چرا و چگونه حاکمیت دامین وبسایت خود را افزایش دهیم

چرا و چگونه حاکمیت دامین وبسایت خود را افزایش دهیم

حاکمیت دامین نمره یا رتبه ای است (از صفر تا صد) که توسط موز (Moz) ایجاد شد و مشخص می کند که یک وبسایت چه رتبه ای در گوگل و سایر موتورهای جستجوگر کسب می کند. وبسایتی که دارای نمره DA بالاتری است در صفحه نتیجه جستجوی موتورهای جستجو (SERPs) رتبه بالاتری خواهد داشت. آیا می دانید که چطور می توانید حاکمیت دامین (DA) وبسایت خود را بالا ببرید؟

حاکمیت دامین (Domain Authority)

بیشتر وبلاگ نویسان و مالکان سایت دارای یک هدف مشترک هستند:

 • بدست آوردن رتبه بالاتر در موتورهای جستجوگر

رتبه ها و تحلیل های مختلف فراوانی از وب وجود دارد، اما تنها یک رتبه وب است که اهمیت بیشتری پیدا کرده است و از زمان شروع دنیای SEO شهرت و اهمیت آن تصاعدی بالا رفته است و آن هم حاکمیت دامین (DA) است.

ممکن است با حاکمیت دامین آشنایی داشته باشید. اگر آشنا نیستید بهتر است مقاله حاکمیت دامین (DA) چیست؟ – راهنمای کامل برای مبتدیان را بخوانید.

حاکمیت دامین نمره یا رتبه ای است (از صفر تا صد) که توسط موز (Moz) ایجاد شد و مشخص می کند که یک وبسایت چه رتبه ای در گوگل و سایر موتورهای جستجوگر کسب می کند.

وبسایتی که دارای نمره DA بالاتری است در صفحه نتیجه جستجوی موتورهای جستجو (SERPs) رتبه بالاتری خواهد داشت.

آیا می دانید که چطور می توانید حاکمیت دامین (DA) وبسایت خود را بالا ببرید؟

در این مقاله هفت روش واقع بینانه برای افزایش حاکمیت دامین وبسایت معرفی شده است. اما قبل از اینکه به این 7 روش بپردازیم، ابتدا کمی در مورد اهمیت حاکمیت دامین وبسایت صحبت کنیم.

چرا افزایش حاکمیت دامین وبسایت حیاتی است؟

افزایش حاکمیت دامین (DA) موجب می شود احتمال بالا رفتن رتبه وبسایت در موتورهای جستجو و صفحه نتیجه جستجوی مرورگرها زیاد شود. گاهی اوقات ممکن است وبسایتی را دیده باشید که دارای رتبه DA پایین تر از وبسایت دیگری است که دارای رتبه DA بالاتری است اما محتوای کمتر و کم کیفیت تری دارد.

DA برای رتبه بندی موتور جستجو بیش از حد مهم است

لیست زیر چند حقیقت در مورد حاکمیت دامین است:

 • برای محاسبه حاکمیت دامین بیشتر از حدود 40 سیگنال (فاکتور) در نظر گرفته می شود
 • وبسایت هایی که در موتور جستجو رتبه بالاتری می گیرند، دارای DA بالاتری هستند.
 • بالاتر بودن حاکمیت دامین به معنی رتبه بالاتر موتور جستجو است که برابر است با ترافیک بیشتر
 • حاکمیت دامین را نمی توان یک شبه افزایش داد

اقداماتی زیادی که می توان برای بهبود نمره DA وبسایت انجام داد. جالب است نه؟ خیلی خوب، خیلی آسان نیست، اما از بالا رفتن از کوه اورست سخت تر نیست.

راهنمای افزایش حاکمیت دامین وبسایت خود

می دانیم که حاکمیت دامین را نمی توان خرید یا از وبسایت های دارای حاکمیت دامین بالا دزدید. برای بالا بردن نمره DA، یک استراتژی بزرگ و قوی نیاز است، هزاران قطعه محتوای غنی و عالی، و مقدار زیادی صبر و حوصله.

اگر حاکمیت دامین (DA) وبسایت شما حدود 10 یا 15 است، بالا بردن آن به نمره 30 یا 40 تا حدودی آسان است. اما وقتی قرار است نمره حاکمیت دامین را از 50 بالاتر برد، خیلی سخت تر و کندتر می شود و مستلزم زحمت فراوان و حوصله بیش از حد است.

بنابراین در اینجا 7 گام برای افزایش یا دستیابی به نمره DA بالاتر را معرفی می کنیم:

1- منتشر کردن محتوای کیفی غنی

برای اینکه یک وبسایت نمره DA خوبی بگیرد، لازم است که محتوای غنی و کیفی داشته باشد. محتوای منحصر و کاربر پسند در همه جا ارزشمند است. اگر می خواهید محتوایی کیفی بنویسید، بایستی یک استراتژی بزرگ داشته باشید.

مهم نیست که چقدر مطلب می نویسید، مهم این است که چقدر منحصر و مرتبط است. منحصر یعنی مطلب تازه و تک و مرتبط یعنی مطالب به هم مربوط نه متفاوت و از حوزه های مختلف. به هر حال این جمله را بخاطر داشته باشید:

 • محتوا حرف اول را می زند.

محتوا چیزی است که بازدید کنندگان را جذب می کند و نمی توان روی محتوا ارزش گذاشت. برای اینکه محتوا جذاب و جالب باشد، عکس، تصویر متحرک و ویدیو اضافه کنید.

یک عکس هزار کلمه متن می ارزد

یک تصویر هزار کلمه می ارزد.

همچنین می توانید از داسویر (اینفوگرافیک) استفاده کنید، چرا که موجب انتشار محتوا همانند ویروس می شود (زیرا داسویر را می توان در هر محتوا و منبعی براحتی گنجاند).

یک مقاله یا محتوای خوب بایستی طول و تعداد کلمه مناسبی داشته باشد. معمولا مقاله ای با 800 کلمه یا بیشتر مناسب است.

مقاله های طولانی تر به عنوان محتوای اطلاع رسان محسوب می شود. اگر محتوای نامناسب، کوتاه و تکراری بنویسید، مطمئنا وبسایت شما آسیب خواهد دید.

هنگام تهیه محتوا برای وبسایت خود، مسائل زیر را در نظر داشته باشید:

 • هرگز کار دیگران را کپی نکنید
 • بجای تکرار مکرر یک کلمه در محتوا، از مترادف های آن استفاده کنید
 • از موضوع پست دور نشوید و به مسائل حاشیه ای و نا مربوط نپردازید.
 • مطلب سایت خود را حرفه ای کنید

2- سئو در صفحه

یکی دیگر از روش های بهینه سازی سئو در صفحه (On-Page SEO) است. سئو هر صفحه نقش حیاتی در بالا بردن حاکمیت دامین وبسایت (DA) دارد. سئو در صفحه شامل فاکتورهای فنی از قبیل عنوان صفحه، قرار دادن کلمات کلیدی صفحه و تراکم واژه های کلیدی (keyword density) است.

چک لیست زیر به شما در حفظ بهینه سازی در صفحه کمک می کند:

 • تراکم واژه های کلیدی – از واژه های کلیدی بطور متراکم استفاده نکنید، تراکم بین 0.5 تا 1.5 درصد کافی است.
 • تگ های سرتیتر – از تگ سرتیتر (H1, H2, H3) برای قالب بندی متن و مشخص کردن جریان موضوع یا نکات کلیدی استفاده کنید.
 • کلمات کلیدی هدفمند – یک کلمه کلیدی عالی برای پست خود انتخاب کنید. کلمات کلیدی دم دراز (long-tail keywords) ترجیح داده می شوند، زیرا گرفتن رتبه برای آنها راحتتر است. سعی کنید کلمه کلیدی اصلی را یکبار و در پاراگراف اول مقاله تکرار کنید و کلمات دم دراز را در طول مقاله خود تکرار کنید.
 • ساختار لینک دائمی – از ساختار لینک دائمی سئو محور استفاده کنید که حاوی کلمه کلیدی اصلی مقاله است.
 • فرا توضیح – چکیده یا شرح متا برای مقالات خود انتخاب کنید. آن را خالی نگذارید. کلمه کلیدی اصلی مقاله بایستی در شرح متا آمده باشد.
 • عنوان مقاله – عنوان مقاله یا پست خود را جذاب تهیه کرده و از کلمه کلیدی اصلی استفاده کنید.
 • بهینه سازی تصاویر – برای تقویت وضعی سئو صفحه خود، تصاویر پست را بهینه سازی کنید.

اگر از ابتدا صفحات خود را از نظر سئو بهینه سازی نکنید، سایت به سختی در گوگل رتبه خوبی خواهد گرفت. بهینه سازی هر صفحه بهترین تکنیک برای جذب بازدید کنندگان به وبسایت است. SEO مناسب موجب افزایش حاکمیت دامین می شود.

3- لینک کردن مطالب به هم

بهترین نمونه لینک داخلی مطالب ویکیپدیا است که دارای نمره حاکمیت دامین 100 است.

تاثیر لینک های داخلی بر حاکمیت دامین

لینک کردن مطالب مرتبط به هم (لینک داخلی) موجب کاهش نرخ بازگشت (bounce rate) سایت می شود که خود موجب افزایش زمان سپری شده بازدید کننده در سایت می شود (این دو پارامتر برای محاسبه رتبه الکسا استفاده می شوند).

لینک کردن مطالب جدید با پست های قدیمی تر موجب می شود که پست جدید قوی تر و جذاب تر شود. اما یک نکته را فراموش نکنید:

 • مطالب جدید را تنها با مطالب قدیمی مرتبط لینک کنید.

اینکار موجب می شود که bot های موتور جستجوگر محتوای سایت شما را دریافته و به سادگی در بین محتوای شما بچرخد. لینک داخلی همچنین به افزایش عصاره لینک سایت کمک کرده و حاکمیت صفحه (PA) را در سراسر وبسایت شما بالا می برد. لینک کردن مطالب مشابه به هم موجب می شود هم کاربران و هم موتورهای جستجو به سادگی در داخل وبسایت شما بچرخند و ناوبری وبسایت آسان می شود.

برای اثربخشی بیشتر لینک های داخلی، تمامی لینک های داخلی خود را با خصیصه follow تهیه کنید. می توانید راهنمای نوشتن لینک های موثر با استفاده از واژه های کلیدی سئو محور را بخوانید.

4- ایجاد لینک های کیفی برای سایت

ایجاد بک لینک های کیفی کاری آسان نیست اما ارزشش را دارد. بسیاری از وبلاگ نویسان و وبمسترها در این رابطه اشتباه می کنند. آنها در نهایت لینک های کم کیفیت ایجاد می کنند که ارزش افزوده ای ندارد، بنابراین رتبه سایت آنها در گوگل کاهش می یابد.

علت این اشتباه در این است که از روش های اشتباه برای ایجاد بک لینک استفاده می کنند. برای مثال، از سایت هایی استفاده می کنند که مزرعه لینک هستند و لینک شما را دریافت کرده و در طی چند دقیقه بک لینک شما را در مزرعه لینک خود ایجاد می کنند. اینگونه بک لینک ها اصلا ارزشی ندارد.

افراد زیادی وجود دارد که به سختی کار می کنند تا یک بک لینک پر کیفیت و قوی برای سایت خود ایجاد کنند، آیا مشکل دارند یا کار را بلد نیستند؟ در واقع کار صحیح را انجام می دهند و بک لینکی که آنها ایجاد می کنند بسیار با ارزش است. خرید بک لینک از روش های غیرقانونی و پرداخت برای بک لینک کار مناسبی نیست. این نوع لینک ها معمولا موجب جریمه شدن سایت توسط گوگل می شوند.

بنابراین روش مناسب برای ایجاد لینک های پر کیفیت (high-quality links) کدام است؟

روش های ایجاد بک لینک های کیفی

برای ایجاد بک لینک کیفی و غنی من مراحل زیر را توصیه می کنم:

الف – محتوای خود را در سایت های شبکه اجتماعی به اشتراک بگذارید:

بیشتر سایت های رسانه اجتماعی دارای حاکمیت دامین بالا هستند. وقتی پست خود را در شبکه هایی مثل فیس بوک یا تویتر به اشتراک می گذارید، به مخاطبان جدیدی دست می یابید. اگر محتوای خوبی منتشر کرده باشید، سهم بالاتری از ترافیک دریافت کرده و در زمان کوتاهی مطلب شما گردش ویروسی پیدا می کند.

بخاطر داشته باشید:

 • حتی بهترین مطالب، مقاله و پست ها لازم است که به اشتراک گذاشته شده و ترویج شود.

رسانه های اجتماعی و حاکمیت دامین

اسپامر نباشید و برنامه ای برای لینک سازی طراحی کنید. اشتراک در رسانه های اجتماعی یک مهارت است. برای تسلط بر این مهارت به یک راهبرد قوی نیاز دارید و تمرین زیادی لازم است. راهنمای افرایش ترافیک و عملکرد سایت از طریق بهره برداری از رسانه های اجتماعی را بخوانید.

ب- پست مهمان:

پست مهمان یکی از بهترین راه های رشد حاکمیت دامین و صفحات است و موجب افزایش ترافیک ارجاعی می شود. روش امن تری است و تکنیکی است با مزایای فراوان تر از دیدگاه نوشتن در وبلاگ ها.

پست مهمان

این روزها پست مهمان نیز به راهی برای انتشار اسپم تبدیل شده است، زیرا بسیاری از صاحبان بلاگ ها از روش اشتباهی برای دریافت پست مهمان استفاده می کنند. عده ای سعی می کنند لینک های زیادی در مطلب بگذارند، عده ای متن لنگر زیادی می گذارند یا محتوای کم کیفیت منتشر می کنند.

روزگاری که پست مهمان منبع اصلی لینک سازی بود گذشته است. از پست مهمان برای زیاد کردن بک لینک سایت خود استفاده نکنید، زیرا تاثیر آن مثل گذشته نیست. پست مهمان هنوز یکی از شیوه های قوی و راحت برای بالا بردن رنکینگ سایت است، اگر به صورت نظامدار و به روش مناسب انجام شود. اگر می خواهید از پست مهمان بیشترین استفاده را ببرید، نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • به محتوای خود فکر کرده و محتوای غنی و با کیفیتی پست کنید.
 • سعی کنید در سایت های دارای حاکمیت بالا مطلب پست کنید.
 • از قرار دادن لینک های زیاد اجتناب کنید زیرا روی رنکینگ سایت شما تاثیر خواهد گذاشت. حتی ممکن است جریمه شوید.
 • فقط در سایت ها و موضوعات متناسب با حوزه محتوای سایت خود پست بگذارید.
 • از لینک های مرتبط و متناسب استفاده کنید.

برای نوشتن پست مهمان در این وبسایت از لینک پست مهمان استفاده کنید.

ج – محتوا یک لینک ساز طبیعی است:

بله هیچ شیوه ای مفید تر از این نیست. فقط لازم است که محتوای خوبی تهیه کنید. محتوایی که سرشار از اطلاعات خاص و جدید باشد، مشروع و قانونی باشد، براحتی خوانده شده و درک شود.

محتوای خوب نه تنها برای سایت و خوانندگان مفید است، به سایر سایت ها نیز کمک می کند. محتوای قابل لینک به مطلب خود اضافه کنید تا لینک های طبیعی در سایت خود بتوانید ایجاد کنید. گرچه راه های ایمن و عملی دیگری برای ایجاد لینک های کیفی وجود دارد، این سه تکنیک از همه بهتر هستند.

5- حذف لینک های بد

وبمستر یا مالک سایت بایستی به طور منظم لینک های بد که روی رتبه سایت در گوگل تاثیر دارد، حذف نماید. برداشتن لینک های توکسیک و اسپم مانند برای دستیابی به لینک های کیفی و غنی ضروری است.

بایستی لینک های خود را سالم و شاخص لینک خود را بروزرسانی کنید. اگر لینک های بد را شناسایی و حذف نکنید، ذره به ذره به سایت شما آسیب زده و وضعیت شما در SERPs کاهش می داد. لینک بد دارای تاثیر مستقیم بر حاکمیت دامین (DA) است. زیرا داشتن پروفایل لینک مناسب یکی از ضروریات نمره DA خوب است.

برای داشتن پروفایل لینک خوب بایستی لینک های بد را حذف کرده و روی لینک های کیفی خوب متمرکز شوید.

6- صبور باشید و بگذارید دامین شما سالمند شود

سن دامین و رتبه سایت

سن دامین به افزایش رتبه سایت و نمره DA کمک می کند. اگر سایت شما 3 یا 4 ساله است و هنوز فعال است، بدین معنی است که مدت طولانی است حضور دارید. این همچنین بدین معنی است که شما در حال انتشار محتوای کیفی هستید و سایت شما یک سایت اسپم نیست.

سایت های قدیمی تر در نتیجه جستجوی گوگل رتبه بالاتری دریافت می کنند. بنابراین نباید نگران نمره حاکمیت دامین (DA) یا رتبه کلمات کلیدی خود باشید، اگر سایت شما یک یا دو ماهه است. به انتشار مطالب کیفی ادامه دهید و حاکمیت دامین شما بطور خودکار تقویت خواهد شد.

به هر حال سن دامین یکی از عوامل مهم در SEO است. اما این بدین معنی نیست که وبسایت های جدید رتبه بالایی نمی گیرند. مطمئنا می توانند رتبه خوبی بگیرند، اگر بطور مناسب اداره شوند.

7- افزایش دفعات انتشار مطلب

برای اینکه وبلاگ یا وبسایت شما فعال بماند و به عنوان یک سایت فعال شناخته شود، به انتشار منظم مطلب ادامه دهید. پاسخ این سئوال که چند وقت یکبار باید مطلب در سایت یا وبلاگ خود منتشر کرد، منظم و همیشه است.

تاثیر انتشار مطلب بر حاکمیت دامین

انتشار منظم مطلب سخت است. اما اگر این کار را انجام دهید، حاکمیت دامین شما به راحتی افزایش می یابد. اکثر وبلاگ نویسان مقاومت و صبر ندارند و مطلب را به طور منظم منتشر نمی کنند، به همین خاطر نوسان زیادی در نمره DA خود مشاهده می کنند.

سایر مزایای پست کردن منظم مقاله و محتوا در وبسایت خود عبارتند از:

 • ترافیک بالاتر، درآمد بالاتر، رتبه صفحه بالاتر
 • محتوای کیفی زیادی برای لینک کردن
 • توسعه مهارت های نگارشی و نویسندگی
 • وجود چیزی جدید برای اشتراک با خوانندگان
 • ایجاد اطمینان و اعتماد در مخاطبان خود
 • افزایش نرخ برگشت و فروش محصول

در مجموع، هر چه به فاصله کمتری مطلب پست کنید، ترافیک بیشتری دریافت می کنید. بیشتر بازدید دریافتی یک وبسایت از پست های قدیمی تر است. هر چه بیشتر مطلب پست کنید، سایت شما دارای ذخیره پست قوی تری خواهد بود.

چک کردن حاکمیت دامین

حداقل سه ماه یکبار حاکمیت دامین خود را چک کنید تا نکات قوت سایت خود را بفهمید. بالا بودن نمره DA به معنی بالاتر بودن رتبه و رنکینگ در موتورهای جستجوگر است.

ابزارهای زیادی برای چک کردن حاکمیت دامین در دسترس است و همچنین سایت های آنلاین زیادی برای چک کردن حاکمیت دامین وجود دارد. یکی از امن و معروف ترین این سایت ها Open Site Explorer است. وارد این سایت شده، URL سایت خود را وارد کرده و دکمه جستجو را بزنید تا گزارش نمره حاکمیت دامین (DA) خود را به همراه حاکمیت صفحه و نمره اسپم سایت خود دریافت کنید.

روش چک کردن حاکمیت دامین

دستیابی به حاکمیت دامین بزرگتر از 50 خیلی چالش انگیز است و زمان زیادی طول می کشد. اما یک نکته را با قاطعیت می گویم، اگر نکات فوق را رعایت کنید، روزی به نمره مورد نظر دست خواهید یافت.

بهبود نمره DA و SEO با بازاریابی محتوا

بهبود نمره حاکمیت دامین (DA)، محتوا و بهینه سازی وبسایت همگی با هم در ارتباط هستند. نمی توان نمره حاکمیت دامین را بدون بهبود SEO کلی سایت بالا برد. بنابراین برنامه ای برای تقویت رتبه خود تدوین کرده و از آن تبعیت کنید.

بایستی در وهله اول روی محتوای وبسایت خود تمرکز کنید. مارکتینگ محتوا (Content marketing) کلیدی است که هر دری را برای تجارت آنلاین باز می کند. باور کنید یا نه، هرگز با داشتن یک سایت نامرتب، کم محتوا به رتبه بالایی دست نمی یابید، حال هر چقدر که بهینه سازی کنید.

من روی محتوا تمرکز کرده ام و انتشار محتوای کیفی و جدید و انحصاری بند اول برنامه مارکتینگ من است. اگر تمامی مراحل فوق را بخوبی طی کنید، نمره DA شما بدون شک ترقی خواهد کرد. اگر این مطلب را پسندیده اید، سئوالی دارید، یا پیشنهادی برای بهبود این وبلاگ دارید، لطفا درنگ نکنید و با دیدگاه خود ما را مطلع کنید.

مطالعه پست حاکمیت دامین چیست؟ را به شما پیشنهاد می کنیم.