لیست مفیدترین شورت کات های ویندوز 10

آیا از ویندوز 10 استفاده می کنید؟ آیا ویندوز 10 خود را به آخرین نسخه ارتقاء داده اید؟ آیا لیست شورت کات ها یا کلیدهای میانبر ویندوز 10 را می شناسید؟ در اینجا لیست کاملی از شورت کات های ویندوز 10 آمده است.

ویندوز 10 نسبت به نیاکان خود نه تنها از نظر ویژگی ها و برنامه ها و ظاهر فرق دارد، بلکه کلیدهای میانبر یا شورت کات های ویندوز 10 نیز زیادتر شده و میانبرهای جدیدی اضافه شده است. از این میان می توان به کلیدهای میانبر یا شورت کات هایی اشاره کرد که ترکیبی از کلید WINDOWS با کلیدهای دیگر کیبورد است. در این مقاله منظور از Win همان دکمه WINDOWS است.

ویندوز 10 نسبت به نیاکان خود نه تنها از نظر ویژگی ها و برنامه ها و ظاهر فرق دارد، بلکه کلیدهای میانبر یا شورت کات های ویندوز 10 نیز زیادتر شده و میانبرهای جدیدی اضافه شده است. از این میان می توان به کلیدهای میانبر یا شورت کات هایی اشاره کرد که ترکیبی از کلید WINDOWS با کلیدهای دیگر کیبورد است. در این مقاله منظور از Win همان دکمه WINDOWS است.

استفاده های عمومی از کلید شورت کات Win

شورت کات های زیر علاوه بر ویندوز 10 در سایر نسخه های معروف ویندوز از قبیل ویندوز 8.1 یا ویندوز 7 نیز در دسترس است:

لیست کامل شورت کات ها یا کلیدهای میانبر ویندوز 10 - شورت کات های زیر علاوه بر ویندوز 10 شورت کات ویندوز از قبیل شورت کات ویندوز 8.1 یا لیست شورت کات های ویندوز 7 نیز است
The Win Key
کلید Win برای همه کاربران ویندوز آشنا است زیرا با فشردن این دکمه منوی استارت باز و بسته می شود. عده ای از کاربران برای پیشگیری از زدن تصادفی این کلید در حین بازی های کامپیوتری آن را غیر فعال می کنند.
توجه: می توان برای باز و بسته کردن منوی استارت ویندوز از کلید ترکیبی Ctrl + Esc نیز استفاده کرد.
Win + D/ M
این شورت کات دسکتاپ ویندوز را کمینه (minimize) می کند. گرچه شورت کات Win + D با شورت کات Win + M مشابه است، اما شورت کات Win + D برنامه ها یا پنجره های باز شده در دسکتاپ که در فشردن اولیه میانبر کمینه شده اند را با فشردن مجدد این کلید ترکیبی به حالت اول بر می گرداند. می توان پنجره های باز کمینه شده در دسکتاپ ویندوز را با کلید ترکیبی Win + Shift + M بجای شورت کات Win + D مجددا باز کرده و ریستور کرد.
Win + E
این شورت کات میانبری برای باز کردن فایل اکسپلورر است. زمانی که کلید ترکیبی Win + E کیبورد زده شود، مای کامپیوتر ویندوز باز می شود.
Win + L
شورت کات Win + L میانبر کلاسیک و قدیمی برای قفل کردن صفحه نمایش ویندوز است و با فشردن این میانبر صفحه نمایش lock می شود.
Win + R
شورت کات Win + R میانبر باز کردن دیالوگ Run در ویندوز است.
Win + T
شورت کات Win + T برای چرخیدن بین برنامه های باز در نوار ابزار (taskbar) ویندوز استفاده می شود. معادل سنتی این شورت کات کلید ترکیبی Alt + Esc است.
Win + U
شورت کات Win + U برای باز کردن مرکز دسترسی راحت (Ease of Access Center) ویندوز استفاده می شود که معمولا مورد استفاده افراد معلول است.
Win + PauseBreak
شورت کات Win + PauseBreak برای باز کردن پنجره سیستم استفاده می شود.
توجه: می توان پنجره سیستم را با استفاده از کلیک راست بر آیکون This PC بر روی دسکتاپ ویندوز و زدن آیتم منوی Properties و یا کلیک راست بر آیکون منوی استارت و زدن گزینه System باز کرد.

شورت کات های ترکیب کلید Win که مخصوص ویندوز 10 هستند

لیست شورت کات هایی که به ویندوز 10 اضافه شده اند. شورت کات هایی که مخصوص ویندوز 10 هستند. باز کردن برنامه در ویندوز 10 با شورت کات، شورت کات برنامه در ویندوز 10
Win + A
کلید ترکیبی Win + A در ویندوز 10 شورت کات باز کردن مرکز عملیات (Action Center) ویندوز 10 است. مرکز عملیات ویندوز 10 شبیه به نوار تذکره اندروید است که در حاشیه سمت راست صفحه نمایش ظاهر می شود.
Win + B
کلید ترکیبی Win + B در ویندوز 10 شورت کاتی برای هایلایت کردن ناحیه تذکره اکشن سنتر و نشان دادن آیکون های مخفی آن است. همچنین می توان با زدن این میانبر اکشن سنتر ویندوز را بست.
Win + C
کلید ترکیبی Win + C مخصوص ویندوز 10 بوده و زدن این شورت کات موجب باز شدن Cortana در مد گوش دهی (listening mode) می شود.
Win + G
کلید ترکیبی Win + G مخصوص ویندوز 10 بوده و زدن این شورت کات موجب باز شدن نوار بازی (Game Bar) و شروع فوتیج گیم – پلی می شود، از پنجره بازی ویندوز اسکرین شات می گیرد و یا از صفحه ایکس باکس در ویندوز 10 اسکرین شات تهیه می کند.
توجه: برای گرفتن اسکرین شات یا عکس از صفحه بازی در ویندوز 10 می توان از این کلید ترکیبی استفاده کرد.
Win + H
کلید ترکیبی Win + H مخصوص ویندوز 10 بوده و زدن این شورت کات موجب باز شدن نوار اشتراک منابع (Share charm) در حاشیه سمت راست دسکتاپ ویندوز 10 می شود.
Win + I
با زدن کلید ترکیبی Win + I می توان کنترل پنل ویندوز 10 را باز کرد. زدن این شورت کات پنجره Settings ویندوز 10 را باز می کند.
Win + K
کلید ترکیبی Win + K مخصوص ویندوز 10 بوده و زدن این شورت کات موجب باز شدن پنل Connect در گوشه سمت راست پایین دسکتاپ ویندوز 10 می شود تا به شبکه وایفای وصل شده، تجهیزات بی سیم، دستگاه های صوتی بی سیم و بلوتوث متصل به کامپیوتر یا لپ تاپ را مشاهده کرده و وصل یا قطع کرد.
Win + P
فشردن شورت کات Win + P سیستم را به مد پروژکتور (Projection mode) می برد و یا بین پروژکتور و نمایشگر دوبله سوئیچ می کند.
طریقه گرفتن اسکرین شات از صفحه بازی در کامپیوتر, طریقه گرفتن عکس از بازی در حال انجام در ویندوز 10، طریقه فیلم برداری از بازی بر مانیتور ویندوز 10
Win + Q / S
شورت کات Win + Q / S موجب باز شدن کورتانا (Cortana) در ویندوز 10 شده و کوئری (جستجوی) ورودی صوتی یا متن تایپ شده را آغاز می کند. می توان این کلید ترکیبی را زده و سپس واژه یا عبارت مورد نظر را بیان کرد تا کورتانا برای شما آن را در وب یا سیستم جستجو کند.
Win + X
زدن شورت کات Win + X موجب باز شدن منوی لینک سریع (Quick Link) می شود که معادل کلیک راست کردن بر دکمه استارت در ویندوز 10 است. این شورت کات راهی سریع برای دسترسی به و باز کردن کنترل پنل (Control Panel)، مدیر وظیفه (Task manager)، کامند پرامپت (Command Prompt)، مدیر وسیله (Device Manager) و غیره است.
Win + Enter
شورت کات Win + Enter کلید میانبر برای باز کردن برنامه سخنران یا نریتور (Narrator) ویندوز 10 است.
Win + Space
کلید ترکیبی Win + Space را می توان برای عوض کردن زبان کیبورد در ویندوز 10 استفاده کرد، در صورتی که تعداد زبان ها بیشتر از یکی باشد. مثلا با زدن این شورت کات می توان قلم را از فارسی به انگلیسی یا از انگلیسی به فارسی تعویض کرد.

شورت کات های کنترل بازی ایکس باکس در ویندوز 10

در اینجا شورت کات ها یا کلیدهای میانبر کنترل گیم ایکس باکس (XBox Game Control) در ویندوز 10 معرفی می شوند. برای کنترل DVR بازی ایکس باکس (XBox game DVR) بایستی از شورت کات استفاده کنید.

شورت کات های کنترل بازی ایکس باکس در ویندوز 10, شورت کات های بازی در ویندوز 10, کلیدهای بازی در ویندوز 10، کلید عکس گرفتن از صفحه بازی در ویندوز 10, طریقه فیلم گرفتن از صحنه های بازی در ویندوز 10
Win + G
کلید ترکیبی Win + G در ویندوز 10 شورت کات باز کردن نوار بازی (Game Bar) و شروع ضبط فوتیج از بازی در حال اجرا است. می توان با زدن کلید ترکیبی Win + G از بازی خود قطعات ویدیو فیلمبرداری کرد.
Win + Alt + G
کلید ترکیبی Win + Alt + G در ویندوز 10 شورت کات ضبط کردن صفحه بازی ایکس باکس (XBox game screen) است.
Win + Alt + R
کلید ترکیبی Win + Alt + R برای شروع یا توقف ضبط بازی در حال اجرا استفاده می شود.
Win + Alt + PrtSc
کلید ترکیبی Win + Alt + PrtSc برای گرفتن اسکرین شات از صفحه بازی استفاده می شود.
Win + Alt + T
کلید ترکیبی Win + Alt + T در ویندوز 10 مخصوص نمایش یا مخفی کردن تایمر ضبط ویدیو از بازی در حال اجرا است.
Win + Alt + M
کلید ترکیبی Win + Alt + M در ویندوز 10 میکروفون سیستم را خاموش یا روشن می کند. می توان از این کلید ترکیبی برای قطع یا شروع ضبط صدا از میکروفون استفاده کرد.

شورت کات های کنترل پنجره ها در ویندوز 10

برای کار کردن با پنجره های باز در ویندوز 10 نیز شورت کات هایی تعبیه شده است. می توان از ترکیب کلید Win برای تغییر اندازه، موقعیت، کمینه (minimize) یا بیشینه (maximize) کردن پنجره ها در ویندوز 10 استفاده کرد.

کلید میانبر کوچک و بزرگ کردن پنجره در ویندوز 10, چگونه صفحه بازی را در ویندوز 10 کوچک کنیم, شورت کارت کوچک کردن صفحه نمایش در ویندوز 10
Win + Key 1, 2, 3, 4, etc
کلید ترکیبی Win + یکی از کلیدهای 1، 2، 3، 4 و غیره را می توان برای باز کردن برنامه یا پنجره ارسال شده به نوار ابزار ویندوز به ترتیب شماره از سمت منوی استارت استفاده کرد. مثلا بطور پیش فرض آیکون نمای وظیفه (task view) اولین آیکون بعد از منوی استارت است. با زدن کلید ترکیبی Win + 1 می توان نمای وظیفه ویندوز 10 را باز کرد.
Win + Shift + Key 1, 2, 3, 4, etc
کلید ترکیبی Win + یکی از کلیدهای 1، 2، 3، 4 و غیره را می توان برای باز کردن برنامه و شروع یک نمونه جدید از برنامه در نوار ابزار ویندوز استفاده می شود. این کلید با توجه به عدد ترکیب آن یکی از برنامه های نوار ابزار ویندوز را به ترتیب باز می کند.
Win +
با زدن کلید ترکیبی Win + پنجره فعال در صفحه دسکتاپ ویندوز 10 در نیمه سمت چپ پنجره قرار داده می شود. این شورت کات اسنپ (Snap) بوده و می توان پنجره فعال را به نصف سمت چپ نمایشگر یا دسکتاپ کشاند.
Win +
با زدن کلید ترکیبی Win + پنجره فعال در صفحه دسکتاپ ویندوز 10 در نیمه سمت راست پنجره قرار داده می شود. این شورت کات نیز اسنپ (Snap) بوده و می توان پنجره فعال را به نصف سمت راست صفحه نمایشگر یا دسکتاپ کشاند.
Win +
کلید ترکیبی Win + شورت کات مخصوص بیشینه (Maximize) کردن پنجره فعال در ویندوز 10 است.
Win +
کلید ترکیبی Win + شورت کات مخصوص کمینه (Minimize) کردن پنجره فعال در ویندوز 10 است.
Win + Shift +
کلید ترکیبی Win + Shift + شورت کات مخصوص انتقال پنجره فعال از یک مانیتور به مانیتور دیگر در سمت چپ است.
Win + Shift +
کلید ترکیبی Win + Shift + شورت کات مخصوص انتقال پنجره فعال از یک مانیتور به مانیتور دیگر در سمت راست است.
Win + Shift +
کلید ترکیبی Win + Shift + موجب می شود که پنجره فعال به صورت عمودی جمع شود، اما پهنای آن را حفظ می کند.
Win + Shift +
کلید ترکیبی Win + Shift + موجب می شود که پنجره فعال به صورت عمودی جمع شود، اما پهنای آن را حفظ می کند. یا پنجره فعال را کمینه (minimize) می کند.
Win + Home
زدن کلید ترکیبی Win + Home موجب می شود که تمامی پنجره های باز در صفحه نمایش ویندوز 10 به جز پنجره فعال کمینه (Minimize) شوند.

توجه: برای ریستور و باز کردن تمامی پنجره های کمینه شده در صفحه نمایش، یکبار دیگر کلید ترکیبی را بزنید.

کلید میانبر صفحه در ویندوز 10- بزرگ کردن صفحه بازی در ویندوز 10, تمام صفحه کردن بازی در ویندوز 10
Win + Key plus (+)
زدن دکمه Win به همراه کلید به علاوه (+) موجب باز شدن ذره بین (Magnifier) ویندوز 10 و بزرگ کردن پنجره با زدن مجدد این کلید ترکیبی می شود.
Win + Key minus (-)
کلید ترکیبی Win + - (دکمه ویندوز به همراه کلید منها) برای زوم ذره بین ویندوز 10 استفاده می شود.
Win + Esc
کلید ترکیبی Win + Esc شورت کات بستن ذره بین (Magnifier) ویندوز 10 است.

شورت کات های کار در دسکتاپ مجازی ویندوز 10

می توان از کلیدهای ترکیبی برای مدیریت یا تبدیل دسکتاپ مجازی در ویندوز 10 استفاده کرد. این شورت کات ها عبارتند از:

طریقه استفاده از صفحه کلید برای رفتن از یک مانیتور به مانیتور دیگر, شورت کات تعویض دسکتاپ مجازی در ویندوز 10
Win + Tab
زدن کلید ترکیبی Win + Tab موجب باز شدن نمای وظیفه (Task View) ویندوز 10 و رفتن به پنجره های دیگر می شود.
توجه: می توان وضعیت قبلی را با زدن مجدد این کلید ترکیبی بازیافت کرد.
Win + Ctrl + D
کلید ترکیبی Win + Ctrl + D برای ایجاد یک دسکتاپ مجازی جدید (Create a new virtual desktop) استفاده می شود.
Win + Ctrl + /
شورت کات Win + Ctrl + / برای سوئیچ بین دسکتاپ های مجازی مختلف استفاده می شود. با هر بار زدن این کلید ترکیبی به یکی از دسکتاپ های مجازی می توانید بروید.
Win + Shift + /
شورت کات Win + Shift + / کلید ترکیبی انتقال یک برنامه یا پنجره از یک دسکتاپ مجازی به دسکتاپ دیگری استفاده می شود.
Win + Ctrl + F4
کلید ترکیبی Win + Ctrl + F4 برای بستن دسکتاپ مجازی استفاده می شود.

در ویندوز 10 شورت کات های زیاد دیگری وجود دارد که برای سهولت کار در ویندوز 10 تعبیه شده اند. یکی از ویژگی های جالب و جدید ویندوز 10 همین شورت کات های متنوع و فراوان است، بخصوص برای کسانی که زیاد به کار با ماوس یا لمس عادت ندارند.

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

وبسایت پلکسا به فروش می رسد. لطفا قیمت پیشنهادی و مشخصات تماس خود را از طریق فرم تماس با ما اعلان بفرمایید. در حال حاضر بازدید روزانه سایت حدود 15000 بازدید در روز و رتبه الکسا 2000 است.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا