12 تکنیک افزایش ترافیک سایت از گوگل بدون لینک سازی

12 تکنیک افزایش ترافیک سایت از گوگل بدون لینک سازی

بازدید سایت، بازدید کننده سایت، ترافیک سایت، افزایش ترافیک سایت، رتبه سایت، حاکمیت دامین سایت، تکنیک های افزایش بازدید کننده سایت، راه های جذب بازدید کننده، اینها همگی موضوعاتی هستند که به ذهن هر وبمستر یا مالک وبسایت خطور می کند. اگر به دنبال افزایش ترافیک سایت خود هستید، مایلید بازدید کننده بیشتری به وبسایت خود جلب کنید؛ مسیر را درست آمده اید.

لینک سازی مشکل است و تنها راه کسب ترافیک و بازدید کننده بیشتر از صفحه نتایج موتور جستجوگر مثل گوگل نیست. وقتی تازه SEO را شروع می کنیم، ساختن لینک خیلی راحت نیست. نوشتن ایمیل های مناسب سخت است و تجربه کمی در نوشتن محتوای کیفی داریم. بنابراین بهتر است روی مواردی متمرکز شویم که با سهولت بیشتری به نتیجه می رسیم.

هرچند اقدامات خارج از وبسایت از قبیل لینک سازی دارای بازده سنگین تری نسبت به اقدامات داخل وبسایت بر نتایج موتور جستجوی گوگل است، امروزه وبسمترها و SEO ها دارای اهرم های متعددی برای جذب بازدید کننده و افزایش ترافیک بیشتر از موتورهای جستجو هستند، حتی بدون ساختن لینک های کیفی و مناسب.

برای وبمسترهای با تجربه و ماهر بسیاری از این اهرم ها تثبیت شده و خودکار است، اما حتی بهینه ترین وبسایت ها نیز جا برای بهبود و افزایش ترافیک را دارند، حداقل در یک یا چند تا از موارد زیر امکان بهینه سازی هر وبسایتیوجود دارد:

1- مقالات جامع و کامل

طبق نمودار خصیصه های مازکست (MozCast Feature Graph)، حدود 7% از نتایج جستجوی گوگل براساس مقالات جامع و کامل است. در حالی که این رقم خیلی بزرگ به نظر نمی رسد، اما زمانی که مقاله نمره کیفی بودن را گرفت، می تواند ترافیک چشمگیری به سمت وبسایت هدایت کند. یک مقاله خوب و کیفی و بخصوص منحصر به فردمی تواند تا بیشتر از 10% ترافیک وبسایت را افزایش دهد.

نگارش مقالات کیفی و غنی

با اضافه کردن چند سیگنال به کد HTML مقاله خود، مقاله و محتوای کیفی شما به زودی در نتیجه جستجوی گوگل ظاهر خواهد شد. این سیگنال های نشانگر که توسط گوگل توصیه شده است، عبارتند از:

هرچند گوگل بیشتر در سایت های خبری به دنبال مقاله های جامع می گردد، بیشتر سایت هایی که محتوای جامع منتشر می کنند، براحیت در موتور جستجوی گوگل ظاهر می شوند.

2- بهبود رضایت کاربران

آیا می توان رتبه گوگل خود را با بهبود تجربه کاربران در سایت افزایش داد؟ جواب این سئوال همیشه مثبت است. تجربه وبمسترها و صاحبنظران موضوع حاکی از این مسئله است که رضایت کاربران روی رتبه گوگل وبسایت تاثیر دارد.

ما می دانیم که الگوریتم پاندای گوگل وبسایت های کم کیفیت را جریمه می کند. همچنین می دانیم که گوگل احتمالا میزان رضایت کاربران را از طریق میزان کلیک در نتایج جستجوی صفحه مرورگر اندازه گیری می کند.

یکی از وبمستران بزرگ دنیا می نویسد: « … گوگل می تواند میزان رضایت کاربران را ببیند … بهترین نشانه رضایت کاربران کلیک مکرر است. وقتی کاربران به صفحه ای مرتب مراجعه کرده و لینک آن در بالای صفحه نتایج موتور جستجوگر باقی می ماند، این صفحه رضایت کاربران را لحاظ کرده است».

این ایده را پوگواستیک (pogosticking) یا برگشت به نتیجه موتور جستجوگر (return-to-SERP) می نامند و اگر بتوانید این امتیاز را از طریق راضی نگهداشتن کاربران سایت کاهش دهید (یا حداقل کاربران سایت شما برای پاسخ سئوال به گوگل و صفحات دیگر مراجعه نکنند)؛ گوگل پاداش شما را با رتبه بالاتر در نتایج جستجوی گوگل می دهد.

میزان رضایت کاربران و نقش آن در رتبه گوگل

در استراتژی SEO گفته می شود:

«اگر لینک کافی برای قرار گرفتن در ردیف یکی از 5 سایت برتر صفحه جستجوی گوگل را داشته باشید، لینک کافی برای کسب رتبه 1 را دارید».

گرچه شواهد کافی مبنی بر استفاده مستقیم از پوگوستیک در نتایج جستجوی گوگل وجود ندارد، اما به اندازه کافی گواهی ثبت، مصاحبه و تحلیل در این رابطه وجود دارد که موجب می شود باور کنیم این نکته در نتیجه SEO امروزی موثر است.

3- اسنیپت های غنی از داده های ساختاردهی شده

گوگل به طور مداوم در حال گسترش اسنیپت های غنی است که در نتایج جستجو نشان می دهد از جمله وقایع، آهنگ ها، ویدیوها و حتی بریدکرامب.

ایده داده های ساختاری برای اولین بار در سال 2011 شروع شد و به سرعت بر ساختار وب حاکم شد. اگر تازه وبسایت خود را شروع کرده اید، بهتر است راهنمای ایجاد اسنیپت های غنی را مطالعه کنید. دو نوع جالب از نشانگرها که موجب افزایش کلیک وبسایت می شود، مارک آپ ویدیو و تالیف است، هرچند نشانگر مولف این روزها برای رتبه بندی موتور جستجو استفاده نمی شود.

4- بهینه سازی ویدیو

پیکسل به پیکسل، اسنیپت ویدیویی زودتر از هر اسنیپت دیگری در نتیجه جستجوی موتورهای جستجوگر ظاهر می شود، حتی تصاویر مولفان. مطالعات نشان داده است که چشم بازدید کننده بلافاصله معطوف ویدیو می شود.

نقش ویدیو در افزایش رتبه سایت

برخلاف سایر اسنیپت ها، اسنیپت ویدیو راحتتر نمایش داده می شود و لازم نیست به حساب گوگل پلاس متصل باشد. این نوع اسنیپت معمولا به سایتمپ XML و نشانگر schema.org نیاز دارد. به عبارت ساده تر، خدمات شخص ثالث مسائل تکنیکی انتشار ویدیو را انجام می دهند.

با استفاده از نشانگر schema.org و سایتمپ XML می توانید سایز بندانگشتی ویدیو که در نتیجه موتور جستجوگر ظاهر می شود را تعیین کنید. از آنجایی که سایز و نمای بندانگشتی ویدیو روی تعداد کلیک هایی که جذب می کند، تاثیر دارد.

5- نویسندگی گوگل

این روزها گوگل دیگر از نویسندگی گوگل استفاده نمی کند، اما بخاطر ناقص نشدن مقاله و رعایت امانت در ترجمه، این بخش نیز ترجمه شده است.

نمایش عکس نویسنده در نتایج جستجوی گوگل تضمینی برای کلیک بیشتر نیست، اما داشتن عکس مناسب به دریافت چند کلیک در موتورهای جستجوگر مختلف کمک می کند.

این تصاویر بایستی از مشخصات خاصی برخوردار باشند، گرچه این ویژگی ها بطور رسمی منتشر نشده است: استفاده از عکس خود بجای گاواتار و عکس اشیاء یا لوگوی شرکت، آیکون یا کارتون؛ استفاده از رنگ های پر کنتراست، هدف قرار دادن مخاطبان (مثلا عکس مناسب بچه ها برای محتوای کارتونی و بچگانه).

نویسندگی برای گوگل

6- بهبود سرعت سایت

بهبود سرعت سایت علاوه بر افزایش رضایت بازدید کنندگان (نکته 1)، موجب بالا رفتن رتبه سایت در نتایج جستجوی موتورهای جستجوگر می شود. در حقیقت سرعت سایت یکی از عوامل رتبه بندی است که خود گوگل نیز آن را تایید کرده است.

یکی از چیزهای مهمی که امسال یاد گرفتیم این بود که سرعت بارگذاری واقعی سایت ممکن است به مهمی اولین بایتی که بارگذاری می شوند، نباشد. اولین بایت بارگذاری شونده همان زمانی است که طول می کشد تا سرور به اولین درخواست بارگذاری پاسخ دهد.

سرعت بارگذاری وبسایت

هرچند سرعت بارگذاری صفحات سایت در کامپیوترهای شخصی و دسکتاپ مهم است، اما گوگل اهمیت بیشتری به سرعت لود شدن سایت در موبایل می دهد. به دفعه قبلی فکر کنید که روی صفحه گوشی خود با سرعت اینترنت ضعیف منتظر بارگذاری یک سایت بودید.

بهینه سازی صفحات سایت برای بارگذاری سریعتر در دستگاه های موبایل از اهمیت خاصی برخوردار است و موجب بهبود رتبه گوگل و جستجوی سایت می شود. می توانید از کرنر توسعه دهندگان وب گوگل برای راهنمایی و آموزش بهینه سازی وبسایت برای دستگاه های موبایل استفاده کنید.

7- سئو موبایل

به غیر از سرعت سایت، اگر وبسایت بخوبی برای گوشی های هوشمند پیکربندی نشده باشد، موجب می شود که گوگل رتبه پایینی در جستجوی موبایل به آن اختصاص دهد. گوگل تاکید کرده است که خطای بارگذاری سایت در گوشی های هوشمند ممکن است موجب پایین رفتن رتبه موبایل سایت شود.

خطای گوشی هوشمند چیست؟ این خطاها عبارتند از:

  • هدایت (ریدیرکت) بازدید کنندگان به URL موبایل اشتباه
  • درج ویدیویی که بر روی موبایل های خاص اجرا نشود (مثل فلش ویدیو بر روی آیفون)
  • پنجره پاپ آپ که به سختی بر روی صفحه موبایل بسته شود
  • دکمه یا فونتی که برای دستگاه موبایل خیلی کوچک باشد

گوگل توصیه کرده است که سایت خود را ریسپانسیو طراحی کنید، اما بسیاری از برندهای مطرح جهان مثل اپل دارای سایت رسپانسیو نیستند. صرفنظر از اینکه تجربه موبایل خوب برای کاربران حیاتی است.

8- گسترش مخاطبان بین المللی خود

آیا وبسایت شما مخاطبانی از کشورهای دیگر غیر از کشور خود دارد؟ متخصصان بین المللی معتقدند که داشتن مخاطب بین المللی با زبان های خاص و کشورهای خاص موجب تسهیل سئو می شود، در حالی که وبسایت تک زبانه برای یک کشور خاص موجب می شود که سئو و اقدامات ارتقای رتبه سایت سخت شود.

اغلب شانس ظاهر شدن در نتایج جستجوی بین المللی بیشتر از محلی و کشوری است و گاهی رقابت کمتر است. بنابراین ارزش هزینه و انرژی را دارد، اگر که سایت خود را چند زبانه و بین المللی کنید.

بین المللی کردن مخاطبان سایت

9- حاشیه نویسی مطالب در رسانه اجتماعی بخصوص گوگل پلاس

زمانی که محتوای خود را در فیس بوک یا تویتر به اشتراک می گذارید، شبکه شما اساسا آن را زمانی می بیند که در فیس بوک یا تویتر باشند. از سوی دیگر، زمانی که محتوای خود را در گوگل پلاس به اشتراک می گذارید، شبکه شما می تواند مطالب شما در هر بار جستجوی گوگل ببیند و لازم نیست حتما در صفحه شما در گوگل پلاس باشند.

ساده ترین راه سود بردن از این مزیت این است که دایره فعالیت اجتماعی خود در گوگل پلاس را گسترش دهید و بطور منظم محتوای کیفی خوبی در گوگل پلاس منتشر کنید. به علاوه، مطالب اشتراک شده در گوگل پلاس اغلب رتبه خوبی در نتایج جستجوی معمول گوگل دریافت می کنند و برای همه کسانی که جستجو می کنند، قابل رویت خواهد بود.

10- بهینه سازی اسنیپت ها

این به متا تگ و بهینه سازی تگ ها بر می گردد، اما اقدام خوبی است که بایستی به ذهن سپرد. در دو سال گذشته گوگل حداکثر طول اسنیپت و تگ ها را تغییر داده است، بطوری که دیگر اسنیپت به تعداد حروف وابسته نیست بلکه به تعداد پیکسل مورد استفاده وابسته است و عموما حدود 500 پیکسل باید طول داشته باشد. این مسئله هنوز در حال تغییر است، همانطور که گوگل چیدمان های جدید را تست می کند.

نگارش اسنیپت های قوی

از آنجایی که تعیین 500 پیکسل در زمان نوشتن عنوان سخت است، بهترین توصیه این است که اسنیپت عنوان خود را بین 60-80 حرف تعیین کنید.

گوگل همچنین توصیه های خود در مورد شرح متای مطالب را به روز رسانی کرده است و توصیه کرده است که استفاده از شرح متای تکراری ایده خوبی نیست. متیو کات از گوگل می گوید: اگر نمی توانید برای هر یک از مطالب خود یک شرح متای انحصاری تهیه کنید، بهتر است اصلا شرح متا ننویسید و آن را خالی بگذارید.

11- به روزرسانی محتوای تازه و جدید

وبسایتی که دیگر لینک جدیدی دریافت نمی کند، معمولا جایگاه خود در نتایج جستجوی گوگل را از دست می دهد. همچنین اگر محتوای جدیدی به وبسایت اضافه نشود و صفحات قبلی کهنه شود، باز هم روی رتبه سایت در جستجوی گوگل تاثیر منفی دارد.

تازه کردن محتوای سایت تضمینی برای بهبود رتبه سایت در جستجو نیست اما از کاهش رتبه قبلی مطمئنا جلوگیری می کند. گوگل نمره تازگی مطلب را براساس چندین معیار محاسبه می کند، از جمله:

  • تاریخ اولین انتشار مطلب
  • مقدار (%) تغییر یافته محتوا در بروزرسانی
  • دفعات بروز رسانی محتوا
  • تعداد صفحات جدید ایجاد شده در طول زمان
  • تغییر محتوای با اهیمت سایت (مثل صفحه اول) در مقابل محتوای غیر مهم (مثل لینک های فوتر)

12- سئو پیوسته صفحات

عوامل لیست شده فوق به طور سطحی و ظاهری روی نتایج جستجو موثر است. اما مسائلی چون ایندکس کردن، کراولرها، کانونی سازی لینک ها، محتوای دوبله، ساختار و معماری سایت، جستجوی کلمات کلیدی، لینک های داخلی، بهینه سازی تصاویر و 1000 مورد دیگر می توانند رتبه را به اندازه کوهی بالا ببرند.

سئو صفحات سایت

وظیفه سئو فنی هر سال پیچیده تر می شود، اما فرصت ها امروزه خیلی بیشتر است. به سادگی می توانید به موارد سئو جدید فکر کنید، سئو آسان است اگر با برنامه و از پایه انجام شود. واقعیت قضیه این است که داشتن وبسایت به معنی کار مداوم و خلاقه است.

اگر سئوالی دارید، با ما تماس بگیرید. نظرات خود را در فرم دیدگاه زیر ثبت کنید و تجربه خود را به دیگران منتقل کنید.

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

وبسایت پلکسا به فروش می رسد. لطفا قیمت پیشنهادی و مشخصات تماس خود را از طریق فرم تماس با ما اعلان بفرمایید. در حال حاضر بازدید روزانه سایت حدود 15000 بازدید در روز و رتبه الکسا 2000 است.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا