طریقه بهبود زمان بالا آمدن ویندوز 10

آیا ویندوز کند بالا می آید؟ با بالا آمدن ویندوز 10 مشکل دارید؟ وقتی کامپیوتر یا لپ تاپ خود را روشن می کنید، ویندوز 10 دیر بالا می آید؟ می خواهید ویندوز سریع بالا بیاید؟

آیا ویندوز کند بالا می آید؟ با بالا آمدن ویندوز 10 مشکل دارید؟ وقتی کامپیوتر یا لپ تاپ خود را روشن می کنید، ویندوز 10 دیر بالا می آید؟ می خواهید ویندوز سریع بالا بیاید؟ در بسیاری از موارد و وقتی مدتی از نصب ویندوز 10 گذشته است، بالا آمدن ویندوز 10 (استارت آپ ویندوز) کند می شود و بایستی مدتی صبر کرد تا ویندوز بالا بیاید. در این مقاله طریقه بهبود سرعت بالا آمدن ویندوز 10 بحث می شود.

ویرایش برنامه های استارت آپ ویندوز 10

یکی از راههای بالا آمدن سریع ویندوز ویرایش استارت آپ (startup) ویندوز می باشد تا ویندوز سریعتر بالا بیاید. این مسئله در همه نسخه های ویندوز بخصوص ویندوز 10 مصداق دارد.

یکی از مزایای تبلت و گوشی های هوشمند سریع بالا آمدن آنها است. اما بالا آمدن کامپیوتر؟ خیلی سریع نیست. یکی از بیشترین مشکلاتی که بیشتر ما با کامپیوتر داریم، استفاده از برنامه های زیاد است که می خواهیم در زمان بوت شدن کامپیوتر باز شوند. بسیاری از آنها اینکار را بطور پیش فرض (دیفالت) انجام می دهند، بدین معنی که برنامه های زیادی در استارت آپ ویندوز 10 وجود دارد که بطور پیش فرض آماده برای استفاده باشند.

اگر زمان بالا آمدن ویندوز 10 و یا کامپیوتر و لپ تاپ شما طولانی شده است، می توانید این مسئله را با پاک کردن استارت آپ ویندوز برطرف کنید و تعدادی از برنامه هایی که با ویندوز بالا می آیند و به آنها نیاز ندارید را غیرفعال کنید. این نکته در مورد ویندوز XP، ویندوز 7، ویندوز 8 و 8.1 و همچنین ویندوز 10 مصداق دارد.

باز کردن مدیر وظیفه ویندوز

ابتدا روی دکمه استارت در گوشه سمت چپ پایین دسکتاپ خود کلیک راست کنید. سپس از منوی زمینه ای که باز می شود، گزینه Task Manager را انتخاب کنید تا مدیر وظیفه (Task Manager) باز شود. بطور بدیل می توانید شورت کات ترکیبی Ctrl + Shift + Esc را بزنید و یا شورت کات Ctrl + Alt + Delete را بزنید تا مدیر وظیفه (Task Manager) ویندوز باز شود.

در حالی که مدیر وظیفه ویندوز باز است، به برگه استارت آپ (startup) بروید. این برگه حاوی فرمان اجرای تمامی برنامه هایی است که زمان بوت کردن ویندوز باز می شوند. اگر نرم افزارهای زیادی را نصب کرده باشید، این برگه حاوی لیست بلندی از برنامه هاست.

اگر برگه استارت آپ مدیر وظیفه ویندوز را نمی بینید، احتمالا در مد ساده (simplified mode) این اپلیکیشن هستید. بنابراین لینک More details را در انتهای این پنجره بزنید، تا گزینه ها و برگه های آن ظاهر گردند.

ویرایش برنامه های استارت آپ ویندوز

نکته کلیدی در ویرایش برنامه های موجود در استارت آپ ویندوز، آگاهی و شناخت برنامه های موجود در استارت آپ و دانستن این است که کدامیک را نیاز دارید و کدامیک را می توانید غیرفعال کنید. بطور کلی، بیشتر اقلام موجود در این برگه را می توان غیرفعال کرد، اگر به اجرای آنها نیاز ندارید. مثلا اگر کارت گرافیک سیستم شما آن بورد نیست، بهتر است گزینه های مربوط به گرافیک را فعال بگذارید. بهتر است کلا برنامه های استارت آپ که به سخت افزار سیستم مربوط است را غیرفعال نکنید.

معمولا اپلیکیشن هایی مثل Steam که برای اجرای سریع بازی نیاز است، دراپ باکس یا گوگل درایو را برای استفاده سریع و راحت نباید غیرفعال کرد. هرچند در بیشتر موارد کاربران ویندوز از وان درایو استفاده می کنند و دراپ باکس یا گوگل درایو را غیرفعال می کنند.

بهتر است قبل از غیرفعال کردن برنامه های برگه استارت آپ مدیر وظیفه، نگاهی کلی به برنامه های موجود در این لیست بیاندازید. برگه استارت آپ دارای چهار ستون است به قرار Name (نام برنامه)، Publisher (منتشر کننده برنامه)، Status (فعال یا غیرفعال بودن) و Startup Impact (در چهار سطح عاری، کم، متوسط یا بالا).

مهمترین ستون برگه استارت آپ مدیر وظیفه ویندوز، ستون تاثیر بر استارت آپ (Startup Impact) است. به دنبال برنامه هایی باشید که دارای تاثیر بالا هستند زیرا این برنامه ها زمان بیشتری در حین بوت صرف می کنند. سپس برنامه های دارای تاثیر متوسط و کم را غیرفعال کنید.

زمانی که لیست برنامه های موثر بر استارت آپ ویندوز را مشخص کردید، حالا وقت غیرفعال کردن آنها است. در این زمان ممکن است به این فکر بیافتید که آیا من به این برنامه ها در زمان بالا آمدن ویندوز نیاز ندارم. اما مطمئن باشید که بندرت این برنامه ها لازم است در زمان بالا آمدن ویندوز بالا بیایند. بیشتر برنامه هایی نیاز است که خودمان به استارت آپ ویندوز اضافه کرده ایم.

برای غیرفعال کردن برنامه ها از استارت آپ ویندوز، روی برنامه کلیک کرده، سپس در گوشه سمت راست پایین پنجره، دکمه Disable را بزنید. زمانیکه برنامه های مورد نظر را غیرفعال کردید، مدیر وظیفه ویندوز را ببندید. کار تمام.

با توجه به برنامه هایی که غیرفعال کرده اید، زمان بالا آمدن ویندوز 10 بهبود خواهد یافت. من به شخصه بیشتر از 5 برنامه را در استارت آپ ویندوز فعال نمی گذارم. زیرا تاثیر زیادی بر سرعت بالا آمدن ویندوز دارد.

اگر بعد از غیرفعال کردن برنامه های موجود در استارت آپ ویندوز هنوز ویندوز دیر بالا می آید، بهتر است کمی عمقی تر بررسی کرده و سیستم خود را ویروس یابی کنید و امنیت سیستم خود را بالا ببرید (مقاله راه های افزایش سرعت ویندوز 10 می تواند کمک کننده باشد). همچنین بهتر است سخت افزارهای متصل به سیستم که استفاده نمی کنید مثل اسکنر را جدا کنید و RAM سیستم خود را ارتقاء دهید.

اگر به دنبال بالا آمدن خیلی سریع ویندوز هستید، بهتر است که هارد دیسک خود را به دیسک وضعیت جامد (SSD) تغییر دهید که واقعا تاثیر چشمگیری بر بالا آمدن ویندوز و سرعت بوت کردن و عملکرد سیستم دارد.

به هر حال گام اول در بالا بردن سرعت بوت ویندوز 10، بررسی و غیرفعال کردن برنامه های موجود در برگه استارت آپ مدیر وظیفه ویندوز است.

اگر در اجرای این راهنما به مشکل برخورد کردید و سایر سئوالات و پیشنهادات خود را در بخش سئوالات عمومی انجمن پلکسا مطرح نمایید. گروه توسعه وب پلکسا به سئوالات شما پاسخ خواهند داد.

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

وبسایت پلکسا به فروش می رسد. لطفا قیمت پیشنهادی و مشخصات تماس خود را از طریق فرم تماس با ما اعلان بفرمایید. در حال حاضر بازدید روزانه سایت حدود 15000 بازدید در روز و رتبه الکسا 2000 است.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا