چک لیست نوشتن پست های سئو محور

چک لیست نوشتن پست های سئو محور

چگونه پست و محتوای سئو محور برای سایت خود بنویسم

این مقاله به شما کمک می کند که شانس وبسایت خود برای رسیدن به رتبه های بالاتر در صفحه نتایج موتور جستجوگر (SERPs) را از طریق استفاده از سئو پست و محتوا بالا ببرید. در این مقاله طریقه نوشتن پست های سئو محور آموزش داده می شود، به طوری که هر یک از پست های منتشر شده در سایت شما هم برای کاربر و هم موتورهای جستجو خوشایند باشد.

این پست شامل یک چک لیست PDF است که می توانید آن را پرینت کرده و هر بار پستی می نویسید یا مطلبی منتشر می کنید، از آن استفاده کنید. برای دانلود این چک لیست کلیک کنید.

فاز اول: انتخاب کلمات کلیدی

کار تهیه محتوا برای اهداف سئو (SEO) قبل از شروع به نوشتن آغاز می شود. ابتدا بایستی بهترین واژه های کلیدی را برای صفحه انتخاب کنید.

1- انتخاب یک کلمه کلیدی اصلی

برای بهینه سازی محتوا برای سئو وبسایت و وبلاگ، بایستی با انجام تحقیقات و شناسایی کلمه کلیدی اصلی پست شروع کرد، کلمه کلیدی که:

  • کاملا با پست شما مرتبط باشد: به دنبال عبارتی باشید که مضمون اصلی محتوای شما را می رساند و قرابت طبیعی با موضوع پست دارد.
  • بین کاربران رایج باشد: انواع مختلف بیان عبارت را انتخاب کنید و از بین آن عبارتی را برگزینید که توسط کاربران بیشتر از همه جستجو شده است (برای مثال، اگر موضوع پست شما «سالنامه نگارشی» است، ممکن است ببینید که مردم واژه «سالنامه محتوا» را زیاد جستجو کرده اند. بنابراین عبارت «سالنامه محتوا» کلمه کلیدی اصلی بهتری از «سالنامه نگارشی» است).
  • دارای نرخ رقابت پایین باشد: کلمه کلیدی را برگزینید که دارای سطح رقابت پایینی باشد بطوریکه بتوانید با آن رقابت کنید. برای اینکه بتوانید برای رتبه یک عبارت رقابت کنید، عبارت بایستی به تعداد محدودی از برندها و سایت هایی مربوط باشد که سایت شما نیز امکان رقابت بر سر آن را دارد و حاکمیت دامنه شما آنقدر بالا هست که بتوانید برای آن عبارت رقابت کنید. برای اینکه شانس برنده شدن بالا باشد، کلمات کلیدی با نرخ رقابت پایین را انتخاب کنید که در محدوده دسترسی و توانایی شما است.

برای یافتن کلمات کلیدی که با این معیارها هماهنگی داشته باشد، می توانید از ابزار سختی کلمه کلیدی الکسا استفاده کنید. این ابزار تعیین سختی کلمه کلیدی نتایج زیر را به شما می دهد:

  • گزارشی حاوی بالاترین کلمات کلیدی مرتبط با موضوع یا عنوان محتوا
  • نمره شهرت هر یک از کلمات، که نشانگر دفعاتی است که این کلمات در موتورهای جستجوگر توسط کاربران جستجو شده است.
  • نمره رقابت هر کلمه کلیدی، که نشان می دهد رتبه گرفتن برای این کلمات تا چه حد سخت است. همچنین حاکمیت دامین شما نیز در این محاسبه استفاده می شود، بطوریکه بتوانید شانس خود برای رقابت بر سر آن عبارت یا کلمه کلیدی را بفهمید.
چک لیست نگارش مقالات سئو محور برای وبسایت

از این اطلاعات برای انتخاب کلمه کلیدی اصلی پست خود استفاده کنید.

2- انتخاب چند کلمه کلیدی فرعی

زمانیکه واژه کلیدی یا عبارت کلیدی اصلی خود را انتخاب کردید، دو تا چهار واژه کلیدی فرعی (ثانویه) نیز برای پست خود انتخاب کنید.

واژه های کلیدی فرعی که ممکن است به آنها کلمه کلیدی معنایی تاخیری (کلمات کلیدی LSI) نیز اطلاق شود، عباراتی است که با کلمه کلیدی اصلی دارای ارتباط و همبستگی قوی است. با تلفیق چند کلمه کلیدی فرعی در پست خود، به موتورهای جستجوگر کمک می کنید که محتوای شما را درک کرده و درست رتبه بندی کنند.

برای یافتن واژه های کلیدی فرعی به طریق زیر اقدام کنید:

  1. کلمه کلیدی اصلی خود را در گوگل جستجو کنید
  2. به لیست جستجو مربوطه در صفحه نتایج گوگل نگاه کنید
  3. دو یا سه عبارت جستجو شده که با کلمه کلیدی اصلی در ارتباط است را انتخاب کنید
چک لیست تهیه محتوای سئو محور برای وبسایت

حالا که کلمات کلیدی اصلی و فرعی خود را انتخاب کرده اید، شروع به نوشتن پست خود کنید.

فاز دوم: نوشتن محتوای پست

محتوای غنی و کیفی یک معیار عملی سئو بوده و هم برای مخاطبان و هم موتورهای جستجوگر عملی و مفید است. از نکات نگارش محتوای زیر استفاده کرده و طریقه بهینه سازی محتوای پست های خود برای سئو را فراگیرید، در حالی که مخاطبان و کاربران خود را نیز در نظر دارید.

3- برای مخاطبان خود بنویسید، نه برای موتورهای جستجوگر

همانطور که برای پست خود محتوا می نویسید، بخاطر داشته باشید که در وهله اول شما برای مخاطب انسانی محتوا تهیه می کنید و از نظر کاربر بایستی سئو محور باشد، در حالی که از نظر موتورهای جستجوگر نیز بهینه و سئو مدار است. به عنوان یک عادت خوب، هرگز محتوایی تهیه نکنید که بطور کامل بر حسب سلیقه و برای موتورهای جستجو باشد. همیشه مخاطبان خود را در نظر داشته باشید، در عین حال تغییراتی در محتوا ایجاد کنید که سئو پست را بهبود بخشیده اما کیفیت تجربه کاربران را کاهش ندهد.

4- برای هر پست خود حداقل بیشتر از 300 کلمه بنویسید

هرچند هیچ جادوگر کلمه شماری برای شمارش تعداد کلمات پست های وبلاگ یا وبسایت وجود ندارد، اما محکی برای حداقل تعداد کلمات یک مقاله یا وب پیج وجود دارد. نوشتن 300 کلمه یا بیشتر اطلاعات کافی ارائه می کند که موتورهای جستجوگر صفحه را درک کرده و درست و بهتر رتبه بندی کنند. نظرات مختلف و متنوعی در مورد تعداد کلمات پست برای سئو بهتر وجود دارد، اما به عنوان یک عادت خوب، همیشه لازم است که موضوع پست را پوشش دهید و بین 500 تا 2500 کلمه در هر پست بنویسید. اگر تعداد کلمات پست شما بیشتر از 2500 کلمه است، بهتر است که پست را تقسیم کرده و به صفحات لینک شده به هم تبدیل کنید.

5- در سراسر متن از کلمه کلیدی اصلی خود استفاده کنید

در متنی که تهیه می کنید، در جریان طبیعی کلمات از کلمه کلیدی اصلی خود مرتب استفاده کنید و به موتور جستجوگر کمک کنید که کلمه کلیدی اصلی را شناخته و صفحه را دسته بندی کند. تراکم خوب کلمه کلیدی 2% است، بنابراین کلمه کلیدی اصلی شما بایستی به صورت طبیعی و در جریان محتوا به ازای هر 100 کلمه یک یا دو بار تکرار شود.

نکته: بجای اینکه کلمه کلیدی را در نظر گرفته و محتوای پست را بنویسید، ابتدا پیش نویس پست را نوشته و تکمیل کنید. سپس برگشته و کلمه کلیدی را در جاهایی که به طور طبیعی امکانپذیر است، بگنجانید.

6- در محتوای پست خود از کلمات کلیدی فرعی نیز یکبار استفاده کنید

کلمات کلیدی ثانویه زمینه بیشتری برای محتوا فراهم می کنند، که به موتور جستجوگر کمک می کند بهتر متن را دسته بندی کند. از دو تا چهار کلمه کلیدی فرعی استفاده کرده و حداقل هر کدام را یکبار در محتوای خود تکرار کنید.

7- کلمه کلیدی اصلی را در پاراگراف اول استفاده کنید

کلمه کلیدی اصلی خود را حتما در بالای صفحه و در اولین پاراگراف متن خود بگنجانید. بهتر است که کلمه کلیدی اصلی قید شده در پاراگراف اول متن به صورت سیاه یا مورب درج شود یا به طرق دیگر از محتوای اصلی متمایز شود.

8- کلمه کلیدی اصلی را در تیترهای دوم و سوم خود استفاده کنید

تیتر بندی محتوای پست مهم است. وقتی متن را قالب بندی می کنید، یک عنوان و یک زیر عنوان خواهید داشت و سپس تیترهای 2 و 3 و 4 در ادامه می آیند. یک محتوای سئو محور خوب محتوایی است که کلمه کلیدی اصلی در عنوان و زیر عنوان تکرار شده باشد. این عمل موجب می شود که وب ریدرها براحتی متن را اسکن کرده و موتورهای جستجو براحتی بتوانند متن را درک کرده و دسته بندی کنند. از تیترهای فرعی نیز استفاده کرده و کلمه کلیدی خود را حداقل در یکی از تیترهای فرعی تکرار کنید.

9- تا پایان صفحه هر جا مناسب بود از کلمه کلیدی استفاده کنید

محتوای خود را تا پایان و بخش نتیجه گیری ادامه دهید و کلمه کلیدی اصلی را در آن تکرار کنید. این نتیجه گیری و خاتمه پست به موتور جستجوگر سیگنال تعریف صفحه را ارسال می کند.

10- محتوای اورجینال بنویسید

موتورهای جستجوگر محتوای دوبله و تکراری را دوست ندارند (محتوای یکسانی که در وب پیج های متعددی تکرار شده باشد). محتوای صفحات دیگر را در وبسایت خود تکرار نکنید یا از محتوای وب سایت های دیگر استفاده نکنید. بجای آن محتوای اورجینال تهیه کنید و خودتان محتوا سازی کنید. محتوایی مناسب است که در جای دیگر منتشر نشده باشد که موجب تقویت قدرت سئو (SEO) سایت شما شود.

نکته: در حالی که از نظر سئو صحیح نیست، اما می توانید محتوای خود را مجددا منتشر کرده یا سندیکیت کنید تا دسترسی به برند خود را افزایش دهید. اگر می خواهید از محتوای خود دوباره استفاده کنید، بایستی عملکرد برتر در انتشار مجدد محتوا را رعایت کنید، که بجای رتبه توسط موتورهای جستجوگر تنبیه نشوید.

11- محتوایی صحیح از نظر دستور زبان و گرامر تهیه کنید

تنها خوانندگان نیستند که به محتوای کیفیت بالا و خوب نوشته شده ارزش می نهند. موتورهای جستجو نیز قدر محتوای کیفی را می دانند و کیفیت محتوا را از دستور زبان یا گرامر، عبارات مورد استفاده و غلط املایی و هجی تعیین می کنند. به دقت محتوای خود را ویرایش کنید که غلط املایی و گرامری نداشته باشد.

12- برای سطح سواد حدود سوم راهنمایی به بالا مطلب بنویسید

بهترین پست وبلاگ پستی است که بخوبی نوشته و خوانده می شود و براحتی قابل هضم است. هم خوانندگان و هم موتورهای جستجوگر به این نکته ارزش می دهند، بنابراین از جملات کوتاه استفاده کنید و پاراگراف بندی مناسب داشته باشید. از جملات طولانی اجتناب کنید. از کلمات و واژگان پیچیده و نامفهوم استفاده نکنید.

نکته: می توانید از برنامه های تعیین سطح محتوا و نکات بهبود کیفیت محتوا استفاده کنید. بهترین روش استفاده از نمره خوانایی متن است.

برای سطح سواد حدود سوم راهنمایی به بالا مطلب بنویسید

13- لینک های داخلی به متن اضافه کنید

لینک داخلی یک هایپرلینک به پست یا صفحه ای در وبسایت خود می باشد. هیپرلینک به موتورهای جستجو کمک می کند صفحات را درک کرده و کاربران را برای دریافت اطلاعاتی که نیاز دارند در درون سایت شما هدایت کنند. بنابراین هیپرلینک صفحات مرتبط با محتوای خود را در متن پست بگنجانید. همچنین زمانی که از لینک به صفحات داخلی استفاده می کنید، از متن لنگری استفاده کنید که دقیقا با کلمات کلیدی محتوای صفحه و پست مرتبط باشد.

14- لینک به خارج به محتوا اضافه کنید

لینک به خارج نوعی هایپر لینک به پست ها یا صفحات سایت های دیگر است. این نوع لینک بایستی به عنوان منبع اطلاعات در محتوا استفاده شود و خوانندگان به موضوعات مشابه برای یادگیری بیشتر هدایت شوند. از این نوع لینک در جریان طبیعی متن محتوای خود استفاده کنید و کاربران را به صفحات مناسب مشابه هدایت کنید.

نکته: لینک به خارج خود را طوری پیکربندی کنید که در صفحه جدیدی باز شود (target="_blank") تا کاربر هنوز در سایت خودتان باقی بماند، حتی زمانی که به صفحه ای از وبسایت دیگر رفته است. بدین طریق وب پیج شما نیز باز خواهد ماند.

فاز سوم: بهینه سازی پست

زمانی که نسخه اولیه محتوای خود را نوشتید، حال نوبت بهینه سازی و بهبود سئو مطلب از طریق درج عناصر زیر در صفحه می باشد:

15- از کلمه کلیدی اصلی در عنوان صفحه استفاده کنید

عنوان صفحه اسم واقعی صفحه است که کاربران و مخاطبان در صفحه خواهند دید. عنوانی برای صفحه انتخاب کنید که در آن از کلمه کلیدی اصلی استفاده شده باشد. در صورت امکان تلاش کنید که کلمه کلیدی را در ابتدای عنوان صفحه قرار دهید.

16- کلمه کلیدی اصلی را در لینک دائمی صفحه استفاده کنید

کلمه کلیدی اصلی را در لینک دائمی صفحه استفاده کنید

لینک دائمی (permalink) بخشی از URL است که در هر صفحه و پست سایت منحصر به فرد است. این متنی است که بعد از نام دامنه یا زیر دامنه (ساب دامین) می آید. برای ایجاد یک URL سئو محور، کلمه کلیدی اصلی خود را در آن بگنجانید و متن اضافه در این بخش از URL قرار ندهید.

کلمه کلیدی اصلی را در لینک permalink صفحه استفاده کنید

17- کلمه کلیدی اصلی را در عنوان سئو استفاده کنید

برخلاف عنوان صفحه، که کاربر می تواند در حین خواندن پست ببیند، عنوان سئو (SEO title) یک عنوان ثانویه برای صفحه است که در پنل مدیریت سایت (backend) برای شرح صفحه استفاده می شود. این متن برای موتور جستجوگر در دسترس است و در صفحه نتایج جستجو ظاهر می شود و به کرالر موتور جستجوگر موضوع محتوای صفحه را می فهماند. عنوان سئو بایستی شامل کلمه کلیدی اولیه یا اصلی بوده و نباید از 55 حرف تجاوز کند. محدوده عنوان سئو برای موتورهای جستجوگر که در صفحه نتایج جستجو نمایش می دهند 55 حرف است.

18- در شرح متای صفحه خود از کلمه کلیدی استفاده کنید

شرح متا (meta description) یک پاراگراف متن است که به تشریح وب پیج می پردازد. همانند عنوان سئو، شرح پست نیز در ادمین سایت دیده می شود و برای اطلاع رسانی به کرالر موتورهای جستجوگر استفاده می شود. این متن معمولا در صفحه نتایج موتور جستجوگر قابل رویت است و به کاربران در انتخاب صفحه ای که می خواهند باز کنند، کمک می کند. در شرح متا یا فرا شرح پست خود کلمه کلیدی اصلی را استفاده کنید و این شرح نباید از 155 حرف تجاوز کند تا کل متن در صفحه نتایج موتور جستجوگر ظاهر شود.

19- دسته و برچسب مناسبی برای صفحه انتخاب کنید

دسته (category) و برچسب (Tag) سیستم طبقه بندی است که برای سازماندهی وب پیج های یک سایت یا پست های یک وبلاگ استفاده می شود. می توانید برای هر صفحه دسته و تگ خاصی را اختصاص دهید تا به پست ها و موضوعات مشابه و مرتبط لینک باشد. سیستم طبقه بندی سایت اگر خوب ساختاردهی شده باشد، سئو سایت تقویت می شود. یک سیستم قوی ایجاد کنید و به هر یک از پست های خود یک یا چند تگ تخصیص دهید و در دسته متناسب قرار دهید.

20- کلمه کلیدی اصلی را در متن جایگزین تصاویر خود استفاده کنید

اضافه کردن تصویر به پست وبلاگ یا وب پیج موجب افزایش پایایی و اعتبار صفحه شده و هم برای موتورهای جستجوگر و هم برای رضایت مخاطبان مفید است. بنابراین حداقل یک عکس در محتوای خود بگنجانید. زمانی که تصویری در متن می گذارید، از کلمه کلیدی اصلی به عنوان تگ جایگزین تصویر (alt tag) استفاده کنید. این متن تشریحی تصویر برای کرالرهای موتور جستجوگر قابل دید و ردگیری است نه خود تصویر؛ اما کاربران تصویر را می بینند.

فاز چهارم: چک مجدد سئو پست

زمانی که پست خود را نوشته و منتشر کردید، حال بهتر است با یک ابزار چک سئو صفحه مثل ابزار بررسی سئو صفحه الکسا (Alexa’s On-Page SEO Checker) پست خود را بررسی کنید. این ابزارها به شما می گویند که آیا همه عناصر یک سئو خوب را در صفحه رعایت کرده اید یا خیر.

21- طریقه استفاده از ابزار چک سئو صفحه الکسا

برای چک سئو صفحه خود، وارد صفحه ابزار شده و URL صفحه و کلمه کلیدی اصلی خود را وارد کنید.

راهنمای استفاده از ابزار چک سئو صفحه الکسا

این ابزار یک گزارش کامل در مورد سئو صفحه به شما ارائه می دهد و تناسب کلمه کلیدی اصلی را مشخص می کند. این یک روش عالی برای بهبود صفحه از طریق رفع خطاهای احتمالی است. همچنین مشخص می کند که چه بهبودهایی لازم است.

یکی دیگر از ابزارهای موجود برای بررسی وضعیت سئو صفحه، استفاده از کنسول مدیریت گوگل است که URL صفحه را به گوگل معرفی کرده و گزارش کاملی از وضعیت سئو صفحه مثل متن جایگزین تصاویر، موبایل دوست بودن صفحه و غیره به شما می دهد.

طریقه استفاده از ابزار چک سئو صفحه الکسا

ابزار On-Page SEO Checker الکسا همچنین به شما می گوید که آیا کلمه کلیدی مناسبی انتخاب کرده اید یا خیر. آیا با نمره قدرت رقابتی سایت هماهنگی دارد یا خیر و کلمه کلیدی شما را نمره رقابت کلمه کلیدی مقایسه می کند.

اگر نمره رقابت کلمه کلیدی از توان رقابتی سایت شما بیشتر باشد، این ابزار به شما اطلاع می دهد. همچنین به شما کمک می کند کلمه کلیدی را پیدا کنید که برای سایت شما با توجه به حاکمیت دامنه و توان رتبه گیری سایت مناسب باشد.

نتیجه گیری

با رعایت نکات و مراحل ارائه شده در این مقاله، می توانید پستی دقیق، بهینه، سئو محور، کاربر پسند تهیه کنید و قدرت رقابتی و رتبه وبسایت خود را تقویت کنید. برای اطمینان از اینکه تمامی مراحل این مقاله و عناصر لازم سئو و بهینه سازی را رعایت کرده اید، می توانید از چک لیست PDF ارائه شده در این مقاله استفاده کنید.

توجه داشته باشید که برای استفاده از On-Page SEO Checker الکسا، بایستی در این سایت ثبت نام کرده و پلن پیشرفته آن را بگیرید. این ابزار گزارشی کامل برای شما تهیه می کند تا از کاملا بهینه بودن، عاری از خطا بودن، بهبود سئو صفحه اطمینان حاصل کنید.

مطالعه مقالات زیر به شما پیشنهاد می شود:

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

وبسایت پلکسا به فروش می رسد. لطفا قیمت پیشنهادی و مشخصات تماس خود را از طریق فرم تماس با ما اعلان بفرمایید. در حال حاضر بازدید روزانه سایت حدود 15000 بازدید در روز و رتبه الکسا 2000 است.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا