ویرایشگرهای HTML

نوشتن سند HTML با استفاده از برنامه Notepad یا TextEdit

وب پیج ها را می توان با ویرایشگرهای حرفه ای HTML مثل Visual studio Code، Bluemental، Coffeecup و غیره نیز نوشت. در حال حاضر (بهار 1396) بهترین ویرایشگر با پشتیبانی راست به چپ و زبان فارسی همان Visual studio Code است.

به هر حال در شروع و برای یادگیری HTML استفاده از ویرایشگر متن ساده مثل Notepad ویندوز یا Textedit مکینتاش توصیه می شود.

از آنجایی که در این برنامه های ویرایشگر متن ساده، کل تگ ها و متن برنامه را باید دستی نوشت، یادگیری بهتر است. در ویرایشگرهای حرفه ای معمولا تگ ها و خصیصه ها و بخش های استاندارد کد به صورت خودکار درج می شوند.

از چهار مرحله زیر تبعیت کرده، اولین وب پیج خود را با استفاده از ویرایشگر ساده Notepad یا TextEdit بنویسید.

گام اول: باز کردن Notepad در PC

در ویندوز 7 یا نسخه های ویندوز 8 و 10، از منوی استارت گزینه Start > Programs > Accessories > Notepad را بزنید تا ویرایشگر ساده متن باز شود.

می توانید کلید ترکیبی win+R را بزنید (دکمه ویندوز کیبورد و کلید R) و در دیالوگ کوچکی که باز می شود، notepad.exe را تایپ کرده و دکمه Enter را بزنید. بدین شکل ویرایشگر متن نوت پد باز خواهد شد. این روش در همه نسخه های ویندوز کاربرد دارد.

گام اول: باز کردن برنامه TextEdit در Mac

مسیر زیر را پیگیری کنید تا برنامه ویرایشگر متن تکست ادیت بازشود

Finder > Applications > TextEdit

در این برنامه بایستی بخشی از تنظیمات برنامه را دستکاری کنید تا فایل وب پیج به طور صحیح ذخیره شود. برای اینکار مسیر زیر را انجام دهید:

Preferences > Format > سپس "Plain Text" را انتخاب کنید.

سپس در پایین دیالوگ « Open and Save »، تیک گزینه Ignore rich text commands in HTML files را بزنید.

حال که برنامه ویرایشگر متن ساده باز شد، از منوی فایل گزینه سند جدید را بزنید و یک سند جدید ایجاد کنید که کد خود را درون آن تایپ یا کپی کنید.

گام 2: نوشتن کد HTML

کد زیر را در ویرایشگر خود تایپ کنید

<!DOCTYPE html>
<html>
<body>
<h1>My First Heading</h1>
<p>My first paragraph.</p>
</body>
</html>

می توانید متن کد را کپی کرده و در ویرایشگر خود درج کنید.

می توانید کلید ترکیبی win+R را بزنید (دکمه ویندوز کیبورد و کلید R) و در دیالوگ کوچکی که باز می شود، notepad.exe را تایپ کرده و دکمه Enter را بزنید. بدین شکل ویرایشگر متن نوت پد باز خواهد شد. این روش در همه نسخه های ویندوز کاربرد دارد.

گام 3: دخیره صفحه HTML

فایل را در محلی از کامپیوتر خود با پسوند html ذخیره کنید. برای اینکار از منوی فایل برنامه ویرایشگر گزینه Save As را انتخاب کنید. سپس فایل خود را با نام index.htm ذخیره کنید. فرمت آن را به UTF-8 ست کنید (این قالب انکدینگ ترجیحی برای فایل های HTML است). همانند شکل زیر:

 دخیره صفحه HTML

برای پسوند فایل وب پیج خود می توانید از htm. یا html. استفاده کنید. این دو فرقی نداشته و اختیاری است.

گام 4: نمایش صفحه در مرورگر کامپیوتر خود

حال به محل ذخیره فایل خود بروید و روی آن دو کلیک کنید. فایل با مرورگر پیش فرض (دیفالت) شما باز می شود و نتیجه به شکل زیر خواهد بود:

 برای پسوند فایل وب پیج خود می توانید از .htm یا .html استفاده کنید. این دو فرقی نداشته و اختیاری است. حال به محل ذخیره فایل خود بروید و روی آن دو کلیک کنید. فایل با مرورگر پیش فرض (دیفالت) شما باز می شود و نتیجه به شکل زیر خواهد بود:

اگر در اجرای این راهنما به مشکل برخورد کردید و سایر سئوالات و پیشنهادات خود را در بخش سئوالات عمومی انجمن پلکسا مطرح نمایید. گروه توسعه وب پلکسا به سئوالات شما پاسخ خواهند داد.

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

وبسایت پلکسا به فروش می رسد. لطفا قیمت پیشنهادی و مشخصات تماس خود را از طریق فرم تماس با ما اعلان بفرمایید. در حال حاضر بازدید روزانه سایت حدود 15000 بازدید در روز و رتبه الکسا 2000 است.