کارهایی که باید اول انجام داد

برای رفع مشکل یا مشخص کردن مشکل اتصال، ابتدا اقدامات زیر را بعمل آورید:

 • ابتدا بررسی کنید که چرا من نمی توانم آنلاین شوم؟ و مراحل اولیه رفع مشکل ذکر شده در این مقاله را انجام دهید.
 • مودم یا روتر بی سیم خود را خاموش و بعد از چند لحظه روشن کنید (ریستارت کنید). اینکار موجی می شود که اتصال جدیدی با ارائه دهنده خدمات اینترنت (ISP) شما برقرار شود. زمانی که اینکار را بکنید، تمام کسانی که به شبکه بی سیم شما وصل هستند موقتا قطع خواهند شد.

مراحلی که برای ریستارت مودم یا روتر خود باید انجام دهید با توجه به نوع و تکنولوژی آن متفاوت است، اما مراحل زیر در همه مشترک است:

 1. کابل برق روتر را از پریز یا منبع برق جدا کنید.
 2. کابل برق مودم خود را از پریز یا برق بکشید.
  بعضی از مودم ها دارای باطری ذخیره یا پشتیبان هستند. بنابراین وقتی کابل برق را از برق بکشید، هنوز چراغ های مودم یا روتر روشن می ماند و بایستی باطری آن را خارج کنید.
 3. به مدت 30 ثانیه یا بیشتر صبر کنید.
  اگر باطری مودم را خارج کرده اید، حالا آن را سرجایش بگذارید.
 4. مودم را به برق وصل کنید. چراغ های مودم شروع به چشمک زدن می کند، صبر کنید تا چراغ ها ثابت شوند.
 5. روتر خود را به منبع برق وصل کنید.
  چند دقیقه صبر کنید تا مودم و روتر کاملا روشن و تثبیت شوند. معمولا با توجه به چشمک زدن چراغ ها می توانید بگویید که چه موقع مودم و روتر تثبیت شده اند.
 6. حال سعی کنید که مجددا وصل شوید.

یک گزارش عملکرد شبکه بی سیم تهیه کنید. این گزارش به تشخیص مشکل کمک می کند یا حداقل مقداری اطلاعات برای کسانی که با همین مشکل مواجه می شوند فراهم می شود.

 1. در جعبه متن جستجو بر روی نوار ابزار ویندوز 10 عبارت Command prompt را تایپ کنید و صبر کنید تا نام آن در بالای سرچ باکس ظاهر شود. حال روی آن کلیک راست کرده و گزینه Run as administrator را بزنید و وقتی پیغام اجرا به عنوان مدیر باز شد، گزینه Yes را انتخاب کنید.
 2. وقتی پرامپت داس باز شد، این جمله netsh wlan show wlanreport را تایپ کنید و دکمه Enter را بزنید.

این عمل یک فایل HTML می سازد که می توانید با مرورگر خود آن را باز کنید. حال گزارش مشکل اتصال شما ایجاد شده است. می توانید این گزارش را مطالعه کرده و علت مشکل را بفهمید و همچنین برای میکروسافت ارسال کنید تا برای شما توصیه و راه حل لازم را ارسال کنند.

اطمینان حاصل کنید که کابل مودم مشکلی ندارد و همچنین اینترنت از سمت ارائه دهنده خدمات اینترنتی (ISP) شما قطع نباشد.

 1. اگر چنین است، با ISP خود تماس بگیرید. در جعبه متن Search the web and windows بر روی نوار ابزار ویندوز خود در پایین دسکتاپ عبارت Command prompt را تایپ کنید. بعد از ظاهر شدن برنامه کاماند پرامپت یا گزینه CMD، روی آن کلیک راست کنید و گزینه را بزنید و سپس پیغام ظاهر شده بر روی دسکتاپ را Yes کنید تا پرامپت داس به صورت مدیر باز شود.
 2. حال در پرامپت داس فرمان ipconfig را تایپ کرده و دکمه Enter را بزنید (در ادامه می نویسیم فرمان را اجرا کنید که منظور تایپ فرمان و زدن دکمه Enter است).
 3. به لیست آدرس ip ظاهر شده در پرامپت داس توجه کنید و شماره ip که جلوی آن عبارت Default gateway وجود دارد را یادداشت کنید و یا بخاطر بسپارید. مثلا: Default gateway : 192.168.1.1
 4. حال در پرامپت داس فرمان زیر ping را اجرا کنید. دقت کنید که بجای DefaultGateway بایستی همان ip مشخص شده در گزینه 3 بالا را قرار دهید. مثلا ping 192.168.1.1 بعد از اجرای این فرمان بایستی لیستی مثل لیست زیر در پرامپت داس شما ظاهر شود:

Reply from 192.168.1.1: bytes=32 time=5ms TTL=64
Reply from 192.168.1.1: bytes=32 time=5ms TTL=64
Reply from 192.168.1.1: bytes=32 time=5ms TTL=64
Reply from 192.168.1.1: bytes=32 time=5ms TTL=64
Ping statistics for 192.168.1.1: Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss), Approximate round trip times in milli-seconds: Minimum = 4ms, Maximum = 5ms, Average = 4ms

اگر پینج آی پی موفق باشد و بتوانید نتیجه ای مشابه نتیجه بالا را مشاهده کنید، اما هنوز نتوانید به اینترنت وصل شوید، مشکل در مودم یا isp است که از آن سرویس می گیرید.


اجرای مشکل زدایی شبکه پس از فرمان شبکه

بروز رسانی درایور کارت شبکه

روش برگرداندن درایور قبلی پس از به روزرسانی درایور سخت افزار

خاموش کردن موقتی فایروال (دیوار آتش) ویندوز

غیرفعال کردن موقتی تمامی آنتی ویروس یا انرم افزارهای محافظتی کامپیوتر خود

حذف کردن درایور کارت شبکه و ریستارت شبکه

استفاده از ریست شبکه برای نصب مجدد ابزارهای شبکه


با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

وبسایت پلکسا به فروش می رسد. لطفا قیمت پیشنهادی و مشخصات تماس خود را از طریق فرم تماس با ما اعلان بفرمایید. در حال حاضر بازدید روزانه سایت حدود 15000 بازدید در روز و رتبه الکسا 2000 است.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا