت میزان پدیدار شدن در بهینه سازی موتور جستجوگر، ترافیک روزانه و حتی ساخت خود سایت است. گرچه الکسا مزایای فراوانی دارد، محدودیت دسترسی به نوار ابزار الکسا موجب شده که همه سایت ها در رتبه بندی الکسا نباشند.

طریقه نصب و استفاده از نوار ابزار الکسا

می توان برای بهبود رتبه سایت و در نتیجه حاکمیت دامین در وب از نوار ابزار الکسا به عنوان یک ابزار رتبه بندی استفاده کرد. وبمسترها می توانند از نوار ابزار الکسا بهره برده، دستورالعمل هایی تهیه کنند که در راستای تقویت رتبه الکسای سایت باشد.

برای بهبود رتبه الکسای سایت یک فرآیند ساده را بایستی اجرا کرد که شامل موارد زیر است:
  • دانلود و نصب نوار ابزار الکسا: به وبمسترها توصیه می شود که افزونه یا نوار ابزار الکسا را دانلود کرده و از طریق ابزار به سایت خود دسترسی پیدا کنند. قرار دادن ویدجت الکسا در سایت نیز کاربران و بازدید کنندگان را تشویق می کند که روی آن کلیک کرده و بطور بالقوه موجب بهبود عملکرد الکسا می شود.
  • ایجاد محتوای کیفیت و مرتبط: ایجاد محتوای وب که اطلاعات ارزشمندی به کاربران بدهد خیلی مهم است. محتوای وب کیفیت بالا مردم را تشویق می کند که از سایت بازدید کنند، حاکمیت کلی سایت را بالا می برد.
  • بهینه سازی وبسایت: بدون بهینه سازی وب سایت نمی توان نتایج صحیح و چشمگیری داشت. ساده ترین تکنیک های بهینه سازی شامل درج کلمات کلیدی مرتبط با الکسا و ایجاد لیسیتی از بک لینک های سالم است.

وبمسترهایی که موفق شده اند ترافیک چشمگیری به سایت خو بکشانند، بیشتر از مزایای الکسا سود می برند. کاربرانی که از سایت های رتبه بالا بازدید می کنند، به احتمال زیاد نوار ابزار یا افزونه الکسا را نصب کرده اند. هرچند سایر وبمسترها که دارای سایت با رتبه کم (رقم بالا) هستند، فاقد لینک های بین سایتی و کاربرانی هستند که نوار ابزار یا افزونه الکسا را نصب نکرده اند.

الکسا اینترنت

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

وبسایت پلکسا به فروش می رسد. لطفا قیمت پیشنهادی و مشخصات تماس خود را از طریق فرم تماس با ما اعلان بفرمایید. در حال حاضر بازدید روزانه سایت حدود 15000 بازدید در روز و رتبه الکسا 2000 است.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا