طریقه خاتمه و اولویت بندی پروسه های ویندوز برای سریعتر کردن ویندوز 10

تصویر متحرک تسک منیجر ویندوز 10 که منوی کلیک راست را به ترتیب گزینه ها نشان می دهد. تهیه شده توسط گروه ترجمه وبسایت

آیا می دانید پروسه ویندوز چیست؟ مدیر وظیفه (Task Manager) چیست؟ چرا پروسه هایی در پس زمینه ویندوز 10 فعال است؟ نقش پروسه ها در عملکرد ویندوز 10 چیست؟ چگونه پروسه ها را ببندیم؟ آیا می توان پروسه ها را اولویت بندی کرد؟ چرا تعداد پروسه های مدیر وظیفه ویندوز زیاد است؟ در این راهنما به این سئوالات پاسخ داده می شود و طریقه بستن یا اولویت بندی پروسه های ویندوز 10 آموزش داده می شود.

بستن و اولویت بندی پروسه ها در ویندوز 10

وقتی کامپیوتر یا لپ تاپ را روشن می کنیم، ممکن است ویندوز خیلی کند بالا آمده یا با مشکل بوت کند. افراد حرفه ای بلافاصله مدیر وظیفه (task manager) ویندوز 10 را باز می کنند و به پروسه ها نگاهی می اندازند. پروسه ها برنامه های زمینه ای هستند که برای عملکرد صحیح ویندوز لازم می باشند. هرچند گاهی این پروسه ها تخریب یا آلوده می شوند و گاهی فایل ویروس به شکل یک پروسه در پس زمینه ویندوز فعال بوده و بیشتر منابع سیستم ما را اشغال می کند. در این راهنما به پروسه ها و اولویت بندی پروسه نگاهی انداخته و طریقه بستن پروسه ها را آموزش می دهیم.

تصویر مدیر وظیفه ویندوز 10 که مصرف 89% حافظه رم را نشان می دهد. منابع سیستم زیاد مصرف شده است. تهیه توسط گروه ترجمه متون تخصصی کامپیوتر

ابزارهای مورد نیاز

ویندوز 10 امکانات و اپلیکیشن های جنبی زیادی دارد، یکی از این اپلیکیشن ها مدیر وظیفه (task manager) ویندوز 10 است. مدیر وظیفه برای بیشتر اهداف مدیریت ویندوز کافی است و به سادگی در دسترس است و کافی است شورت کات یا کلید ترکیبی آشنای Ctrl + Alt + Del را بزنیم. عده ای که از مدیر وظیفه ویندوز 10 برای مشکل زدایی زیاد استفاده می کنند، به شورت کات Ctrl + Shift + Esc عادت دارند زیرا با یک حرکت مدیر وظیفه باز می شود. اگر به استفاده از شورت کات عادت ندارید، کافی است روی نوار ابزار ویندوز 10 در پایین صفحه نمایش خود کلیک راست کرده و از منوی کشویی ظاهر شده گزینه Start Task Manager را انتخاب کنید.

تصویر کامپکت مدیر وظیفه ویندوز 10 با اشاره به لینک جزئیات بیشتر – تهیه توسط گروه ترجمه کتاب کامپیوتر

تصویر فوق مدیر وظیفه ویندوز 10 را در حالت خلاصه نشان می دهد. در این حالت مدیر وظیفه تنها نام برنامه های فعال در ویندوز 10 را نمایش می دهد.

تصویر نشانگر بسط مدیر وظیفه است. کلیه برگه های تسک منیجر نشان داده شده است. توسط گروه تهیه محتوا برای وبسایت تهیه شده است

اگر لینک More details را در گوشه چپ پایین پنجره مدیر وظیفه کلیک کنید، مدیر وظیفه به مد جزئیات رفته و برگه های مختلفی را با اطلاعات زیادی در مورد پروسه ها و برنامه های در حال اجرا و آمار مصرف منابع سیستم نمایش می دهد (تصویر فوق)

همانطور که می بینیم در اولین نگاه مدیر وظیفه مفیدتر و پر اطلاعات تر است. میکروسافت مدیر وظیفه قدیمی را فشرده تر کرده و خصیصه های بیشتری را به آن اضافه کرده است و اولویت بندی و مشکل زدایی ویندوز 10 را راحتتر کرده است.

برگه اول پنجره مدیر وظیفه Applications نام دارد و برای بررسی برنامه ها و پروسه های در حال اجرا، بستن برنامه هایی که هنگ کرده است، مشاهده لیست برنامه هایی که در پس زمینه فعال است و ما اجرا نکرده ایم؛ خلاصه هرچه در مورد اپلیکیشن ها و نرم افزارهای سیستم خود بخواهیم، را می توانیم ببینیم. برنامه هایی که مشکل دارند در این برگه به رنگ قرمز نمایش داده می شود و جلوی آن عبارت not responding ظاهر می شود.

اگر می خواهید دسترسی بیشتری داشته باشید و حرفه ای تر به مدیریت پروسه های ویندوز بپردازید، بهتر است Process Explorer گروه Sysinternals را رایگان دانلود کرده و از آن برای مدیریت پروسه های ویندوز 10 استفاده کنید.

طریقه بستن پروسه ها

حالا که طریقه باز کردن مدیر وظیفه (Task Manager) ویندوز 10 را بحث کردیم، حالا به ساده ترین راه بستن برنامه ها و اپلیکیشن ها می پردازیم. هرچند گاهی اوقات ممکن است به اپلیکیشن یا برنامه ای برخورد کنید که یا بسته نمی شود و یا به محض بسته شدن مجددا در مدیر وظیفه ظاهر می شود و دکمه End task روی آن تاثیری ندارد.

وقتی می خواهیم اپلیکیشن یا برنامه ای را در مدیر وظیفه ویندوز 10 ببندیم، روی آن کلیک راست کرده و از منوی کشویی ظاهر شده گزینه End Task را انتخاب می کنیم. مهم نیست که این برنامه در حال اجرا باشد یا هنگ کرده و جلوی آن Not responding ظاهر شده باشد، با این عمل باید بسته شود.

اگر بسته نشد، راه های مختلفی برای بستن این برنامه های سمج وجود دارد. روی برنامه ای که بسته نمی شود یا دوباره بر می گردد، کلیک راست کرده و گزینه More details را بزنید که شما را به برگه Processes می برد. اینکار جزئیات بیشتری در مورد پروسه در حال اجرا می دهد که شامل پروسه های فعال در پس زمینه ویندوز نیز می باشد. گاهی اوقات این پروسه های مخفی زمینه ای است که سیستم را کند می کند و هنگ می کند و در برگه Applications دیده نمی شود.

در برگه Processes سعی کنید که پروسه یا اپلیکیشن مشکوک را هایلایت کرده و سپس دکمه End task را بزنید. راحتتر این است که کلیک راست کرده و از منوی کشویی که ظاهر می شود، گزینه End task را بزنید.

در این تصویر طریقه بستن پروسه ها در مدیر وظیفه (Task Manager) ویندوز 10 نمایش داده شده است. تصویر توسط گروه ترجمه کتاب کامپیوتر

این مراحل در نسخه های قبلی ویندوز مثل ویندوز 8 یا ویندوز 7 نیز مشابه است.

نمایش مدیر وظیفه ویندوز 10 همراه با منوی کلیک راست و گزینه End task که توسط ترجمه وبسایت پلکسا تهیه شده است

بستن درخت پروسه

وقتی روی پروسه یا اپلیکیشن مشکوک کلیک راست می کنیم، در زیر گزینه End Task گزینه ای بنام End Process Tree وجود دارد. وقتی این گزینه را انتخاب کنیم، علاوه بر پروسه مورد نظر، تمامی پروسه هایی که مستقیما یا غیرمستقیم توسط این پروسه شروع می شوند را می بندیم. این ویژگی مفیدی نیست اما ممکن است در بعضی موارد کمک کننده باشد، بخصوص مواردی که سیستم آلوده بوده و ویندوز زیاد هنگ می کند.

تصویر مدیر وظیفه با منوی کلیک راست برای End Process Tree – گروه ترجمه کتاب کامپیوتر

برای بستن درخت پروسه (پروسه و اتصالات آن)، بایستی به برگه Details بروید و در آنجا اقدام نمایید.

بررسی عملکرد پروسه و اولویت بندی آن

اولویت بندی و تنظیم اولویت دسترسی پروسه ها به منابع چیزی نیست که هر کاربری به آن نیاز پیدا کند. اولویت بندی پروسه ها زمانی مفید است که منابع سیستم شما خیلی زیاد مصرف می شود و بعضی از پروسه ها منابع زیادی را اشغال می کنند. بدین ترتیب اولویت استفاده از منابع پروسه ها را دستی تعیین می کنید.

پایش عملکرد کامپیوتر

بعضی مواقع زمانی که در مدیر وظیفه، برگه Processes در ستون CPU، Memory، Disk یا Network را بررسی می کنیم، می بینیم که مصرف هارد دیسک در حد 99% است و اپلیکیشن خاصی شدیدا منابع سیستم را اشغال کرده است. بنابراین باز کردن اپلیکیشن دیگر یا حتی استفاده از لپ تاپ یا کامپیوتر مشکل می شود. گاهی حتی مکان نمای ماوس نیز خیلی سخت حرکت می کند. در اینگونه اوقات لازم است که پروسه های سیستم خود را اولویت بندی کنیم.

تصویر مدیر وظیفه در حالیکه مصرف 100% هارد دیسک را نشان می دهد. برای پایش از برگه پرفرمنس استفاده می شود. گروه تهیه محتوا برای وبسایت

بدین ترتیب با اولویت بندی مصرف منابع سخت افزاری کامپیوتر دسکتاپ یا لپ تاپ، کاربر متوجه تغییر عملکرد سیستم نمی شود و سیستم روان و بدون گت کار می کند.

برای تغییر اولویت اجرایی پروسه ها به برگه Details بروید و روی پروسه پر مصرف کلیک راست کنید. گزینه Set priority را مطابق نیاز به کمتر از نرمال یا بالاتر از نرمال ست کنید.

عکس مدیر وظیفه ویندوز 10 با منوی راست کلیک برای ست کردن اولویت پروسه ها – ترجمه تخصصی متون کامپیوتر

در این منو گزینه ای به نام Set affinity را می بینیم که زیر گزینه Set priority قرار دارد. با استفاده از این گزینه می توانید مشخص کنید که کدام هسته یا هسته های پردازنده مرکزی (CPU) کامپیوتر شما توسط این پروسه استفاده شود.

تصویر مدیر وظیفه ویندوز 10 در حال نمایش پردازنده مرکزی و هسته های ان برای تخصیص به یک پروسه خاص – ترجمه کتاب کامپیوتر

برای بیشتر مقاصد و مشکلات، ست کردن اولویت کافی است، اما دانستن گزینه affinity و ست کردن آن هم می تواند مفید باشد.

چه موقع از اولویت بندی پروسه ها استفاده کنیم

یک کاربر حرفه ای کامپیوتر می داند که بایستی چند وقت یکبار عملکرد سیستم خود را چک کند و پروسه ها را بررسی کرده، احتمال آلوده بودن سیستم یا تخریب فایل های سیستمی را مشخص کند. در صورت لزوم ویندوز 10 خود را ویروس کشی کند یا فایل های سیستمی خراب شده را بازسازی کند. گاهی لازم می شود که ویندوز 10 خود را ریستور کند و به نقطه ریستور قبلی که تعیین کرده است، برگرداند.

وقتی می خواهیم عملکرد سیستم خود را بررسی کنیم، مدیر وظیفه ویندوز 10 به کار می آید. برگه performance بینش کلی در مورد مشخصات سیستم و میزان مصرف منابع ارائه می دهد. با استفاده از اطلاعات این برگه می توانید تصمیم گیری کنید که اولویت بندی پروسه ها را تغییر دهید یا سیستم شما به آپگرید حافظه (RAM) نیاز دارد و یا کلا سیستم را باید عوض کنید.

هر گاه پروسه ای بیشتر از چند ثانیه هنگ کرد، بایستی آن پروسه را ببندیم. اگر اپلیکیشن خاصی بسته نمی شود و هنگ کرده است، بهتر است پاور و زمان CPU سیستم را صرف آن نکنیم و آن را ببندیم. اگر پروسه ای مثل کاوشگر ویندوز (Windows Explorer) هنگ می کند (البته در ویندوز 10 میکروسافت شرایطی مهیا کرده است که خودبخود ریستارت می شود) می توان آن را بلافاصله ریستارت کرد.

تصویر مدیر وظیفه ویندوز 10 در حال نمایش منوی راست کلیک برای ریستارت کردن پروسه های ویندوز – گروه ترجمه وبسایت

بعضی مواقع سیستم دسکتاپ یا لپ تاپ که همیشه استفاده می کردیم و کاربری ما هم تغییر نکرده است، بد کار می کند، کند شده است، لنگ میزند. این موقعی است که باید پروسه ها را بررسی کرده و پروسه های پر مصرف را بست. در هر صورت مدیر وظیفه ویندوز 10 امکانات خوبی برای مدیریت برنامه ها و پروسه ها و سرویس های اجرایی ویندوز 10 فراهم کرده است و می توان از آنها استفاده بهینه کرد و سیستم خود را بهینه سازی کرد.

اگر در اجرای این راهنما به مشکل برخورد کردید و سایر سئوالات و پیشنهادات خود را در بخش سئوالات عمومی انجمن پلکسا مطرح نمایید. گروه توسعه وب پلکسا به سئوالات شما پاسخ خواهند داد.

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

وبسایت پلکسا به فروش می رسد. لطفا قیمت پیشنهادی و مشخصات تماس خود را از طریق فرم تماس با ما اعلان بفرمایید. در حال حاضر بازدید روزانه سایت حدود 15000 بازدید در روز و رتبه الکسا 2000 است.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا