خطای 503 – سرویس در دسترس نیست

خطای 503 Service Unavailable error یکی از کدهای وضعیت HTTP (HTTP status code) است و بدین معنی است که در حال حاضر سرور وب سایت مورد نظر در دسترس نیست. بیشتر مواقع علت وقوع خطای 503 Service Unavailable مشغول بودن سرور است یا سرور در حال اقدامات تعمیر و نگهداری مثل به روزرسانی است. روش رفع خطای 503 Service Unavailable error وب سایت خود. خطای 503 سفارشی - خطای 503 Service Unavailable error ممکن است به شیوه های مختلفی بر روی صفحه مرورگر شما ظاهر شود. اشکال گزارش خطای 503 سرویس در دسترس نیست

چگونه خطای 503 Service Unavailable error را رفع کنیم؟

خطای 503 Service Unavailable error یکی از کدهای وضعیت HTTP (HTTP status code) است و بدین معنی است که در حال حاضر سرور وب سایت مورد نظر در دسترس نیست.

آیا شما یک وبمستر هستید؟ اگر سایت خودتان به این خطا مواجه می شود، بخش مربوط به رفع خطای 503 Service Unavailable error وبسایت خود را در ادامه مطلب بخوانید و روش رفع خطای 503 Service Unavailable error وب سایت خود را بخوانید.

ممکن است وبسایتی که در حال استفاده و جستجو هستید، خطای 503 را سفارشی کرده باشد و یا نرم افزار سروری که خطای 503- سرویس در دسترس نیست را تولید می کند متفاوت باشد؛ بنابراین خطای 503 Service Unavailable error ممکن است به شیوه های مختلفی بر روی صفحه مرورگر شما ظاهر شود.

اشکال گزارش خطای 503 سرویس در دسترس نیست

در اینجا رایج ترین شیوه هایی که ممکن است خطای Service Unavailable گزارش شود، لیست شده است. شما ممکن است با توجه به وبسایتی که مرور می کنید، یکی از انواع خطای 503 زیر را در صفحه مرورگر خود مشاهده کنید:

 • 503 Service Unavailable
 • 503 Service Temporarily Unavailable
 • Http/1.1 Service Unavailable
 • HTTP Server Error 503
 • Service Unavailable - DNS Failure
 • 503 Error
 • HTTP 503
 • HTTP Error 503
 • Error 503 Service Unavailable

خطای 503 Service Unavailable ممکن است در مرورگر هر سیستم عاملی ظاهر شود از جمله ویندوز 10 یا ویندوزهای قدیمی تر مثل ویندوز 8 یا ویندوز 7 و مکینتاش یا لینوکس. حتی این خطا در گوشی های هوشمند و سایر کامپیوترهای غیرمرسوم دیده می شود. زمانی که از وجود ارتباط و دسترسی اینترنت وسیله یا سیستم خود اطمینان داشته باشید ، خطای 503 Service Unavailable در موقعیت های خاصی رخ می دهد.

خطای 503 Service Unavailable بر روی صفحه مرورگرها ظاهر می شود، دقیقا همانطوری که وب پیج ها بر روی صفحه مرورگر ظاهر می شوند.

توجه: در وبسایت هایی که از Microsoft IIS استفاده می کنند، اطلاعات بیشتری و اختصاصی تری در مورد علت وقوع خطای 503 Service Unavailable بر روی صفحه مرورگر گزارش می شود و بعد از 503 یک رقم اعشار گذاشته می شود که مبین علت خطا است، مثلا خطای HTTP Error 503.2 - Service Unavailable گزارش می شود و بدین معنی است که تعداد درخواست های همزمان از سرور از حد مجاز گذاشته است. بدین معنی که علت وقوع خطای 503 Service Unavailable این است که سرور برای تعداد کاربر همزمان وب سایت محدودیت قائل شده است و زمانی که شما وبسایت را باز می کنید، تعداد کاربر همزمان وب سایت از محدوده تعیین شده بیشتر است.

بخش علل دیگر وقوع خطای 503 Service Unavailable را در ادامه مطلب در انتهای صفحه بخوانید.

روش رفع خطای 503 Service Unavailable

خطای 503 سرویس در دسترس نیست یک خطای سمت سرور است، بدین معنی که مشکل در سرور وبسایت رخ داده است. هرچند ممکن است کامپیوتر شما مشکلاتی داشته باشد که موجب وقوع خطای 503 Service Unavailable شده باشد، اما احتمال وقوع آنها کم است.

صرفنظر از علت وقوع خطای 503 Service Unavailable، کارهای زیر را بایستی ابتدا انجام داد:

1- آدرس وبسایت (URL) که در آدرس بار مرورگر تایپ کرده اید را چک کنید، صفحه را با زدن دکمه بارگذاری مجدد/ریفرش (reload/refresh)، زدن دکمه F5 یا شورت کات ترکیبی Ctrl+R صفحه کلید؛ مجددا بارگذاری کنید.

گرچه خطای 503 Service Unavailable بدین معنی است که مشکل در کامپیوتر سرور وبسایت است، اما معمولا این مشکل موقتی است، بنابراین بارگذاری مجدد صفحه ممکن است مشکل را رفع کند، بخصوص اگر علت خطا محدودیت تعداد کاربر همزمان یا پر شدن صف سرویس asp باشد.

توجه: اگر پیام خطای 503 Service Unavailable زمانی ظاهر شد که مشغول پرداخت خرید آنلاین هستید، بخاطر داشته باشید که تلاش متعدد و بارگذاری مجدد صفحه ممکن است تعداد سفارشات شما را افزایش دهد و گاهی مبلغ پرداختی برای سرویس نیز افزایش می یابد. گرچه بیشتر شرکت های اعتباری و پرداخت آنلاین از این مسئله آگاه بوده و راه حلی برای آن ایجاد کرده اند، اما بهتر است هوشیار باشید.

2- مودم و سپس کامپیوتر خود را ریستارت کنید، بخصوص زمانی که با خطای Service Unavailable - DNS Failure error مواجه هستید.

در حالی که علت خطای 503 در وبسایتی است که بازدید می کنید، اما این امکان وجود دارد که مشکل از پیکربندی DNS server و تنظیمات DNS سیستم عامل در روتر یا کامپیوتر شما باشد که ریستارت کامپیوتر یا گوشی یا تبلت این مشکل را رفع خواهد کرد.

توجه: اگر ریست کردن وسیله موجب رفع خطای 503 DNS Failure نشد، ممکن است مشکل موقتی در خود DNS server وجود داشته باشد. اگر چنین بود، بهتر است DNS جدیدی انتخاب کنید. مقاله طریقه عوض کردن DNS Server کامپیوتر یا گوشی هوشمند را بخوانید.

3- گزینه سوم تماس مستقیم با مدیریت وبسایت برای کمک است. ممکن است خود مدیران وب سایت از وجود مشکل خطای 503 اطلاع داشته باشند و در حل چک وضعیت مشکل باشند، اطلاع رسانی می تواند مفید بوده و شما را زودتر به هدف برساند.

این مسئله بخصوص در وبسایت معروف و پر بازدید کننده مهم است. برای دیدن اطلاعات تماس وبسایت ها می توانید از منوی تماس با ما وبسایت استفاده کنید و یا از اطلاعات دامنه وبسایت استفاده کنید. همچنین بیشتر وبسایت ها دارای سیستم پشتیبانی و اطلاع رسانی در شبکه های اجتماعی هستند و حتی تعدادی تلفن و ایمیل خود را برای تماس ارائه کرده اند.

توجه: اگر وبسایتی که خطای 503 Service Unavailable را صادر می کند، تصور می کنید که کاملا بسته باشد، یک جستجوی هوشمند تویتر معمولا پاسخ این سئوال را می دهد: آیا وبسایت فعال است؟ چگونه بفهمیم که وبسایتی بسته شده است؟ برای جستجوی تویتر از هش ورد #websitedown استفاده کنید، که بایستی کلمه website را با نام سایت عوض کنید مثلا #facebookdown یا #youtubedown که اولی بسته بودن فیس بوک را جستجو می کنید و دومی بسته بودن یوتیوب. اگر می خواهید بدانید که پلکسا هنوز فعال است، لینک آن به صورت https://twitter.com/search?q=easy.parastar.infodown خواهد بود.

4- مدتی صبر کنید و دوباره وبسایت را باز کنید. از آنجایی که خطای 503 Service Unavailable یکی از خطاهای وضعیت HTTP رایج در وبسایت های خیلی معروف است، بخصوص زمانی که ترافیک بازدیدکنندگان سایت خیلی زیا است (که شما هم یکی از آنها هستید) و سرور تحت بار زیادی قرار می گیرد؛ بهتر بعدا مراجعه کنید و اغلب بهترین راه حل است.

صادقانه بگوییم، این بهترین راه برای رفع خطای 503 است. همانطور که بازدیدکنندگان وبسایت را ترک می کنند، احتمال بارگذاری موفق وبسایت در مرورگر شما بیشتر می شود.

طریقه رفع خطای 503 وبسایت خود

با وجود انواع وب سرورهای مختلف و اپلیکیشن های متفاوتی که در هاستینگ ها بارگذاری می شود، همچنین تنوع دلایل عادی وقوع خطای 503 Service Unavailable، یک جواب سرراست برای رفع خطای 503 از وبسایت خود وجود ندارد. هرچند راه حل های عمومی و کلی وجود دارد که می تواند یک نقطه شروع خوب برای رفع خطای 503 Service Unavailable از وبسایت خود باشد.

ابتدا معنی عمومی پیام را در نظر بگیرید؟ آیا سرویس یا چیز خاصی از وبسایت شما مختل شده است؟ پروسه های در حال اجرای وب سرور خود را ریستارت کنید یا سرور خود را ریبوت کنید شاید مشکل رفع شود.

مواردی چون محدودیت کاربر همزمان، محدودیت پهنای باند و ترافیک، منابع سیستم سرور خود را چک کنید. لاگ خطای سرور را بررسی کنید. وقوع خطای 503 وبسایت یک شمشیر دو لبه است و ممکن است خیلی سریع رخ داده و رفع شود. یکی از شایعترین علل وقوع خطای 503 Service Unavailable ورود ترافیک بیشتر از حد توانایی سرور شما می باشد.

می توانید برای آشنایی بیشتر با مشکل، خطاهای وضعیت HTTP و همچنین خطوط وضعیت HTTP را مطالعه کنید.

سایر علل خطای 503 – سرویس در دسترس نیست

 • در اپلیکیشن های ویندوز که به طور داخلی به اینترنت دسترسی دارند، خطای 503 ممکن است به صورت خطای HTTP_STATUS_SERVICE_UNAVAIL و شاید همراه با پیام The service is temporarily overloaded ظاهر شود.
 • آپدیت ویندوز (Windows Update) ممکن است خطای HTTP 503 را نمایش دهد، اما این خطا معمولا با یک خطای مثل 0x80244022 یا پیام WU_E_PT_HTTP_STATUS_SERVICE_UNAVAIL ظاهر شود.
 • ممکن است خطای 503 سرویس در دسترس نیست به صورت 503 Over Quota و Connection Failed (503) ظاهر شود، اما مشکل زدایی خطای 503 در همه این خطاها یکسان است.

اگر وبسایتی که خطای 503 می دهد روی وب سرور Microsoft's IIS در حال اجرا باشد، پیام خطای مشخص تری ممکن است دریافت شود از قبیل:

 • 503.0 - Application pool unavailable.
 • 503.2 - Concurrent request limit exceeded.
 • 503.3 - ASP.NET queue full

خطاهای شبیه به خطای 503- سرویس در دسترس نیست

خطای 503 Service Unavailable یک خطای سمت سرور است و بیشتر مواقع با خطاهای دیگر سمت سرور مثل خطاهای 500 Internal Server Error، 502 Bad Gateway و خطای 504 Gateway Timeout ممکن است همراه باشد. خطاهای وضعیت HTTP سمت کلاینت نیز وجود دارد که رایجترین آن خطای 404 Not Found است.

ممکن است به خواندن مطالب زیر علاقمند باشید:

اگر در اجرای این راهنما به مشکل برخورد کردید و سایر سئوالات و پیشنهادات خود را در بخش سئوالات عمومی انجمن پلکسا مطرح نمایید. گروه توسعه وب پلکسا به سئوالات شما پاسخ خواهند داد.