رفع خطای اترنت دارای تنظیمات IP معتبر نیست در ویندوز

آیا در اتصال به اینترنت مشکل دارید؟ به شبکه وصل نمی شوید؟ با خطای Ethernet doesn’t have a valid IP configuration در ویندوز 10 مواجه می شوید؟ تنظیمات اینترنت شما مشکل دارد؟ کانفیگوریشن مودم وایفای، خطای اتصال به اینترنت، باز نشدن وب پیج؛ این ها همگی از مشکلاتی است که کاربران اینترنت هر چند وقت یکبار با آن مواجه می شوند. در بعضی از موارد اشکال در اتصال به اینترنت با خطای Ethernet doesn’t have a valid IP configuration مواجه می شویم. در این مقاله سعی شده است طریقه رفع این خطا به همراه تصاویر راهنما شرح داده شود.

خطای Ethernet doesn’t have a valid IP configuration در کامیپوتر ویندوز به این خاطر رخ می دهد که نمی تواند آدرس IP معتبر را از سرور DHCP از قبیل سوئیچ، مودم یا روتر بی سیم و وایرلس؛ را دریافت کند. به طور پیش فرض، خود کانکشن شبکه آدرس IP و سایر جزئیات را خودکار دریافت می کند، مشخصاتی از قبیل ساب نت ماسک، گیت وی دیفالت، DNS سرور و غیره.

هرچند گاهی به دلایل ناشناخته، کانکشن اترنت نمی تواند این اطلاعات و جزئیات ضروری را دریافت کند. در نتیجه تمامی اتصالات به کامپیوتر نمی توانند به سرور DHCP دسترسی داشته باشند. بنابراین ممکن است با خطاهای حال گیر از قبیل قطع دسترسی به اینترنت یا محدودیت اتصال به اینترنت مواجه شوید.

اما این خطا قابل برطرف کردن بوده و یک خطای نرم افزاری است که دائمی نیست. در این مقاله چند گام آموزش داده می شود که می توانید از شر این خطا خلاص شوید. در این مقاله می خواهم چند تکنیک ساده معرفی کنم که برای رفع خطای عدم دسترسی به کانفیگوریشن IP معتبر در سیستم عامل ویندوز 10 از آن استفاده می شود.

رفع خطای Ethernet Doesn’t Have A Valid IP Configuration Error در ویندوز 10

رفع خطای Ethernet Doesn’t Have A Valid IP Configuration Error در ویندوز 10

این خطا به دلایل مختلفی ممکن است رخ دهد و در اتصال به اینترنت مشکل ایجاد شود، از قبیل کانفیگوریشن اشتباه کارت شبکه، تاریخ گذشته بودن فایل های کش شده، مشکل داشتن کابل ها و اتصالات، مشکلات DHCP، یا حتی مشکل داشتن درایور شبکه.

هرچند در اینجا روش های ساده رفع این خطا به چند حالت ارائه شده است.

نکته: قبل از استفاده از هر روشی برای رفع این خطای اتصال به اینترنت، توصیه می کنیم که ابتدا کامپیوتر خود را ریستارت کنید. گاهی اوقات ریبوت سیستم موجب رفع این مشکل و حال گیری قطع اتصال به اینترنت می شود.

روش 1- ریست کردن پروتکل وین ساک و تنظیمات TCP/IP

بازنشانی پروتکل winsock و همچنین تنظیمات TCP/IP به کاربران در رفع بیشتر خطاهای ویندوز 10 که با اتصال به اینترنت، IP یا DNS در ارتباط است، کمک می کند.

برای شروع کلید ترکیبی Windows + X را بزنید و سپس از منوی کشویی ظاهر شده، گزینه Command Prompt (Admin) را انتخاب کنید.

ریست کردن پروتکل وین ساک و تنظیمات TCP/IP

سپس دستور زیر را برای بازنشانی پروتکل وین ساک (Winsock protocol) ویندوز خود اجرا کنید:

netsh winsock reset

بعد دستورات زیر را به ترتیب اجرا کنید تا تنظیمات TCP/IP نیز بازنشانی شوند:

netsh int tcp reset

netsh int ip reset

بعد از اجرای دستورات کامپیوتر خود را ریبوت کنید تا این تغییرات اعمال شود. اگر خطای Ethernet doesn’t have a valid IP configuration باز هم برطرف نشده بود، به مرحله 2 بروید و روش 2 را اجرا کنید.

روش 2- پاک کردن تمامی فایل های ذخیره شده (کش) شبکه

اگر بازنشانی پروتکل TCP/IP و DNS به رفع این مشکل منجر نشد، بایستی فایل های کش شبکه خود را به طور کامل از کامپیوتر پاک کنید. برای انجام اینکار، دستورات زیر را در کامند پرامپت ویندوز به همان شیوه قید شده در بالا اجرا کنید. دقت کنید که این دستورات بایستی به ترتیب قید شده در زیر اجرا شوند:

ipconfig /release

ipconfig /flushdns

ipconfig /renew

حالا کامپیوتر خود را ریبوت کنید تا این تغییرات اعمال شود. اگر خطای Ethernet doesn’t have a valid IP configuration باز هم برطرف نشده بود، به مرحله 3 بروید و روش 3 را اجرا کنید.

روش 3- تنظیم دستی تنظیمات TCP/IP

اگر بازنشانی TCP/IP نتوانست این مشکل را رفع کند، بایستی تنظیم کردن دستی این کانفیگوریشن را امتحان کنید.

ابتدا روی آیکون اتصال به شبکه در گوشه سمت راست پایین دسکتاپ خود راست کلیک کنید و گزینه Open Network and Sharing Center را کلیک کنید.

تنظیم دستی تنظیمات TCP/IP

سپس روی روی اتصال اینترنتی که در حال حاضر از آن استفاده می کنید، کلیک کنید تا دیالوگ وضعیت اترنت باز شود.

در مرحله بعدی دکمه Properties را کلیک کنید.

سپس در دیالوگ ویژگی های شبکه که باز می شود، گزینه Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4) را انتخاب کرده و روی آن دو کلیک کنید. اگر پروتکل IPv6 استفاده می کنید، روی Internet Protocol Version 6 (TCP/IPv6) دابل کلیک کنید.

در این مرحله دو حالت وجود دارد:

حالت اول:

اگر آدرس IP خود را به صورت استاتیک تنظیم کرده باشید، و گزینه های دیگر را تنظم کرده و نتوانید به اینترنت وصل شوید، و در نتیجه آن کامپیوترتان خطای Ethernet doesn’t have a valid IP configuration را نشان دهد، بایستی برگشت زده و به روش کانفیگوریشن اتوماتیک برگردید. یعنی تنظیمات IP را از حالت دستی و استاتیک به خودکار تبدیل کنید.

تمام کاری که باید انجام دهید، زدن تیک دو گزینه نمایش یافته در تصویر زیر است:

کانفیگوریشن اتوماتیک

حالت دوم:

اگر از قبل تنظیمات IP را دستکاری نکرده باشید و در حالت پیش فرض باشد، سعی کنید که این تنظیمات روی یک IP استاتیک تنظیم کنید و جزئیات IP و آدرس LAN IP، ساب نت ماسک، دیفالت گیتوی و DNS سرور را تنظیم کنید. برای مثال:

IP address: 192.168.1.112

Subnet mask: 255.255.255.0

Default gateway: 192.168.1.1

DNS server: 8.8.8.8 and 8.8.4.4

کانفیگوریشن اتوماتیک

در این جزئیات دو گزینه وجود دارد که بایستی بخاطر داشته باشید: آدرس IP و دیفالت گیت وی

  • Default gateway : این آدرس IP روتر یا مودم شماست –به مکانی که سرور DHCP شما فعال است، و همچنین جایی که کابل اترنت یا تلفن شما به آن وصل است، بستگی دارد.
  • IP address : می توانید هر آدرس IP که دوست دارید را ست کنید اما بایستی از فرم IP چهار بخشی جدا شده با نقطه تبعیت کند که مشابه فرمت دیفالت گیتوی است. اما نباید آدرس IP که انتخاب می کنید با آدرس IP سایر وسایلی که به شبکه شما وصل است، یکسان باشد.

بعد از تکمیل این جزئیات و کلیک دکمه OK، اسناد باز خود را ذخیره کرده و سیستم را ریستارت کنید. سپس اتصال به اینترنت خود را چک کنید، آیا اتصال برقرار است؟

4- چک کردن کابل شبکه و ریست مودم یا روتر بی سیم

ابتدا سیم تلفن یا شبکه که به کامپیوتر خود وصل کرده اید را چک کنید و یا سیم اتصال مودم وایرلس خود به درگاه اینترنت یا پریز تلفن را چک کنید. در بعضی موارد آسیب دیدن این سیم می تواند منجر به وقفه در اتصال به اینترنت شود و خطای فوق را منجر شود. بنابراین کلیه سیم ها و تجهیزات اتصالی خود را دو بار چک کنید.

علاوه بر این، مودم یا روتر وایرلس خود را ریبوت کنید. برای اینکار، مودم خود را خاموش کرده و از برق بکشید. توصیه شده است که مودم وایرلس را روزانه خاموش و روشن کنید (دقت کنید که منظور از ریست یا ریبوت قطع برق و خاموش کردن مودم است نه زدن دکمه ریست مودم). بسیاری از کاربران پس از خاموش و روشن کردن (پس از 10 ثانیه) مودم وایرلس خود از شر این مشکل خلاص شده اند.

5- نصب مجدد درایور کارت شبکه کامپیوتر

اگر تمامی موارد فوق را انجام دادید و مشکل رفع نشد و همچنین از شبکه با سیم برای اتصال به اینترنت استفاده می کنید، کارت شبکه LAN و اگر از مودم وایرلس استفاده می کنید، کارت شبکه Wireless خود را چک کنید و درایور آن را مجددا نصب کنید. بهتر است همیشه درایور سخت افزارهای خود را آپدیت کرده و نسخه بروز آنها را داشته باشید.

برای آپدیت درایور کارت شبکه خود، کلید ترکیبی Windows + X کیبورد را بزنید و از منوی کشویی که در گوشه سمت چپ پایین صفحه نمایش ظاهر می شود، گزینه Device Manager را کلیک کنید.

در پنجره مدیریت وسایل ویندوز کارت شبکه خود را پیدا کرده (در بخش network adapter)، روی آن کلیک راست کرده و گزینه Update Driver Software… را انتخاب کنید.

نصب مجدد درایور کارت شبکه کامپیوتر

مراحل بعدی ویزارد نصب درایور را پیروی کنید. همچنین می توانید درایور قبلی را حذف کرده و درایور جدید نصب کنید یا درایور کارت شبکه خود را ریست کنید.

ممکن است به خواندن پست های زیر نیز علاقمند باشید