تیترهای HTML

تیترها در یک سند HTML از اهمیت بالایی برخوردار هستند. تیترها ساختار محتوای سند را مشخص کرده و از نظر سئو و بهینه سازی سایت از اهمیت بالایی برخوردارند.

تیترها در HTML با استفاده از تگ های <h1> تا <h6> تعریف می شوند.

مهمترین تیتر یک سند یا در اصل عنوان آن توسط تیتر <h1> تعریف می شود و کم اهمیت ترین عنوان یا تیتر یک مطلب با تگ <h6> تعیین می شود. مثال:

<h1>این تیتر 1 است</h1>
<h2>این تیتر 2 است</h2>
<h3>این تیتر 3 است</h3>
<h4>این تیتر 4 است</h4>
<h5>این تیتر 5 است</h5>
<h6>این تیتر 6 است</h6>

توجه: مرورگرها به طور خودکار مقداری فضای سفید (حاشیه) قبل و بعد از هدینگ ها اضافه می کنند.

هدینگ ها مهم هستند

موتورهای جستجوگر از هدینگ ها برای ایندکس ساختار و محتوای وب پیج ها استفاده می کنند.

کاربران صفحات شما را براساس تیترهای آنها می خوانند. بایستی از هدینگ یا تیترها برای نشان دادن ساختار و اهمیت موضوع محتوا استفاده کرد.

تگ <h1> بایستی برای مهمترین تیتر محتوا استفاده شود و سپس تگ <h2> و بعد تگ <h3> و به این منوال تیترهای محتوای وب پیج تیتر بندی شوند.

توجه: از تیترهای HTML تنها برای مشخص کردن تیترهای متن استفاده کنید. هرگز از تگ های هدینگ برای بزرگ یا برجسته کردن متن محتوا استفاده نکنید.

قواعد افقی HTML

تگ <hr> یک وقفه یا جداساز نمادین در صفحات HTML است و بیشتر اوقات به صورت یک خط افقی ظاهر می شود.

تگ <hr> برای جداسازی محتوا (یا تعیین تغییرات) در یک صفحه HTML استفاده می شود. مثال

<h1>This is heading 1</h1>
<p>This is some text.</p>
<hr>
<h2>This is heading 2</h2>
<p>This is some other text.</p>
<hr>

عنصر <head> در HTML

عنصر <head> در HTML با تگ های هدینگ فرق دارد و دو کلیت کاملا متفاوت هستند.

عنصر <head> یک کانتینر (محفظه) برای درج فراداده ها (metadata) است. فراداده های HTML داده هایی است که مشخصات سند HTML را تعیین می کنند. فراداده ها در صفحه مرورگر نمایش داده نمی شوند.

عنصر <head> بین تگ <html> و تگ <body> قرار داده می شود. مثال:

<!DOCTYPE html>
<html>

<head>
  <title>My First HTML</title>
  <meta charset="UTF-8">
</head>

<body>
.
.
.

توجه: فراداده ها عموما برای تعیین عنوان یا نام سند، زبان سند، سبک ها، لینک ها، اسکریپت ها و سایر اطلاعاتی که فرای متن اصلی سند است، استفاده می شوند.

طریقه دیدن کد منبع HTML

آیا تا کنون وب پیجی را باز کرده اید و از خودتان بپرسید، ووو، چطور این کار رو کردن؟ چیزی که در صفحه مرورگر می بینید حاصل اجرای کدهای HTML است. برای دیدن کد منبع HTML می توانید به صورت زیر عمل کنید.

مشاهده کد منبع HTML

برای مشاهده کد منبع یک وب پیج، در داخل وب پیج کلیک راست کرده و گزینه View Page Source در گوگل کروم و یا View Source در اینترنت اکسپلورر و میکروسافت ادج را انتخاب کنید (در همه مرورگرها در منوی کلیک راست گزینه ای برای مشاهده کد منبع وب پیج در نظر گرفته شده است). این عمل موجب باز شدن یک پنجره جدید در مرورگر می شود که کد منبع HTML وب پیج مربوطه را نمایش می دهد.

بررسی یک عنصر HTML

زمانی که صفحه یک سایت در پنجره مرورگر ظاهر می شود، از تعدادی عنصر از قبیل متن، تصویر، تیترها، جدول و غیره تشکیل شده است. علاوه بر امکان مشاهده کل کد منبع HTML یک صفحه، می توان کد منبع هر یک از عناصر صفحه را مشاهده و بررسی نمود. برای اینکار روی عنصر کلیک راست کرده و گزینه Inspect یا Inspect Element را بزنید تا کد HTML و CSS مربوط به آن عنصر را مشاهده کنید. معمولا زمان انتخاب گزینه Inspect یا Inspect Element کد منبع عنصر در ستونی در سمت راست یا پایین صفحه مرورگر ظاهر می شود. این کد امکان ویرایش دارد. می توانید کد را ادیت کرده و تغییرات آن را بلافاصله و به صورت زمان واقعی مشاهده کنید. معمولا توسعه دهندگان وب از این ویژگی زیاد استفاده می کنند.

مرجع تگ های HTML

مرجع تگ پلکسا حاوی اطلاعات کافی در مورد هر یک از این تگ ها و خصیصه های آنها است. در صفحات بعدی در مورد این تگ ها و خصیصه ها بیشتر بحث می شود.

تگ

شرح

<html>

ریشه سند HTML را تعریف می کند

<body>

تنه یا پیکره یا محتوای سند HTML را تعریف می کند

<head>

محفظه ای است برای درج مشخصات سند HTML که در مرورگر نمایش داده نمی شود مثل عنوان، اسکریپت ها، استیل ها، اطلاعات متا و غیره

<h1>  تا  <h6>

هدینگ یا تیترهای محتوای HTML را تعریف می کنند

<hr>

تغییر تم یا موضوع محتوا را مشخص می کند و به صورت یک خط افقی ظاهر می شود. بهتر است به صورت <hr/> یعنی با تگ پایانی سر خود درج شود

اگر در اجرای این راهنما به مشکل برخورد کردید و سایر سئوالات و پیشنهادات خود را در بخش سئوالات عمومی انجمن پلکسا مطرح نمایید. گروه توسعه وب پلکسا به سئوالات شما پاسخ خواهند داد.

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

وبسایت پلکسا به فروش می رسد. لطفا قیمت پیشنهادی و مشخصات تماس خود را از طریق فرم تماس با ما اعلان بفرمایید. در حال حاضر بازدید روزانه سایت حدود 15000 بازدید در روز و رتبه الکسا 2000 است.