Superfetch چیست و چه نقشی در ویندوز دارد؟

سئوال: Superfetch چیست؟ نقش Superfetch در کامپیوتر و ویندوز چیست؟ چرا Superfetch بیشتر توان CPU کامپیوتر من را اشغال می کند؟ آیا می توان Superfetch را غیر فعال کرد؟ چرا استفاده از CPU این برنامه حدود 90% است در حالی که برنامه آنتی ویروس فقط 5% از CPU کامپیوتر را استفاده می کند؟

اینها سئوالاتی است که به کرات در اینترنت جستجو می شود. در این مقاله سعی می کنیم سرویس Superfetch را شرح داده و روش غیر فعال کردن آن را توضیح دهیم.

به ساده ترین شکل، Superfetch یکی از سرویس های ویندوز است که برای سرعت بخشیدن به برنامه های پر استفاده بخصوص در زمان بالا آمدن برنامه استفاده می شود. این سرویس از الگوی استفاده شما از کامپیوتر الگو برداری می کند و برنامه هایی که زیاد استفاده می کنید را شناسایی می کند. سپس فایل های اجرایی ضروری برنامه را از قبل فعال می کند تا برنامه سریع باز شود.

غیر فعال کردن سرویس Superfetch

عملکرد سرویس Superfetch خوب و ضروری است اما نباید آنقدر از منابع سیستم استفاده کند که سرعت کامپیوتر و سیستم عامل را کم کند، به طوری که غیرفعال کردن آن به گزینه ای برای افزایش سرعت بالا آمدن ویندوز تبدیل شود.

در مجموع Superfetch نباید منابع سیستم و بخصوص RAM و CPU زیادی مصرف کند. اگر چنین بود و سیستم شما کند شده بود، می توانید با آرامش خیال آن را غیر فعال کنید، زیرا احتمالا این سرویس دچار مشکل شده است. توصیه می شود که قبل از غیر فعال کردن این سرویس، کامپیوتر خود را ویروس یابی و اسکن کنید.

غیر فعال کردن یک سرویس مهم ویندوز مثل Superfetch یک مشکل زدایی یا رفع و فیکس کردن مشکل نیست. بلکه صرفا رفع علائم مشکل است و مشکل حقیقی هنوز فیکس نشده است. سرویس Superfetch روی یکی از پروسه های svchost در Task Manager میزبانی می شود و نباید به عنوان یک پروسه مجزا و متمایز در مدیر وظیفه (Task Manager) ویندوز ظاهر شود؛ مگر اینکه مشکلی وجود داشته باشد که می تواند حاصل تنظیمات نابجای سیستم یا آلودگی سیستم باشد.

تنها راه دیدن عملکرد Superfetch (از نظر مصرف CPU) پایش Resource Monitor است، که این سرویس نباید بیشتر اوقات بطور مطلق کاری انجام دهد.

روش غیر فعال کردن سرویس Superfetch در ویندوز 10

یکی از دلایل بالا بودن مصرف CPU و هارد دیسک در ویندوز می تواند سرویس Superfetch باشد که در ویندوز 10 منابع بیشتری مصرف می کند. آیا می دانید سرویس Superfetch چیست و چه نقشی در ویندوز دارد؟ این سرویس نوعی برنامه مدیریت حافظه در ویندوز 10 است.

می توانید با دستور زیر از طریق کامند پرامپت این سرویس را غیر فعال کنید:

net.exe stop superfetch

اجرای این دستور موجب می شود که این سرویس بطور موقت متوقف شود و می توانید برای تست از این روش استفاده کنید.

غیر فعال کردن سرویس Superfetch

برای متوقف کردن دائمی سرویس Superfetch بهتر است از برنامه سرویس ویندوز استفاده کنید که در بالا شرح داده شد. برنامه را باز کرده و در ستون Name به دنبال گزینه Superfetch باشید. سپس روی آن کلیک راست کرده یا دابل کلیک کنید و در جعبه کشویی Startup type گزینه Disabled را انتخاب کرده و دکمه Ok کنید.

برای اطمینان از فعال نشدن خودکار سرویس Superfetch ویندوز 10، در دیالوگ Properties سرویس، برگه Recovery را بزنید و در سه لیست کشویی این برگه گزینه Take no action را انتخاب کنید تا برای همیشه این سرویس غیر فعال شود.

حال مدیر وظیفه (Task Manager) وسیستم خود را چک کنید و ببینید مصرف CPU و هارد دیسک کاهش یافته است یا خیر.

خواندن مطالب زیر را به شما توصیه می کنیم:

هفت نکته برای رفع مشکل استفاده 100% از هارد دیسک در ویندوز 10

ده نکته برای افزایش سرعت ویندوز 10

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

در صورتی که به دنبال جذب بازدید کننده یا ارتقای رنکینگ سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم پلکسا را یک پست یا مطلب مهمان کنید. همانطور که برای سایت خود مطلب می نویسید، مطلب خود را آماده و کد نویسی کرده و در پلکسا منتشر کنید. پلکسا هیچگونه دخل یا تصرفی در پست شما نخواهد داشت.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا