Device Association Framework Provider Host چیست؟

تصویر متحرک انیمیشن طریقه باز کردن تسک منیجر ویندوز 10 برای مشاهده فایل DasHost.exe

آیا می دانید پروسه Device Association Framework یا پروسه DasHost.exe چیست؟ کار پروسه DasHost.exe در ویندوز چیست؟ آیا DasHost.exe یک ویروس است؟ چرا DasHost.exe منابع زیادی از سیستم را مصرف می کند؟ چگونه DasHost.exe را بررسی کنیم؟ چگونه DasHost.exe را بلوکه کنیم؟ در این مقاله پروسه Device Association Framework یا پروسه DasHost.exe بحث شده و راه های اسکن و بلوک کردن این پروسه معرفی می شود.

در این مقاله می خوانیم:

بخش 1: معرفی پروسه Device Association Framework یا پروسه DasHost.exe

پروسه DasHost.exe چیست؟

فایل DasHost.exe یک فایل اجرایی EXE است که با نسخه های ویندوز 8 و ویندوز 10 ارائه شده است و توسط میکروسافت برای سیستم عامل میکروسافت ویندوز طراحی شده است. آخرین نسخه DasHost.exe نسخه 1.0.0.1 است که برای ویندوز 10 نوشته شده است. این فایل اجرایی با نمره شهرت 1 ستاره و نرخ ایمنی ناشناخته ارائه شده است.

آیا می دانید فایل exe چیست؟

فایل های دارای پسوند exe مثل DasHost.exe را فایل های اجرایی (executable) می گویند. این نوع فایل ها حاوی دستورالعمل گام به گامی است که کامپیوتر برای اجرای آنها و استفاده از کارکرد آنها بایستی انجام دهد. زمانی که روی یک فایل اجرایی دابل کلیک می کنیم، کامپیوتر یا لپ تاپ به طور خودکار دستورالعمل یا کد موجود در این فایل ها را اجرا می کند و برنامه را اجرا می کند.

تمامی برنامه های نرم افزاری و اپلیکیشن هایی که در سیستم خود استفاده می کنید حداقل یک فایل اجرایی دارند که دابل کلیک آن مسئول شروع اجرای این برنامه است، مثل مرورگرها، واژه پردازها و برنامه های صفحه گسترده و غیره. بدون یک فایل اجرایی مثل DasHost.exe شما قادر به اجرای برنامه یا اپلیکیشن بر روی سیستم خود نخواهید بود.

چرا بعضی فایل های اجرایی با خطا همراه است؟

فایل های اجرایی بخاطر مفید بودن و استفاده فردی کاربر عموما به عنوان روشی برای ارسال آلودگی های ویروسی و بد افزارها استفاده می شوند. اغلب ویروس ها به صورت یک فایل اجرایی خوش خیم (از قبیل فایل DasHost.exe) که مشروعیت دارد، ارائه می شود و از طریق ایمیل اسپم یا وبسایت های خطرناک توزیع می شوند. زمانی که کاربر روی فایل اجرایی دابل کلیک کرد و فایل را اجرا نمود، آلودگی به سیستم وی رسوخ می کند، صرفنظر از اینکه از کامپیوتر، لپ تاپ، اسمارت فون یا تبلت استفاده می کند.

علاوه بر این، ویروس ها می توانند فایل های اجرایی موجود قبلی را آلوده، جایگزین یا تخریب نمایند که منجر به خطا در زمان اجرای فایل می شود. بنابراین تمامی فایل های اجرایی که در سیستم خود دانلود یا کپی می کنید بایستی از نظر آلودگی اسکن و ویروس یابی شوند.

چه زمانی خطای exe رخ می دهد؟

صرفنظر از علت خطا، خطای فایل های اجرایی در زمان روشن کردن سیستم، استارت آپ برنامه ها یا زمان تلاش برای استفاده از عملکرد خاصی از برنامه (مثلا پرینت گرفتن) ظاهر می شوند. عملا زمانی است که کد اجرایی فایل اجرا می شود.

پیام های خطای رایج DasHost.exe

شایعترین خطاهایی که در سیستم های ویندوزی برای DasHost.exe ظاهر می شود عبارتند از:

"DasHost.exe Application Error."
"DasHost.exe is not a valid Win32 application."
"DasHost.exe has encountered a problem and needs to close. We are sorry for the inconvenience."
"Cannot find dasHost.exe."
"DasHost.exe not found."
"Error starting program: dasHost.exe."
"DasHost.exe is not running."
"DasHost.exe failed."
"Faulting Application Path: dasHost.exe."

این پیام های خطای exe ممکن است در طی نصب برنامه، در طی اجرای برنامه های نرم افزاری مرتبط با DasHost.exe (مثل پیش نمایش ایمیج ایزو در ویندوز 10)، در طی استات آپ یا شات داون ویندوز یا حتی در طی نصب خود سیستم عامل میکروسافت ویندوز رخ دهند.

زمانی که خطای DasHost.exe رخ می دهد، بایستی زمان و جایی که خطای DasHost.exe رخ داده است را ثبت کرد زیرا در مشکل زدایی برنامه و پروسه نقش حیاتی دارد.

علل خطای DasHost.exe

مشکلات و خطاهای مرتبط با DasHost.exe می تواند حاصل تخریب یا گم شدن یکی از فایل ها، ورودی نامعتبر در رجیستری ویندوز یا آلودگی با ویروس و بدافزار باشد.

بطور اختصاصی تر خطاهای DasHost.exe ممکن است به یکی از دلایل زیر رخ دهد:

  • خرابی کلیدهای رجیستری ویندوز که با DasHost.exe در ارتباط هستند
  • آلودگی ویروسی یا بدافزاری مجب تخریب فایل DasHost.exe شده باشد
  • برنامه دیگری به طور ناخواسته یا موزیانه (بدافزاری) فایل DasHost.exe را حذف کرده باشد
  • برنامه دیگری با پروسه DasHost.exe تضاد داشته و لینک به این فایل را قطع نکند و آن را مشغول نگهدارد
  • ایمیج نصب ویندوز از ابتدا خراب یا ناقص باشد و فایل DasHost.exe در کل نصب نشده باشد.

بخش 2: آیا پروسه DasHost.exe یک ویروس یا بدافزار است؟

تصویر مدیر وظیفه ویندوز 10 در حال نمایش پروسه DasHost.exe

اگر در مدیر وظیفه (Task Manager) ویندوز 10 یا کاوشگر پروسه میکروسافت (Process explorer) ویندوز 10 و نسخه های دیگر جستجو کنید، احتمالا یک یا چند نمونه از پروسه ای به نام Device Association Framework Provider Host (سرویس DasHost.exe) در حال اجرا خواهید دید. اگر در تعجب هستید که چرا تعداد زیادی پروسه Device Association Framework Provider Host (سرویس DasHost.exe) در حال اجرا است، چرا مصرف CPU پروسه Device Association Framework Provider Host (سرویس DasHost.exe) زیاد است یا آیا این پروسه یک بدافزار است، ادامه مطلب را بخوانید.

پروسه DasHost.exe چیست و چرا تعداد زیادی در مدیر وظیفه در حال اجرا است؟

پروسه Device Association Framework Provider Host (سرویس DasHost.exe) یکی از پروسه های محوری رسمی میکروسافت است که تحت حساب کاربری سرویس محلی (LOCAL SERVICE account) اجرا می شود. این پروسه به عنوان چارچوبی برای ارتباط دادن و جفت کردن وسایل با سیم و بی سیم با سیستم عامل ویندوز عمل می کند. به ابزاری هر قطعه یا وسیله ای که به کامپیوتر یا لپ تاپ وصل باشد، یک پروسه Device Association Framework Provider Host (سرویس DasHost.exe) مجزا فعال می شود.

عکس سه نمونه پروسه Device Association Framework Provider Host در حال اجرا در تسک منیجر ویندوز 10

چرا پروسه DasHost.exe مصرف CPU زیادی دارد؟

زمانی که پروسه Device Association Framework Provider Host (سرویس DasHost.exe) مشکلی ندارد و عملکرد نرمال و پیش فرض خود را داشته باشد، مصرف منابع سیستم شامل نزدیک به صفر یا یک درصد CPU، حدود 10 مگابایت مموری (RAM)، صفر یا 5 درصد مصرف دیسک سخت (Hard disk) و صفر درصد مصرف شبکه خواهد داشت. اگر نمونه ای از پروسه DasHost.exe در حال اجرا بود که منابع زیادی مصرف می کرد که معمولا با مصرف بالای 70 درصد CPU همراه است، بدین معنی است که پروسه مشکلی دارد. این مشکل معمولا با وسیله ای است که به آن مرتبط است تا خود پروسه.

عکس مصرف CPU به میزان 71 درصد در تسک منیجر ویندوز 10

متاسفانه در مدیر وظیفه یا تسک منیجر ویندوز راهی برای مشخص کردن اینکه پروسه با کدام وسیله وصل شده به سیستم در ارتباط است، وجود ندارد. بجای آن بایستی چند مرحله مشکل زدایی را طی کرد تا قطعه منجر به مصرف بالای منابع پروسه DasHost.exe را شناسایی کرد.

ابتدا ویندوز خود را آپدیت کنید. اگر آپدیت خودکار ویندوز فعال باشد که نیازی به اینکار نیست. اگر آپدیت خودکار ویندوز 10 را غیر فعال کرده اید، بایستی به صورت دستی ویندوز خود را به روز کنید تا اطمینان حاصل کنید که فایل های سیستمی ویندوز و درایورها به روز هستند. اطمینان حاصل کنید که درایورهای اختصاصی قطعات که ویندوز آنها را مدیریت نمی کند نیز به روز باشند.

پس از بروز رسانی ویندوز خود، مدیر وسیله (Device Manager) ویندوز 10 را باز کنید و بررسی کنید که سخت افزار ناشناخته و بدون درایور (علامت سئوال زرد رنگ روی قطعه) وجود نداشته باشد.

حال قطعات متصل به سیستم خود به استثنای ماوس و کیبورد را جدا کرده و مدیر وظیفه ویندوز را باز کنید. قطعات را یکی یکی وصل کرده و پروسه DasHost.exe مربوط به هر یک به مدیر وظیفه اضافه خواهد شد. در اینجا می توانید قطعه دارای مصرف بالای منابع را شناسایی کنید.

آیا می توان پروسه Device Association Framework Provider Host را غیر فعال کرد؟

خیر. نمی توان پروسه Device Association Framework Provider Host را غیرفعال کرد. اگر این پروسه حذف یا غیر فعال شود، امکان اتصال قطعات و وسایل دیگر به کامپیوتر یا لپ تاپ وجود نخواهد داشت. اگر این پروسه رفتار نرمال ندارد و مشکل ساز است، بهتر است پروسه را مشکل زدایی کرده و مشکل پروسه را رفع کنید تا آن را حذف یا غیرفعال کنید. می توان این پروسه را به طور موقت غیرفعال کرد. برای اینکار در مدیر وظیفه ویندوز روی Device Association Framework Provider Host که منابع زیادی مصرف می کند کلیک راست کرده و گزینه End Task را بزنید.

عکس غیرفعال کردن پروسه DasHost.exe در تسک منیجر ویندوز 10

زمانی که پروسه را ختم می کنید، احتمالا وسیله ای که تحت مدیریت این پروسه Device Association Framework Provider Host است کار نخواهد کرد. بنابراین سیستم خود را ریستارت کنید. تمامی پروسه های Device Association Framework Provider Host فعال سیستم مجددا بارگذاری خواهند شد و می توانید بررسی کنید که آیا هنوز مشکل وجود دارد یا خیر.

آیا پروسه Device Association Framework Provider Host یک ویروس است؟

پروسه DasHost.exe اورجینال یک فایل اجرایی مشروع است و از اجزای رسمی سیستم عامل ویندوز است. این پروسه به صورت نامرئی در پس زمینه ویندوز 10 فعالیت می کند. اما این احتمال وجود دارد که یک ویروس خود را جایگزین پروسه Device Association Framework Provider Host واقعی کند و عملکرد اجرایی آن را به دست بگیرد. یکی از راه های چک کردن این مسئله بررسی محل قرارگیری این فایل است. برای اینکار در مدیر وظیفه (Task Manager) ویندوز 10 روی پروسه Device Association Framework Provider Host کلیک راست کرده و سپس گزینه Open File Location را بزنید.

عکس طریقه باز کردن محل فایل DasHost.exe در تسک منیجر ویندوز 10

فایلی که با نام Device Association Framework Provider Host در تسک منیجر ظاهر می شود، DasHost.exe نام دارد. اگر این فایل در پوشه Windows\System32 باشد، به احتمال زیاد ویروسی نیست.

عکس محل فایل DasHost.exe در ویندوز 10

اما اگر هنوز هم شک دارید یا عملکرد این پروسه مشکوک است، می توانید فایل یا کل سیستم خود را با نرم افزار آنتی ویروس مورد علاقه خود اسکن کنید. می توانید برنامه ترمیم سیستم را دانلود کرده و پروسه های ویندوز را اسکن کنید.

بخش 3: پروسه DasHost.exe چیست و چگونه آن را غیرفعال کنیم

تعریف DasHost.exe و طریقه حذف کردن ویروس های DasHost.exe

عکس محل پروسه DasHost.exe چیست و چگونه آن را غیرفعال کنیم

فایل DasHost.exe (Device Association Framework Provider Host) یکی از فایل های ارائه شده توسط میکروسافت برای استفاده در سیستم عامل ویندوز است. تحت شرایط معمول این فایل نباید جابجا یا حذف شود زیرا برای عملیاتهای خاصی از سیستم عامل ضروری است.

همانطور که قیدشد، پروسه DasHost.exe برای اتصال سیستم عامل ویندوز با وسایل با سیم و بی سیم استفاده می شود از قبیل پرینتر، کیبورد، ماوس و غیره. این پروسه را فقط در مدیر وظیفه (Task Manager) ویندوز می توانید مشاهده کنید و محل قرارگیری آن در پوشه Windows\System32 می باشد.

در حالت عادی DasHost.exe صد درصد از تهدید و خطا پاک است و موجب مشکل یا خطایی نمی شود. هرچند اگر چندین نمونه از فایل های DasHost.exe در تسک منیجر ویندوز شما در حال اجرا است احتمالا یکی یا چند تا از آنها مقدار زیادی از منابع سیستم از قیبل CPU، RAM، HDD را مصرف می کند و نیازمند بررسی از نظر ویروسی بودن است.

آیا DasHost.exe یک ویروس است؟

تنها یک فایل DasHost.exe واقعی و مشروع میکروسافت در کامپیوتر وجود دارد که برای جفت کردن موفق قطعات و وسایل متصل به سیستم لازم است. بنابراین هر نسخه از DasHost.exe که در جاهای دیگر سیستم پیدا کردید ضروری نیست و حذف دستی یا با آنتی ویروس آن ایمن است و مشکل ساز نیست.

چگونه متوجه شویم که DasHost.exe یک بدافزار است که ادای نسخه نرمال را در می آورد و فایل واقعی ویندوز نیست؟ برای اینکار مراحل زیر را انجام دهید:

1- بررسی محل قرارگیری فایل

فایل DasHost.exe حقیقی و مشروع سیستم عامل میکروسافت ویندوز فقط در پوشه زیر می باشد:

C:\Windows\System32

عکس پوشه سیستم 32 ویندوز 10 محل قرارگیری فایل DasHost.exe

این بدین معنی است که در سیستم عامل میکروسافت ویندوز تنها یک فایل DasHost.exe مشروع وجود دارد و در این پوشه قرار دارد. اگر نمونه های دیگری از آن در پوشه های دیگر یافتید، به احتمال زیاد آلوده بوده و بایستی حذف شود.

فایل DasHost.exe به طور انحصاری در ویندوز 10 و ویندوز 8 وجود دارد. اگر این فایل را در نسخه های دیگر ویندوز مثل ویندوز 7 پیدا کردید، به احتمال خیلی زیاد ویروس است و یا حداقل برای عملکرد نرمال ویندوز لازم نیست و می توان حذف کرد.

برای پیدا کردن محل پروسه Device Association Framework Provider Host یا فایل DasHost.exe که در تسک منیجر ویندوز 10 فعال است، به شکل زیر عمل کنید:

1- ابتدا مدیر وظیفه ویندوز 10 را باز کنید. راه سریع باز کردن آن استفاده از شورت کات یا میانبر Ctrl + Shift + Esc است. می توان روی دکمه Start ویندوز یا روی نوار ابزار پایین دسکتاپ ویندوز کلیک راست کرده و گزینه Task Manager را انتخاب کرد.

2- در مدیر وظیفه ویندوز به برگه Details بروید.

3- روی سرویس DasHost.exe کلیک راست کنید.

4- از منوی کشویی باز شده گزینه Open file location را انتخاب کنید.

عکس تسک منیجر در حال نمایش منوی کشویی برای Open file location

اگر بیشتر از یک DasHost.exe در مدیر وظیفه در حال اجرا است، این مراحل را برای همه تکرار کنید. زیاد بودن تعداد پروسه های Device Association Framework Provider Host بدین معنی است که ویندوز برای هر یک از وسایلی که به سیستم وصل است از یک پروسه جداگانه استفاده می کند.

اگر محل قرارگیری فایل DasHost.exe در پوشه C:\Windows\System32 بود، آن را رها کنید چون نرمال بوده و برای عملکرد سیستم لازم است. اگر در پوشه های دیگر بود، آن پروسه را ختم کرده و حذف کنید.

2- بررسی سایز فایل DasHost.exe

یکی دیگر از راه های اعتباربخشی فایل DasHost.exe سایز آن است. هرچند نسبت به محل قرارگیری آن یک شاخص دقیق نیست اما کمک کننده است. برای اینکار مشخص کنید که فایل DasHost.exe چقدر فضا را از دیسک سخت شما اشغال کرده است. سایز این فایل بایستی کمتر از 100 کیلوبایت باشد بنابراین اگر سایز آن خیلی بیشتر است و اگر در پوشه صحیح نیست، حتما به آن شک کرده و بهتر است فورا حذف شود.

عکس پنجره دیالوگ properties فایل DasHost.exe که نام فایل، مکان و سایز این فایل را نشان می دهد

3- بررسی نام فایل DasHost.exe

تغییر نام جزئی فایل های مشروع ویندوز و استفاده از آن برای نام ویروس ها و بدافزارها یک عملکرد شایع است. فایل ممکن است در پوشه System32 باشد اما اسپل و هجی آن صحیح نباشد. در اینجا چند نمونه از این فایل های قلابی و غیرمشروع آمده است:

dassHost.exe
dasH0st.exe
dasHosts.exe
dsHost.exe

4- بررسی امنیت و امضای الکترونیک فایل DasHost.exe

فایل DasHost.exe توسط میکروسافت برای نسخه های ویندوز 8 و ویندوز 10 منتشر شده است. مشخصات امنیتی و امضای الکترونیک این فایل به شرح زیر است:

MD5: EFF25898867AFA82922ADA422A32450F
SHA1: 048DC0114390221894CD950A3766A1020AF66922

چرا فایل DasHost.exe مموری زیادی از سیستم را اشغال کرده است؟

تحت شرایط عادی وقتی وسیله جفت شده با سیستم عامل فعال نیست، DasHost.exe نباید بیشتر از 10 مگابایت از RAM سیستم شما را اشغال کند. اگر پروسه Device Association Framework Provider Host مموری زیادی را اشغال کرده است و میزان مصرف CPU آن زیاد و سنگین است، اولین کاری که باید بکنید به روزرسانی درایورها است.

برای به روزرسانی درایورهای ویندوز 10 می توانید به صورت دستی و از وبسایت سازنده قطعات یا با استفاده از نرم افزارهای موجود از قبیل Driver Talent یا DriverEasy استفاده کنید و همه درایورها را به صورت خودکار به روزرسانی کنید. خود ویندوز 10 را نیز باید به روزرسانی کنید.

اگر بعد از به روزرسانی هنوز مشکل مصرف زیادی منابع وجود داشت، سیستم خود را ویروس یابی کنید. احتمال دارد که فایل DasHost.exe که یک فایل سیستمی است معیوب شده باشد، بنابراین بهتر است آن را ریست و بازنشانی کنید.

آیا می توان فایل DasHost.exe یا پروسه Device Association Framework Provider Host غیرفعال کرد؟

پروسه Device Association Framework Provider Host را نمی توان غیرفعال کرد. این خوب است زیرا برای عملکرد سیستم لازم است. هرچند می توان آن را موقتا خاتمه داده و به مشکل زدایی پرداخت.

اگر ویروس فایل را به میزبان خود تبدیل کرده باشد، می توانید این پروسه را ختم کرده و به مشکل زدایی بپردازید. در اینجا طریقه ختم پروسه DasHost.exe و غیرفعال کردن موقت Device Association Framework Provider Host آمده است:

1- مدیر وظیفه (Task Manager) ویندوز 10 را باز کنید.

2- در برگه Processes پروسه Device Association Framework Provider Host را پیدا کنید که همان فایل DasHost.exe است.

3- روی آن کلیک راست کرده و گزینه End task را از منوی کشویی ظاهر شده کلیک کنید.

کلیک راست کرده و گزینه End task را از منوی کشویی ظاهر شده کلیک کنید

4- اگر با خطا مواجه شدید، مجددا روی Device Association Framework Provider Host کلیک راست کنید و این بار گزینه Go to details را ازمنوی کشویی کلیک کنید و سپس فایل DasHost.exe را از برگه Details پیدا کرده و روی آن کلیک راست کنید. سپس از منوی ظاهر شده گزینه End process tree را کلیک کنید.

عکس تسک منیجر در حال نمایش منوی کشویی برای End process tree پروسه DasHost.exe

اگر از برنامه Process explorer استفاده می کنید، روی پروسه کلیک راست کرده و گزینه Kill process tree را بزنید تا DasHost.exe همراه با درخت پروسه ای که با آن در ارتباط است خاتمه یابد.

عکس کاوشگر پروسه میکروسافت در حال نمایش منوی کشویی کشتن پروسه

5- حالا کامپیوتر یا لپ تاپ خود را ریستارت کنید.

زمانی که دوباره ویندوز بالا بیاید، Device Association Framework Provider Host بطور خودکار راه اندازی می شود. عملیات فوق گرچه موجب بستن دائمی پروسه نمی شود اما ریفرش شدن آن ممکن است به رفع مشکل کمک کند و نسخه اورجینال باز شود.

بخش 4: حذف DasHost.exe ویروسی

چگونه ویروس DasHost.exe را از سیستم حذف کنیم؟ صرفنظر از اینکه DasHost.exe کلی از مموری و منابع سیستم شما را مصرف می کند یا در پوشه ای غیر از C:\Windows\System32 قرار دارد، یا مشخص شده آلودگی دارد؛ می توانید کامپیوتر خود را اسکن کرده و هر گونه آلودگی را حذف کنید. برای حذف فایل DasHost.exe آلوده به شکل زیر عمل کنید:

1- سعی کنید که فایل را بصورت دستی حذف کنید. برای اینکار فایل را از تسک منیجر پیدا کنید یا سیستم خود را جستجو کرده و محل فایل یا فایل ها را پیدا کنید. سپس روی آن کلیک راست کرده و گزینه Delete را انتخاب کنید.

عکس دیالوگ Delete برای حذف فایل DasHost.exe

2- اگر نتوانستید فایل DasHost.exe را بصورت دستی حذف کنید، احتمالا توسط پروسه دیگری در حال استفاده است و در پس زمینه ویندوز فعال است. از کاوشگر پروسه (Process explorer) استفاده کرده و آن را از برنامه والد در حال اجرا جدا کنید. پروسه DasHost.exe ممکن است زیر مجموعه یک ورودی به نام svchost.exe باشد. از لیست پروسه آن را پیدا کرده و روی آن کلیک راست کرده و گزینه Kill Process را در برگه Image کلیک کنید.

3- یک ابزار اسکنر بدافزار مثل System scan را اجرا کرده و کامپیوتر یا لپ تاپ خود را به طور کامل اسکن و ویروس یابی کنید. هرچیزی که پیدا شد را حذف کنید.

4- از برنامه آنتی ویروس مورد علاقه خود استفاده کرده و ویندوز 10 خود را ویروس یابی کنید. انتی ویروس های قوی زیادی در بازار وجود دارد مثل Macafee یا Norton

5- اگر هیچکدام از اقدامات فوق برای رفع آلودگی سیستم موثر نبود، سیستم خود را در Safe mode بوت کنید یا ویندوز را با بوت سبک بالا بیاورید و سپس فایل آلوده را دستی حذف کرده و سیستم را اسکن کنید.

برای رفع مشکل مصرف زیادی منابع توسط پروسه Device Association Framework Provider Host یا همان فایل DasHost.exe، در انجمن سایت میکروسافت راه حل های زیر پیشنهاد شده است:

روش 1: تمامی وسایل متصل به کامپیوتر یا لپ تاپ خود را بجز کیبورد و ماوس جدا کنید و بررسی کنید که هنوز مشکل وجود دارد یا خیر.

روش 2: کامپیوتر خود را در Safe mode بوت کرده و وقوع مشکل را بررسی کنید. از آنجایی که در Safe mode سیستم با کمترین درایور و فایل سیستمی بالا می آید، می توان مشکل زدایی را راحت تر انجام داد.

تنظیمات استارت آپ ویندوز 10 را بررسی کنید. اگر مشکل DasHost.exe در حالت ایمن (Safe mode) رخ نداد و فایل DasHost.exe یا همان پروسه Device Association Framework Provider Host منابع زیادی را مصرف نمی کرد، روش 3 را تست کنید.

روش 3: ویندوز خود را به صورت بوت سبک (Clean Boot) بالا بیاورید. بررسی کنید که آیا هنوز مشکل وجود دارد یا خیر. گاهی برنامه های نصب شده توسط کاربر یا ایتم های موجود در استارت آپ ویندوز موجب مشکل می شوند و در بوت تمیز یا بوت سبک این اتفاق نمی افتاد.

اگر مشکل در بوت سبک نیز رخ نداد، بهتر است فایل های سیستمی خود را ترمیم کرده و سیستم عامل ویندوز را ریستور کنید تا فایل DasHost.exe نسخه اصلی جایگزین نسخه معیوب شود.

می توان فایل DasHost.exe را از یک کامپیوتر یا لپ تاپ بدون مشکل کپی کرده و با فایل معیوب سیستم مشکل دار جایگزین کرد. دانلود فایل exe از وبسایت ها و کپی در سیستم خود را به هیچ وجه توصیه نمی کنیم.

بخش 5: رفع خطا و مشکل زدایی فایل DasHost.exe

در اینجا مراحل مشکل زدایی برای رفع مشکلات و خطاهای DasHost.exe لیست شده است. این مراحل مشکل زدایی به تدریج سخت تر شده و هر مرحله پیش نیاز مرحله بعد است. بنابراین مراحل را به ترتیب انجام دهید و بعد از هر مرحله رفع مشکل یا خطای DasHost.exe را بررسی کنید تا زمان و انرژی هدر نرود.

1- ترمیم ورودی رجیستری مرتبط با پروسه Device Association Framework Provider Host : رجیستری ویندوز را باز کنید. برای اینکار شورت کات Win + R را بزنید تا دیالوگ Run باز شود، سپس دستور Regedit را تایپ کرده و دکمه Ok را بزنید. بدین ترتیب رجیستری ویندوز 10 باز می شود.

عکس متحرک انیمیشن باز کردن رجیستری ادیتور ویندوز 10

اگر کاربر حرفه ای نیستید، ویرایش رجیستری ویندوز توصیه نمی شود. بهتر است قبل از ویرایش رجیستری ویندوز، از سیستم خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنید. برای تهیه نسخه پشتیبان از خود رجیستری، می توانید از منوی File پنجره رجیسری ادیتور ویندوز گزینه Export را زده و یک نسخه پشتیبان با پسوند .reg از رجیستری سیستم خود تهیه کنید.

حال رجیستری ویندوز 10 را از نظر فایل DasHost.exe سرچ کرده و نسخه هایی که دارای کلید نامعتبر است یا محل قرارگیری پیش فرض ندارند را تصحیح یا حذف کنید.

2- سیستم خود را از نظر وجود بدافزار بطور کامل اسکن کنید. این احتمال وجود دارد که علت خطای DasHost.exe آلودگی ویروسی یا بدافزارهای دیگر باشد. این بدافزارهای مهاجم می توانند فایل را تخریب، رونویسی یا حتی حذف کنند. بهتر است سیستم خود را به طور کامل اسکن کنید.

3- حذف کردن فایل های اضافی سیستم (پوشه ها و فایل های موجود در پوشه های temp با استفاده از دستور cleanmgr یا همان Disk Cleanup ویندوز 10

برای اینکار دیالوگ Run را مطابق روش 1 باز کنید و سپس دستور cleanmgr را تایپ و اجرا کنید. کلیه فایل های اضافی که در دیالوگ این اپلیکیشن ظاهر می شود را تیک زده و حذف کنید (تصویر زیر).

عکس متحرک انیمیشن آموزش باز کردن رجیستری ادیتور ویندوز 10

4- به روز رسانی سیستم عامل و درایور سخت افزارهای سیستم: از آنجایی که فایل DasHost.exe یا پروسه Device Association Framework Provider Host مسئول جفت کردن سیستم عامل میکروسافت ویندوز با وسایل سخت افزاری متصل به سیستم است. خرابی یا منسوخ و تاریخ گذشته بودن درایورها می تواند موجب خطای DasHost.exe شود.

ویندوز خود را آپدیت کنید. اگر آپدیت خودکار ویندوز 10 را غیر فعال کرده اید، به صورت دستی آپدیت کنید یا آپدیت خودکار را مجددا فعال کنید.

برای آپدیت درایور سخت افزارهای متصل به سیستم از مدیر وسیله (Device Manager) ویندوز 10 استفاده کرده و به صورت دستی درایورها را یکی یکی به روزرسانی کنید. می توانید از نرم افزارهای به روزرسانی درایور مثل Driver Talent یا DriverEasy استفاده کرده و یکباره همه درایورها را به صورت خودکار به روزرسانی کنید.

5- از ابزار System Restore ویندوز 10 استفاده کرده و تغییرات اخیر سیستم را بازنشانی کنید: برنامه Windows System Restore به ما امکان ریستور ویندوز 10 را می دهد، اگر از قبل نقطه ریستوری تعیین کرده باشیم. برای اینکار مقاله طریقه ریستور ویندوز 10 را بخوانید.

می توانید با استفاده از دستور systemreset سیستم عامل ویندوز 10 خود را ریست کنید. برای اینکار دیالوگ Run را باز کرده و این دستور را اجرا کنید.

عکس متحرک  ستفاده از دستور systemreset سیستم عامل ویندوز 10 خود را ریست کنید

6- برنامه Windows System File Checker را اجرا کنید: برای اینکار دیالوگ Run را مطابق روش 1 باز کنید و سپس دستور sfc /scannow را اجرا کنید. بعد از بالا آمدن دیالوگ برنامه، فایل های سیستمی خود را چک و ترمیم کنید. برای اینکار مقاله آموزش طریقه ترمیم ویندوز 10 را بخوانید .

عکس اپلیکیشن Windows System File Checker ویندوز 10

7- تمامی آپدیت های موجود ویندوز را به ترتیب نصب کنید (آموزش آپدیت ویندوز 10). میکروسافت به طور منظم نسخه های به روزرسانی برای میکروسافت ویندوز منتشر می کند. بنابراین نصب نسخه های آپدیت ویندوز به جایگزینی فایل های سیستمی آلوده و معیوب کمک کرده و مشکل و خطای DasHost.exe مرتفع می شود.

8- اگر هیچکدام از اقدامات فوق به رفع مشکل و رفع خطای DasHost.exe منجر نشد و هنوز خطاها ظاهر شده و پروسه Device Association Framework Provider Host منابع زیادی مصرف می کند، بهتر است نصب تمیز ویندوز (Clean Installation) را انجام دهید و ویندوز خود را مجددا نصب کنید.

اگر در اجرای این راهنما به مشکل برخورد کردید و سایر سئوالات و پیشنهادات خود را در بخش سئوالات عمومی انجمن پلکسا مطرح نمایید. گروه توسعه وب پلکسا به سئوالات شما پاسخ خواهند داد.

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

وبسایت پلکسا به فروش می رسد. لطفا قیمت پیشنهادی و مشخصات تماس خود را از طریق فرم تماس با ما اعلان بفرمایید. در حال حاضر بازدید روزانه سایت حدود 15000 بازدید در روز و رتبه الکسا 2000 است.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا