دستورات جاوا اسکریپت دستورات

جاوا اسکریپت (j syntax) مجموعه ای قواعد است که مشخص می کنند برنامه های جاوا اسکریپت چطور ساخته شوند. یک برنامه کامپیوتری مجموعه یا لیستی از دستوراتی است که توسط کامپیوتر اجرا می شود. در زبان برنامه نویسی، این دستورات برنامه را بیانیه یا عبارت کد می گویند. جاوا اسکریپت نیز یک زبان برنامه نویسی است و دستورات آن با «;» (semicolon) از هم جدا می شوند. مثل

var x = 5;
var y = 6;
var z = x + y;

در html، برنامه های جاوا اسکریپت توسط جستجوگر وب اجرا می شوند.

- دستورات جاوا اسکریپت

یک دستور جاوا اسکریپت از مجموعه ای از مقادیر، اپراتورها، عبارات، کلمات کلیدی و توضیحات تشکیل شده است.

- مقادیر جاوا اسکریپت

در دستورات جاوا اسکریپت دو نوع مقدار تعریف می شود: مقادیر ثابت و مقادیر متغیر.

مقادیر ثابت را مقادیر واقعی یا دقیق نیز می نامند. مقادیر متغیر را متغیرها می نامند.

- مقادیر دقیق جاوا اسکریپت

مهمترین قواعد برای نوشتن مقادیر ثابت عبارتند از:

اعداد به همراه یا بدون مقدار اعشاری نوشته می شوند از قبیل 10.50 یا 1001.

رشته ها متن هستند و بین علامت نقل قول تکی (") یا دو تایی ("") گذاشته می شوند. مثل "حسن کچل"

- متغیرهای جاوا اسکریپت

در زبان های برنامه نویسی از متغیرها برای ذخیره مقادیر داده استفاده می شود. در جاوا اسکریپت از کلمه کلیدی var برای تعریف متغیرها استفاده می شود. علامت مساوی برای تخصیص مقدار به متغیر استفاده می شود. در مثال زیر متغیر x را تعریف کرده و سپس مقدار 6 به آن تخصیص داده می شود:

Var x;
X=6;

- اپراتورهای (عملوند) جاوا اسکریپت

در جاوا اسکریپت از اپراتور تخصیص (=) برای تخصیص مقدار به متغیرها استفاده می شود از قبیل:

Var x=6;
Var y = 5;

جاوا اسکریپت از اپراتورهای جبری برای انجام محاسبات استفاده می کند که شامل +/×- است. در این زبان به محاسبه ارزیابی گفته می شود. برای مثال 5×10 به 50 ارزیابی می شود.

در عبارات های جبری می توان از متغیرها نیز استفاده کرد، مثل X × 10 . مقادیر می توانند از هر نوعی باشند، از قبیل اعداد و رشته ها. برای مثال عبارت "John" + " " + "Doe" به "John Doe" ارزیابی می شود.

- کلمات کلیدی

در جاوا اسکریپت از کلمات کلیدی برای تمایز اقداماتی که باید انجام شود، استفاده می کنند. کلمه کلیدی var به جستجوگر می گوید که یک متغیر جدید بسازد.

var x= 5+6;
var y = x * 10;

- توضیحات در جاوا اسکریپت

همیشه تمامی دستورات و عبارات درج شده در کد جاوا اسکریپت اجرا نمی شوند. کدهایی که بعد از // یا بین /* و */ قرار گرفته اند به عنوان توضیح در نظر گرفته شده و اجرا نمی شوند.

var x=5; // I will be executed
// var x=5 I will not be excuted.

- شناسه ها در جاوا اسکریپت

شناسه ها همان اسامی هستند. در جاوا اسکریپت از شناسه ها برای نامگذاری متغیرها (و کلمات کلیدی، توابع و برچسب ها) استفاده می شود. قوانین مربوط به اسامی مجاز تقریباً در تمامی زبان های برنامه نویسی یکسان است. در جاوا اسکریپت حرف اول حتما بایستی یکی از حروف a تا z یا A تا Z باشد یا یک زیر خط _ یا علامت دلار $ باشد. حروف بعدی می تواند حرف الفبا، عدد، رقم، زیر خط یا سمبول دلار باشد. استفاده از اعداد به عنوان حرف اول شناسه ها در جاوا اسکریپت مجاز نیست. بدین طریق جاوا اسکریپت بین اعداد و شناسه ها تمایز قائل می شود.

- حروف کوچک یا بزرگ

جاوا اسکریپت زبانی است که نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حروف حساس است. مثلاً متغیرهای lastName و lastname دو متغیر جداگانه محسوب می شوند. یا کلمات Var یا VAR در جاوا اسکریپت کلمه کلیدی نیستند.

- جاوا اسکریپت و نامگذاری کوهان شتری

بطور سنتی، برنامه نویسان عادت دارند که به سه شکل کلمات را به هم بچسبانند که عبارتند از:

  • استفاده از خط تیره (hyphen) مثل first-name یا last-name یا first-middle-lastname.
  • استفاده از زیر خط (underscore) مثل first_name یا last_name
  • کوهان شتری (camel case) مثل firstName یا lastNane یا fitsMiddleLastName

در زبان های برنامه نویسی و بخصوص جاوا اسکریپت مرسوم است که نامگذاری کوهان شتری با حروف کوچک شروع می شود. در جاوا اسکریپت استفاده از خط تیره (hyphen) در نامگذاری مجاز نیست زیرا برای تفریق رزرو شده است.

- مجموعه حروف در جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت از مجموعه حروف یونیکد Unicode استفاده می کند. این مجموعه تمامی حروف، نمادها، علائم و سیلاب های جهان را پوشش می دهد. برای فارسی از utf-8 استفاده کنید.

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

وبسایت پلکسا به فروش می رسد. لطفا قیمت پیشنهادی و مشخصات تماس خود را از طریق فرم تماس با ما اعلان بفرمایید. در حال حاضر بازدید روزانه سایت حدود 15000 بازدید در روز و رتبه الکسا 2000 است.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا