طریقه انجام بوت سبک در ویندوز

تصویر متحرک طریقه انجام بوت سبک در ویندوز که توسط گروه ترجمه کتاب و ترجمه وبسایت تهیه شده است

آیا می دانید Clean boot چیست؟ بوت سبک چرا نیاز است؟ چگونه ویندوز 10 را بوت سبک (Clean boot) بالا بیاوریم؟ مشکل زدایی ویندوز 10 در بوت سبک چگونه انجام می شود؟ سرویس windows installer چیست و چگونه بارگذاری می شود؟ در این راهنما ابتدا clean boot معرفی می شود، طریقه بوت سبک ویندوز 10، مشکل زدایی ویندوز 10 و راه اندازی دستی ویندوز اینستالر بحث می شود.

بوت سبک (clean boot) چیست؟

بوت سبک (clean boot) بالا آوردن ویندوز با کمترین مقدار درایور و برنامه های استارت آپ است، بطوریکه بتوان مشخص کرد که آیا یک برنامه یا پروسه زمینه ای است که با عملکرد سیستم، بازی یا برنامه شما تداخل دارد. معمولا از بوت تمیز یا بوت سبک برای مشکل زدایی ویندوز استفاده می شود و از آنجاییکه درایورها و پروسه های زمینه ای لود نمی شود، امکان انجام بعضی از عملیات هایی که در حالت عادی در ویندوز امکانپذیر نیست، وجود دارد.

طریقه انجام بوت سبک

برای clean boot ویندوز 10 خود مراحل زیر را انجام دهید. توجه داشته باشید که این مراحل در یک نگاه پیچیده و سردرگم کننده بنظر می رسد، اما بطور متوالی و دقیق مراحل را انجام دهید و مطمئنا موفق خواهید شد.

 • با مجوز کاربر مدیر (administrator) کامپیوتر یا لپ تاپ خود را روشن و بوت کنید.
 • در کادر جستجوی نوار ابزار ویندوز 10 (کورتانا) و یا دیالوگ Run را باز کرده و دستور msconfig را تایپ و اجرا کنید.
 • از لیست نتایج جستجو گزینه System Configuration را انتخاب کنید.
تصویر نشانگر باز کردن کانفیگوریشن سیستم برای بوت سبک (clean boot) – تهیه توسط گروه تهیه محتوا برای وبسایت و ترجمه کتاب تخصصی کامپیوتر

توجه: اگر کامپیوتر یا لپ تاپ شما به شبکه وصل است، تنظیمات سیاست شبکه به شما اجازه انجام اینکار را نمی دهد. بهتر است این دستور را اجرا نکنید زیرا تنظیمات شبکه شما بهم می خورد و اگر اجبار دارید، سیستم را از شبکه جدا کنید.

 • در برگه Services از دیالوگ System Configuration گزینه Hide all Microsoft services را تیک بزنید و سپس گزینه Disable all را کلیک کنید.
در این تصویر لیست سرویس های ویندوز 10 در پنجره System Configuration نمایش داده شده است. گروه ترجمه وبسایت پلکسا
 • در برگه Startup پنجره System Configuration لینک Open Task Manager را کلیک کنید.
در این تصویر لینک باز کردن Task Manager نمایش یافته است. تهیه گروه ترجمه متون تخصصی کامپیوتر پلکسا
در این تصویر برگه Startup پنجره مدیر وظیفه (Task Manager) نمایش داده شده است. ترجمه کتاب
 • مدیر وظیفه ویندوز 10 را ببندید
در این عکس دیالوگ ریستارت کامپیوتر پس از بستن سیستم کانفیگوریشن نمایش داده شده است. کار گروه تهیه محتوا و مقاله برای وبسایت
 • حال در برگه Startup دیالوگ باکس System Configuration دکمه OK را بزنید و سپس سیستم را ریستارت کنید. بعد از بالا آمدن سیستم که بوت تمیز (clean boot) یا بوت سبک داشته است، می توانید مراحل مشکل زدایی ویندوز 10 مثل نصب برنامه، حذف برنامه، اجرای اپلیکیشن خاص، اجرای امکانات و برنامه های جنبی ویندوز 10 را انجام دهید.

در حال حاضر سیستم عملکرد محدودی دارد و بعضی از کارها را نمی توان انجام داد. بعد از انجام مشکل زدایی (troubleshooting) ویندوز 10، بایستی مجدد سیستم خود را ریستارت کنید تا بوت عادی داشته باشد، تا به همه امکانات و کارکردهای قبلی ویندوز 10 دسترسی داشته باشید.

نصب، حذف یا اجرای اپلیکیشن

پس از اینکه سیستم را ریستارت کرده و وارد محیط بوت سبک (clean boot) ویندوز 10 شدید، طبق وضعیت موجود خود مراحل زیر را انجام دهید.

اگر در بوت عادی ویندوز 10 نمی توانستید برنامه ای را نصب، حذف یا اجرا کنید، فایل های سیستمی ویندوز 10 را ترمیم کنید، حالا اینکار را انجام دهید.

توجه: اگر خطای "The Windows Installer service could not be accessed" را طی نصب یا حذف برنامه مورد نظر دریافت کردید، بایستی بطور دستی سرویس Windows Installer service را بارگذاری کنید و سپس مجددا برنامه مورد نظر را نصب کرده یا برنامه را حذف کنید. اگر نصب یا حذف برنامه موفق بود، پس مشکل زدایی انجام شده است و مسئله حل شده است. بنابراین سیستم خود را طبق معمول ریست کنید. اگر نتوانستید برنامه را نصب یا حذف کنید، پس مشکل توسط برنامه یا واسط سرویس نصب ویندوز رخ نداده است و به ساپورت سازنده برنامه نیاز دارید.

دیالوگ نمایش خطای The Windows Installer service could not be accessed نمایانگر خطای ویندوز اینستالر – کار گروه ترجمه کتاب و ترجمه وبسایت

اگر قبل از بوت سبک نمی توانستید برنامه ای را اجرا کنید، حالا در محیط بوت سبک برنامه را باز کنید و تست کنید. اگر برنامه درست باز شد، مشکل رفع شده است در غیر اینصورت از مشکل زدای ویندوز 10 برای بررسی علت مشکل استفاده کنید. شاید برنامه با ویندوز 10 سازگار نیست.

چگونه علت مشکل ویندوز 10 را بعد از بوت سبک متوجه شویم

اگر وقتی در مد بوت سبک (clean boot) بالا آمد، مشکل وجود نداشت، پس می توانید مشخص کنید کدام برنامه استارت آپ یا سرویس ویندوز موجب مشکل شده است. اینکار با غیرفعال کردن یا خاموش کردن نظامدار یکی یکی آنها انجام می شود. در حالی که در هر بار یک سرویس یا آیتم استارت آپ غیرفعال و ریستارت می کنیم تا نهایتا سرویس یا برنامه دارای مشکل مشخص شود و بهترین راه انجام این کار تست کردن نیمی از آنها در هر بار است، بنابراین نیمی از آیتم ها از لیست علل بالقوه مشکل در هر بار ریبوت کامیپوتر کنار می رود. سپس این پروسه را برای نیمه دارای مشکل تکرار کرده تا زمانیکه سرویس یا برنامه مشکل دار مشخص شود.

برای تعیین سرویس یا برنامه مشکل دار در ویندوز 10 خود و انجام مشکل زدایی ویندوز 10 مراحل زیر را انجام دهید:

 • با مجوز کاربر مدیر (administrator) کامپیوتر یا لپ تاپ خود را روشن و بوت کنید.
 • در کادر جستجوی نوار ابزار ویندوز 10 (کورتانا) و یا دیالوگ Run را باز کرده و دستور msconfig را تایپ و اجرا کنید.
 • از لیست نتایج جستجو گزینه System Configuration را انتخاب کنید.
 • در برگه Services از دیالوگ System Configuration گزینه Hide all Microsoft services را تیک بزنید و سپس گزینه Disable all را کلیک کنید.
در این عکس برگه سرویس سیستم کانفیگوریشن نمایش داده شده است. تیک سرویس های میکروسافت زده شده است. تهیه توسط ترجمه متون تخصصی کامپیوتر
 • در برگه Service پنجره System Configuration با زدن تیک سرویس ها، نیمی از سرویس ها را انتخاب کنید.
 • حال دکمه OK را زده و سپس Restart را کلیک کنید.
 • پس از اینکه کامپیوتر ریستارت شد، مشخص کنید که آیا هنوز مشکل رخ داده است یا خیر.
  • اگر هنوز مشکل وجود داشت، یکی از سرویس هایی که در مرحله بالا تیک زده بودید، مشکل دارد. حال مراحل 1 تا 6 را تکرار کنید. اما این بار نیمه دیگر سرویس ها که دفعه قبلی انتخاب نکرده بودید را انتخاب کنید و سیستم را ریستارت کنید.
  • این مراحل را تکرار کنید و دفعه بعدی نیمی از نیمه انتخاب شده دارای مشکل را انتخاب کنید و ریستارت کنید تا زمانیکه دامنه سرویس ها تنگ شده و به یک سرویس برسید که مشکل دارد.
  • اگر هیچکدام از سرویس های ویندوز 10 مشکل نداشت، به مرحله 8 بروید.
 • برگه Startup را انتخاب کنید و تیک جعبه گزینه نیمی از اقلام موجود در لیست استارت آپ را بزنید.
 • دکمه OK را زده و سیستم را ریستارت کنید
  • اگر مشکل وجود نداشت، مرحله 8 را برای نیمه بعدی که در مرحله قبلی انتخاب نکرده بودید، تکرار کنید.
  • اگر مشکل هنوز وجود داشت، نیمه مرحله قبلی را به دو بخش تقسیم کرده و یک بخش آن را تیک زده و ریستارت کنید.
  • این پروسه را آنقدر تکرار کنید تا برنامه استارت آپ مشکل دار را پیدا کنید.
 • اگر برنامه های استارت آپ هم مانند سرویس ها مشکل نداشتند، بایستی سرویس های میکروسافت را بررسی کنید. در اینگونه موارد به عنوان یکی از گزینه های ریکاوری ویندوز 10، میکروسافت ریست یا نصب مجدد ویندوز را توصیه کرده است. اگر USB درایو ریکاوری سیستم دارید، می توانید از آن استفاده کنید.

طریقه ریست کامپیوتر برای استارت معمولی پس از بوت سبک مشکل زدایی

برای دسترسی داشتن به امکانات و برنامه های معمول ویندوز 10، بایستی بعد از بوت سبک مجددا سیستم را بوت نرمال کنید. برای اینکار مراحل زیر را انجام دهید:

 • در کادر جستجوی نوار ابزار ویندوز 10 (کورتانا) دستور msconfig را جستجو کنید. از لیست اپلیکیشن های پیشنهادی، گزینه System Configuration را انتخاب کنید. می توانید شورت کات یا کلید ترکیبی Win + R را زده تا دیالوگ Run باز شود و دستور msconfig را از این دیالوگ اجرا کنید.
 • در برگه General پنجره ای که باز می شود، گزینه Normal Startup را تیک بزنید.
نمایش برگه جنرال پنجره اپلیکیشن System Configuration برای ریستار کامپیوتر در حالت عادی – تهیه گروه ترجمه وبسایت به انگلیسی
 • به برگه Services رفته و چک باکس مربوط به Hide all Microsoft services را بردارید تا از حالت انتخاب خارج شود و سپس گزینه Enable all را کلیک کنید.
 • به برگه Startup رفته و لینک Open Task Manager را کلیک کنید.
 • در مدیر وظیفه (Task Manager) تمامی برنامه های استارت آپ مورد نظر خود را فعال کرده و دکمه OK را بزنید.
 • زمانی که سیستم درخواست ریستارت کرد، دکمه Restart را بزنید تا سیستم در حالت نرمال ریستارت شود.

طریقه استارت سرویس Windows Installer در زمان برخورد با خطای system services are not loaded

اگر برنامه ای را نصب می کنید و با خطای بارگذاری نشدن Windows Installer service مواجه می شوید و پیغام زیر را دریافت می کنید:

تصویر پنجره خطای سیستم اینستالر ویندوز 10 – تهیه ترجمه کتاب

The Windows Installer service could not be accessed. Contact your support personnel to verify that the windows Installer service is properly registered

ممکن است سرویس به هر دلیلی بارگذاری نشده باشد، یا شما سرویس را در مدیر وظیفه غیرفعال کرده باشید و یا تیک چک باکس Load system services را در برنامه تنظیمات سیستم (System Configuration utility) برداشته باشید. برای رفع این خطا و نصب برنامه خود بایستی سرویس ویندوز اینستالر را به صورت دستی بارگذاری کنید.

 • روی This PC کلیک راست کنید و گزینه Manage را انتخاب کنید. می توانید Manage را در کادر جستجوی نوار ابزار ویندوز 10 (کورتانا) جستجو کنید.
عکس نمایشگر پنجره Computer management ویندوز 10 است. کاری از گروه ترجمه کتاب
 • در درخت کنسول ستون سمت چپ گزینه Services and Applications را کلیک کنید و سپس روی Services کلیک کنید.
عکس پنجره Computer management در برگه سرویس ها – ترجمه متون تخصصی کامپیوتر
 • در ستون سمت راست در بخش details گزینه Windows Installer را پیدا کرده، روی آن کلیک راست کنید و سپس گزینه Start را بزنید.
عکس پنجره Computer management که سرویس ویندوز اینستالر را برای اجرای دستی نشان می دهد – ترجمه کتاب تخصصی کامپیوتر

بدین ترتیب سرویس Windows Installer بارگذاری می شود و هنگام نصب برنامه و یا انجام کار مربوطه با خطای فوق مواجه نخواهید شد.

اگر در اجرای این راهنما به مشکل برخورد کردید و سایر سئوالات و پیشنهادات خود را در بخش سئوالات عمومی انجمن پلکسا مطرح نمایید. گروه توسعه وب پلکسا به سئوالات شما پاسخ خواهند داد.

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

وبسایت پلکسا به فروش می رسد. لطفا قیمت پیشنهادی و مشخصات تماس خود را از طریق فرم تماس با ما اعلان بفرمایید. در حال حاضر بازدید روزانه سایت حدود 15000 بازدید در روز و رتبه الکسا 2000 است.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا