آموزش ساخت فلش درایو ریکاوری ویندوز 10

تصویر متحرک ساخت درایو ریکاوری ویندوز 10

زمانی که ویندوز 10 با مشکل مواجه می شود و دیگر بالا نمی آید، درایو ریکاوری ویندوز 10 یک ابزار حیاتی است زیرا به ما کمک می کند ویندوز 10 کامپیوتر یا لپ تاپ خود را ترمیم کنیم و مشکل زدایی را انجام دهیم. هرچند ابتدا باید بیاموزیم که چگونه داریو ریکاوری بسازیم و بهتر است این درایو را در یک مدیای مجزا مثل USB فلش یا همان فلش مموری یا هارد دیسک اکسترنال ایجاد کنیم.

برنامه یا اپلیکیشنی که به ما کمک می کند ویندوز 10 معیوب خود را مجددا ترمیم کنیم و سیستم ویندوز 10 را ریستور کنیم، برنامه ساخت رسانه ریکاوری (Recovery Media Creator) نامیده می شود. در این راهنما طریقه استفاده از برنامه ساخت رسانه ریکاوری برای ایجاد درایو ریکاوری ویندوز 10 بر روی یک فلش مموری یا یک هارد درایو خارجی را می آموزیم.

در این مقاله می خوانیم:

طریقه ساخت فلش درایو ریکاوری ویندوز 10

توجه داشته باشید که درایو ریکاوری ویندوز 10 را نمی توان برای نسخه های دیگر ویندوز استفاده کرد. همچنین می توان درایو ریکاوری را روی کامپیوتر یا لپ تاپی که قصد داریم ریکاور کنیم بسازیم یا می توانیم روی سیستم سالم دیگری ایجاد کنیم.

اگر کامپیوتر یا لپ تاپ شما کار نمی کند و ویندوز 10 بالا نمی آید مثل خطای صفحه آبی، مجبورید از یک سیستم دیگر برای ساخت فلش درایو ریکاوری استفاده کنید. اما بخاطر داشته باشید که کامپیوتر دوم بایستی دارای معماری CPU مشابهی با سیستمی که می خواهیم ترمیم کنیم، باشد و همچنین ویندوز 10 کامپیوتر دوم دارای نسخه ویندوز 32 یا 64 بیت مشابه سیستم اول باشد. اگر نمی دانید نسخه ویندوز شما چیست، می توانید مقاله آیا ویندوز من 64 بیت است یا 32 بیت است را بخوانید.

توصیه می کنیم که قبل از شروع ساخت فلش مموری ریکاوری ویندوز 10، اقدامات احتیاطی را به عمل آورید و کامپیوتری که بخاطر مواجهه با یک مشکل به مشکل زدایی و ریستور ویندوز 10 نیاز دارد را پشتیبان گیری کنید. بخصوص قبل از اینکه ترمیم ویندوز 10 را شروع کنید.

1- برنامه ساخت رسانه ریکاوری ویندوز 10 را باز کنید

برای ساخت درایو ریکاوری ویندوز 10 بایستی برنامه ساخت رسانه ریکاوری را باز کنید. ابتدا بایستی فلش مموری USB یا هارد دیسک اکسترنالی که قرار است روی آن درایو ریکاوری بسازید را به کامپیوتر یا لپ تاپ وصل کنید.

زمانیکه ویندوز 10 این درایو خارجی را شناسایی کرد و بطور صحیح آیکون درایو در My computer یا فایل اکسپلورر ویندوز 10 ظاهر شد، به کادر جستجوی نوار ابزار ویندوز 10 در کنار دکمه استارت بروید و کلمه recovery را تایپ کنید. در لیست نتایج آن، روی گزینه Create a recovery drive کلیک کنید.

تصویر جستجوی برنامه ساخت درایو ریکاوری ویندوز 10

راه دیگر باز کردن برنامه ساخت رسانه ریکاوری استفاده از اپلیکیشن تنظیمات ویندوز 10 است. ابتدا Settings ویندوز 10 را باز کنید. سریعترین راه برای باز کردن اپلیکیشن Settings در ویندوز 10 استفاده از شورت کات یا کلید ترکیبی WIN + I است هرچند می توان این اپلیکیشن را به راحتی از منوی استارت ویندوز 10 باز کرد.

حال در کادر جستجوی بالای پنجره Settings کلمه recovery را تایپ کنید و در لیست نتایج ظاهر شده گزینه Create a recovery drive را کلیک کنید.

تصویر ساخت درایو ریکاوری ویندوز 10 بر روی فلش مموری

می توان برنامه ساخت رسانه ریکاوری را از کنترل پنل ویندوز 10 نیز باز کرد. ابتدا کنترل پنل ویندوز 10 را در نمای آیکون کوچک باز کنید و سپس روی گزینه Recovery کلیک کنید.

تصویر کنترل پنل و آیکون ریکاور برای ساخت درایو مجازی ریکاوری

بایستی سه ابزار ریکاوری را در این پنجره مشاهده کنید، که از انها بایستی گزینه Create a recovery drive را انتخاب و کلیک کنید.

تصویر کنترل پنل ویندوز 10 – ساخت درایو ریکاوری

زمانی که روی لینک Create a recovery drive کلیک کنید، پنجره کنترل حساب کاربری (UAC) باز می شود و از شما در مورد اینکه می خواهید اجازه دهید این برنامه تغییراتی در سیستم ایجاد کند، سئوال می کند.

تصویر پنجره کنترل کاربر ویندوز 10 UAC

اگر دیالوگ UAC باز شد، برای تایید باز شدن برنامه خلق رسانه ریکاوری، دکمه Yes را لمس یا کلیک کنید.

2- ایجاد درایو ریکاوری ویندوز 10

زمانی که اپلیکیشن Recovery Media Creator باز شد، در پنجره این برنامه به شما شرح داده می شود که: «حتی اگر لپ تاپ یا کامپیوتر شما بالا نمی آید، می توانید از درایو ریکاوری برای ریست کردن ویندوز 10 یا مشکل زدایی مشکلات سیستم استفاده کنید. اگر فایل های سیستم خود را در این درایو پشتیبان گیری کرده اید، می توانید از آن استفاده کنید یا ویندوز خود را مجددا نصب کنید».

در پایین این پنجره یک جعبه گزینه یا چک باکس وجود دارد که امکان انتخاب پشتیبان گیری فایل های سیستمی بر روی درایو ریکاوری را فراهم می سازد. اگر این چک باکس را تیک بزنید، داریو ریکاوری بعدا به شما این گزینه را می دهد که در طول ریکاور کردن ویندوز 10 اگر فایل های سیستمی آسیب دیده باشند، ویندوز 10 را مجددا نصب کنید.

اگر تیک این چک باکس را بردارید، برای ساخت درایو ریکاوری به فضای کمتری نیاز است و می توانید از یک فلش درایو با سایز کوچکتر استفاده کنید. برای ساخت فلش درایو ریکاوری ویندوز 32 بیت حداقل 4 گیگابایت و برای 64 بیت حداقل 8 گیگابایت فضا نیاز است. گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید و دکمه Next را لمس یا کلیک کنید.

تصویر طریقه پشتیبان و بک آپ گرفتن از اطلاعات بر روی درایو ریکاوری ویندوز 10

در پنجره بعدی از شما خواسته می شود که USB فلش درایو (یا هارد دیسک اکسترنال) خود را انتخاب کنید که حداقل فضای تعیین شده در این پنجره به تیک خوردن گزینه پشتیبان گیری فایل های سیستمی بستگی دارد و اگر تیک زده باشید، حداقل فضای لازم را 8 گیگابایت ذکر می کند.

همچنین در این پنجره تذکر داده می شود که کلیه فایل های موجود در فلش درایو یا هارد اکسترنال حذف خواهد شد. اطمینان حاصل کنید که داده ای روی درایو نداشته باشید که مورد نیازتان است زیرا در این پروسه حذف خواهد شد. حال درایو مورد نظر خود را انتخاب کنید و دکمه Next را لمس یا کلیک کنید.

تصویر انتخاب فلش مموری یا هارد دیسک اکسترنال برای ساخت درایو ریکاوری ویندوز 10

در پنجره بعدی مجددا تذکر داده می شود که کلیه اطلاعات موجود در درایو انتخاب شده حذف خواهد شد. این آخرین شانس شما برای ذخیره داده های موجود در فلش درایو یا هارد دیسک اکسترنال است. زمانی که آماده شروع شدید، دکمه Create را لمس یا کلیک کنید.

تصویر طریقه ساخت درایو ریکاوری ویندوز 10 و حذف شدن اطلاعات فلش مموری

شروع ساخت درایو ریکاوری ویندوز 10

حالا درایو انتخابی فرمت می شود و ابزارهای ریکاوری سیستم روی آن کپی می شود. این فرآیند ممکن است بین 10 تا 15 دقیقه طول بکشد. اگر کپی فایل های سیستمی ویندوز 10 را هم انتخاب کرده باشید، ممکن است طولانی تر بشود. این مسئله به سرعت درایو ریکاوری شما هم بستگی دارد. بهتر است از یک فلش درایو یا هارد اکسترنال USB 3 استفاده شود تا این پروسه سریعتر انجام شود.

تصویر مراحل کپی درایو ریکاوری ویندوز 10 در فلش مموری

زمانی که درایو ریکاوری ویندوز 10 ساخته شد، در پنجره بعدی به شما اطلاع داده می شود. در این پنجره دکمه Finish را لمس یا کلیک کنید. ساخت درایو ریکاوری تمام شد.

تصویر آماده بودن درایو ریکاوری ویندوز 10

حالا درایو ریکاوری ویندوز 10 شما آماده شده است و می توانید از آن برای رفع مشکل استفاده کنید، اگر ویندوز 10 شما بالا نمی آید یا مشکل دارد.

خلاصه

برنامه خلق رسانه ریکاوری یک ابزار مفید برای ساخت درایو ریکاوری است. این برنامه به صورت مخفی در ویندوز 10 ارائه شده است و جزء امکانات جنبی ویندوز 10 است که می توانید آنها را مدیریت کرده یا امکانات جنبی ویندوز 10 را فعال کنید.

اگر درایو ریکاوری مشکل ویندوز 10 شما را برطرف نکرد، می توانید ابزار ساخت رسانه نصب ویندوز 10 (Create Windows 10 installation media) را از سایت میکروسافت دانلود کرده و یک نسخه قابل نصب از ویندوز 10 ایجاد کنید و ویندوز 10 خود را ارتقاء داده یا مجددا نصب کنید.

اگر در اجرای این راهنما به مشکل برخورد کردید و سایر سئوالات و پیشنهادات خود را در بخش سئوالات عمومی انجمن پلکسا مطرح نمایید. گروه توسعه وب پلکسا به سئوالات شما پاسخ خواهند داد.

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

وبسایت پلکسا به فروش می رسد. لطفا قیمت پیشنهادی و مشخصات تماس خود را از طریق فرم تماس با ما اعلان بفرمایید. در حال حاضر بازدید روزانه سایت حدود 15000 بازدید در روز و رتبه الکسا 2000 است.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا