آموزش گام به گام ایجاد لیست ایمیل کاربران

لیست ایمیل چیست؟

لیست ایمیل (mailing list) چیست؟ چطور لیست ایمیل ایجاد کنیم؟ لیست تماس چیست؟ چطور لیست تماس خود را حفظ کنید؟ چطور تعداد کاربران ثبت نام شده سایت را افزایش دهیم؟ مزیت لیست ایمیل و لیست تماس چیست؟ تاکتیک های جمع آوری اطلاعات کدامند؟ چطور مراجعین سایت را به کاربران ثبت نام شده تبدیل کنیم؟ روش بهره برداری از رسانه های اجتماعی چیست؟ همه این ها سئوالاتی است که به ذهن می آید و قرار است در این مقاله پاسخ داده شوند. بخصوص اگر به دنبال ترقی رنکینگ سایت خود و بخصوص رنکینگ الکسا هستید، این مطلب دقیقا چیزی است که به آن نیاز دارید.

سازماندهی تماس های خود به صورت یک لیست تماس ایمیل می تواند یکی از گام های ارتباطی مهمی باشد که می توانید برای پروژه یا کسب یا سایت خود بردارید. اگر بدانیم که چطور لیست تماس تهیه کنیم، زمان و انرژی زیادی صرفه جویی شده و به سادگی و سریع می توانید برچسب و عناوین را پرینت کرده و برای دسترسی راحت به پایه مشتری خود، آنها را سازمان دهی کنید.

این مطلب در دو بخش سازماندهی شده است:

  • طریقه افزایش مشترکین سایت و کاسبی
  • طریقه حفظ و نگهداری لیست تماس

بخش 1- تکنیک افزایش کاربران ثبت نام شده سایت

تاکتیک های جمع آوری اطلاعات متعددی دست و پا کنید

بایستی استراتژی های متعددی تدوین کنید که مشتریان یا مشتریان بالقوه کار کسب خود را تشویق کنید که در سایت ثبت نام کرده یا در خبرنامه سایت عضو شوند. اگر کار درست پیش نرفت همیشه می توانید از تاکتیک بعدی استفاده کنید. می توانید لیستی از مشترکان بالقوه را خریداری کنید. اغلب این لیست ها براساس مشخصات فردی و دموگرافیک افراد است و بایستی خودتان دریابید که دقیقا به دنبال چه کسانی هستید، قبل از اینکه پولی صرف خرید لیست تماس کنید.

بازدید کنندگان سایت خود را ثبت نام کنید

در وبسایت خود محلی برای ثبت نام کاربران در سایت و یا ثبت نام در خبرنامه سایت تعبیه کنید. می توانید فرم ثبت نام یا خبرنامه را در نوار پایین یا کنار سایت خود قرار دهید بطوری که خیلی جلوی دید را نگیرد اما در صفحه نمایش یابد.

اگر از طریق وبسایت خود کالا و محصولی را می فروشید، جمع آوری ایمیل را می توانید در این نقطه نیز هدف قرار دهید. می توانید ایمیل را به همراه اطلاعات پرداخت مشتری جمع آوری کنید و یک دکمه گزینه تعبیه کنید که کاربر برای ملحق شدن به لیست تماس رضایت دهد. اینکار موجب ثبت نام خودکار کاربران می شود، مگر اینکه تیک جعبه گزینه تعبیه شده را بردارد.

می توانید یک صفحه squeeze در سایت خود ایجاد کنید. این همان صفحه اصلی سایت است که تنها برای جذب مشترکان بالقوه طراحی می شود تا به لیست ایمیل سایت اضافه شوند. متن یا ویدیویی اطلاع رسانی جذابی برای بازدید کنندگان در نظر بگیرید تا برای ثبت نام و مشترک شدن تشویق شوند. بایستی صفحه ثبت نام بطور غالب در مرکز صفحه نمایش یابد. لینک این صفحه را در پروفایل شبکه های اجتماعی و آگهی های موتور جستجو قرار دهید.

برای کسانی که ثبت نام می کنند مزیتی در نظر بگیرید

این مزیت و پاداش بایستی چیزی کوچک اما فوری باشد. شاید یک کتاب الکترونیک و ای – بوک یا تخفیف خرید بعدی مناسب باشد. اگر ثبت نام در یک لیست ایمیل با مزیت خاص و مشهودی همراه باشد، مشتریان به احتمال بیشتری ثبت نام خواهند کرد.

اگر محصول یا کالایی را به نمایش عمومی گذاشته اید، می توانید در آنجا نیز کمپینی برگزار کنید مثل برنده شدن در قرعه کشی مخصوص کسانی که لیست تماس را پر کنند. حتما در جایی از فرم تماس رضایت مشتری برای اضافه شدن به لیست تماس و دریافت ایمیل را در نظر بگیرید. این عمل برای رعایت حقوق مشتریان و اطلاع رسانی به کسانی است که خواهان دریافت اطلاعات هستند.

از شبکه های اجتماعی بهره برداری کنید

زمانیکه توانستید مشتریان خود را به ثبت نام در لیست ایمیل علاقمند کنید، اطمینان حاصل کنید که محصول و خدمات خود را از طریق شبکه های اجتماعی معرفی کنید. صحبت سینه به سینه یکی از قدرتمندترین ابزارها برای کسب مشترکان بیشتر است. اطمینان حاصل کنید که ایمیل ها، خبرنامه ها و هر مطلب و محتوایی که به مشترکان سایت خود عرضه می کنید به سادگی از طریق شبکه های اجتماعی قابل اشتراک باشد. همچنین اطمینان حاصل کنید که اطلاعاتی که به اشتراک می گذراند لینک برگشتی به سایت شما داشته باشد و بک لینک این اطلاعات یکی از موثرترین راه های ممکن برای دریافت مشتری و ترافیک بیشتر است.

برای تقویت اعتماد بازدید کنندگان به سایت، سیاست محرمانه ماندن اطلاعات داشته باشید

اطلاعات مربوط به سیاست حفظ حریم و محرمانه ماندن مشخصات فردی و تماس کاربران خود را در جایی در صفحه خود منتشر کنید. به کاربران اشتراکی خود این سیاست را اطلاع دهید و لینک مقررات و حقوق کاربران را در صفحات سایت قرار دهید. کاری کنید که مشتریان و بازدیدکنندگان سایت به شما اعتماد کنند.

بخش 2- حفظ و نگهداری لیست تماس

از یک برنامه مدیریت لیست تماس استفاده کنید

این برنامه ها و خدمات به شما کمک می کنند لیست تماس و ایمیل خود را مدیریت و سازماندهی کنید. بعضی از سایت ها گزینه عضویت رایگان دارند در حالی که عده ای خدمات پولی ارائه می کنند و در عوض سرویس گرفتن بایستی مبلغی پرداخت کنید.

  • اطمینان حاصل کنید که سایت منتخب شما داده های مشتریان را نفروشد
  • اطمینان حاصل کنید که نرم افزاری که انتخاب می کنید توان و ظرفیت مدیریت لیست تماس شما را داشته باشد و بتواند تعداد تماس و ایمیل مورد نظر شما را پشتیبانی کند.
  • اگر لیست تماس کوچکی دارید، ساده تر و منطقی تر آن است که لیست تماس خود را در یک برنامه صفحه گسترده ذخیره کنید. همچنین می توانید گروه تماس های خود را بر روی سرور ایمیل خود ایجاد و ذخیره کنید. از آنجایی که این گزینه ها خودکار نیست، رایگان انجام می شود، به نگهداری بیشتری نیاز دارد و اگر لیست مشترکان شما کوتاه است، این گزینه منطقی تر است.

آیا میزبان سایت شما برای لیست تماس ملزومات خاصی نیاز دارد

یکی از گزینه ها و ملزومات این است که مشترک سایت شما بایستی به ایمیل خودکار ایجاد شده توسط برنامه مدیریت لیست تماس پاسخ دهد، قبل از اینکه به لیست شما اضافه شود و اکثرا بصورت تایید ایمیل است. استفاده از فرم دو مرحله ای در کاهش مقدار آدرس های ایمیل اشتباه و بدون مرجع یا تماس های اضافه شده توسط اسپم و ربوت کمک می کند. اطمینان حاصل کنید که مشترک اجازه اضافه شدن به لیست تماس شما را داده باشد.

وقتی مشترک به لیست اضافه شد، وی را با انگیزه و علاقمند نگهدارید

یک مجله آنلاین در مورد کسب و محصول خود در نظر بگیرید، یا پاداش و تخفیف های خاصی برای لیست تماس خود در نظر بگیرید. محتوای شما بایستی به طور انحصاری و جامع در اختیار و در جهت علائق لیست ایمیل شما باشد. اگر مشترک احساس کند که از شما چیزی نمی آموزد یا چیزی بابت این اشتراک گیرش نمی آید، به احتمال زیاد اشتراک خود را لغو خواهد کرد.

  • اولین ایمیل شما بایستی حاوی متن تشکر از مشتری بخاطر ثبت نام و عرضه پاداش و مزیتی باشد که قول داده اید.
  • بایستی با ایمیل معمولی در روزهای بعدی اطمینان حاصل کنید که مشترک از پاداش شما لذت برده است و اطلاعات بیشتری در مورد خودتان، محصول تان یا کارتان عرضه کنید.

تماس های قدیمی و نامعتبر را حذف کنید

با گذشت زمان افراد ممکن است ایمیل و آدرس تماس خود را عوض کنند. بیشتر سایت های ایمیل مارکتینگ به شما در ردگیری ایمیل ها و اینکه ایمیل ها تحویل شده است یا نه و کدام ایمیل مسدود است، کمک می کنند. اگر تماسی دیگر در دسترس نبود، از لیست خود حذف کنید. از آنجایی که بیشتر سایت ها به تعداد مشخصی ایمیل همزمان و یا ورودی لیست تماس اجازه می دهند، ممکن است این فضا را نیاز داشته باشید.

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

وبسایت پلکسا به فروش می رسد. لطفا قیمت پیشنهادی و مشخصات تماس خود را از طریق فرم تماس با ما اعلان بفرمایید. در حال حاضر بازدید روزانه سایت حدود 15000 بازدید در روز و رتبه الکسا 2000 است.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا