12 نکته برای رفع مشکل اتصال به اینترنت

رفع مشکل اتصال به اینترنت، روش های برطرف کردن مشکل اتصال به اینترنت در ویندوز 10، مشکل اتصال به اینترنت با وایفای، وصل نشدن به اینترنت، روش های برطرف کردن خطای مرورگر در ویندوز 10، عدم وصل شدن به اینترنت با وجود اتصال وایفای، خاموش شدن چراغ اینترنت مودم، مشکل کانکت نشدن ویندوز 10 به اینترنت، تنظیمات اینترنت در ویندوز 10، مشکل اتصال به وایفای در ویندوز 10، وصل نشدن ویندوز 10 به وایفای، عبارات مشابه زیادی که زمان جستجوی مشکل اتصال به اینترنت در موتورهای جستجوگر با آن برخورد می کنیم. در این مقاله سعی داریم نکات مهمی را برای رفع مشکل اتصال به اینترنت معرفی کنیم.

رفع مشکل اتصال به اینترنت، روش های برطرف کردن مشکل اتصال به اینترنت در ویندوز 10، مشکل اتصال به اینترنت با وایفای، وصل نشدن به اینترنت، روش های برطرف کردن خطای مرورگر در ویندوز 10، عدم وصل شدن به اینترنت با وجود اتصال وایفای، خاموش شدن چراغ اینترنت مودم، مشکل کانکت نشدن ویندوز 10 به اینترنت، تنظیمات اینترنت در ویندوز 10، مشکل اتصال به وایفای در ویندوز 10، وصل نشدن ویندوز 10 به وایفای، عبارات مشابه زیادی که زمان جستجوی مشکل اتصال به اینترنت در موتورهای جستجوگر با آن برخورد می کنیم. در این مقاله سعی داریم نکات مهمی را برای رفع مشکل اتصال به اینترنت معرفی کنیم.

این روزها با افزایش تجهیزات هوشمند منازل، پلتفرم های بازی آنلاین و خدمات ویدیو و خلاصه اپلیکیشن های ارتباط اجتماعی و غیره؛ داشتن یک اتصال اینترنت قوی در منزل اهمیت زیادی پیدا کرده است. اگر موقع بازی اینترنت کند بوده و بازی با گت و کند پیش می رود، اگر دانلود یک فایل موزیک زیاد طول می کشد، به احتمال زیاد مشکل از سمت شما است و نه از شرکت ارائه کننده خدمات اینترنت (Internet Service Provider (ISP)). بنابراین قبل از اینکه به شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنت مراجعه کنید و درخواست کانفیگ مجدد و چک آپ داشته باشید، بهتر است خودتان از نکات زیر استفاده کرده و اتصال به اینترنت خود را چک کنید.

آیا می توانید تست پینگ انجام دهید؟

برای اینکه بفهمید به اینترنت وصل هستید و کامپیوتر یا لپ تاپ شما به شبکه وصل است، بهتر است یک تست پینگ (Ping test) انجام دهید. برنامه های رایگان زیادی برای انجام پینگ در دسترس است، اما راحتترین راه برای پینگ یک وبسایت با استفاده از ویندوز در باز کردن کامند پرامپت و نوشتن آدرس IP بعد از دستور پینگ است، اگر می خواهید سایتی را پینگ کنید.

اگر آدرس IP را نمی دانید، می توانید آدرس کامل را تایپ کنید. مثلا برای پینگ کردن وبسایت گوگل یا پلکسا می توانید کامند پرامپت ویندوز 10 را باز کرده و دستور زیر را در کامند پرامپت اجرا کنید:

Ping google.com
Ping easy.parastar.info

این عمل یک بسته داده کوچک به سایت هدف ارسال کرده و سرعت اتصال به آن سایت را به میلی ثانیه اندازه گیری می کند. اگر تست موفق باشد، بایستی نتیجه اندازه گیری زمان را در پنجره کامند پرامپت مشاهده کنید. اگر دستور پینگ موفق نبود، وبسایت دیگری را تست کنید. بخاطر داشته باشید که همه وبسایت ها دستور پینگ را قبول نمی کنند. اگر در کل نتیجه ای نگیرید، مودم یا روتر شما مشکل دارد، یا بسته اینترنتی شما تمام شده است و ارائه دهنده خدمات سرویس شما را مسدود کرده است.

برای اینکه بفهمید به اینترنت وصل هستید و کامپیوتر یا لپ تاپ شما به شبکه وصل است، بهتر است یک تست پینگ (Ping test) انجام دهید. برنامه های رایگان زیادی برای انجام پینگ در دسترس است، اما راحتترین راه برای پینگ یک وبسایت با استفاده از ویندوز در باز کردن کامند پرامپت و نوشتن آدرس IP بعد از دستور پینگ است، اگر می خواهید سایتی را پینگ کنید. اگر آدرس IP را نمی دانید، می توانید آدرس کامل را تایپ کنید. مثلا برای پینگ کردن وبسایت گوگل یا پلکسا می توانید کامند پرامپت ویندوز 10 را باز کرده و دستور زیر را در کامند پرامپت اجرا کنید

تصویر اجرای تست پینگ پلکسا (easy.parastar.info)

اگر با کامند پرامپت آشنا نیستید، راهنمای باز کردن کامند پرامپت را بخوانید.

آیا روتر شما روشن است؟

اگر در کل نمی توانید به اینترنت وصل شوید، به چراغ های نشانگر مودم وایفای یا روتر خود نگاهی بیاندازید. اگر هیچکدام از چراغ های نشانگر مودم وایفای روشن نباشد، احتمالا مودم به برق وصل نیست یا به علتی برق مودم قطع است. دو شاخه مودم خود را از پریز خارج کنید و یک یا دو دقیقه بعد مجددا وصل کنید. مطمئن شوید که کلید وایفای روشن است. اگر هنوز چراغ های مودم روشن نمی شود، ممکن است آداپتور، کابل یا مسیر برق قطع یا سوخته باشد. اگر از کابل DSL استفاده می کنید، بایستی ورود برق به روتر وایفای را نیز چک کنید.

اگر در کل نمی توانید به اینترنت وصل شوید، به چراغ های نشانگر مودم وایفای یا روتر خود نگاهی بیاندازید. اگر هیچکدام از چراغ های نشانگر مودم وایفای روشن نباشد، احتمالا مودم به برق وصل نیست یا به علتی برق مودم قطع است. دو شاخه مودم خود را از پریز خارج کنید و یک یا دو دقیقه بعد مجددا وصل کنید. مطمئن شوید که کلید وایفای روشن است. اگر هنوز چراغ های مودم روشن نمی شود، ممکن است آداپتور، کابل یا مسیر برق قطع یا سوخته باشد. اگر از کابل DSL استفاده می کنید، بایستی ورود برق به روتر وایفای را نیز چک کنید

آیا روتر شما روشن است؟

وضعیت وایفای خود را چک کنید

اگر هم مودم و هم روتر دارید، اطمینان حاصل کنید که درست کار می کنند. ابتدا چراغ های LED مودم خود را چک کنید. آیا چراغ پاور مودم وایفای روشن است. آیا چراغ لینک یا آنلاین یا در بعضی وایفای ها چراغ DSL روشن است. اگر چراغ پاور یا DSL وایفای روشن نباشد، یکبار وایفای را خاموش کرده و چند لحظه صبر کنید و مجددا روشن کنید. اگر چراغ پاور روشن شد، چراغ اینترنت یا WLAN را چک کنید.

در بیشتر مودم های وایفای چهار چراغ LED نشانگر عملکرد وایفای وجود دارد. این چراغ ها به ترتیب شامل Power، DSL، Internet و چراغ WLAN می باشند. در صورت عملکرد صحیح و سالم بودن وایفای، چند لحظه بعد از روشن کردن وایفای، بایستی این چهار چراغ روشن باشند که بتوانید از اینترنت استفاده کنید.

در بیشتر مودم های وایفای چراغ ها همه سبز رنگ بوده و چراغ اینترنت در زمان فعالیت چشمک می زند. اگر چراغ ها روشن است و اتصال اینترنت ندارید، دو وضعیت ممکن است رخ داده باشد: یا بسته و ترافیک ماهیانه شما تمام شده است و یا اتصالات مودم قطعی دارید. به همین خاطر کلیه اتصالات وایفای خود را جدا کرده و بعد از 20 ثانیه مجددا اتصالات را وصل کرده و وایفای خود را روشن کنید.

اگر هم مودم و هم روتر دارید، اطمینان حاصل کنید که درست کار می کنند. ابتدا چراغ های LED مودم خود را چک کنید. آیا چراغ پاور مودم وایفای روشن است. آیا چراغ لینک یا آنلاین یا در بعضی وایفای ها چراغ DSL روشن است. اگر چراغ پاور یا DSL وایفای روشن نباشد، یکبار وایفای را خاموش کرده و چند لحظه صبر کنید و مجددا روشن کنید. اگر چراغ پاور روشن شد، چراغ اینترنت یا WLAN را چک کنید. در بیشتر مودم های وایفای چهار چراغ LED نشانگر عملکرد وایفای وجود دارد. این چراغ ها به ترتیب شامل Power، DSL، Internet و چراغ WLAN می باشند. در صورت عملکرد صحیح و سالم بودن وایفای، چند لحظه بعد از روشن کردن وایفای، بایستی این چهار چراغ روشن باشند که بتوانید از اینترنت استفاده کنید. در بیشتر مودم های وایفای چراغ ها همه سبز رنگ بوده و چراغ اینترنت در زمان فعالیت چشمک می زند. اگر چراغ ها روشن است و اتصال اینترنت ندارید، دو وضعیت ممکن است رخ داده باشد: یا بسته و ترافیک ماهیانه شما تمام شده است و یا اتصالات مودم قطعی دارید. به همین خاطر کلیه اتصالات وایفای خود را جدا کرده و بعد از 20 ثانیه مجددا اتصالات را وصل کرده و وایفای خود را روشن کنید.

وضعیت وایفای خود را چک کنید

تغییر کانال اتصال

روترها می توانند یکی از 14 فرکانس یا کانال ارسال و دریافت داده مورد استفاده در باند 2.4GHz را استفاده کنند. بیشتر این کانال ها همپوش هستند، اما کانال های 1، 6 و 11 همپوش نبوده و بیشتر مواقع مورد استفاده قرار می گیرند. اگر اتصال وایفای شما در مکان پر نویز باشد، ممکن است تداخل کانال رخ دهد. با تغییر کانال وایفای از کنسول مدیریت روتر، می توان آن را تغییر داد و یا به حالت خودکار تنظیم کرد و یا به کانال دیگری ست کرد و بهبود اتصال را تجربه کرد.

روترها می توانند یکی از 14 فرکانس یا کانال ارسال و دریافت داده مورد استفاده در باند 2.4GHz را استفاده کنند. بیشتر این کانال ها همپوش هستند، اما کانال های 1، 6 و 11 همپوش نبوده و بیشتر مواقع مورد استفاده قرار می گیرند. اگر اتصال وایفای شما در مکان پر نویز باشد، ممکن است تداخل کانال رخ دهد. با تغییر کانال وایفای از کنسول مدیریت روتر، می توان آن را تغییر داد و یا به حالت خودکار تنظیم کرد و یا به کانال دیگری ست کرد و بهبود اتصال را تجربه کرد

تغییر کانال اتصال

آیا اتصالات سیم و کابلی سالم است؟

قبل از اینکه وایفای را ریست کرده یا تعویض کنید، اتصالات وارده به اتاق خود را چک کنید. اطمینان حاصل کنید که کابل تلفن یا اتصال اینترنت سالم باشد و اتصالات محکم و سالم داشته باشد. کابل تلفن گره نخورده، شل نباشد یا پوسته نداده باشد. اگر از اسپلیتر استفاده می کنید، اطمینان حاصل کنید که اتصالات محکم است و درست وصل شده باشد.

قبل از اینکه وایفای را ریست کرده یا تعویض کنید، اتصالات وارده به اتاق خود را چک کنید. اطمینان حاصل کنید که کابل تلفن یا اتصال اینترنت سالم باشد و اتصالات محکم و سالم داشته باشد. کابل تلفن گره نخورده، شل نباشد یا پوسته نداده باشد. اگر از اسپلیتر استفاده می کنید، اطمینان حاصل کنید که اتصالات محکم است و درست وصل شده باشد

آیا اتصالات با سیم و کابلی سالم است؟

وایفای خود را ریست کنید

اگر اقدامات فوق مشکل اتصال به اینترنت را رفع نکرد، مودم وایفای خود را ریست کنید تا به تنظیمات کارخانه برگردد و نصب تازه ای انجام شود. در اکثر مودم های وایفای این کار با فشردن دکمه کوچکی در پشت پنل مودم انجام می شود. دکمه ریست را زده و چند ثانیه نگهدارید (حداقل 7 ثانیه) تا زمانیکه چراغ LED شروع به چشمک زدن بکند. زمانی که ریست انجام شد، از دیسک وایفای یا نرم افزار تحت وب آن استفاده کرده و روتر یا وایفای خود را مجددا نصب و کانفیگوره کنید.

اگر اقدامات فوق مشکل اتصال به اینترنت را رفع نکرد، مودم وایفای خود را ریست کنید تا به تنظیمات کارخانه برگردد و نصب تازه ای انجام شود. در اکثر مودم های وایفای این کار با فشردن دکمه کوچکی در پشت پنل مودم انجام می شود. دکمه ریست را زده و چند ثانیه نگهدارید (حداقل 7 ثانیه) تا زمانیکه چراغ LED شروع به چشمک زدن بکند. زمانی که ریست انجام شد، از دیسک وایفای یا نرم افزار تحت وب آن استفاده کرده و روتر یا وایفای خود را مجددا نصب و کانفیگوره کنید

وایفای خود را ریست کنید

اطمینان حاصل کنید که سفت افزار وایفای شما به روز است

شاید به مطالعه مقاله راه های پیدا کردن رمز عبور و نام کاربری شبکه وایفای علاقمند باشید.

سفت افزار یا میان افزار (Firmware) برنامه ای است که توسط کارخانه به صورت فقط خواندنی (read-only) در چیپ حافظه فقط خواندنی (ROM) وایفای نصب می شود و به سخت افزار امکان برقراری ارتباط با کامپیوتر و اجرای پروتکل های شبکه و امنیتی را می دهد. بیشتر سازندگان مودم و وایفای نسخه های قابل دانلود بروزرسانی این سفت افزار را ارائه می دهند تا از این طریق در آینده بتوانند مشکلات عملکرد سخت افزار را رفع کرده، خصیصه های جدیدی به آن افزوده و عملکرد و راندمان محصول خود را افزایش دهند. در کنسول مدیریت وایفای در بخش system ابزار بروزرسانی سفت افزار (firmware update tool) وجود دارد. از دستورالعمل های این بخش تبعیت کرده و نسخه جدید و متناسب وایفای خود را نصب کنید. سعی کنید از سفت افزارهای ارائه شده توسط شرکت های دیگر استفاده نکنید و حتما از سفت افزار کارخانه سازنده مودم وایفای استفاده کنید.

سفت افزار یا میان افزار (Firmware) برنامه ای است که توسط کارخانه به صورت فقط خواندنی (read-only) در چیپ حافظه فقط خواندنی (read-only memory (ROM)) وایفای نصب می شود و به سخت افزار امکان برقراری ارتباط با کامپیوتر و اجرای پروتکل های شبکه و امنیتی را می دهد. بیشتر سازندگان مودم و وایفای نسخه های قابل دانلود بروزرسانی این سفت افزار را ارائه می دهند تا از این طریق در آینده بتوانند مشکلات عملکرد سخت افزار را رفع کرده، خصیصه های جدیدی به آن افزوده و عملکرد و راندمان محصول خود را افزایش دهند. در کنسول مدیریت وایفای در بخش system ابزار بروزرسانی سفت افزار (firmware update tool) وجود دارد. از دستورالعمل های این بخش تبعیت کرده و نسخه جدید و متناسب وایفای خود را نصب کنید. سعی کنید از سفت افزارهای ارائه شده توسط شرکت های دیگر استفاده نکنید و حتما از سفت افزار کارخانه سازنده مودم وایفای استفاده کنید

اطمینان حاصل کنید که سفت افزار وایفای شما به روز است

آیا به آنتن اضافه نیاز دارید؟

گاهی از یک اتاق می توان به وایفای وصل شد اما از اتاق دیگر نمی توان وصل شد. بنابراین بایستی قدرت سیگنال وایفای را چک کرد. تعداد ستون های آیکون اتصال شبکه کامپیوتر قدرت سیگنال را نشان می دهد. هرچه تعداد خط سیگنال بیشتر باشد، سیگنال قوی تر است. اگر تعداد این ستونها یک یا دو خط است، سیگنال وایفای ضعیف است و نمی تواند ارتباط اینترنت قوی برای شما فراهم سازد. تنظیم آنتن مودم یا جابجا کردن آن ممکن است مشکل را حل کند و گاهی لازم است تعداد انتن های مودم را افزایش داد.

گاهی از یک اتاق می توان به وایفای وصل شد اما از اتاق دیگر نمی توان وصل شد. بنابراین بایستی قدرت سیگنال وایفای را چک کرد. تعداد ستون های آیکون اتصال شبکه کامپیوتر قدرت سیگنال را نشان می دهد. هرچه تعداد خط سیگنال بیشتر باشد، سیگنال قوی تر است. اگر تعداد این ستونها یک یا دو خط است، سیگنال وایفای ضعیف است و نمی تواند ارتباط اینترنت قوی برای شما فراهم سازد. تنظیم آنتن مودم یا جابجا کردن آن ممکن است مشکل را حل کند و گاهی لازم است تعداد انتن های مودم را افزایش داد

آیا به آنتن اضافه نیاز دارید؟

آیا کامپیوتر، تلفن یا تبلت شما درست پیکربندی شده است؟

اگر با لپ تاپ خود براحتی به اینترنت وصل می شوید اما با موبایل یا کامپیوتر خود نمی توانید وصل شوید، مشکل در تنظیمات شبکه وسیله ای است که وصل نمی شود. بنابراین تنظیمات دستگاه خود را چک کنید و با نام کاربری (SSID) و رمز عبور صحیح اقدام کنید. مطمئن شوید که لپ تاپ یا تبلت شما در حالت پرواز نباشد و تاریخ و زمان سیستم صحیح باشد. همچنین مشکل گشایی روتین شبکه در ویندوز را اجرا کنید تا مشکل کانفیوگوریشین (پیکربندی) سیستم به طور خودکار برطرف شود. اطمینان حاصل کنید که درایور کارت شبکه باسیم یا بی سیم شما درست نصب شده و به روز باشد. بیشتر اوقات با ریست کردن کارت شبکه می توان مشکل را برطرف کرد. در نهایت کارت شبکه خود را از نظر صحیح بودن درایور و عملکرد چک کنید.

آیا سیستم شما سالم است؟

سیستم خود را ویروس یابی کنید. برنامه های آنتی ویروس، آنتی اسپای و ضد بدافزار برای تمیز و سالم نگهداشتن سیستم در دسترس می باشد. این برنامه ها به سادگی دانلود و نصب می شوند و از سیستم محافظت می کنند. با چک و رفع اینگونه آلودگی ها می توانید هم جستجو ایمن و هم سریعتر اینترنت را داشته باشید. اگر هنگام جستجو اینترنت پنجره مرورگر خود بخود باز شده و به لینک های ناخواسته می رود، از برنامه freefixer استفاده کرده و سیستم خود را از این بد افزار پاک کنید.

آیا مودم وایفای شما قدیمی است؟

گاهی مودم وایفای جز مدل های 802.11b یا 802.11g بوده و قدیمی است و لازم است به مدل های قدرتمند و جدیدتر ارتقا داده شود. بخصوص اگر چندین نفر از یک وایفای و پهنای باند استفاده می کنند. می توانید برای تقسیم پهنای باند اینترنت خود از روترهای دو باند (dual-band router) استفاده کنید. بهر حال هرچه تکنولوژی مورد استفاده در روتر و مودم وای فای جدیدتر باشد، سرویس بهتر و قوی تری می گیرید.

گاهی مودم وایفای جز مدل های 802.11b یا 802.11g بوده و قدیمی است و لازم است به مدل های قدرتمند و جدیدتر ارتقا داده شود. بخصوص اگر چندین نفر از یک وایفای و پهنای باند استفاده می کنند. می توانید برای تقسیم پهنای باند اینترنت خود از روترهای دو باند (dual-band router) استفاده کنید. بهر حال هرچه تکنولوژی مورد استفاده در روتر و مودم وای فای جدیدتر باشد، سرویس بهتر و قوی تری می گیرید

آیا مودم وایفای شما قدیمی است

آخرین راه حل: تماس یا مراجعه به ISP

اگر اقدامات فوق را انجام دادید و هنوز اتصال اینترنت برقرار نمی شود، قطعی زیاد دارید یا سیگنال خیلی ضعیف است، بهتر است به سرویس دهنده خود زنگ زده یا مراجعه کنید. معمولا در زمان مراجعه بهتر است مودم و کابل برق آن را به همراه داشته باشید و از مسئول مربوطه درخواست کنید مودم وای فای را ریست کرده و مجددا پیکربندی کنید تا مطابق با پروتکل های سرویس ارائه شده باشد.

اگر در اجرای این راهنما به مشکل برخورد کردید و سایر سئوالات و پیشنهادات خود را در بخش سئوالات عمومی انجمن پلکسا مطرح نمایید. گروه توسعه وب پلکسا به سئوالات شما پاسخ خواهند داد.

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

در صورتی که به دنبال جذب بازدید کننده یا ارتقای رنکینگ سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم پلکسا را یک پست یا مطلب مهمان کنید. همانطور که برای سایت خود مطلب می نویسید، مطلب خود را آماده و کد نویسی کرده و در پلکسا منتشر کنید. پلکسا هیچگونه دخل یا تصرفی در پست شما نخواهد داشت.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا