طریقه باز کردن کنترل پنل در ویندوز 10

چگونه کنترل پنل (Control Panel) سنتی ویندوز را در ویندوز 10 باز کنیم؟ کنترل پنل برای تغییر تنظیمات ویندوز استفاده می شود. این تنظیمات تقریبا تمامی کارهای مربوط به ظاهر و عملکرد ویندوز را کنترل می کند، می توان از کنترل پنل برای پیکربندی ویندوز به طور دلخواه استفاده کرد.

در ویندوز 10 چند راه برای بازکردن و تغییر تنظیمات ویندوز وجود دارد: استفاده از اپلیکیشن settings، کنترل پنل، app settings و همچنین استفاده از جستجو (search). کنترل پنل امکان دیدن و تغییر تنظیمات (کنترل ها) ویندوز از طریق اپلت مربوطه را می دهد. اپلیکیشن settings نسخه جدید و سازگار با تاچ کنترل پنل قدیمیاست که نهایتا در ویندوز 10 جایگزین کنترل پنل شده است. اما کنترل پنل با شمای قدیمی هنوز وجود دارد. در این راهنما طریقه باز کردن کنترل پنل در ویندوز 10 و تغییر نمای کنترل پنل به دسته (Category)، آیکون بزرگ (Large icons) و آیکون کوچک (Small icons) آموزش داده می شود.

در ویندوز 10 چند راه برای بازکردن و تغییر تنظیمات ویندوز وجود دارد: استفاده از اپلیکیشن settings، کنترل پنل، app settings و همچنین استفاده از جستجو (search) . کنترل پنل امکان دیدن و تغییر تنظیمات (کنترل ها) ویندوز از طریق اپلت مربوطه را می دهد.

اپلیکیشن settings نسخه جدید و سازگار با تاچ کنترل پنل قدیمیاست که نهایتا در ویندوز 10 جایگزین کنترل پنل شده است. اما کنترل پنل با شمای قدیمی هنوز وجود دارد. در این راهنما طریقه باز کردن کنترل پنل در ویندوز 10 و تغییر نمای کنترل پنل به دسته (Category)، آیکون بزرگ (Large icons) و آیکون کوچک (Small icons) آموزش داده می شود.

طریقه باز کردن کنترل پنل در ویندوز 10

در ادامه راه های دسترسی به کنترل پنل ویندوز 10 آموزش داده می شود. برای باز کردن کنترل پنل در ویندوز 10 مراحل زیر را انجام دهید: با توجه به روش مورد علاقه خود، یکی از گزینه های 1، گزینه 2، گزینه 3، گزینه 4 را انجام دهید و کنترل پنل را باز کنید.

گزینه 1- منوی دسترسی سریع (Quick Link menu) ویندوز 10 را با زدن کلید ترکیبی Win + X باز کنید. سپس گزینه Control Panel را کلیک یا لمس کنید و به گزینه 5 بروید (تصویر زیر).

توجه: بخاطر داشته باشید که این گزینه بطور پیش فرض از نسخه ویندوز پرویو اینسایدر (Windows 10 Insider Preview) ساخت 14942 به بعد در دسترس نمی باشد و منوی لینک سریع حذف شده است.

منوی دسترسی سریع (Quick Link menu) ویندوز 10 را با زدن کلید ترکیبی Win+X باز کنید. سپس گزینه Control Panel را کلیک یا لمس کنید و به گزینه 5 بروید (تصویر زیر). توجه: بخاطر داشته باشید که این گزینه بطور پیش فرض از نسخه ویندوز پرویو اینسایدر (Windows 10 Insider Preview) ساخت 14942 به بعد در دسترس نمی باشد و منوی لینک سریع حذف شده است

باز کردن کنترل پنل از منوی دسترسی سریع (Quick Link menu)

می توان بجای شورت کات، روی آیکون استارت در نوار ابزار ویندوز کلیک راست کرده و منوی لینک سریع را باز کرد.

گزینه 2- کلید ترکیبی Win + R را زده تا دیالوگ ران (Run) باز شود، سپس دستور Control را تایپ کرده و دکمه OK را کلیک کنید. اینکار موجب اجرای دستور C:\Windows\System32\control.exe می شود. حال به گزینه 5 بروید.

گزینه 3- فایل اکسپلورر یا همان مای کامپیوتر ویندوز 10 را باز کرده و روی اولین پیکان موجود در آدرس بار کلیک کنید و سپس کنترل پنل را انتخاب کنید. بعد به گزینه 5 بروید (تصویر زیر).

فایل اکسپلورر یا همان مای کامپیوتر ویندوز 10 را باز کرده و روی اولین پیکان موجود در آدرس بار کلیک کنید و سپس کنترل پنل را انتخاب کنید. بعد به گزینه 5 بروید

باز کردن کنترل پنل از آدرس بار فایل اکسپلورر ویندوز 10

گزینه 4- در پنل ناوبری (Navigation Pan) در منوی فایل از پنجره فایل اکسپلورر روی آیکون کنترل پنل کلیک کنید. سپس به گزینه 5 بروید (تصویر زیر)

در پنل ناوبری در منوی فایل از پنجره فایل اکسپلورر روی آیکون کنترل پنل کلیک کنید. سپس به گزینه 5 بروید

باز کردن کنترل پنل از طریق پنل پنل ناوبری (Navigation Pan)

گزینه 5- نمای مورد نظر خود را از بین سه گزینه دسته (Category)، آیکون بزرگ (Large icons) یا آیکون کوچک (Small icons) انتخاب کنید (تصاویر زیر):

نمای مورد نظر خود را از بین سه گزینه دسته (Category)، آیکون بزرگ (Large icons) یا آیکون کوچک (Small icons) انتخاب کنید

باز کردن کنترل پنل در نمای دسته ای (category view)

نمای مورد نظر خود را از بین سه گزینه دسته (Category)، آیکون بزرگ (Large icons) یا آیکون کوچک (Small icons) انتخاب کنید

باز کردن کنترل پنل در نمای آیکون بزرگ (large icons view)

راه های دیگری برای باز کردن کنترل پنل در ویندوز 10 وجود دارد که سرراست ترین آنها در بالا ذکر شد. همچنین توجه داشته باشیم که اپ Settings در منوی استارت ویندوز 10 جایگزین کنترل پنل است، زیرا بر خلاف اپلت های کنترل پنل که به دابل کلیک برای باز شدن نیاز دارند، آیکون های Settings تک کلیک بوده و برای سازگاری با صفحه نمایش لمسی کامپیوتر، لپ تاپ، تبلت و موبایل طراح شده است و نسل بعدی کنترل پنل است. بنابراین بهتر است به استفاده از Settings عادت کنیم

باز کردن کنترل پنل در نمای آیکون کوچک (small icons view)

راه های دیگری برای باز کردن کنترل پنل در ویندوز 10 وجود دارد که سرراست ترین آنها در بالا ذکر شد. همچنین توجه داشته باشیم که اپ Settings در منوی استارت ویندوز 10 جایگزین کنترل پنل است، زیرا بر خلاف اپلت های کنترل پنل که به دابل کلیک برای باز شدن نیاز دارند، آیکون های Settings تک کلیک بوده و برای سازگاری با صفحه نمایش لمسی کامپیوتر، لپ تاپ، تبلت و موبایل طراح شده است و نسل بعدی کنترل پنل است. بنابراین بهتر است به استفاده از Settings عادت کنیم.

اگر در اجرای این راهنما به مشکل برخورد کردید و سایر سئوالات و پیشنهادات خود را در بخش سئوالات عمومی انجمن پلکسا مطرح نمایید. گروه توسعه وب پلکسا به سئوالات شما پاسخ خواهند داد.

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

وبسایت پلکسا به فروش می رسد. لطفا قیمت پیشنهادی و مشخصات تماس خود را از طریق فرم تماس با ما اعلان بفرمایید. در حال حاضر بازدید روزانه سایت حدود 15000 بازدید در روز و رتبه الکسا 2000 است.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا