راهنمای نصب انجمن در وبسایت

راهنمای نصب انجمن در وبسایت

انجمن چیست؟ نقش انجمن در پیشبرد اهداف سایت چیست؟ آیا انجمن روی رتبه الکسا نقش دارد؟ چه مقرراتی برای انجمن در نظر بگیریم؟ این سئوالات و ابهامات مشابه در این مقاله پوشش داده شده است. آموزش نصب انجمن به صورت گام به گام در دو بخش میزبانی انجمن خود و نگهداری انجمن پوشش داده شده است. نصب انجمن، سفارشی کردن و ورود به انجمن، تعیین مقررات لازم مطرح شده و به سئوالات رایج پاسخ داده شده است

آموزش ساختن انجمن برای وبسایت

ساختن انجمن آنلاین زمانی مستلزم دانش برنامه نویسی بود. امروزه ساختن انجمن آنلاین برای وبسایت خیلی راحتتر شده است و راه های خلاقه جدیدی برای ایجاد انجمن و گرفتن بازخورد از کاربران وجود دارد که مستلزم دانش برنامه نویسی و تخصصی نیست. در اینجا مراحل ساخت انجمن شرح داده می شود:

میزبانی انجمن در دامین خود

1- نصب انجمن به میزبانی نیاز دارد که از php پشتیبانی کند

سرویس های زیادی فضای میزبانی BBS ارائه می دهند و غالبا آپتایم بالا، نصب آسان، اسم دامین، پشتیبانی مشتری را ارائه می کنند. بسیاری از ارائه کنندگان هاستینگ فروم امروزه شامل خدماتی است که نصب انجمن را برای دو نرم افزار معروف انجمن سازی یعنی SimpleMachines و phpBB خودکار انجام می دهند (اگر هاستینگ شما از این نوع است، دستورالعمل هاستینگ را پیروی کرده و انجمن خود را نصب کنید)

2- دانلود نرم افزار انجمن

نرم افزار انجمن را دانلود کنید. یک نرم افزار متن باز و رایگان انتخاب کنید که بخوبی پشتیبانی می شود، هم از نظر توسعه و به روز رسانی و هم از نظر جامعه حمایتی.

3- دانلود کلاینت FTP

شما به یک نرم افزار آپلود فایل نیاز خواهید داشت. این نرم افزار برای بارگذاری فایل ها و محتوای PHP به هاستینگ نیاز است.

4- ایجاد بانک اطلاعاتی

با توجه به نرم افزار انجمن، شما به یک بانک اطلاعاتی نیاز دارید. سرویس های لینوکس معمولا از بانک اطلاعاتی MySQL بخوبی پشتیبانی می کنند. بنابراین از طریق کنترل پنل دامین خود یا phpMyadmin یک بانک اطلاعاتی برای انجمن ایجاد کنید.

5- نصب انجمن

حال نوبت نصب انجمن است. برای مثال آدرس زیر را در آدرس بار جستجوگر خود وارد کنید و نصب برنامه را شروع کنید و انجمن خود را پیکربندی کنید:

example.com/forumdirectory/install.php

6- نصب انجمن phpBB

اگر از phpBB استفاده می کنید: در برنامه کلاینت FTP خود به مسیر config.php > Properties رفته و تنظیم CHMOD را روی 666 ست کنید. دستورالعمل نصب را اجرا کرده و سپس مجددا به آدرس فوق رفته و تنظیم CHMOD را روی 644 ست کنید (در phBB ویرایش 2).

7- تمیز کاری

حال نوبت تمیز کاری است. دایرکتوری نصب و همیاری (install and contrib) را حذف کنید.

8- ورود و سفارشی کردن

انجمن خود را باز کنید. با رمز عبور و نام کاربری که زمان نصب مشخص کرده اید وارد شده و انجمن خود را سفارشی و مناسب سلیقه خود تنظیم کنید.

9- تعیین مقررات عضویت در انجمن

برای انجمن خود مقررات و قوانینی وضع کنید و در صفحه اول انجمن درج کنید. لازم است که شرایط عضویت، پیام و محتوای مجاز، مقررات لغو عضویت و حذف کامنت ها را در مقررات انجمن مشخص نمایید. می توانید نمونه مقررات انجمن را مطالعه کنید.

سئوالات احتمالی

آیا نصب انجمن هزینه دارد؟

اگر از دامین معمولی و رده اول استفاده کنید، بله هزینه دارد. هزینه هایی مثل ثبت دامین، اجاره فضای هاستینگ و غیره. اما می توانید از هاستینگ های میزبانی رایگان انجمن نیز استفاده کنید.

نکات زیر می تواند به نصب و نگهداری انجمن کمک کند:

  • اگر فرد فنی نیستید، بهتر است در سایتی ثبت نام کنید که انجمن را خودکار نصب می کند و انجمن نصب شده را به شما تحویل می دهد
  • به دلایل فنی، توسعه، تست و سفارشی سازی، می توانید انجمن را روی لوکال هاست کامپیوتر خود نصب کرده و بعدا برای نمایش آنلاین انتقال دهید. برنامه هایی مثل WAMP یا XAMP برای این منظور در دسترس است.
  • اگر از جستجوگر موزیلا فایرفاکس استفاده می کنید، می توانید افزونه ftp را از هاستینگ اف تی پی فایرفاکس دانلود و نصب کنید.
  • بیشتر متخصصان امر بر این باورند که انجمن بایستی روی دامین اختصاصی فرد نصب شود و اسم دامین را داشته باشد زیرا نه تنها برای اعضای انجمن تخصصی تر بنظر می رسد بلکه برای اعتبار سایت بهتر است.

توجه:

ممکن است در معرض سخنان خشن قرار بگیرد، هرچند بیشتر نرم افزارهای انجمن امکان مسدود کردن کلمات خاص را دارند. تمامی نرم افزارهای انجمن تا حدودی نسبت به هک شدن حساس هستند اما بایستی انجمن خود را به روز نگهدارید تا از اینگونه مشکلات پرهیز شود.

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

وبسایت پلکسا به فروش می رسد. لطفا قیمت پیشنهادی و مشخصات تماس خود را از طریق فرم تماس با ما اعلان بفرمایید. در حال حاضر بازدید روزانه سایت حدود 15000 بازدید در روز و رتبه الکسا 2000 است.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا