حاکمیت دامین (DA) چیست؟

حاکمیت دامین (DA) چیست؟

نمره حاکمیت دامین یک عبارت جدید در دنیای سئو نیست، اما بلاگرهای زیادی از حاکمیت دامین و اهمیت آن آگاهی ندارند. در این مقاله حاکمیت دامین و روش چک کردن نمره حاکمیت دامین و همچنین اصطلاحات مرتبط ارائه می شود

حاکمیت دامین چیست؟ یک راهنمای کامل برای مبتدیان

نمره حاکمیت دامین یک عبارت جدید در دنیای سئو نیست، اما بلاگرهای زیادی از حاکمیت دامین و اهمیت آن آگاهی ندارند. در این مقاله حاکمیت دامین و روش چک کردن نمره حاکمیت دامین و همچنین اصطلاحات مرتبط ارائه می شود.

حاکمیت دامین (Domain authority) یکی از عوامل اصلی در تعیین رتبه وبسایت ها در موتورهای جستجوگر است. در گذشته وبسایت ها بر اساس پیج رنک (page-rank) رتبه بندی می شدند. اما امروزه حاکمیت دامین و صفحه نقش اصلی را در رتبه بندی هر دامینی بازی می کند.

با خواندن این مقاله به اهمیت حاکمیت دامین (DA) پی برده و می توانید روی ایجاد وبلاگ یا وبسایت حاکم در دنیای اینترنت متمرکز شوید.

حاکمیت دامین چیست؟

حاکمیت دامین یک اندازه سنجش است که توسط موز (Moz) به هدف رتبه بندی وبسایت ها در مقیاس 100-1 ایجاد شد (100 بهترین رتبه و 1 بدترین رتبه است). بنابراین هر چه نمره حاکمیت دامین بیشتر باشد، رتبه آن در موتورهای جستجوگر بالاتر است.

بجای فکر کردن به حاکمیت دامین به عنوان حاصل تلاش های سئو خود، به آن به عنوان یک اندازه رقابتی برای مقایسه با سایر سایت ها فکر کنید. بنابراین اگر نمره DA سایت خود را با نمره DA سایت های رقیب مقایسه کنید، سایتی که دارای نمره DA بالاتری است در نتیجه جستجوی مرورگرها رتبه بالاتری خواهد داشت.

حاکمیت دامین (DA) از 40 سیگنال مختلف از قبیل تعداد لینک هایی که به سایت اشاره دارند و تعداد لینک به دامین ریشه و اساسا تعداد سایت هایی دیگری که به سایت شما لینک زده اند، بستگی دارد (برای نمونه MozTrust، MozRank و غیره را ببینید).

حاکمیت دامین برای کل دامین اندازه گیری می شود. بطور مشابه حاکمیت صفحه (PA) برای هر یک از صفحات سایت اندازه گیری می شود.

چگونه حاکمیت دامین سایت خود را چک کنیم؟

چندتایی برنامه چک حاکمیت دامین آنلاین وجود دارد که می توان از آنها برای بررسی حاکمیت دامین یک وبسایت استفاده کرد. اولین سایت رسمی دارای برنامه چک حاکمیت کاوشگر سایت باز موز (Moz open site explorer) است که می توانید آدرس دامین یا ساب دامین خود را در آن تایپ کرده و نمره DA آنها را چک کنید.

در تصویر زیر گزارش حاکمیت دامین برای یک وبلاگ نمایش داده شده است:

روش چک کردن حاکمیت دامین

اگر از مرورگر گوگل کروم یا فایرفاکس استفاده می کنید، می توانید افزونه چک حاکمیت دامین و حاکمیت صفحه را نصب کرده و حاکمیت دامین یا صفحه هر سایتی را براحتی مشاهده کنید، توصیه می شود که این افزونه را نصب کنید.

فاکتورهای رتبه بندی حاکمیت دامین از بیشتر از 40 سیگنال تشکیل شده است، اما چند اقدام وجود دارد که می توان برای افزایش حاکمیت دامین انجام داد. حاکمیت دامین (DA) خوب را می توان با آشنایی با رتبه موز (MozRank) و موز تراست (MozTrust) بهتر درک کرد.

MozRank چیست؟

MozRank براساس پروفایل لینک یک دامین اندازه گیری می شود. این رتبه برای تمامی وب پیج های موجود بر روی اینترنت براساس لینک هایی که به آن اشاره دارند، محاسبه می شود.

علاوه بر کمیت، کیفیت صفحات لینک شده نیز نقش اساسی دارد. اگر چند صفحه با کیفیت به سایت شما لینک شده باشد، رتبه موز بهتری خواهید گرفت.

MozRank در مقیاس 10-0 محاسبه می شود و رتبه 10 بالاترین (بهترین) رتبه است. متوسط رتبه MozRank در اینترنت حدود 3 است.

MozTrust چیست؟

همانند MozRank، MozTrust به تعداد لینک ها بستگی دارد. هرچند در MozTrust میزان ارتباط سایت و صفحات شما با وبسایت های قابل اعتماد در اینترنت اندازه گیری می شود. مثلا وبسایت های دولتی یا وبسایت های دارای پسوند .edu مورد اعتماد محسوب می شوند. اگر شما به یک سایت دولتی وصل باشید و سایت دیگری به شما وصل باشد، سایت شما رتبه MozTrust بالاتری می گیرد.

موزتراست یا مزتراست چیست

MozTrust نیز در مقیاس صفر تا 10 اندازه گیری می شود و بهترین رتبه 10 است. می توان با لینک زدن به وبسایت های مورد اعتماد (سایت های دولتی، دانشگاهی، ویکیپدیا) رتبه خود را افزایش داد.

عوامل موثر بر MozTrust عبارتند از:

  • وبسایت هایی که به آن لینک هستید: همیشه به وب پیج های کیفی تا حد امکان لینک بزنید و به سایت های غیرقانونی و اسپم لینک ایجاد نکنید.
  • اطلاعات ثبت دامین: اطلاعات رجیستر دامین نیز روی این رتبه تاثیر دارد. اگر شما دارای 10 وبسایت با اطلاعات رجیستر یکسان یا مشابه باشید و از این ده سایت 8 تا وبسایت بد باشند، به سختی می توانید برای 2 سایت باقیمانده رتبه اعتماد بگیرید.
  • سیگنال های داده کاربران: این بستگی به کاربرانی دارد که بر روی وب با آنها در ارتباط هستید و از طریق منابع مختلف از قبیل نوار ابزار گوگل، گوگل آنالایتیک و فری وایفای اندازه گیری می شود.
  • سن دامین: هر چه سن دامین بالاتر باشد، کلیه رتبه های وب آن بیشتر می شود. برای این آیتم کار زیادی نمی توان کرد مگر ثبت دامین برای مدت طولانی تر. مثلا دامینی که سالانه تمدید می شود امتیاز کمتری نسبت به دامینی که ده ساله تمدید می شود، بخود اختصاص می دهد.

توجه: ممکن است وبسایت هایی را ببینید که دارای رتبه MozRank بالا اما MozTrust پایین هستند. علت آن دستکاری راحتتر MozRank با گرفتن لینک در مدت زمان کوتاهتر است.

چگونه حاکمیت دامین را افزایش دهیم؟

بهبود حاکمیت دامین به معنی بهبود شانس گرفتن رتبه در موتورهای جستجوگر است. می توانید به DA به عنوان میزان رقابتی بودن یک وبسایت در جستجوی گوگل نگاه کنید. هرچه حاکمیت دامین بالاتر باشد، کاهش رتبه آن خیلی سخت تر می شود. بطور مشابه، زمانی که در حال ساخت لینک برای وبلاگ خود هستید، بایستی سعی کنید لینک از وبسایت های دارای حاکمیت دامین خوب بگیرید.

به عنوان یک وبلاگ نویس بایستی به دو فاکتور زیر علاقمند باشید:

  • افزایش حاکمیت دامین وبسایت خود
  • بدست آوردن لینک و اشاره شدن به وبسایت شما از وبلاگ یا وبسایت های دارای DA بالا

لیستی از عوامل موثر بر رتبه وبسایت که دارای بیشترین تاثیر بر DA و PA هستند، آمده است:

نتیجه گیری

آیا می دانید حاکمیت دامین (DA) چند وقت یکبار چک می شود؟ بله درست است. حاکمیت دامین معمولا 2-1 بار در ماه به روزرسانی می شود. قبلا Google page rank عامل رتبه بندی وب پیج ها در اینترنت بود اما این سیستم لغو شد. در حال حاضر حاکمیت دامین عامل اصلی موثر بر رتبه بندی وب پیج در موتورهای جستجوگر است. بهتر است که وبمستر یا مالک سایت به دنبال افزایش و بهبود حاکمیت دامین خود باشد که راه های افزایش حاکمیت دامین به تفضیل ارائه شده است.

خواندن مقاله چرا و چگونه حاکمیت دامین وبسایت خود را افزایش دهیم؟ را به شما توصیه می کنیم.

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

وبسایت پلکسا به فروش می رسد. لطفا قیمت پیشنهادی و مشخصات تماس خود را از طریق فرم تماس با ما اعلان بفرمایید. در حال حاضر بازدید روزانه سایت حدود 15000 بازدید در روز و رتبه الکسا 2000 است.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا