دستورالعمل های عمومی تهیه سایت مپ

  • از URLهای ثابت و کامل استفاده کنید: گوگل دقیقا همانطوری که URLها را لیست کرده اید، جستجو و کرال می کند. برای مثال، اگر سایت شما /http://www.example.com است، در لیست URL سایت مپ خود /http://example.com یعنی URL بدون www نگذارید و یا از گذاشتن URL نسبی (mypage.html/.) اجتناب کنید.
  • شناسه جلسه URL را درج نکنید: اینکار موجب می شود که URL به صورت لینک دوبله کرال و ایندکس شود
  • نسخه ترجمه شده هر URL را مشخص کنید: به گوگل نشان دهید که کدام URL برای کدام زبان سایت شما است، بطوری که گوگل URLهای هم کانون (canonical URLs) شما را درست کرال و ایندکس کند و برای هر زبان شما در ایندکس خود از طریق اعلان hreflang یک فایل مجزا بسازد.
  • فایل سایت مپ بایستی با انکدینگ UTF-8 ذخیره شده باشد و URLs escaped بطور مناسب درج شده باشد.
  • فایل سایت مپ بزرگ را خرد کنید: بهتر است فایل سایتمپ بزرگ و حاوی لینک زیاد را خرد کرده و به چند فایل سایتمپ کوچکتر تقسیم کرد تا از اورلود سرور توسط گوگل پیشگیری شود، اگر گوگل این سایتمپ را مکررا درخواست کرد. فایل سایتمتپ نباید حاوی بیشتر از 50 هزار لینک و بزرگتر از 50 مگابایت (فشرده نشده) باشد..
  • از فایل ایندکس سایت مپ استفاده کنید: اگر سایت مپ خود را خرد کرده اید، یا فایل های سایت مپ زیادی دارید، یک فایل ایندکس سایت مپ تهیه کنید و آن را به موتورهای جستجوگر عرضه کنید، بجای اینکه همه سایت مپ ها را یکی به یک معرفی کنید.
  • از تکنیک هم کانونی سازی توصیه شده استفاده کنید: از این تکنیک برای مشخص کردن شیوه دسترسی به سایت خود استفاده کنید. مثلا به گوگل بگویید که آیا سایت شما هم با دامنه www و هم بدون www قابل دسترسی است. در سایت مپ بایستی از نوع دسترسی دامنه ترجیحی خود استفاده کنید.
  • با دستورالعمل های وبمستر گوگل آشنا بوده و از راهنمای سئوی شروعی استفاده کنید: اگر بتوانید یک مشاور حرفه ای استخدام کنید، بهتر است تا سایت مپ و لینک های سایت شما را بهینه کند. همچنین خودتان می توانید دستورالعمل های وبمستر گوگل را خوانده و سایت خود را بهینه کنید و از اصول راهنمای سئو استفاده کنید.
  • حروف غیر الفبایی و غیر لاتین: سایت مپ بایستی با کد گذاری UTF-8 تهیه شود. معمولا اینکار در زمان ذخیره کردن فایل انجام می شود. همانند هر فایل XML دیگری، هر مقدار داده (از جمله URLها) بایستی کد اسکیپ برای کارکترهای خاص لیست شده در جدول زیر باشد. سایت مپ فقط بایستی شامل حروف اسکی (ASCII) باشد، نمی توان از حروف بالای اسکی (upper ASCII) یا کدهای کنترلی خاص یا حروف خاص مثل * یا {} استفاده کرد. اگر URL سایت مپ شما حاوی این کارکترها باشد، با خطا مواجه خواهید شد.
حرف (فارسی) حرف (انگلیسی) کد اسکیپ
و & &
تک کوات ' '
دابل کوات یا نقل قول " "
بیشتر از > >
کمتر از < &lt;

علاوه بر اینها، تمامی URLها (شامل URL سایت مپ) بایستی برای خوانایی کدگذاری شوند که وب سرور بتواند آنها را پیدا کرده و URL را اجرا کند. هرچند اگر از هر گونه اسکریپت، ابزار یا فایل لاگ برای ایجاد URL استفاده می کنید (هر چیزی غیر از نوشتن URL با دست)، اینکار معمولا برای شما بطور خودکار انجام می شود. اگر سایتمپ خود را ساختید و نقشه سایت را به گوگل یا بینگ تحویل دادید و خطایی در پیدا کردن URL دیده شد، اطمینان حاصل کنید که URLهای سایت شما از استاندارد RFC-3986 برای URIها و استاندارد RFC-3987 برای IRIها تبعیت می کند و استاندارد XML رعایت شده باشد.

در اینجا چند نمونه URL آمده است که از حروف غیر اسکی و همچنین حروف مستلزم کد اسکیپ استفاده شده است:

http://www.example.com/ümlat.html&q=name

این همان URL است اما با فرمت ISO-8859-1 انکدینگ شده است (برای میزبانی بر سروری که از انکدینگ URLها استفاده می کند) و دارای اسکیپ URL است:

http://www.example.com/%FCmlat.html&q=name

در زیر همان URL دیده می شود. انکدینگ UTF-8 به آن اعمال شده و حروف اسکیپ جایگزین شده است:

http://www.example.com/%C3%BCmlat.html&q=name

در زیر همان URL اما با اسکیپ کامل کلیت آمده است:

http://www.example.com/%C3%BCmlat.html&q=name

اگر در اجرای این راهنما به مشکل برخورد کردید و سایر سئوالات و پیشنهادات خود را در بخش سئوالات عمومی انجمن پلکسا مطرح نمایید. گروه توسعه وب پلکسا به سئوالات شما پاسخ خواهند داد.

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

وبسایت پلکسا به فروش می رسد. لطفا قیمت پیشنهادی و مشخصات تماس خود را از طریق فرم تماس با ما اعلان بفرمایید. در حال حاضر بازدید روزانه سایت حدود 15000 بازدید در روز و رتبه الکسا 2000 است.