لیست امکانات و برنامه های جنبی ویندوز 10

امکانات و برنامه های جنبی ویندوز 10 به نسخه ای از ویندوز 10 بستگی دارد که بر روی کامپیوتر شما نصب است. برای مثال، گرچه می توانید امکانات جنبی را در ویندوز 10 نسخه خانگی (Windows 10 Home) و نسخه پروفیشنال (Windows 10 Pro) مدیریت کنید؛ اما بعضی از خصیصه ها و امکانات جنبی نسخه پروفیشنال در نسخه خانگی این سیستم عامل وجود ندارد. برای اطلاعات بیشتر مقاله آموزش مدیریت امکانات و برنامه های جنبی ویندوز 10 و همچنین آموزش فعال یا غیر فعال کردن امکانات و برنامه های جنبی ویندوز 10 را بخوانید.

امکانات و برنامه های جنبی ویندوز 10 به نسخه ای از ویندوز 10 بستگی دارد که بر روی کامپیوتر شما نصب است. برای مثال، گرچه می توانید امکانات جنبی را در ویندوز 10 نسخه خانگی (Windows 10 Home) و نسخه پروفیشنال (Windows 10 Pro) مدیریت کنید؛ اما بعضی از خصیصه ها و امکانات جنبی نسخه پروفیشنال در نسخه خانگی این سیستم عامل وجود ندارد. برای اطلاعات بیشتر مقاله آموزش مدیریت امکانات و برنامه های جنبی ویندوز 10 و همچنین آموزش فعال یا غیر فعال کردن امکانات و برنامه های جنبی ویندوز 10 را بخوانید

در ادامه لیستی از برنامه ها و امکانات جنبی ویندوز 10 معرفی شده است. ممکن است اپلیکیشن یا خصیصه ای که معرفی شده است، در کامپیوتر شما وجود نداشته باشد، یا کامپیوتر شما خصیصه ای داشته باشد که در لیست زیر نباشد؛ اینها بخاطر تفاوت امکانات و برنامه های جنبی در نسخه های مختلف ویندوز 10 است. تصویری از پنجره مدیریت امکانات و برنامه های جنبی ویندوز 10 در پایان مقاله آمده است.

بخاطر داشته باشید که بسیاری از خصیصه ها و برنامه های ویندوز 10 دارای معادل فارسی نیستند. ترجمه ارائه شده در این مقاله صرفا برای ایجاذ ذهنیت و شناخت عملکرد برنامه یا خصیصه است.

چارچوب دات نت نسخه 3.5 (شامل نسخه 2.0 و 3.0):
.NET Framework 3.5 (includes .NET 2.0 and 3.0):
همانطور که میدانیم بسیاری از نرم افزارها بعد از معرفی دات نت فریم ورک، برپایه این سیستم و با استفاده از آن ساخته شد. اکثریت نرم افزارهای تهیه شده قبل از نسخه 3.5 به این چارچوب برای کار کردن نیاز دارند. بسیاری از نرم افزارهای بزرگ مثل میکروسافت آفیس، فتوشاپ، اتوکد و غیره هنگام نصب این چارچوب را نصب کرده و یا از شما می خواهند که نصب کنید. اگر از ویندوز 10 استفاده می کنید، کافی است این خصیصه را فعال کنید. هرچند این خصیصه در زمان نیاز به صورت خودکار فعال می شود. به هر حال اگر هنگام نصب بازی یا نرم افزار با پیغام نصب NET Framework مواجه شدید، حتما سری به پنجره فعال یا غیر فعال کردن امکانات و برنامه های جنبی ویندوز 10 بزنید.

خدمات پیشرفته چارچوب دات نت 4.6:
.NET Framework 4.6 Advanced Services:
اپلیکیشن، نرم افزار و میان افزارهایی که بر پایه دات نت فریم ورک نسخه 4.6 ساخته شده اند، برای درست کار کردن به این چارچوب نیاز دارند. بنابراین لازم است که چارچوب .NET Framework 4.6 را فعال کنید.

خدمات دایرکتوری سبک اکتیو دایرکتوری:
Active Directory Lightweight Directory Services:
فعال کردن این خصیصه موجب می شود که پشتیبانی از پروتکل دسترسی دایرکتوری سبک (LDAP) به برنامه ها و اپلیکیشن هایی که دایرکتوری فعال دارند، اضافه شود. این خصیصه جایگزینی برای دایرکتوری فعال ویندوز (Windows Active Directory) است، که میان افزار دایرکتوری خیلی پیچیده تری می باشد. معمولا از این خصیصه در شبکه های صنفی و شرکتی خاصی استفاده می شود. در کاربری خانگی معمولا استفاده ای ندارد.

کانتینرها (محفظه ها):
Containers:
فعال کردن کانتینرها موجب می شود خدمات و ابزارهای لازم برای ایجاد و مدیریت کانتینرهای ویندوز سرور (Windows Server Containers) و کانتینرهای هایپر-وی (Hyper-V containers) بر روی سیستم دسکتاپ فراهم گردد. این خصیصه در اقدامات شبکه کاربرد داشته و معمولا از خصیصه های پیشرفته است و کاربر خانگی برای آن مصرفی ندارد.

بریج دیتا سنتر:
Data Center Bridging:
خصیصه بریجینگ دیتا سنتر (Data Center Bridging) یکی از استانداردهای IEEE است که برای فعال کردن همگرایی رشته ها در دیتا سنتر (مراکز داده) استفاده می شود؛ جایی که شبکه ، ذخایر شبکه ، خوشه بندی و مدیریت ترافیک شبکه دارای یک فراساختار شبکه اترنت (Ethernet network) مشترک هستند. این خصیصه فقط برای شبکه های صنفی و شرکتی استفاده دارد و کاربری شخصی و خانگی ندارد.

لاک دان وسیله:
Device Lockdown:
سرویس لاک دان برای محدود کردن وسیله به یک کاربر یا عملیات خاص استفاده می شود. این خصیصه به خدمات و ابزارها امکان فعالیت کنترل شده را می دهد. معمولا این خصیصه برای نصب کیوسک و یا وسایل موقتی استفاده می شود.

هایپر-وی:
Hyper-V:
هایپر-وی (Hyper-V) یکی از فناوری های مجازی سازی (virtualization technology) است که میکروسافت برای مجازی سازی در ویندوز ارائه کرده است و می توان با استفاده از هایپر-وی ماشین های مجازی بر روی کامپیوتر خود ایجاد کرده و مدیریت کرد.

اینترنت اکسپلورر 11:
Internet Explorer 11:
همانطور که می دانیم مرورگر وب جدید ویندوز 10 میکروسافت ادج (Edge) است، اما میکروسافت همچنان بخاطر سازگاری با نسخه های قبلی ویندوز، میکروسافت اینترنت اکسپلورر 11 (Internet Explorer 11) را نیز عرضه کرده است. به هر حال کاربران ویندوز 10 می توانند اینترنت اکسپلورر نسخه 11 خود را طبق نیاز فعال یا غیر فعال کنند.

خدمات اطلاعات اینترنتی:
Internet Information Services:
سرویس اطلاعات اینترنت ویندوز عموما IIS نامیده می شود. با استفاده از این سرویس می توانید در کامپیوتر خود یک سرور FTP یا سروری برای میزبان وبسایت با خدمات مدیریتی ایجاد کنید. معمولا این سرویس برای برنامه نویسان و کسانی که در حوزه توسعه وب فعال هستند، استفاده می شود و برای ساخت لوکال وبسایت کاربری زیادی دارد.

هسته قابل میزبانی وب خدمات اطلاعات اینترنت:
Internet Information Services Hostable Web Core:
هسته قابل میزبانی IIS (IIS Hostable Web Core) به شما این امکان را می دهد که محیطی برای میزبانی اپلیکیشن خود بر روی وب ایجاد کنید. معمولا این امکان و خصیصه ویندوز 10 برای برنامه نویسان و توسعه دهندگان وب خیلی مفید است زیرا می توانند در نسخه پرو ویندوز 10 (Windows 10 Pro) اپلیکیشن خود را تست کنند.

عناصر میراثی:
Legacy Components:
واژه Legacy در کاربرد معمولی به معنی میراث است و در ویندوز نیز همین معنی را دارد. این خصیصه امکان اضافه کردن عناصر و برنامه های قدیمی ویندوز بر روی ویندوز 10 را فراهم می سازد. نمونه ای از این میراث و عناصر DirectPlay است که قبلا به عنوان بخشی از سیستم DirectX استفاده می شد.

امکانات رسانه ای:
Media Features:
این گزینه راهی برای فعال یا غیر فعال کردن مدیا پلیر (Windows Media Player) در ویندوز 10 فراهم ساخته است. این خصیصه به طور پیش فرض فعال می باشد و می توان از منوی استارت ویندوز 10 از مدیا پلیر استفاده کرد. اما می توان از طریق دیالوگ Program and Features ویندوز 10 آن را غیر فعال کرد.

سرور صف پیام میکروسافت:
Microsoft Message Queue (MSMO) Server:
سرویس سرور صف پیام میکروسافت (MSMO) ویندوز 10 برای اجرای صحیح و مناسب برنامه ها بر روی شبکه های ناپایدار و ناپایا استفاده می شود. این سرویس پیام ها را صف کرده و بعد از طریق مسیر مناسب ارسال می کند، بجای اینکه بلافاصله بعد از ایجاد پیام آنها را ارسال کند. معمولا این خصیصه ویندوز 10 فقط برای محیط شبکه شرکت ها و صنف های خاص مفید و کاربری دارد.

پرینتر PDF میکروسافت:
Microsoft Print to PDF:
سرویس تبدیل فایل به قالب pdf است. سرویس پرینتر PDF میکروسافت جایگزینی برای چاپ فایل بر روی کاغذ است و می توان اسناد متنی و تصویری خود را ابتدا به قالب pdf تبدیل کرده و بعد انتقال داد. سرویس تبدیل فایل به PDF میکروسافت را می توان فعال کرده و بدون نیاز به نصب هر گونه اپلیکیشن یا نرم افزار دیگری فایل را به PDF تبدیل کرد.

رابط چند نقطه ای:
MultiPoint Connector:
خصیصه رابط چند نقطه ای (MultiPoint Connector) به طور پیش فرض غیر فعال است. اگر این خصیصه را فعال کنید، می توانید کامپیوتر خود را با استفاده از برنامه مدیر چندنقطه ای (MultiPoint Manager) و برنامه داشبورد مدیریت چند نقطه ای (MultiPoint Manager Dashboard) پایش و مدیریت کنید.

سرویس پرینت و اسناد:
Print and Document Services:
این سرویس با خدمات پرینت کردن در ویندوز 10 سرکار دارد. می توانید این سرویس را برای اسکن، فاکس و پرینتر شبکه در ویندوز 10 فعال و یا غیر فعال کنید.

کیت مدیریت اجرای ارتباط RAS:
RAS Connection Manager Administration Kit (CMAK):
می توانید از سرویس CMAK برای ایجاد پروفایل های سفارشی جهت وصل شدن به سرور دسترسی ریموت (RAS) استفاده کنید. این خصیصه فقط توسط مدیران IT استفاده می شود تا برای کاربران شبکه خود پروفایل تعریف کنند و دسترسی از راه دور به آنها بدهند.

سرویس پشتیبانی از فشرده سازی افتراقی API از راه دور:
Remote Differential Compression API Support:
این سرویس یک الگوریتم هماهنگ سازی (synchronization algorithm) ایجاد می کند که بطور هوشمند دو فایلی که قرار است هماهنگ شود را مقایسه کرده و فایلی را به روزرسانی می کند که تفاوت داشته باشد. اپلیکیشن های خاصی می توانند از این خصیصه و امکان ویندوز 10 استفاده کنند.

شنونده RIP:
RIP Listener:
اگر در شبکه ای فعالیت می کنید که از پروتکل RIP قدیمی نسخه 1 استفاده می کند، می توانید این لیسنر را برای آگاهی از آپدیت های جدید شبکه استفاده کنید. اگر از شبکه خانگی استفاده می کنید، به استفاده از این خصیصه نیاز ندارید.

سرویس های NFS:
Services for NFS:
این سرویس امکان دسترسی به فایل ها از طریق پروتکل فایل سیستم شبکه (NFS) را می دهد. معمولا از این سرویس برای دسترسی به فایل های موجود بر روی شبکه حافظه های متصل به هم (NAS) استفاده می شود.

پروتکل مدیریت آسان شبکه (SNMP):
Simple Network Management Protocol (SNMP):
این خصیصه عامل SNMP را بر روی کامپیوتر شما فعال می کند تا فعالیت سوئیچ ها، روترها و سایر تجهیزات شبکه را پایش کرده و به کنسول شبکه گزارش دهد. این خصیصه فقط زمانی مفید است که به شبکه ای با استفاده از این پروتکل وصل باشید.

سرویس های آسان TCP/IP:
Simple TCP/IP Services (echo, daytime etc):
از خدمات پروتکل TCP/IP سنتی پشتیبانی می کند که شامل سرویس های اکو (Echo)، حرف ساز (CHARGEN)، وقت روز (Daytime)، حذف (Discard) و سهمیه روز (QUOTE) می باشند.

پشتیبانی از اشتراک فایل SMB 1.0/CIFS:
SMB 1.0/CIFS File Sharing Support:
پشتیبانی از پیکربندی اشتراک فایل و پرینتر نسخه های قدیمی سیستم عامل؛ از جمله ویندوز XP و ویندوز سرور 2003 نسخه R2 را فراهم می کند.

SMB دیرکت:
SMB Direct:
این سرویس امکان استفاده از اداپتورهای شبکه با توانایی دسترسی مستقیم به حافظه راه دور (RDMA) را فراهم می سازد تا تبادل فایل و پشتیبانی از اشتراک فایل با استفاده از سرویس SMB 3.x بهینه سازی شود.

مددجوی تلنت:
Telnet Client:
تلنت کلاینت یک برنامه خط فرمان است که به ما امکان اتصال به سایر کامپیوترها یا وسایل از قبیل روتر و سوئیچ که بر روی سرور تلنت فعال هستند، را می دهد. این پروتکل شبکه امن نیست و نباید از آن در خارج از شبکه داخلی خودتان استفاده کنید.

مددجوی TFTP:
TFTP Client:
این نیز یک برنامه خط فرمان است که می توانید از آن برای آپلود و دانلود فایل از طریق پروتکل انتقال فایل تریویال (TFTP) استفاده کنید. این پروتکل امن نیست و به غیر از مواقع ضروری نباید از آن استفاده کرد.

بنیان هویت ویندوز 3.5:
Windows Identity Foundation 3.5:
نرم افزارهای جدیدتر از دات نت 4 (.NET 4) استفاده می کنند که چارچوب هویت جدیدی به آن اضافه شده است، اما نرم افزارهای تهیه شده بر پایه نسخه های قدیمی تر دات نت هنوز به این خصیصه نیاز دارند.

پاورشل نسخه 2 ویندوز:
Windows PowerShell 2.0:
این یک ابزار اسکریپت نویسی خط فرمان پیشرفته است، که شبیه به کامند پرامپت اما پیشرفته است. پاورشل بطور پیش فرض فعال است، اما می توانید در صورت لزوم در ویندوز 10 آن را غیرفعال کنید.

سرویس فعال سازی پروسه ویندوز:
Windows Process Activation Service:
سرویس هایی را نصب می کند که برای اجرای خدمات وب سرویس IIS لازم می باشند.

زیرسیستم لینوکس در ویندوز (بتا):
Windows Subsystem for Linux (Beta):
این خصیصه در صورت فعال شدن خط فرمان Ubuntu Bash shell را بر روی ویندوز 10 نصب می کند. بش شل لینوکس خط فرمان یا کامند پرامپت لینوکس می باشد که با این سرویس می توان از آن در ویندوز استفاده کرد. هرچند بعد از اتمام نصب و فعال سازی این سرویس، مراحل دیگری نیز لازم است انجام شود. بنابراین برای استفاده از خط فرمان با بش لینوکس در ویندوز 10 باید این سرویس فعال باشد.

فیلتر TIFF ویندوز:
Windows TIFF Filter:
وقتی این خصیصه فعال شود، ویندوز 10 می تواند قالب فایل تصویر نشاندار (TIFF) را با استفاده از تشخیص حروف بصری (OCR) ایندکس و جستجو کند؛ اما معمولا استفاده از این سرویس موجب می شود که از منابع سیستم زیادی استفاده شود، نسبت به سرویس ایندکس و جستجوی معمول ویندوز. هرچند اگر شما با این نوع فایل زیاد کار می کنید، می توانید برای جستجو و ایندکس شدن سریعتر فایل های اسکن شده، این سرویس را فعال کنید.

مددجوی پوشه های کار:
Work Folders Client:
این سرویس امکان هماهنگ سازی فایل های سیستم با سرور فایل شبکه را فراهم می سازد.

سرویس های XPS:
XPS Services:
آیا می دانید XPS چیست؟ XPS یک قالب فایل قدیمی میکروسافت است که شبیه به PDF می باشد. هنوز می توانید فایل و اسناد خود را برای انتقال به قالب XPS پرینت کنید؛ اما قالب PDF این روزها بیشتر استفاده و پشتیبانی می شود. اگر از این سرویس استفاده نمی کنید، تیک آن را در مدیر امکانات و برنامه های جنبی ویندوز بردارید تا غیر فعال شود.

برنامه مشاهده XPS:
XPS Viewer:
XPS ویور یکی از برنامه های جنبی میکروسافت است که با سیستم عامل نصب می شود و برای باز کردن و خواندن فایل های XPS استفاده می شود. هرچند این روزها برنامه آکروبات ریدر و قالب فایل PDF محبوب تر است و کمتر کسی از این قالب استفاده می کند. اگر از فایل های XPS استفاده نمی کنید، بهتر است این برنامه را در مدیر امکانات و برنامه های جنبی ویندوز 10 غیرفعال کنید.
امکانات و برنامه های جنبی ویندوز زیاد بوده و می توانید در ویندوز 10 با توجه به نیاز خود آنها را فعال یا غیر فعال کنید. هرچند بسیاری از این امکانات فقط برای شرکت ها و شبکه های صنفی مفید است و در محیط شبکه کاربرد دارند.

امکانات و برنامه های جنبی ویندوز 10

همانطور که ملاحظه کردید، امکانات و برنامه های جنبی ویندوز زیاد بوده و می توانید در ویندوز 10 با توجه به نیاز خود آنها را فعال یا غیر فعال کنید. هرچند بسیاری از این امکانات فقط برای شرکت ها و شبکه های صنفی مفید است و در محیط شبکه کاربرد دارند.

اگر در اجرای این راهنما به مشکل برخورد کردید و سایر سئوالات و پیشنهادات خود را در بخش سئوالات عمومی انجمن پلکسا مطرح نمایید. گروه توسعه وب پلکسا به سئوالات شما پاسخ خواهند داد.

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

وبسایت پلکسا به فروش می رسد. لطفا قیمت پیشنهادی و مشخصات تماس خود را از طریق فرم تماس با ما اعلان بفرمایید. در حال حاضر بازدید روزانه سایت حدود 15000 بازدید در روز و رتبه الکسا 2000 است.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا