فرق بین پراکسی سرور و VPN چیست؟

آیا می دانید پراکسی سرور چیست؟ آیا می دانید VPN چیست؟ بهتر است از پراکسی سرور استفاده کنیم یا از VPN؟ اینها سئوالاتی است که در مورد پراکسی سرور و وی پی ان در وب برخورد می کنیم

آیا می دانید پراکسی سرور چیست؟ آیا می دانید VPN چیست؟ بهتر است از پراکسی سرور استفاده کنیم یا از VPN؟ اینها سئوالاتی است که در مورد پراکسی سرور و وی پی ان در وب برخورد می کنیم. در این مقاله ابتدا پراکسی سرور و VPN تعریف شده، سپس به تفاوت و مزایا و معایب هر یک می پردازیم.

آیا باید از پراکسی یا VPN استفاده کنیم؟

وقتی مسئله اصلی حریم و امنیت اینترنتی باشد، این دو اصطلاح عموما به چشم می خورند. اگر دقیقا نمی دانید که VPN و پراکسی چیست، یا اینکه به کدامیک نیاز دارید، شما تنها نیستید. در حالی که این دو سرویس عملکردی مشابه دارند، اما دانستن تفاوت ها و شباهت های آنها و همچنین مزایا و معایب هریک برای تصمیم گیری در انتخاب سرویس مورد نیاز مهم است.

VPN چیست؟

یک شبکه خصوصی مجازی (VPN) بهترین توصیف برای تونل های رمزگذاری شده مجاری است که فعالیت اینترنتی شما بین سرور میزبان و کامیپوتر یا تلفن شما را مسکوت و مستتر می کند. در این سرویس هر کاری که در اینترنت انجام می دهید، از چک کردن حساب های بانکی گرفته تا شرکت در بازی ها و قمار آنلاین را هیچ کس نمی تواند ببیند مگر سرور میزبان VPN، که علت آن رمزگذاری قدرتمند این سرویس است. بخاطر داشته باشید که اگر VPN مورد استفاده شده لاگ برداری کند، فعالیت شما به طور بالقوه در معرض ریسک بازبینی توسط گروه های علاقمند است.

یک شبکه خصوصی مجازی (Virtual Private Network (VPN)) بهترین توصیف برای تونل های رمزگذاری شده مجاری است که فعالیت اینترنتی شما بین سرور میزبان و کامیپوتر یا تلفن شما را مسکوت و مستتر می کند. در این سرویس هر کاری که در اینترنت انجام می دهید، از چک کردن حساب های بانکی گرفته تا شرکت در بازی ها و قمار آنلاین را هیچ کس نمی تواند ببیند مگر سرور میزبان VPN، که علت آن رمزگذاری قدرتمند این سرویس است. بخاطر داشته باشید که اگر VPN مورد استفاده شده لاگ برداری کند، فعالیت شما به طور بالقوه در معرض ریسک بازبینی توسط گروه های علاقمند است (از جمله دولت ها).

می توان از VPN برای دور زدن محدودیت ها استفاده کرد، زیرا آدرس IP شما موقع استفاده از VPN عوض خواهد شد، اما زمانی که صحبت از حریم و ارتباط خصوصی باشد، VPN عملکرد بیشتری دارد. وایفای های عمومی همانند چیزی که در فرودگاه یا فروشگاه های بزرگ مشاهده می کنید، همیشه ایمن نیستند، مردم سعی می کنند از کار شما سر در بیاورند اگر که کد گذاری نشده باشد. اما زمانی که از VPN استفاده می کنید، این امنیت و حریم فراهم می شود.

بسیاری از شرکت ها از VPN استفاده می کنند تا کارکنان بتوانند از بیرون هم به شبکه داخلی یا شبکه صنفی خود دسترسی داشته باشند. می توان از VPN برای هر وسیله ای که مددجو نصب می کند، استفاده کرد، مهم نیست که فرم دسترسی چگونه باشد.

گرچه برای یک کاربر تصادفی و استفاده تفننی، خرید خدمات VPN و وصل شدن به سرور آنها برای مرور و گشت خصوصی و ایمن در اینترنت است. نصب و پیکربندی VPN عموما سرراست و راحت است و گزینه های مختلف برای افراد مختلف دارد. گرچه قبل از عجله کردن و دانلود یک کلاینت VPN بهتر است از معایب و خطرات آن آگاه باشید

گرچه برای یک کاربر تصادفی و استفاده تفننی، خرید خدمات VPN و وصل شدن به سرور آنها برای مرور و گشت خصوصی و ایمن در اینترنت است. نصب و پیکربندی VPN عموما سرراست و راحت است و گزینه های مختلف برای افراد مختلف دارد. گرچه قبل از عجله کردن و دانلود یک کلاینت VPN بهتر است از معایب و خطرات آن آگاه باشید.

معایب VPN چیست؟

اولین و بزرگترین عیب VPN قیمت آن است. در خارج از ایران قیمت سالانه آن حدود 100 دلار و ماهانه 13 دلار است. حال این قیمت را با این همه پراکسی که در دسترس است مقایسه کنید، هرچند بسیاری از آنها ایمن نیستند اما در رده پوشش پراکسی هستند و ممکن است اغوا شوید که برای مشاهده ویدیوی یوتیوب از آنها استفاده کنید.

یکی دیگر از معایب VPN در کند بودن سرعت آن است، بخصوص اگر هزاران نفر از یک سرور هاست VPN استفاده کنند. این بخصوص در مواردی صحت دارد که شرکت ارائه کننده سرویس VPN، خدمات خود را ارزان و با تخفیف های آنچنانی عرضه کند. اما همین مشکلات برای پراکسی هم وجود دارد.

پراکسی سرور چیست؟

بهترین تعریفی که می توان از پراکسی سرور داشت، یک واسطه بین کامپیوتر و اینترنت است. زمانی که به پراکسی سرور متصل شوید، فعالیت شما با آدرس IP آن سرور ثبت می شود. به همین دلیل، پراکسی ها برای دور زدن محدودیت های جغرافیایی مناسب هستند. این مسئله در مورد VPN هم مصداق دارد، اما شباهت آنها در همین حد است.

بجای اینکه ترافیک بین کامیپوتر شما و سرور میزبانی پشت رمزگذاری قوی مخفی باشد، برای همه باز و قابل دسترسی است. یعنی هر کسی که ابزار مناسب داشته باشد می تواند به ترافیک اینترنت شما دسترسی داشته باشد، اگر اصلا از پراکسی استفاده نکنید. همچنین نمونه هایی از جاوا و فلش وجود دارد که موجب قصور پراکسی می شود، وقتی این عناصر در مرورگر بارگذاری می شوند و بطور اثربخشی وبسایت ها IP واقعی شما را می بینند.

بهترین تعریفی که می توان از پراکسی سرور داشت، یک واسطه بین کامپیوتر و اینرتنت است. زمانی که به پراکسی سرور متصل شوید، فعالیت شما با آدرس IP آن سرور ثبت می شود. به همین دلیل، پراکسی ها برای دور زدن محدودیت های جغرافیایی مناسب هستند. این مسئله در مورد VPN هم مصداق دارد، اما شباهت آنها در همین حد است

از پراکسی های رایگان بهتر است برای کارهای حساس استفاده نشود. حتی بعضی از پراکسی های رایگان هزینه عملیات خود را از آگهی و فروش اطلاعات مشتریان خاص تامین می کنند. دو پروتکل مختلف وجود دارد که پراکسی سرورها از آنها برای اتصال به اینترنت استفاده می کنند: HTTP و SOCKS.

پراکسی های HTTP

پراکسی های HTTP خیلی وقت است که فعال هستند و آسان ترین و سریعترین راه برای استفاده از پراکسی هستند. این نوعی پراکسی است که فقط می توان برای اینترنت و برای دسترسی به وبسایت ها استفاده کرد. وقتی از این نوع پراکسی استفاده می شود، ترافیک بدون رمزگذاری است مگر اینکه از پروتکل لایه سوکت ایمن (Secure Sockets Layer (SSL)) استفاده شود که در این صورت آخر HTTP یک S گذاشته می شود و به صورت https در آدرس بار مرورگر دیده می شود. بخاطر داشته باشید که وقتی با پراکسی به سایتی وصل می شوید که از پروتکل HTTPS استفاده می کند، سطح امنیت به خوبی VPN نیست

پراکسی های HTTP خیلی وقت است که فعال هستند و آسان ترین و سریعترین راه برای استفاده از پراکسی هستند. این نوعی پراکسی است که فقط می توان برای اینترنت و برای دسترسی به وبسایت ها استفاده کرد.

وقتی از این نوع پراکسی استفاده می شود، ترافیک بدون رمزگذاری است مگر اینکه از پروتکل لایه سوکت ایمن (Secure Sockets Layer (SSL)) استفاده شود که در این صورت آخر HTTP یک S گذاشته می شود و به صورت https در آدرس بار مرورگر دیده می شود. بخاطر داشته باشید که وقتی با پراکسی به سایتی وصل می شوید که از پروتکل HTTPS استفاده می کند، سطح امنیت به خوبی VPN نیست.

پراکسی های SOCKS

پراکسی های سوکت ایمن (Socket Secure (SOCKS)) ایمنی بیشتری برای ترافیک اینترنتی نسبت به HTTP فراهم می کنند. بیشتر برای سرویس های تورنت (Tornnet) یا اتصال با FTP و وب سرورها شهرت دارند. از آنجایی که پراکسی های SOCKS حجم داده بالاتری را هندل می کنند، عموما کندتر از پراکسی های HTTP هستند. همانند پراکسی های HTTP این نوع نیز رمزگذاری ارائه نمی کند مگر اینکه از پروتکل SSL استفاده شود.

VPN بهتر است است یا پراکسی سرور؟

قبل از تصمیم گیری به استفاده از این هر کدام از این ابزارها، بخاطر داشته باشید که در عصر نقص حریم آنلاین امروزی، هیچکدام از این ابزارها و هیچ چیز در دنیای مجازی و آنلاین کاملا ایمن نیست.

می توان ادعا کرد که در تمامی موارد و مقایسه ها، همیشه VPN از نظر ایمنی و حریم از پراکسی بهتر است. زمانی که از VPN استفاده می شود، تمامی ترافیک اینترنتی که به کامیپوتر می آید رمزگذاری و انکریپت می شود، مگر اینکه عرضه کننده مشتری را بفروشد، ترافیک کاربر بایستی کاملا خصوصی بماند. پراکسی بهتر است برای کارهای عادی و کمتر حساس استفاده شود، زمانی که حقیقتا نگران حریم و امنیت آنلاین نیستیم.

ممکن است به خواندن مطالب زیر علاقمند باشید:

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

وبسایت پلکسا به فروش می رسد. لطفا قیمت پیشنهادی و مشخصات تماس خود را از طریق فرم تماس با ما اعلان بفرمایید. در حال حاضر بازدید روزانه سایت حدود 15000 بازدید در روز و رتبه الکسا 2000 است.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا