سئو و بهینه سازی وب سایت

منتشر شده در:

تهیه محتوا

پلکسا آمادگی دارد کلمات کلیدی شما را در کوتاهترین زمان به صدر صفحه نتیجه موتورهای جستجوگر (SERP) برساند. کافی است کلمات کلیدی خود را به ما داده و محتوای کافی برای رسیدن به ابتدای صفحه جستجوی گوگل و سایر موتورهای جستجو را دریافت کنید.

فهرست مندرجات آموزش سئو و بهینه سازی

 1. بهینه سازی تگ عنوان
 2. تراکم کلمات کلیدی
 3. برجستگی، قرابت و همنوایی کلمات کلیدی
 4. لینک به بیرون
 5. سئو تصاویر
 6. سایت مپ (نقشه سایت)
 7. آدرس منحصر به فرد وبسایت
 8. لینک داخلی

1- بهینه سازی تگ عنوان

تگ عنوان (Title tag) یکی از قدیمی ترین خصیصه هایی است که در قالب وب پیج وجود داشته است. تگ عنوان از زمان شروع بکار اولین وبسایت جهان وجود داشته است. یکی از مهمترین خصیصه هایی است که بایستی حما در بهینه سازی سایت خود به آن توجه کرد.

به عنوان کاربر، شما تگ عنوان را در بالا و چپ صفحه مروگر اینترنت می بینید.

بهینه سازی تگ عنوان

تگ عنوان همچنین در صفحه نتایج موتور جستجوگر استفاده می شود، همانطور که در شکل زیر می بینیم:

تگ عنوان همچنین در صفحه نتایج موتور جستجوگر استفاده می شود

ایجاد تگ عنوان برای وب پیج نیازمند هوش سرشار نیست. همانند تصویر فوق به راحتی می توانید عنوان مورد نظر برای وب پیج خود را بین دو تگ باز و بسته title قرار دهید. اگر می خواهید نمونه ببینید، کافی است وسط مرورگر خود کلیک راست کرده و گزینه View Page Source را بزنید. کد صفحه باز شده و می توانید عنوان صفحه را ببینید.

ایجاد تگ عنوان برای وب پیج

می توانید برای مشاهده سورس یک وب پیج مثلا در مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم شورت کات CTR+U را بزنید و کد منبع صفحه را ببینید. عنوان یک وب پیج بین دو تگقرار داده می شود.

تگ عنوان هم برای انسان و هم برای موتور جستجوگر مهم است. اگر بدنبال بهینه سازی وب پیج هستید، باید اهمیت زیادی به این فاکتور بدهید. تگ عنوان بهترین محل برای قرار دادن واژه های کلیدی مورد نظر است. همچنین به کاربران سرنخی در مورد صفحه می دهد و کاربر در صفحه نتیجه موتور جستجوگر از قبیل صفحه گوگل کروم با توجه به عنوان صفحه، لینک مورد نظر خود را انتخاب می کند. زیرا عنوان به کاربر می گوید که این صفحه در مورد چه چیزی است.

بهتر است نه تگ عنوان را نادیده بگیرید و نه اینکه خیلی کلمات کلیدی در آن بگنجانید.

تعداد کلمات عنوان خود را بشمارید

تگ عنوان بهتر است حدود 70 حرف باشد. بیشتر از این را موتور جستجوگر به صورت الیپس (...) نشان می دهد و نشانگر زیادتر بودن حروف تگ عنوان است که نمایش داده نمی شوند.

همچنین کلمه کلیدی مورد استفاده در تگ عنوان بایستی در محتوای مقاله تکرار شده باشد، تا صفحه رتبه خوبی دریافت کند. بهترین حالت زمانی است که عنوان صفحه همان تیتر اول مطلب باشد که در تگ h1 گذاشته می شود. برای نمونه به تصویر زیر توجه کنید، تگ عنوان و تگ h1 مقاله یکسان است و کلمه کلیدی آن چند بار در متن مقاله تکرار شده است. این بهترین حالت برای سئو و رتبه بهتر است.

تعداد کلمات عنوان خود را بشمارید

همانطور که در تصویر فوق ملاحظه می کنید، تگ عنوان این صفحه ترجمه تخصصی رشته پزشکی است. در عین حال عبارت ترجمه تخصصی رشته پزشکی به چند شکل در محتوای مقاله تکرار شده است. این بهترین حالت برای بهینه سازی عنوان صفحه است، زیرا تگ عنوان و تگ h1 وب پیج یکسان است و کلمه کلیدی تگ عنوان و تیتر اصلی مقاله در محتوای مقاله چند بار تکرار شده است.

اول چیزهای مهم را درج کنید

استراتژی خوب دیگر این است که کلمات کلیدی اصلی را در تگ عنوان صفحه درج کنید، کلماتی که می خواید برای آنها رتبه ای در نتیجه موتور جستجوگر کسب کنید. بهتر است کلمه اصلی را اول جمله تگ عنوان قرار دهید، عنوانی که از 70 حرف تشکیل شده است. اگر کلمه کلیدی اصلی صفحه در ابتدای تگ عنوان و تگ تیتر 1 مقاله بیاید، نشانگر تناظر و مربوط بودن عنوان و محتوا است و رتبه بهتری کسب می کند. حتی روی جلب توجه کاربران نیز تاثیر دارد.

اول مطالب و کلمات مهم در لینک یا تگ عنوان درج شود

معرفی برند

می توانید با بهینه کردن تگ های عنوان سایت خود، برند خود را نیز بهینه و معرفی کنید. مثلا اگر وبسایت https://parastar.info را چک کنید، تگ عنوان این سایت "وبگاه پرستار – فرآیند پرستاری" است، زیر این سایت در مورد پرستاری و فرآیند پرستاری است. بدین شکل برند پرستار معرفی می شود.

قرار دادن برند خود در تگ عنوان موجب معرفی و شناخت برند در SERP و در وبسایت شما می شود. این یک نکته مفید و ممتاز تگ عنوان است.

ایجاد سر تیترهای کامل

یک عنوان خوب عنوانی است که کاربران را جذب کند و آنها را وادار کند که با دیدن عنوان در صفحه نتیجه موتور جستجوگر (SERP) روی آن کلیک کنند. عنوان باید طوری باشد که کاربران را اغوا کند که مقالات و مطالب ارائه شده را بخوانند. در مجموع بایستی جالب و جذاب باشد.

نقش سرتیتر و عنوان در سئو

مردم متن مقاله را نمی خوانند مگر اینکه عنوان جذابی داشته باشد و عنوان مقاله را دوست داشته باشند. آمارها نشان می دهد که شما 2 ثانیه وقت دارید که مردم را به سمت مطلب خود بکشانید یا آنها را دور کنید. اگر نتوانید آنها را اغوا کنید و پیام خود را توسط عنوان مقاله برسانید، یعنی آنها را فراری داده اید.

انسان موجودی عاطفی و احساساتی است. مهم نیست زن باشند یا مرد، توانایی تصمیم گیری آنها تحت تاثیر حالت عاطفی و احساسی آنها در آن لحظه است. شما باید روی این لحظه سرمایه گذاری کنید و با عنوان خوب و جذابی که تهیه می کنید، احساسات آنها را برانگیخته و به سمت مقاله یا مطلب خود بکشانید.

بایستی وبسایت هم زن و هم مرد را تحت تاثیر قرار دهد

تگ عنوان اولین چیزی است که مردم در SERP در مورد وبسایت یا وب پیج شما می بینند. آن را طوری طراحی و تدوین کنید که در یک نگاه تاثیر مثبت و احساس خوبی در آنها ایجاد شود و به سمت سایت شما هدایت شوند.

نکته: قواعد پایه مربوط به تگ عنوان را رعایت کنید و بهینه سازی کاملی در سایت خود انجام دهید اگر تگ عنوان و تگ تیتر اصلی مطلب را درست و مناسب انتخاب کنید، بیشتر راه بهینه سازی سایت را رفته اید.

2- تراکم کلمات کلیدی

بهینه سازی درون سایت (On site optimization) مسئول حدود 25% از کل فاکتور سئو است. ادامه مبحث یک آموزش ساده و کامل در مورد بهینه سازی درون سایت است که برای همه کسانی که می خواهند با سئو آشنا شوند و می خواهند بهینه سازی سایت خود را انجام دهند، مفید است.

مقدمه ای بر تعداد کلمات کلیدی

کلمات کلیدی حیات سئو یک سایت محسوب می شوند. کلمات کلیدی رابط تمامی اقدامات و تلاش های سئوی شما است. بدون کلمات کلیدی صحیح، ساختار سئو بنیان و پایه ای ندارد و شما به جایی نمی رسید.

شناخت تراکم کلمات کلیدی یکی از گام های بهره برداری از بهینه سازی وبسایت است.

کلمه کلیدی چیست و چه نقشی در رتبه سایت دارد

تعداد کلمات کلیدی

نسبت کلمات کلیدی خود را با توجه به تعداد کل کلمات قابل ایندکس شدن در وب پیج محاسبه کنید.

برای مثال، اگر مقاله ای با 100 کلمه دارید، پس باید نسبت کلمات کلیدی 1% باشد، بدین معنی که کلمه کلیدی شما باید در هر 100 کلمه متن یکبار تکرار شود.

چه تعداد کلمات کلیدی برای هر مقاله یا پست کافی است

تراکم کلمات کلیدی و سئو

انتخاب هوشمندانه تعداد کلمات کلیدی به موتورهای جستجوگر اعلان می کند که این مقاله بطور کل در مورد چه موضوعی است و شما چه کلمه ای را هدف قرار داده اید. اگر موتور جستجوگر متوجه این سیگنال بشود، وب پیج شما مرتبط و مربوط بوده و حضور کلمه کلیدی مورد نظر شما در صفحه نتیجه جستجوی مرورگر خوش خواهد درخشید.

این مسئله را با کلمه چپانی (keyword stuffing) اشتباه نگیرید. در کلمه چپانی، به دفعات فراوان و تعداد زیاد کلمه کلیدی در متن مقاله تکرار می شود، بدون اینکه برای مخاطبان احترامی قابل باشند و فقط برای ماشین مطلب می نویسند.

کلمه چپانی یک عمل اشتباه است و روش مبتنی بر اسپم می باشد که هرگز رتبه شما را بالا نخواهد برد. این به تجربه ثابت شده است که در متن مقاله بایستی ابتدا خوانندگان مطلب را در نظر داشت. در دنیای موتورهای جستجوگر واژه ای به نام جریمه بهینه سازی افراطی (over optimization penalty) وجود دارد. بنابراین از کلمه چپانی اجتناب کنید.

تراکم توصیه شده برای کلمات کلیدی برای همه موتورهای جستجوگر یکسان نیست.

برای مثال، گوگل تراکم کلمات کلیدی را بین 1-2 درصد توصیه کرده است. تصویر زیر نشانگر تراکم صحیح کلمات برای موتور جستجوی گوگل است.

تعداد کلمات کلیدی توصیه شده توسط گوگل

این در حالی است که تراکم کلمات کلیدی توصیه شده توسط یاهو 3% است.

تعداد کلمات کلیدی توصیه شده توسط یاهو

بطور کلی، من خودم تراکم 2% را در نظر می گیرم و تا کنون استفاده کرده ام. اما آیا هنوز تراکم کلمات کلیدی در دنیای سئو امروزی استفاده می شود؟

بله مطمئنا. هنوز تا حدودی روی الگوریتم مورد استفاده موتورهای جستجوگر تاثیر دارد.

اما اگر از من بپرسند که آیا وب نویسان هنوز تعداد کلمات کلیدی هر مقاله را می شمرند، جواب من خیر است. چرا؟

چون امروزه همه متوجه شده اند که نباید برای موتور جستجوگر مطلب بنویسند، اگر خواهان ارتقای رتبه خود هستند.

مگر کسانی که کلاه سیاه (black hat) یا اسپمر هستند و سعی دارند خیلی سریع رتبه سایت را بالا ببرند و پولی از کاربر گرفته و خداحافظی کنند. در حالی که در مدت کوتاهی رتبه مجددا افت کرده و به جایگاه مستحق آن می رسد.

نکته: لازم نیست که تعداد کلمات کلیدی را بشمرید و اطمینان حاصل کنید که حتما 2% یا کمتر است؛ تا به رتبه خوبی دست یابید. فقط کافی است با آگاهی مطلب نوشته و هر جا لازم بود، کلمه کلیدی مورد نظر را درج کنید. هرگز افراط نکنید. سعی کنید برای مردم مطلب بنویسید نه ماشین. زیرا در نهایت این مردم هستند که مطلب شما را می خوانند و ترافیک لازم را به سایت شما روانه می کنند.

3- برجستگی، قرابت و همنوایی کلمات کلیدی

اهمیت کلمات

حالا که تراکم کلمات کلیدی را بحث کردیم، نوبت بررسی سایر عوامل است که با کلمات کلیدی و بهینه سازی درون سایت در ارتباط است. شناخت قرابت و همنوایی، دفعات تکرار و رابطه فی مابین کلمات کلیدی می تواند از بهره برداری از اهرم قدرت سئو کمک کند و کلمات کلیدی وبسایت را ارزشمند کند. در ادامه مسئله قرابت، تکرار و همنوایی کلمات کلیدی بحث می شود.

کلمات کلیدی عقربه و نبض سایت هستند. به توصیفی، کلمات کلیدی همان نان و کره ای است که خوانندگان قرار است گاز زده و بجوند. قرار دادن کلمات کلیدی در محل صحیح، استفاده مناسب از آنها و درج به موقع و به تعداد مناسب در جمله بسیار مهم است.

برجستگی کلمه کلیدی به معنی میزان چشم گیر بودن یک کلمه کلیدی در داخل صفحه وب است. مهمترین کلمات کلیدی بایستی برجسته ترین و چشم گیر ترین کلمات در یک صفحه باشند.

مثال: در این تصویر عبارت تهیه محتوا برای وبسایت شما، از این نوع است

اهمیت کلمات کلیدی در سئو چیست

آیا متوجه شدید. عبارت کلیدی که در این تصویر هدف قرار گرفته است، برجسته ترین و چشم گیر ترین جمله صفحه است. یعنی عبارت: تهیه محتوا برای وبسایت شما.

همانطور که می بینید عبارت کلیدی مد نظر به عنوان تیتر مطلب عرضه شده است. تیتر مطلب بهترین مکان برای قرار دادن عبارت کلیدی است البته به شرط فونت خوب و عرض و ارتفاع مناسب. این عمل را برجستگی کلمه کلیدی (prominence) می گویند.

دفعات تکرار کلمه کلیدی (Keyword frequency) با تعداد دفعاتی که اجازه می دهید کلمه یا عبارت کلیدی در وب پیج ظاهر شود، سروکار دارد.

گفته می شود که هر چه کلمه کلیدی بیشتر در صفحه ظاهر شود، به احتمال بیشتری موتور جستجو آن را به کاربرانی که آن کلمه کلیدی یا عبارت کلیدی را جستجو می کنند، نشان می دهد.

دوباره تکرار می کنم: بین تکرار کلمات کلیدی و کلمه چپانی تفاوت کاملا روشنی وجود دارد. تکرار به موقع و مناسب کلمه یا عبارت کلیدی در صفحه با کلمه چپانی بسیار فرق دارد.

مواظب دفعات تکرار کلمات کلیدی باشید و اطمینان حاصل کنید که معنی و مفهوم مطلب به هم نخورد. در حقیقت، بهتر است جریان متن و محتوا را در نظر بگیرید و به کلمه کلیدی خیلی اهمیت زیاد ندهید. جریان نرمال محتوا به اندازه کافی کلمه کلیدی را تکرار خواهد کرد. کلمه کلیدی را زور چپان نکنید و خیلی روی آن تاکید نکنید (همانند عبارت کلمه کلیدی که در بالا به موقع و بجا تکرار شد).

همنوایی و قرابت کلمات کلیدی

قرابت کلمات کلیدی (Keyword proximity) به معنی میزان ارتباط و مناسبت دو کلمه کلیدی با همدیگر است. ایده اصلی این است که کلمات کلیدی هر چه به هم نزدیکتر باشند، بهتر است.

در اینجا یک مثال آمده است:

قرابت کلمات کلیدی (Keyword proximity)

«بهینه سازی درون سایت شما چقدر روی رتبه و رنکینگ موتور جستجوی شما تاثیر خواهد گذاشت».

«بهینه سازی درون سایت شما چقدر روی رتبه و رنکینگ شما در موتور جستجوگر تاثیر خواهد گذاشت».

این دو جمله خیلی با هم فرق ندارند، دارند؟ اما اگر کسی عبارت «رتبه و رنکینگ موتور جستجو» را سرچ کند، به احتمال بیشتری جمله اول ظاهر خواهد شد نه دومی. این صحنه در مورد تمامی محتوا و پیش فرض ها مصداق دارد، هرچند هر دو صحیح است.

این عامل خیلی مهمی نیست، اما اطلاع از آن می تواند کمک کننده باشد.

نکته: محتوایی عالی، با کیفیت و جذاب تهیه کنید – این پارامتر از همه مهمتر است. اما نسبت به این سه نکته در مورد کلمات کلیدی هوشیار باشید. این آگاهی خوب است، اما نباید اساس کار شما در مقاله بعدی باشد.

4- لینک به بیرون

چرخاندن فرمان ماشین سئو

شما از اینجا و آنجا لینک می گیرید. اینترنت پر است از لینک. هر بار که شما روی لینکی کلیک می کنید، این شانس وجود دارد. بدین معنی که شما از صفحه ای به صفحه دیگری از سایت سفر کنید.

طریقه زدن لینک به بیرون یا لینک اوت باند

در سئو، شناخت لینک به خارج یک گام به جلو در بهینه سازی درون سایت است. من در مورد کلمات کلیدی مخفی شده در درون لینک ها نیز صحبت می کنم.

لینک به بیرون (outbound link) لینکی است که شما را به جایی دیگر می کشاند. این لینک می تواند شما را به صفحه دیگری از سایت خود یا به وبسایت دیگری هدایت کند. تقریبا همه وب سایت ها دارای لینک به بیرون هستند.

لینک به بیرون دو نوع است. لینک های nofollow و لینک های dofollow.

لینک dofollow یک لینک نرمال است. پیش فرض لینک dofollow است. این همان لینک معمول و مرسوم است. لازم نیست به این نوع لینک کدی اضافه شود که مشخص گردد dofollow است. هر لینکی که شما می سازید به طور خودکار نسبت dofollow می گیرد. لینک های بایستی از این نوع باشند. این نوع لینک عصاره رتبه صفحه گوگل را به صفحه ای می فرستد که هدف آن است.

لینک nofollow لینک غیر طبیعی است. عصاره رتبه صفحه را با خود به صفحه هدف نمی برد، بلکه جریان آن را مسدود می کند.

برای اینکه لینکی از نوع nofollow تعریف کنیم، بایستی تگ rel=”nofollow” را به کد لینک اضافه کنیم. این تگ به اسپایدر و کرالر گوگل می گوید: «این لینک را دنبال نکن».

چرا باید تگ nofollow را به لینک اضافه کنیم؟

اضافه کردن تگ nofollow به لینک موجب می شود که اسپایدر موتور جستجوگر صفحه هدف لینک را دنبال نکند. اکثر وبمسترها زمانی اینکار را می کنند که نخواهند عصاره رتبه صفحه را به هدف بدهند. مثلا می خواهم به فیس بوک لینک زده و صفحه خود را تبلیغ کنم. فیس بوک میلیون ها لینک ورودی دارد و لینک من کمترین تاثیر و تفاوتی بر فیس بوک نمی گذارد. بنابراین عصاره رتبه را برای خودم نگه می دارم. بنابراین به لینک تگ nofollow را اضافه می کنم و لینک من چیزی شبیه به زیر خواهد شد:

‹a href=”http://www.facebook.com/parastar-services” rel=”nofollow” › به خدمات پرستار ملحق شوید‹/a›

تنها به همین دلیل من تگ nofollow را به لینک اضافه کردم. در غیر اینصورت، اگر بخواهم به منبع خاصی با اطلاعات مربوط و متناسب با اطلاعات صفحه خودم لینک کنم، اینکار را نکرده و یک لینک نرمال ایجاد می کنم، چون:

 1. کار درست همین است
 2. موجب می شود که گوگل شما را به عنوان هسته و منبع خاص آن موضوع بشناسد و رتبه شما در بلند مدت بهتر خواهد شد.
 3. وبمستر وب پیج هدف شما را شناخته و ممکن است لینک برگشتی به شما بدهد.

برای تمامی لینک های به بیرون خود از تگ nofollow استفاده نکنید زیرا خود این عمل هم تا حدودی روی عصاره رتبه صفحه تاثیر می گذارد، حتی اگر شما به هیج وب پیج هدفی عصاره ندهید. اینکار یک رابطه باخت – باخت برای هر دو طرف است. منصفانه بازی کنید و رابطه را به برد – برد تبدیل کنید.

اگر وب سایت یا وب پیج هدف استحقاقش را دارد، حتما لینک عادی بدهید و از nofollow پرهیز کنید.

کجا می روید؟

متن لنگر (anchor text) برای توصیف لینک استفاده می شود. در حقیقت، در واقع فقط توصیف لینک را کاربران می بینند. لینک یک متن هایلایت شده و متمایر در صفحه است که قابل کلیک بوده و معمولا زیر خط دار و به رنگ متفاوت است. لینک معمولی آبی رنگ و زیر خط دار است. در متن لنگر که برای توصیف لینک استفاده می شود و از دید کاربر مخفی است، از کلمات کلیدی استفاده کنید که هدف وب پیج است.

یک متن لنگر خوب برای پشتیبانی از کلمات کلیدی هدف بسیار اهمیت دارد. لینکی که دارای متن لنگر مناسب است، می تواند به خوبی موتور جستجوگر را از کلمات کلیدی صفحه آگاه کند. اگر از سایت های دیگر لینک گرفتید، در جریان باشید که متن لنگر لینک می تواند به بالا رفتن رتبه صفحه و کلمات کلیدی شما خیلی کمک کند، اگر با محتوای صفحه شما هماهنگ و هم راستا باشد.

یکی دیگر از خصیصه های لینک که بیشتر وبمسترها نادیده می گیرند، لنگر عنوان (Anchor Title) لینک است. این یکی از متن های لنگر است که می تواند بخوبی حاوی کلمه کلیدی شما باشد، اما مهمتر این است که خصیصه ای است که به مردم کمک می کند قبل از کلیک لینک بدانند که کجا می روند و چه موضوعی قرار است بخوانند و ببینند.

البته خیلی مخاطبان به این متن توجه نمی کنند، زیرا تعداد معدودی از وبمسترها این متن را تهیه می کنند. اما اگر از لنگر عنوان استفاده می کنید بخاطر داشته باشید که باید آن را به روز رسانی کنید، زیرا حاشیه ای است که می توانید برای اطمینان از رتبه بالاتر از آن استفاده کنید.

کد خصیصه عنوان لینک عبارتست از:

title="متن لنگر عنوان را اینجا درج کنید"

یک لینک کامل در زیر برای مثال ارائه شده است:

‹a href=” https://thez.parastar.info/” title=”مرکز خدمات پرستار” ›خدمات ترجمه متون پرستار‹/a›

نکته: نسبت به لینک هایی که به بیرون می زنید، هوشیار باشید. در صورت ضرورت حتما تگ nofollow استفاده کنید. در غیر اینصورت لینک خود را با عشق همراه کنید. وقت صرف کرده و متن لنگر و لنگر عنوان مناسبی برای لینک تهیه کنید که هم به نفع خودتان باشد، هم به نفع دیگران. هرگز فراموش نکنید که همه خوبی را با خوبی جواب می دهند.

5- سئو تصاویر

مخفی کردن کلمات کلیدی در تصاویر

حالا که لینک به بیرون خوبی آماده کردیم و کلمات کلیدی و متن لنگر مناسب در آن درج کردیم، نوبت پارامتر دیگری است که در بهینه سازی درون سایت مد نظر است: سئو تصویر. چگونه تصاویر وبسایت خود را بهینه سازی کنیم؟

چطور از متن جایگزین (alt text) تصویر استفاده کنیم؟ چطور از عنوان تصویر استفاده کنیم؟ آیا تغییر نام تصویر می تواند کمک کننده باشد؟

چگونه تصاویر وبسایت خود را بهینه سازی کنیم

یک بدیل و جایگزین خوب برای درج کلمات کلیدی

متن جایگزین تصویر را چرا به این نام می نامند؟ زیرا زمانی که شما صفحه را بارگذاری می کنید و مرورگر به هر دلیلی نمی تواند تصویر را نمایش دهد، این متن را نمایش می دهد تا مخاطب بداند که تصویر در چه موردی بوده است.

می توان متن جایگزین تصویر را به نوعی کلمات کلیدی مخفی در پشت عکس دانست. اما این متن بخوبی درک نشده و مورد سو استفاده قرار می گیرد. وبمسترها و متخصصان سئو زیادی از متن جایگزین برای کلمه چپانی و کلمات کلیدی اسپم استفاده می کنند و تصور می کنند که این متن ناپیدا می تواند به بهبود رتبه آنها کمک کند.

این عمل دقیقا اشتباه است. ممکن است در مواردی نتیجه خوبی داشته باشد اما طرح اولیه و علت اصلی تعبیه چنین گزینه ای این نبوده است. متن جایگزین بایستی معرف عکس باشد.

متن جایگزین بایستی تصویر را توصیف کند و اینکه این عکس در چه موردی است، بخصوص زمانی که شما بخش تصویر موتور جستجوگر را سرچ می کنید. بهترین متن جایگزین متنی است که حاوی کلمات کلیدی مرتبط با عکس مورد نظر باشد و همزمان عکس را تشریح کند. بنابراین عملکرد برتر این است که تصاویر را متناسب با محتوا تهیه کنیم تا متن جایگزین نیز با کلمات کلیدی و محتوای مقاله در یک راستا باشند.

وقتی به کد HTML تصویر نگاه می کنید، چیزی شبیه به کد زیر را می بینید:

‹img src =”http://sample-image-url.com” alt=”این جایی است که متن جایگزین گذاشته می شود”/ ›

سئو تصویر راکت هوا کردن نیست. توصیه می شود که برای تمامی تصاویر، حتی تصاویر چند پیکسلی نیز متن جایگزین درج شود.

ممکن است به رتبه صفحه و سایت خیلی کمک نکند، اما مطمئنا به ظاهر شدن صفحه در نتیجه موتورهای جستجوگر کمک شایانی خواهد کرد.

کلمات کلیدی مخفی بیشتر

متن جایگزین تصویر تنها خصیصه موجود تصویر نیست که می توانید کلمات کلیدی را در آن مخفی کنید. خصیصه عنوان تصویر نیز وجود دارد. خصیصه عنوان تصویر خیلی به اهمیت متن جایگزین تصویر نیست و به اندازه متن جایگزین به جایگاه وب پیج در صفحه جستجوی موتور جستجوگر کمک نمی کند. بخاطر داشته باشید که درج نکردن متن جایگزین جریمه دارد اما متن عنوان چنین نیست.

متن عنوان تصویر چیست؟ زمانی که کاربر یا مشتری نشانگر ماوس خود را روی تصویر نگه می دارد، متن عنوان ظاهر شده و شرحی در مورد تصویر ارائه می دهد. بخصوص اگر علت گذاشتن تصویر در آن مکان خاص را نفهمد، این متن کمک کننده است. متن عنوان به کاربر یا مشتری می گوید که قرار است این تصویر چه بگوید. متن عنوان تصویر به صورت یک متن راهنمای حبابی بر روی تصویر ظاهر می شود.

مجددا تاکید می شود که متن عنوان تصویر جایی برای کلمه چپانی نیست و بایستی متناسب با هدف تصویر از کلمات کلیدی مرتبط استفاده شود. بایستی این متن به مخاطبان کمک کند منظور از تصویر را فهمیده و محتوای صفحه را بهتر بفهمند. به همین خاطر نباید موتور جستجوگر هدف و اهرم نگارش محتوا باشد بلکه مخاطب بایستی مد نظر باشد.

چگونه متن عنوان برای تصویر درج کنیم؟

کد HTML تصویر چیزی شبیه به کد زیر است:

‹img src=”http://sample-url-here.com” alt =”محل درج متن جایگزین” title=”محل درج متن عنوان”/ ›

آیا اسم فایل تصویر مهم است؟

این سئوالی است که به ذهن اکثر متخصصان سئو می رسد. آیا نام فایل تصویر روی رتبه تصویر در SERP تاثیر دارد؟ نظر شخصی و مشاهدات خودم را بیان می کنم. نام تصویر روی رتبه تصویر در نتیجه موتور جستجوگر تاثیر دارد.

به همین خاطر تصاویری که در https://parastar.info استفاده کرده ام، از منبع خارجی نبوده و همگی از هاستینگ پرستار هستند. زیرا حتی اگر متن جایگزین و متن عنوان تصویر را ویرایش کنیم، نمی توانیم نام و مسیر فایل را تغییر دهیم، مگر اینکه تصویر را دانلود کرده یا طراحی و ترسیم کرده و با نام مورد نظر خودمان نامگذاری کنیم.

توصیه می شود که قبل از آپلود هر تصویری نام آن را تغییر داده و بهترین توصیف ممکن از تصویر که مختص همان تصویر باشد را به عنوان نام تصویر برگزینید. اگر بتوانید از کلمات کلیدی خود در نام تصویر استفاده کنید، کمک شایانی به رتبه صفحه و تصویر خواهد کرد.

نکته: این سه شرح ساده در مورد بهینه سازی تصاویر را بخاطر بسپارید. سئو حاصل مجموع ریزه کاری ها و اثرات جزئی است که روی هم جمع شده و به صفحه رتبه خوبی می بخشد. بهینه سازی تصاویر یکی از حوزه های مهم سئو است. از آنجایی که رقابت شدید است، از سئو و بهینه سازی تصاویر سایت خود بیشترین بهره را ببرید.

6- سایت مپ (نقشه سایت)

سایت و نقشه

پارامتر بعدی در ساختار سئو درون سایت نقشه سایت است که در این بخش به معرفی و بررسی آن پرداخته می شود.

نقشه سایت (Sitemap) چیست

نقشه سایت (Sitemap) چیست؟

در یک تعریف ساده، نقشه سایت یک فایل XML است که حاوی آدرس (URL) تمامی صفحات وب سایت شما است. نقشه سایت همانند آرشیوی از تمامی وب پیج های یک وب سایت است. این فایل بایستی به راحتی در وب سایت قابل دسترس باشد تا کرالرهای موتور جستجوگر بتوانند براحتی ان را پیدا و مرور کنند.

سایتمپ معمولا با این هدف ارائه می شود که موتور جستجوگر بتواند لینک ها را دنبال کرده و تمامی صفحات سایت را بررسی کند، بطوری که صفحه ای بدون ایندکس شدن رها نشود.

گاهی مجبوریم بعضی از URLها را مخفی کنیم که کاربران مهمان نتوانند انها را مرور کنند و به همین خاطر از دید کرالرها نیز مخفی می مانند و اسپایدر موتور جستجوگر نمی تواند به آن دسترسی داشته باشد.

در اینگونه موارد می توانیم آدرس صفحات را از کاربران مخفی کنیم، اما با قرار دادن آنها در فایل XML سایت مپ، آنها را به موتورهای جستجوگر معرفی می کنیم تا بتوانند آنها را بررسی و ایندکس کنند.

طریقه ساختن فایل XML سایت مپ

ایجاد سایت مپ معمولا کاری آسان است. کاربران سیستم های مدیریت محتوا مثل وردپرس و جوملا از پلاگین های تولید سایت مپ استفاده می کنند. می توان از برنامه های ساخت سایت مپ نیز کمک گرفت. این پلاگین یا برنامه ها بدون کمترین تلاشی برای ما سایت مپ تولید می کنند. کافی است فقط آدرس سایت را به آنها بدهیم (ریشه سایت).

بعد از تولید سایت مپ و قرار دادن در فضای هاستینگ، می توانیم از طریق آدرس سایت به علاوه نام سایت مپ به آن دسترسی داشته باشیم و به سرچ کنسول موتورهای جستجوگر مثل گوگل یا بینگ معرفی کنیم.

ایجاد سایت مپ

موتورهای جستجوگر بایستی براحتی تمامی صفحاتی که برایشان مجاز کرده اید، را ببینند. هر چه صفحات بیشتری ایندکس کنید، سایت شما اعتماد بیشتری کسب می کند. این به معنی آن است که وب سایت شما تلاش می کند اطلاعات بیشتری در اختیار دیگران قرار دهد.

هدف اصلی تهیه سایت مپ اطمینان از این مسئله است که اسپایدر موتور های جستجوگر بتوانند صفحات شما را بررسی و ایندکس کنند. دقت داشته باشید که سایت مپ به عنوان یک لینک داخلی محسوب نمی شود، فقط برای استفاده اسپایدرهای موتورهای جستجوگر تهیه می شود. سایت مپ تاثیر جادویی بر سئو سایت شما ندارد، اما مطمئنا کمک زیادی می کند.

7- آدرس منحصر به فرد وبسایت

اهمیت کد URL در چیست؟

کد URL همان آدرس واقعی وبسایت است. این مکانی است که با ثبت URL در آدرس بار مرورگر ظاهر می شود. بهینه سازی پیکره URL یکی از کارهای سخت در سئو وبسایت است.

اما اگر از من بپرسند، این یکی از مهمترین چیزهایی است که در فرآیند بهینه سازی می توانید انجام دهید.

اگر نمی دانید، پیکره URL مورد استفاده شما در صفحه نتیجه موتور جستجوگر ظاهر می شود. این آدرس توسط همه مخاطبان اینترنت دیده می شود. برای مثال اگر کلمه کلیدی Title Tag Optimization را در گوگل جستجو کنید، اگر آدرس URL شما به صورت /title- tag-optimization-guide/ باشد، در صفحه ظاهر می شود و یک پیکره خوب برای URL است. کسی که جستجو کرده است، به احتمال خیلی بیشتری روی این لینک کلیک می کند.

فرآیند بهینه سازی یا سئو یا SEO

اما اگر وب پیج ما در مورد همین موضوع باشد و مطلب عالی هم ارائه کرده باشیم اما آدرس سایت ما به صورت /how-to-properly-give- your-dog-a-name/ باشد، مخاطب سردرگم می شود و به احتمال خیلی کمی روی این لینک کلیک می کند.

بعضی از وبمسترها اهمیت این موضوع را نمی فهمند و پیکره URL آنها از اعداد و ارقام و کدهایی تشکیل شده است که برای انسان قابل فهم نیست، مثل:

http://www.example.com/10395embislgm- potllz1.php

این یک مشت آشغال است چه برای مردم و چه موتور جستجوگر. زیرا موتور جستجوگر هم پاسخ مردم به نتایج کوئری جستجو را تقلید می کند.

نکته 1: آدرس و پیکره URL خود را برای مردم بنویسید

پیکره URL برای ایندکس شدن مهم است. ایندکس شدن صفحات توسط موتورهای جستجوگر اولین و حیاتی ترین گام در عملکرد سه مرحله ای موتور جستجوگر است.

پیکره URL برای ایندکس شدن مهم است

اسپایدر موتور جستجو تمامی صفحات یک وبسایت را خزیده و داده های صفحات وبسایت را بانک اطلاعاتی خود ثبت و ذخیره می کند. معمولا URL وبسایت در فرآیند ایندکس شدن برای شناسایی خصیصه های یک وب پیج گنجانده می شود.

اگر URL هر یک از صفحات سایت توسط موتور جستجوگر ایندکس شدند، می توان با امنیت خاطر فرض کرد که موتورهای جستجوگر به وبسایت و پیکره URL های آن توجه نشان داده اند. اگر این اتفاق افتاد و صفحات سایت ایندکس شدند، حالا نوبت بخش دوم اهمیت پیکره URL است.

نکته 2- URL سایت خود را برای موتور جستجوگر بنویسید

پیکره URL برای رتبه بندی از اهمیت بالایی برخوردار است. گام آخر عملکرد سه مرحله ای موتور جستجوگر رتبه بندی نتایج کرالرها است. زیرا موتور جستجوگر URL صفحات را بررسی کرده و برای کلمات یا عبارات کلیدی خاص آنها را دسته بندی و ذخیره می کند.

نکته این است که پیکره URL برای مراحل حیاتی سه گانه عملکرد موتور جستجوگر، یعنی مراحل ایندکس کردن، بازیافت و رتبه بندی از اهمیت بالایی برخوردار است.

نکته 3. URL خود را برای رتبه بندی براساس کلمات یا عبارات کلیدی خود بنویسید

در مجموع، بایستی نسبت به تهیه متن مناسب برای نام صفحات و URL آنها دقت کنید. وب پیج هایی که دارای URL مناسب و متناسب برای مردم و موتور جستجوگر و منطبق با محتوای مطلب هستند، نسبت به رقبای خود رتبه بهتری کسب می کنند.

8- لینک داخلی

پیوند مطالب خود را حفظ کنید

لینک زدن داخلی یعنی صفحات و مطالب مرتبط را به هم وصل کنید. شبکه جهانی اینترنت از لینک ها ساخته شده است. شما از یک صفحه می توانید به صفحات دیگر از طریق لینک سفر کنید. صفحات دیگر را از طریق لینک داخلی به مخاطب پیشنهاد می کنید.

اما زدن لینک داخلی چیزی فرای سیستم ناوبری و توصیه مطلب است.

شبکه جهانی اینترنت از لینک ها ساخته شده است

لینک داخلی فراتر از هدایت صرف است

لینک زدن داخلی یا بطور خلاصه اینترلینک یکی از روش هایی است که متخصصان سئو برای توزیع خوبی، تناسب، ارتباط و رتبه صفحه بین صفحات وب سایت استفاده می کنند. با اینترلینک می توانید محتوای مشابه و مرتبط را به هم وصل کنید. اینکار نه تنها به مردم کمک می کند که محتوای مرتبط به هم را براحتی پیدا کرده و بخوانند، بلکه به اسپایدر موتورهای جستجوگر در بررسی وبسایت و دیدن تناسب و همبستگی بین صفحات سایت کمک می کند.

برای درک بهتر این مطلب می خواهم این مثال را مطرح کنم: وب سایتی که اینترلینک و اتصالات داخلی مناسب نداشته باشد، همانند یک شهر بن بست است که تردد کم بوده و پیشرفت نمی کند. وبسایت دارای اینترلینک و صفحات به هم پیوسته همانند شهری است که در تقاطع شاهراه های اصلی قرار گرفته است و تردد فراوان مسافران موجب پیشرفت و گسترش آن شهر می شود.

بنابراین بایستی از نعمت لینک داخلی استفاده کرده، به مخاطبان مطالب به هم پیوسته و مربوط معرفی کرد تا مخاطب بتواند موضوع مورد نظر خود را به طور کامل دریافت کند و به موتورهای جستجوگر در بررسی و دسته بندی مطالب کمک می کند تا بتواند تصویر اصلی از وبسایت را دریافت کند.

قدرت درونی

لینک های درونی راهی عالی برای تقویت رتبه سایت است. همه از این مسئله اگاهی داریم. هر چه بک لینک و لینک درونی سایت بیشتر باشد، عصاره و شیره رتبه صفحه بیشتری در درون سایت جریان می یابد. به هر حال بخاطر داشته باشدی که لینک لینک است و مهم نیست داخلی یا خارجی باشد، تاثیر خود را بر عملکرد وبسایت می گذارد.

زیبایی اینترلینک کردن مطالب در این است که می توانید بطور کامل جریان متن لنگر و لنگر عنوان را بدست بگیرید. این به موتور جستجوگر کمک می کند بفهمد که این صفحه و محتوای آن در چه موردی است. تخصیص متن لنگر و متن عنوان عالی به لینک خیلی با ارزش است، حتی اگر لینک از صفحات دیگر وبسایت باشد.

ایجاد لینک های داخلی می تواند تا حدودی پر دردسر باشد، اما بخاطر داشته باشید که اولا ارزش زحمتش را دارد و در عین حال پلاگین و نرم افزارهایی برای ایجاد لینک های داخلی در دسترس است.

بخاطر داشته باشید که همانطور که مطالب جدید منتشر می کنید و به مطالب قبلی خود لینک می کنید، عملا مطالب قدیمی خود را دوباره رو می کنید و موتور جستجوگر دوباره مطالب قدیمی شما را بررسی می کند. اگر ساختار وبسایت خود را خوب طراحی کرده باشید، اینترلینک زدن خیلی سخت نیست و براحتی می توانید مطالب مرتبط به هم را به هم لینک کنید و از لینک موضوعی استفاده کنید.

ترجمه کتاب هشت نکته حیاتی سئو و بهینه سازی وب سایت

تماس با این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

وبسایت پلکسا به فروش می رسد. لطفا قیمت پیشنهادی و مشخصات تماس خود را از طریق فرم تماس با ما اعلان بفرمایید. در حال حاضر بازدید روزانه سایت حدود 15000 بازدید در روز و رتبه الکسا 2000 است.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا