طریقه هماهنگ سازی ساعت ویندوز با یک سرور زمان اینترنت

هرگاه فایلی را در کامپیوتر خود ایجاد یا ویرایش کنید، ساعت کامپیوتر برای ثبت زمان تغییرات استفاده می شود. می توان زمان و ناحیه زمانی ساعت را تغییر داد. می توان ساعت کامپیوتر را با یک سرور زمان اینترنتی (Internet time server) هماهنگ کرد. بدین معنی که ساعت کامپیوتر به طور خودکار آپدیت شده تا با ساعت سرور زمان هماهنگ باشد، اینکار به شما کمک می کند که از صحت ساعت و زمان کامپیوتر خود اطمینان حاصل کنید. معمولا ساعت به طور خودکار هر یک هفته یکبار آپدیت می شود و برای وقوع هماهنگی و سنکرون ساعت با سرور بایستی اینترنت در دسترس باشد.

هرگاه فایلی را در کامپیوتر خود ایجاد یا ویرایش کنید، ساعت کامپیوتر برای ثبت زمان تغییرات استفاده می شود. می توان زمان و ناحیه زمانی ساعت را تغییر داد. می توان ساعت کامپیوتر را با یک سرور زمان اینترنتی (Internet time server) هماهنگ کرد. بدین معنی که ساعت کامپیوتر به طور خودکار آپدیت شده تا با ساعت سرور زمان هماهنگ باشد، اینکار به شما کمک می کند که از صحت ساعت و زمان کامپیوتر خود اطمینان حاصل کنید. معمولا ساعت به طور خودکار هر یک هفته یکبار آپدیت می شود و برای وقوع هماهنگی و سنکرون ساعت با سرور بایستی اینترنت در دسترس باشد. در این راهنما طریقه هماهنگ کردن (synchronize) ساعت کامپیوتر با سرور زمان اینترنتی برای تمامی کاربران ویندوز 10 آموزش داده می شود. برای اینکه بتوانید ساعت کامپیوتر را با ساعت سرور اینترنت هماهنگ کنید، بایستی به عنوان مدیر در ویندوز لاگین کرده باشید و مجوز مدیریت داشته باشید.

در این راهنما طریقه هماهنگ کردن (synchronize) ساعت کامپیوتر با سرور زمان اینترنتی برای تمامی کاربران ویندوز 10 آموزش داده می شود. برای اینکه بتوانید ساعت کامپیوتر را با ساعت سرور اینترنت هماهنگ کنید، بایستی به عنوان مدیر در ویندوز لاگین کرده باشید و مجوز مدیریت داشته باشید.

توجه: اگر کامپیوتر شما بر روی یک دامنه (domain) ست شده است، نمی توانید ساعت خود را با سرور زمان از طریق روش اول هماهنگ کنید. زیرا ساعت کامپیوتر به طور خودکار با کنترل کننده دامنه به روزرسانی می شود. اما می توانید به صورت دستی و با استفاده از روش دوم ساعت خود را با کنترلگر دامنه در هر زمانی هماهنگ و آپدیت کنید.

تنظیم ساعت کامپیوتر با سرور زمان اینترنت

برای تنظیم و هماهنگ سازی ساعت کامپیوتر با یک سرور زمان اینترنتی، از دو روش زیر می توان استفاده کرد:

  • روش اول: هماهنگ سازی ساعت با سرور زمان اینترنتی براساس ساعت اینترنت
  • روش دوم: هماهنگ سازی ساعت با سرور زمان اینترنتی در کامند پرامپت

روش اول: هماهنگ سازی ساعت با سرور زمان اینترنتی براساس ساعت اینترنت

برای هماهنگ کردن ساعت کامپیوتر با ساعت سرور اینترنتی براساس ساعت اینترنت مراحل زیر را طی کنید:

1- کنترل پنل را در نمای آیکون بزرگ باز کنید (طریقه باز کردن کنترل پنل در ویندوز 10 را بخوانید)، سپس روی آیکون Date and Time دابل کیک یا لمس کنید.

2- حال برگه Internet Time را باز کرده و دکمه Change settings را بزنید (تصویر زیر را ببینید). توجه کنید که در این برگه تاریخ و زمان اخرین به روز رسانی و هماهنگ سازی موفق ساعت را همراه با نام سرور اینترنت مورد استفاده نمایش می دهد. اگر کامپیوتر شما بر روی کی دامنه باشد، برگه Internet Time را نخواهید داشت.

برای هماهنگ کردن ساعت کامپیوتر با ساعت سرور اینترنتی براساس ساعت اینترنت مراحل زیر را طی کنید:کنترل پنل را در نمای آیکون بزرگ باز کنید (طریقه باز کردن کنترل پنل در ویندوز 10 را بخوانید)، سپس روی آیکون Date and Time دابل کیک یا لمس کنید. حال برگه Internet Time را باز کرده و دکمه Change settings را بزنید (تصویر زیر را ببینید). توجه کنید که در این برگه تاریخ و زمان اخرین به روز رسانی و هماهنگ سازی موفق ساعت را همراه با نام سرور اینترنت مورد استفاده نمایش می دهد. اگر کامپیوتر شما بر روی کی دامنه باشد، برگه Internet Time را نخواهید داشت.

هماهنگ سازی ساعت با سرور زمان اینترنتی براساس ساعت اینترنت

3- اگر پیغام کنترل دسترسی کاربر ویندوز ظاهر شد، دکمه Yes را بزنید.

4- حال تیک گزینه Synchronize with an Internet time server را بزنید، سپس نام time server را انتخاب کنید و دکمه Update now را بزنید (تصویر زیر را ببینید). توجه کنید که در صورت تمایل، می توانید نام سرور زمان اینترنت (Internet time server) را از لیست ارائه شده توسط میکروسافت در لینک زیر مرور کنید:

لیست سرورهای زمان پروتکل ساده زمان شبکه (SNTP) که بر روی اینترنت در دسترس هستند.

اگر پیغام کنترل دسترسی کاربر ویندوز ظاهر شد، دکمه Yes را بزنید. حال تیک گزینه Synchronize with an Internet time server را بزنید، سپس نام time server را انتخاب کنید و دکمه Update now را بزنید (تصویر زیر را ببینید). توجه کنید که در صورت تمایل، می توانید نام سرور زمان اینترنت (Internet time server) را از لیست ارائه شده توسط میکروسافت در لینک زیر مرور کنید: لیست سرورهای زمان پروتکل ساده زمان شبکه (SNTP) که بر روی اینترنت در دسترس هستند.

هماهنگ سازی ساعت با سرور زمان اینترنتی براساس ساعت اینترنت

5- اگر خطا رخ داد، مجددا دکمه Update now را بزنید تا زمانی که هماهنگ سازی موفقیت آمیز بود را مشاهده کنید (تصویر زیر را ببینید). توجه داشته باشید که اگر اختلاف زمان و تاریخ سیستم شما به اشتباه با زمان و تاریخ اینترنت خیلی زیاد باشد، می تواند در زمان هماهنگ سازی موجب خطا شود.

اگر خطا رخ داد، مجددا دکمه Update now را بزنید تا زمانی که هماهنگ سازی موفقیت آمیز بود را مشاهده کنید (تصویر زیر را ببینید). توجه داشته باشید که اگر اختلاف زمان و تاریخ سیستم شما به اشتباه با زمان و تاریخ اینترنت خیلی زیاد باشد، می تواند در زمان هماهنگ سازی موجب خطا شود. وقتی پیغام موفقیت هماهنگی ساعت کامپیوتر را مشاهده کردید، دکمه OK را بزنید تا پنجره بسته شود.

هماهنگ سازی ساعت با سرور زمان اینترنتی براساس ساعت اینترنت

6- وقتی پیغام موفقیت هماهنگی ساعت کامپیوتر را مشاهده کردید، دکمه OK را بزنید تا پنجره بسته شود.

روش دوم: هماهنگ سازی ساعت با سرور زمان اینترنتی در کامند پرامپت

می توان هماهنگ سازی ساعت کامپیوتر با ساعت سرور زمان اینترنت را از طریق کامند پرامپت (خط فرمان) ویندوز 10 انجام داد. برای اینکار مراحل زیر را طری کنید:

1- کامند پرامپت را با مجوز مدیریت باز کنید. برای اینکار روی آیکون استارت در نوار ابزار دسکتاپ ویندوز کلیک راست کرده و گزینه Command prompt (admin) را بزنید.

2- اگر سیستم شما بر روی دامنه ای ست شده است و به دامنه ای ملحق شده اید دستور net time /domain و در غیر اینصورت دستور w32tm /resync را تایپ کرده و دکمه Enter کیبورد را بزنید.

می توان هماهنگ سازی ساعت کامپیوتر با ساعت سرور زمان اینترنت را از طریق کامند پرامپت (خط فرمان) ویندوز 10 انجام داد. برای اینکار مراحل زیر را طری کنید: 1- کامند پرامپت را با مجوز مدیریت باز کنید. برای اینکار روی آیکون استارت در نوار ابزار دسکتاپ ویندوز کلیک راست کرده و گزینه Command prompt (admin) را بزنید. 2- اگر سیستم شما بر روی دامنه ای ست شده است و به دامنه ای ملحق شده اید دستور net time /domain و در غیر اینصورت دستور w32tm /resync را تایپ کرده و دکمه Enter کیبورد را بزنید.

هماهنگ سازی ساعت با سرور زمان اینترنتی در کامند پرامپت

توجه: اگر با پیغام خطای The service has not been started. (0x80070426) مواجه شدید، این بدین معنی است که لازم است سرویس زمان ویندوز را با دستور net start w32time ابتدا باز کرده و سپس دستورات بالا را اجرا کنید.

اگر با خطای The computer did not resync because no time data was available مواجه شدید، بدین معنی است که هنوز هماهنگ سازی انجام نشده است و بایستی اجرای دستور را دوباره تکرار کنید تا پیام موفقیت هماهنگ سازی نمایش یابد.

توجه: اگر با پیغام خطای The service has not been started. (0x80070426) مواجه شدید، این بدین معنی است که لازم است سرویس زمان ویندوز را با دستور net start w32time ابتدا باز کرده و سپس دستورات بالا را اجرا کنید. اگر با خطای The computer did not resync because no time data was available مواجه شدید، بدین معنی است که هنوز هماهنگ سازی انجام نشده است و بایستی اجرای دستور را دوباره تکرار کنید تا پیام موفقیت هماهنگ سازی نمایش یابد. بعد از پایان هماهنگ سازی می توانید کامند پرامپت را ببندید. حال ساعت کامپیوتر شما با ساعت اینترنت هماهنگ شده و همیشه ساعت دقیق را نمایش خواهد داد

هماهنگ سازی ساعت با سرور زمان اینترنتی در کامند پرامپت

بعد از پایان هماهنگ سازی می توانید کامند پرامپت را ببندید. حال ساعت کامپیوتر شما با ساعت اینترنت هماهنگ شده و همیشه ساعت دقیق را نمایش خواهد داد.

اگر در اجرای این راهنما به مشکل برخورد کردید و سایر سئوالات و پیشنهادات خود را در بخش سئوالات عمومی انجمن پلکسا مطرح نمایید. گروه توسعه وب پلکسا به سئوالات شما پاسخ خواهند داد.

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

در صورتی که به دنبال جذب بازدید کننده یا ارتقای رنکینگ سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم پلکسا را یک پست یا مطلب مهمان کنید. همانطور که برای سایت خود مطلب می نویسید، مطلب خود را آماده و کد نویسی کرده و در پلکسا منتشر کنید. پلکسا هیچگونه دخل یا تصرفی در پست شما نخواهد داشت.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا