پروسه InstallAgent.exe چیست؟

عکس پروسه InstallAgent.exe در تسک منیجر ویندوز 10

فایل InstallAgent.exe چیست؟ چرا پروسه InstallAgent در مدیر وظیفه ویندوز ظاهر می شود؟ چرا اجرای InstallAgent خودکار است و بعد از بستن آن مجددا ظاهر می شود؟ آیا InstallAgent یک ویروس یا بد افزار است؟ چگونه سیستم خود را از شر پروسه های ناخواسته و آلوده خلاص کنیم؟ آیا می توان مدیر وظیفه ویندوز 10 را به یک مدیر وظیفه امنیتی تبدیل کرد؟ اینها سئوالاتی است که در این راهنما پاسخ داده می شوند و پروسه InstallAgent.exe بحث و معرفی می شود.

پروسه InstallAgent.exe چیست؟

پروسه InstallAgent.exe اصلی یک عنصر نرم افزاری مربوط به میکروسافت ویندوز است که توسط میکروسافت نوشته شده است. ویندوز سیستم عامل است. میکروسافت استور (Microsoft Store) یک ایستگاه دیجیتال توزیع کالا در ویندوز است. پروسه InstallAgent.exe مسئول به روزرسانی اپلیکیشن های میکروسافت استور است و اجرای آن بر روی کامپیوتر ویندوز 10 کاملا ایمن است.

تصویر متحرک بستن پروسه InstallAgent.exe در مدیر وظیفه یا تسک منیجر ویندوز 10

فروشگاه ویندوز یا میکروسافت استور یک ایستگاه توزیع دیجیتال است که در نسخه های مختلف ویندوز از قبیل ویندوز 10، ویندوز 8، ویندوز 7 و ایکس باکس یک (Xbox One) گنجانده شده است. در ویندوز 10، فروشگاه میکروسافت (میکروسافت استور) چندین پلتفرم توزیع دیگر از قبیل ویندوز فون استور، ایکس باکس ویدیو و ایکس باکس موزیک را تلفیق کرده است تا در یک نقطه امکان توزیع راحتتر اپلیکیشن ها، ویدیوی دیجیتال، موزیک دیجیتال و ای-بوک ها فراهم گردد. میکروسافت استور میزبان انواع کالاها و اپلیکیشن های مجانی و پولی است که همگی از نظر محتوا و ایمنی و سازگاری تایید شده اند.

شرکت میکروسافت که در سال 1975 به عنوان یک شرکت چند ملیتی امریکایی در ردموند واشنگتن ثبت شده است، به توسعه، فروش و پشتیبانی از نرم افزارهای کامپیوتر و قطعات الکترونیکی کامپیوترهای شخصی می پردازد. این شرکت در دنیا در رده اول تولید کنندگان نرم افزار است و بالاترین درآمد را دارد و در سال 2016 درآمدی بالغ از 90 میلیارد دلار داشته است.

پسوند .exe بر روی نام فایل نشانگر آن است که فایل از نوع اجرایی (Executable files) است. فایل های اجرایی ممکن است در بعضی از موارد به کامپیوتر یا لپ تاپ ما آسیب بزنند. بنابراین بایستی در مورد پروسه InstallAgent.exe نیز احتیاط کرده و آن را از نظر ویروسی بودن، بد افزار یا تروجان بررسی و تست کرد.

برای اسکن احتمال آلوده بودن و خطای پروسه InstallAgent.exe برنامه ReimageRepair را دانلود کرده و مطابق تصویر زیر اجرا کنید:

عکس مراحل نصب برنامه ReimageRepair

اطلاعات فایل InstallAgent.exe اصلی

عکس پروسه InstallAgent.exe در مدیر وظیفه ویندوز (Windows Task Manager)

در تصویر فوق پروسه InstallAgent.exe را در مدیر وظیفه ویندوز (Windows Task Manager) مشاهده می کنید. این پروسه که تحت عنوان InstallAgent شناخته می شود، به سیستم عامل میکروسافت ویندوز تعلق دارد.

توصیف مشخصات فایل InstallAgent.exe

فایل InstallAgent.exe بخش مهمی از سیستم عامل ویندوز است اما اغلب موجب بروز مشکلاتی در عملکرد ویندوز می شود. فایل InstallAgent.exe در پوشه System32 دایرکتوری ویندوز در درایو C قرار دارد (C:\Windows\System32). در ویندوزهای نسخه 10، 8، 7 و XP سایز این فایل 161280 بایت است (در 46% موارد) و در بعضی از سیستم ها 180224 بایت است و در ویندوز 10 نسخه خانگی 132 کیلوبایت است و دارای 4 نسخه مختلف دیگر است.

فایل InstallAgent.exe یک فایل سیستمی ویندوز 10 است. این فایل امضای میکروسافت دارد. این برنامه نباید مرئی باشد و به صورت مخفی در پس زمینه ویندوز فعال است. بنابراین عیار ایمنی فنی آن 1% خطرناک است، هرچند بایستی با توجه به استفاده از کامپیوتر و سیستم عامل دقت کرد.

عکس پنجره properties فایل installagent که سایز آن را نمایش می دهد

توصیه می شود تمامی خطاهای مرتبط با فایل InstallAgent.exe را بشناسید.

نکته: بعضی از بدافزارها خود را به شکل فایل InstallAgent.exe در می آورند بخصوص زمانی که این فایل در پوشه C:\Windows\System32 نباشد. بنابراین بایستی آن را چک کرد و مطمئن شد که یک آلودگی و تهدید برای سیستم نیست. می توان از نرم افزار مدیر وظیفه امنیتی (Security Task Manager) برای چک و استفاده ایمن از ویندوز استفاده کرد. این مدیر وظیفه امنیتی یکی از پر دانلودترین اپلیکیشن ها است و توسط واشنگتن پست و PC-World نیز توصیه شده است.

اقدامات عملکرد برتر برای رفع مشکل InstallAgent

داشتن کامپیوتر تمیز و مرتب یکی از ملزومات کلیدی برای اجتناب از مشکلات مربوط به InstallAgent است. این بدین معنی است که سیستم و هارد دیسک خود را از نظر بدافزارها اسکن کرده و تمیز کنیم. به طور منظم دستورات زیر را اجرا کرده، فایل های سیستمی معیوب را ترمیم کرده و فایل های اضافی و برنامه هایی که دیگر احتیاج نداریم را حذف کنیم:

1- دستور cleanmgr که همان Disk Cleaner ویندوز است و درایوهای سیستم را اسکن و پاکسازی می کند. کافی است شورت کات یا کلید ترکیبی Win + R را بزنید تا دیالوگ Run باز شود و این دستور را تایپ کرده و دکمه Ok را بزنید تا اپلیکیشن باز شده و سیستم را اسکن و فایل های اضافی را برای حذف شدن به شما معرفی کند.

عکس متحرک دستور دیسک کلینر (Disk Cleaner) ویندوز 10

2- دستور sfc /scannow که همان Scan file system است و هارد درایو شما را اسکن کرده و هر گونه خطای احتمالی را برطرف می کند. کافی است شورت کات یا کلید ترکیبی Win + R را بزنید تا دیالوگ Run باز شود و این دستور را تایپ کرده و دکمه Ok را بزنید تا اپلیکیشن باز شده و سیستم را اسکن و خطاهای احتمالی را رفع کند.

تصویر اپلیکیشن اسکن دیسک ویندوز 10

3- حذف کردن برنامه های اضافی و بدون استفاده. برای اینکار کنترل پنل یا اپلیکیشن Settings ویندوز 10 را باز کرده و گزینه program features را بزنید. بدین ترتیب پنجره حذف و اضافه برنامه ها باز می شود و می توانید برنامه های اضافی را حذف کنید.

4- اجرای دستور msconfig برای چک برنامه هایی که بطور خودکار اجرا می شوند و فعال یا غیرفعال کردن آنها

عکس پنجره پیکربندی سیستم (msconfig) برای چک برنامه های استارت آپ ویندوز 10

5- به روزرسانی خودکار ویندوز: می توانید ویندوز خود را به صورت خودکار به روزرسانی کنید و اگر آپدیت ویندوز برای شما مشکل ساز شده است، آپدیت خودکار ویندوز 10 را غیر فعال کرده و به طور دوره ای دستی ویندوز خود را به روزرسانی کنید.

6- پشتیبان گیری دوره ای و تعیین نقطه ریستور منظم برای مواردی که سیستم به مشکل برخورد می کند تا بتوانید سیستم را ریست کرده و ویندوز خود را ترمیم کنید.

7- استفاده از دستور resmon برای شناسایی پروسه هایی که مشکل ساز شده اند. حتی در صورت مشکل جدی می توان بجای نصب مجدد ویندوز، ابتدا به ترمیم ویندوز اقدام کرد. این دستور موجب باز شدن برنامه پایش منابع (Resource Monitor) ویندوز 10 می شود که بار زمان حقیقی CPU، مموری، هارد دیسک و شبکه سیستم شما را نمایش می دهد. نتیجه این ستون را با میانگین یا کل مصرف در ستون آخر مقایسه کنید تا پروسه پر مصرف و مشکل ساز را شناسایی کنید.

تصویر مدیر پایش منابع ویندوز 10 - Resource Monitor

8- اجرای دستور DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth در ویندوز 8 و ویندوز 10 تا امکان ترمیم ویندوز 10 بدون از دست دادن داده فراهم شود.

در مجموع بهتر است به طور دوره ای با استفاده از یک برنامه آنتی ویروس به روز سیستم خود را اسکن کنید و هر گونه تهدید و بدافزار بالقوه را شناسایی و حذف کنید.

کاربران حرفه ای معمولا به طور منظم مدیر وظیفه ویندوز 10 خود یا کاوشگر پروسه (Process explorer) ارائه شده توسط میکروسافت را باز کرده و پروسه های فعال را بررسی می کنند. از این پروسه ها Properties گرفته و سایز و امضای دیجیتال آنها را چک می کنند. پروسه های سیستم خود را می شناسند و هر گونه پروسه نا آشنا را End task کرده و بررسی و حذف می کنند.

اگر در اجرای این راهنما به مشکل برخورد کردید و سایر سئوالات و پیشنهادات خود را در بخش سئوالات عمومی انجمن پلکسا مطرح نمایید. گروه توسعه وب پلکسا به سئوالات شما پاسخ خواهند داد.

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

وبسایت پلکسا به فروش می رسد. لطفا قیمت پیشنهادی و مشخصات تماس خود را از طریق فرم تماس با ما اعلان بفرمایید. در حال حاضر بازدید روزانه سایت حدود 15000 بازدید در روز و رتبه الکسا 2000 است.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا