چگونه مشخصات CPU کامیپوتر یا لپ تاپ خود را پیدا کنیم؟

واحد پردازش مرکزی (CPU) چیست؟ چگونه نوع و سرعت CPU کامپیوتر را پیدا کنیم؟ سرعت پردازشگر کامپیوتر من چیست؟ اینها سئوالاتی است که به ذهن هر کسی می رسد. راه های زیادی برای تعیین سرعت و نوع CPU کامپیوتر وجود دارد. در اینجا چند شیوه پیدا کردن CPU کامپیوتر یا لپ تاپ بحث شده است.

واحد پردازش مرکزی (CPU) چیست؟ چگونه نوع و سرعت CPU کامپیوتر را پیدا کنیم؟ سرعت پردازشگر کامپیوتر من چیست؟ اینها سئوالاتی است که به ذهن هر کسی می رسد. راه های زیادی برای تعیین سرعت و نوع CPU کامپیوتر وجود دارد. در اینجا چند شیوه پیدا کردن CPU کامپیوتر یا لپ تاپ بحث شده است. توجه: قبل از انجام هر یک از مراحل زیر، بخاطر داشته باشید که ممکن است تنظیمات پردازشگر کامپیوتر یا لپ تاپ شما دستی تغییر داده شده یا اورکلاک (overclocked) باشد. به عبارت دیگر، تنظیم نرم افزاری سرعت CPU امکانپذیر است، بنابراین ممکن است سرعت واقعی پردازشگر مرکزی سیستم خود را نبینید. اگر شک دارید که پردازشگر (CPU) سیستم شما به صورت نرم افزاری دستکاری شده است، یا CPU اورکلاک شده است؛ تنها راه فهمیدن سرعت و نوع واقعی CPU سیستم باز کردن سیستم و مشاهده فیزیکی آن است.

توجه: قبل از انجام هر یک از مراحل زیر، بخاطر داشته باشید که ممکن است تنظیمات پردازشگر کامپیوتر یا لپ تاپ شما دستی تغییر داده شده یا اورکلاک (overclocked) باشد. به عبارت دیگر، تنظیم نرم افزاری سرعت CPU امکانپذیر است، بنابراین ممکن است سرعت واقعی پردازشگر مرکزی سیستم خود را نبینید. اگر شک دارید که پردازشگر (CPU) سیستم شما به صورت نرم افزاری دستکاری شده است، یا CPU اورکلاک شده است؛ تنها راه فهمیدن سرعت و نوع واقعی CPU سیستم باز کردن سیستم و مشاهده فیزیکی آن است.

راه های پیدا کردن سرعت و نوع CPU کامپیوتر یا لپ تاپ

پیدا کردن سرعت و نوع CPU در ویندوز

اگر سیستم عامل کامپیوتر یا لپ تاپ شما میکروسافت ویندوز است (نسخه ویندوز 10، ویندوز 8، ویندوز 7)، می توانید با انجام مراحل زیر، سرعت و نوع CPU سیستم خود را پیدا کنید:

1- دکمه های Windows و Pause را به طور همزمان بر روی کیبورد فشار دهید و یا

2- وسط صفحه دسکتاپ کامپیوتر یا لپ تاپ و یا روی مای کامپیوتر (This PC) یا روی منوی استارت سیستم خود کلیک راست کنید

3- گزینه Properties را از منوی کشویی ظاهر شده انتخاب کنید.

با انجام هر یک از مراحل فوق، پنجره مشخصات سیستم (System Properties) باز می شود که با توجه به سیستم عامل شما شبیه به یکی از تصویرهای زیر است. در پنجره مشخصات سیستم، بایستی سازنده (مثلا Intel یا AMD)، مدل (مثل Core 2) و سرعت (مثل 1.86 GHz) پردازشگر یا CPU سیستم خود را مشاهده کنید. در نسخه های جدید ویندوز، نوع سیستم هم نمایش داده شده است مثلا ویندوز 10 یا ویندوز 8، حتی نوع سیستم عامل مثلا 64 بیت یا 32 بیت نیز مشخص شده است. در تصاویر زیر پنجره مشخصات سیستم ویندوز 10، مشخصات سیستم ویندوز 8 و مشخصات سیستم ویندوز 7 نمایش داده شده است.

اگر سیستم عامل کامپیوتر یا لپ تاپ شما میکروسافت ویندوز است (نسخه ویندوز 10، ویندوز 8، ویندوز 7)، می توانید با انجام مراحل زیر، سرعت و نوع CPU سیستم خود را پیدا کنید: 1- دکمه های Windows و Pause را به طور همزمان بر روی کیبورد فشار دهید و یا 2- وسط صفحه دسکتاپ کامپیوتر یا لپ تاپ و یا روی مای کامپیوتر (This PC) یا روی منوی استارت سیستم خود کلیک راست کنید 3- گزینه Properties را از منوی کشویی ظاهر شده انتخاب کنید. با انجام هر یک از مراحل فوق، پنجره مشخصات سیستم (System Properties) باز می شود که با توجه به سیستم عامل شما شبیه به یکی از تصویرهای زیر است. در پنجره مشخصات سیستم، بایستی سازنده (مثلا Intel یا AMD)، مدل (مثل Core 2) و سرعت (مثل 1.86 GHz) پردازشگر یا CPU سیستم خود را مشاهده کنید. در نسخه های جدید ویندوز، نوع سیستم هم نمایش داده شده است مثلا ویندوز 10 یا ویندوز 8، حتی نوع سیستم عامل مثلا 64 بیت یا 32 بیت نیز مشخص شده است. در تصاویر زیر پنجره مشخصات سیستم ویندوز 10، مشخصات سیستم ویندوز 8 و مشخصات سیستم ویندوز 7 نمایش داده شده است. پنجره مشخصات سیستم ویندوز 10

پنجره مشخصات سیستم ویندوز 10

اگر سیستم عامل کامپیوتر یا لپ تاپ شما میکروسافت ویندوز است (نسخه ویندوز 10، ویندوز 8، ویندوز 7)، می توانید با انجام مراحل زیر، سرعت و نوع CPU سیستم خود را پیدا کنید: 1- دکمه های Windows و Pause را به طور همزمان بر روی کیبورد فشار دهید و یا 2- وسط صفحه دسکتاپ کامپیوتر یا لپ تاپ و یا روی مای کامپیوتر (This PC) یا روی منوی استارت سیستم خود کلیک راست کنید 3- گزینه Properties را از منوی کشویی ظاهر شده انتخاب کنید. با انجام هر یک از مراحل فوق، پنجره مشخصات سیستم (System Properties) باز می شود که با توجه به سیستم عامل شما شبیه به یکی از تصویرهای زیر است. در پنجره مشخصات سیستم، بایستی سازنده (مثلا Intel یا AMD)، مدل (مثل Core 2) و سرعت (مثل 1.86 GHz) پردازشگر یا CPU سیستم خود را مشاهده کنید. در نسخه های جدید ویندوز، نوع سیستم هم نمایش داده شده است مثلا ویندوز 10 یا ویندوز 8، حتی نوع سیستم عامل مثلا 64 بیت یا 32 بیت نیز مشخص شده است. در تصاویر زیر پنجره مشخصات سیستم ویندوز 10، مشخصات سیستم ویندوز 8 و مشخصات سیستم ویندوز 7 نمایش داده شده است. پنجره مشخصات سیستم ویندوز 8

پنجره مشخصات سیستم ویندوز 8

اگر سیستم عامل کامپیوتر یا لپ تاپ شما میکروسافت ویندوز است (نسخه ویندوز 10، ویندوز 8، ویندوز 7)، می توانید با انجام مراحل زیر، سرعت و نوع CPU سیستم خود را پیدا کنید: 1- دکمه های Windows و Pause را به طور همزمان بر روی کیبورد فشار دهید و یا 2- وسط صفحه دسکتاپ کامپیوتر یا لپ تاپ و یا روی مای کامپیوتر (This PC) یا روی منوی استارت سیستم خود کلیک راست کنید 3- گزینه Properties را از منوی کشویی ظاهر شده انتخاب کنید. با انجام هر یک از مراحل فوق، پنجره مشخصات سیستم (System Properties) باز می شود که با توجه به سیستم عامل شما شبیه به یکی از تصویرهای زیر است. در پنجره مشخصات سیستم، بایستی سازنده (مثلا Intel یا AMD)، مدل (مثل Core 2) و سرعت (مثل 1.86 GHz) پردازشگر یا CPU سیستم خود را مشاهده کنید. در نسخه های جدید ویندوز، نوع سیستم هم نمایش داده شده است مثلا ویندوز 10 یا ویندوز 8، حتی نوع سیستم عامل مثلا 64 بیت یا 32 بیت نیز مشخص شده است. در تصاویر زیر پنجره مشخصات سیستم ویندوز 10، مشخصات سیستم ویندوز 8 و مشخصات سیستم ویندوز 7 نمایش داده شده است. پنجره مشخصات سیستم ویندوز 7

پنجره مشخصات سیستم ویندوز 7

در تصاویر بالا، مثلا در پنجره مشخصات سیستم ویندوز 8، مشخصات CPU کامپیوتر Intel(R) Core(TM) i7-2600 CPU @ 3.40 GHz 3.40 GHz است. در این متن، اینتل برند شرکت سازنده پردازشگر، Core i7-2600 مدل پردازشگر و 3.40 GHz سرعت CPU است.

پیدا کردن سرعت و نوع CPU در مکینتاش

اگر از سیستم عامل مکینتاش (mac OS) استفاده می کنید، با استفاده از مراحل زیر می توانید مشخصات پردازشگر (CPU) کامپیوتر یا لپ تاپ خود را پیدا کنید:

1- روی منوی اپل (آیکون اپل در گوشه سمت چپ بالای دسکتاپ) کلیک کنید.

2- از منوی ظاهر شده گزینه About This Mac را انتخاب کنید.

حال در پنجره ظاهر شده برگه Overview را بزنید و به دنبال ورودی Processor باشید، که سرعت و نوع پردازشگر (CPU) سیستم مک را مشخص کرده است.

پیدا کردن سرعت و نوع CPU در لینوکس

اگر از سیستم عامل مکینتاش (Linux) استفاده می کنید، با استفاده از مراحل زیر می توانید مشخصات پردازشگر (CPU) کامپیوتر یا لپ تاپ خود را پیدا کنید:

در لینوکس بایستی از فرمان های زیر برای مشاهده اطلاعات CPU کامپیوتر یا لپ تاپ خود استفاده کنید. فرمان های زیر را در پنجره کامند پرامپت (SSH) لینوکس تایپ کرده و دکمهEnter کیبورد را بزنید تا نتیجه ظاهر شود:

$ cat /proc/cpuinfo
$ less /proc/cpuinfo
$ more /proc/cpuinfo

پیدا کردن سرعت و نوع CPU در دفترچه راهنما

اگر کامپیوتر خود را به صورت اسمبل شده از شرکت هایی مثل Dell یا HP خریداری کرده اید، یا می خواهید مشخصات CPU لپ تاپ یا کامیپوتر All-in-one را پیدا کنید، می توانید به دفترچه راهنمای ارائه شده در زمان خرید سیستم مراجعه کرده و مشخصات سخت افزاری آن را بخوانید. هرچند در بیشتر این سیستم ها، مشخصات CPU به صورت برچسب بر روی سیستم نصب شده است. یا می توانید با استفاده از تگ خدمات (Service Tag) کامپیوتر یا لپ تاپ خود، از اینترنت مشخصات سخت افزار آن را مشاهده کنید.

پیدا کردن سرعت و نوع CPU در زمان بوت کردن سیستم

در بیشتر کامپیوترها و لپ تاپ در زمان بوت کردن سیستم و در پنجره POST (اولین صفحه ای که بعد از روشن کردن کامپیوتر ظاهر می شود)، مشخصات پردازشگر مرکزی یا CPU سیستم نمایش داده می شود. مشخصات CPU کامپیوتر در یک خط متن مثل خط زیر نمایش داده می شود:

Intel Pentium(TM) III 1000 MHz

توجه: متاسفانه بوت سیستم خیلی سریع است. ممکن است زمان کافی برای خواندن متن صفحه POST را نداشته باشید. همچنین بسیاری از مادربوردها و کامپیوتر در صفحه POST معرفی برند خود (BIOS splash screen) را نمایش می دهند. در این صورت در زمان بوت دکمه Esc یا Tab کیبورد را بزنید و بلافاصله بعد از نمایش صفحه POST دکمه Pause صفحه کلید را بزنید. بدین صورت بوت سیستم متوقف شده و زمان کافی برای خواندن مشخصات سیستم را خواهید داشت.

پیدا کردن سرعت و نوع CPU در CMOS

اگر دفترچه کامپیوتر یا لپ تاپ خود را ندارید، سرعت بوت خیلی بالا است و نمی توانید آن را متوقف کنید، لوگوی برند مادربورد روی متن صفحه POST را پوشانده است، بهترین و مطمئن ترین راه برای پیدا کردن نرم افزاری CPU از برنامه تنظیمات CMOS کامپیوتر یا همان BIOS است. دکمه وارد شدن به CMOS در مادربوردها و سیستم های مختلف متفاوت است، اما دکمه Delete در بیشتر آنها مشترک است. به هر حال در پایین صفحه POST کلید وارد شدن به CMOS Setup نوشته شده است.

پیدا کردن سرعت و نوع CPU توسط نرم افزار

انواع زیادی از نرم افزارها و برنامه های نرم افزاری برای لیست و شناسایی مشخصات سخت افزاری سیستم در دسترس است. می توان یکی از این برنامه ها را روی کامپیوتر خود نصب کرده و از طریق آن مشخصات سخت افزار کامپیوتر و CPU سیستم را فهمید.

پیدا کردن سرعت و نوع CPU توسط سخت افزار

بهترین راه فهمیدن سرعت و مدل CPU کامپیوتر از طریق مشاهده فیزیکی خود پردازشگر است. توجه داشته باشید که بعضی از سیستم ها دارای سینک حرارتی ثابت هستند، بنابراین خواندن مدل CPU غیر ممکن است. برای خواندن مدل CPU کامپیوتر خود، ابتدا کامپیوتر را خاموش کنید. اندکی صبر کنید تا سیستم خنک شود، اگر مدت طولانی است که روشن است. حال درب کیس خود را باز کرده و سینک حرارتی و فن CPU را باز کنید. بعد از دیدن CPU می توانید مشخصات آن را بطور کامل و دقیق بخوانید.

اگر در اجرای این راهنما به مشکل برخورد کردید و سایر سئوالات و پیشنهادات خود را در بخش سئوالات عمومی انجمن پلکسا مطرح نمایید. گروه توسعه وب پلکسا به سئوالات شما پاسخ خواهند داد.

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

وبسایت پلکسا به فروش می رسد. لطفا قیمت پیشنهادی و مشخصات تماس خود را از طریق فرم تماس با ما اعلان بفرمایید. در حال حاضر بازدید روزانه سایت حدود 15000 بازدید در روز و رتبه الکسا 2000 است.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا