Windows Shell Experience Host در ویندوز 10 چیست و چه کارایی دارد؟

تصویر متحرک بستن پروسه Windows Shell Experience Host در تسک منیجر ویندوز 10

پروسه Windows Shell Experience Host چیست؟ چرا پروسه Windows Shell Experience Host همیشه در مدیر وظیفه ویندوز 10 فعال است؟ پروسه Windows Shell Experience چه کاربردی در ویندوز 10 دارد؟ آیا Windows Shell Experience ویروس است؟ آیا می توان Windows Shell Experience Host را غیرفعال کرد؟ چگونه Windows Shell Experience را حذف کنیم؟ اینها سئوالاتی است که در این مقاله پاسخ داده می شود و پروسه Windows Shell Experience Host بطور مفصل بحث و بررسی می شود.

کامپیوتر یا لپ تاپ با سیستم عامل ویندوز یا مکینتاش یک دستگاه فوق العاده ظریف و میزبان مجموعه غیرقابل باوری از پروسه ها و تنظیمات مختلف است. تعجبی ندارد که در طول زمان با پروسه های زیادی برخورد می کنیم، بخصوص اگر یکی از آنها مصرف CPU و یا RAM بالایی داشته باشد و یا با مصرف 100% هارد دیسک مواجه شویم.

پروسه Windows Shell Experience یکی از این پروسه ها است. اگر به مدیر وظیفه (Task Manager) ویندوز 10 نگاهی بیاندازید، پروسه Windows Shell Experience را به همراه چندین پروسه دیگر از قبیل DasHost، پروسه rundll32، پروسه Installagent، WMI Provider Host، Superfetch و Runtime Broker و مدیر دسکتاپ ویندوز (Desktop Window Manager) یا وقفه های سیستمی (System Interrupts) را  مشاهده خواهیم کرد و متوجه میشویم که هر یک از این پروسه ها چقدر از منابع سیستم ما را مصرف می کنند.

بنابراین با بررسی تسک منیجر ویندوز 10 ممکن است با پروسه Windows Shell Experience نیز برخورد کرده و از خود سئوال کنیم که Windows Shell Experience Host چیست و چه کاربری در ویندوز 10 دارد؟

در این مقاله می خوانیم:

Windows Shell Experience چیست؟

به عنوان یکی از اجزای سیستم عامل ویندوز 10، پروسه Windows Shell Experience Host به عنوان نوعی مدیر بصری (visual manager) عمل می کند و با ظاهر ویندوز 10 سروکار دارد. در اصل وظیفه آن فراهم کردن پوسته و واسط کاربری پنجره ای برای اپلیکیشن ها یا نرم افزارهای کامپیوتر است. اگر دقیق تر بگوییم، پروسه Windows Shell Experience Host مسئول اجزای گرافیکی از قبیل منوهای هوشمند، شفافیت نوار ابزار، اسلاید شو پس زمینه دسکتاپ، کالندر، ساعت، اجزای دیداری و موارد دیگر است.

پروسه Windows Shell Experience Host برای اولین بار در ویندوز 10 معرفی شد و مرتب به روزرسانی می شود. بنابراین امروزه انتظار می رود که این پروسه با سیستم عامل هماهنگ شده و زیاد از منابع سیستم استفاده نکند، مگر اینکه خطایی رخ داده باشد.

فایل اورجینال پروسه Windows Shell Experience Host با نام fileShellExperienceHost.exe در یکی از زیر پوشه های C:\Windows قرار دارد که معمولا در مسیر C:\Windows\SystemApps\ShellExperienceHost_cw5n1h یافت می شود. اگر زمان زیادی از نصب ویندوز گذشته باشد، ممکن است یک نسخه از این فایل در مسیر C:\Windows\WinSxS\x86_microsoft-windows-s..riencehost.appxmain_31bf3856ad364e35_10.0.10240.16384_none_a8bc40f6e13e5d52 نیز دیده شود. این فایل با سایز 1.28 مگابایت جز پروسه های مشروع ویندوز 10 است.

عکس properties فایل Windows Shell Experience Host نشان دهنده سایز و محل قرار گیری فایل

آیا می توان Windows Shell Experience Host را غیرفعال کرد؟

خیر نمی توان این پروسه را غیرفعال کرد و نباید Windows Shell Experience Host را غیرفعال کرد. غیرفعال کردن Windows Shell Experience Host موجب پیشگیری از نمایش اجزای بصری و دیداری برنامه ها در ویندوز 10 می شود. حتی اگر سعی کنید که این پروسه را ختم (End task) کنید، سیستم عامل فورا آن را ریستارت خواهد کرد.

اما اگر Windows Shell Experience Host مقدار زیادی از قدرت CPU و یا منابع RAM سیستم شما را اشغال می کند، بایستی مشکل زدایی کرده و به عنوان یکی از فایل های سیستمی آن را ترمیم کنید.

عکس شیوه بستن پروسه Windows Shell Experience Host در ویندوز 10

چگونه مشکل مصرف بالای مموری و CPU توسط Windows Shell Experience Host را برطرف کنیم؟

راه های آسان و زیادی برای مشکل زدایی و ترمیم Windows Shell Experience Host وجود دارد و کافی است این روش ها را پیگیری کرده و مصرف منابع سیستم توسط Windows Shell Experience Host را کاهش دهید.

1- سیستم عامل خود را به روزرسانی کنید

برای عملکرد بهینه، ویندوز 10 به آپدیت منظم نیاز دارد. در غیراینصورت دچار کندی و مشکل شده و مستعد خطا می شود. برای رفع مشکل پروسه Windows Shell Experience Host نیز بایستی ویندوز خود را به روزرسانی کنید. حتی اگر آپدیت خودکار ویندوز 10 را غیر فعال کرده اید، بایستی آن را فعال کرده یا بصورت دستی ویندوز خود را به روز کنید.

 1. از منوی استارت ویندوز 10 اپلیکیشن Settings را باز کنید.
 2. آیکون Update & Security را لمس کرده یا دابل کلیک کنید.
 3. در ستون سمت چپ روی گزینه Windows Update کلیک کنید. در این زمان ویندوز جستجو کرده و آپدیت های موجود را لیست می کند. اگر آپدیتی معرفی شد، با همه آنها موافقت کرده و نصب کنید.
 4. اگر آپدیتی وجود نداشت، در پایین ستون سمت راست لینک یا دکمه Check for updates را کلیک کنید.
عکس صفحه آپدیت ویندوز 10 در کنترل پنل ویندوز 10

بعد از آپدیت کردن ویندوز 10 خود، مدیر وظیفه (Task manager) ویندوز 10 را باز کرده و مصرف RAM و CPU پروسه Windows Shell Experience Host را چک کنید. اگر مشکل هنوز وجود دارد، مرحله بعد را پیگیری کنید.

2- غیرفعال کردن اسلاید شو پس زمینه دسکتاپ کامپیوتر یا لپ تاپ

هرچند تغییر چند دقیقه یکبار بک راند دستکاپ می تواند خوشایند باشد اما این پیکربندی می تواند عامل مصرف بالای RAM و CPU پروسه Windows Shell Experience Host باشد. بنابراین مجبوریم که اسلاید شو زمینه دسکتاپ را غیرفعال کرده و یک تصویر ثابت بگذاریم. برای اینکار:

 1. شورت کات یا میانبر Windows + I کیبورد را بزنید تا اپلیکیشن Settings ویندوز 10 باز شود.
 2. گزینه Personalization را انتخاب کنید.
 3. در ستون سمت چپ گزینه Background را انتخاب کنید.
 4. در ستون سمت راست تصویری از منوی کشویی انتخاب کنید.
 5. گزینه انتخابی خود را با زدن Save تایید و ذخیره کنید.
عکس طریقه غیرفعال کردن اسلاید شو پس زمینه دسکتاپ ویندوز 10

حال تسک منیجر ویندوز 10 را باز کرده و میزان مصرف منابع توسط Windows Shell Experience Host را بررسی کنید.

3- غیرفعال کردن تغییر رنگ خودکار ویندوز 10

یکی دیگر از تنظیماتی که موجب مصرف بالای RAM و CPU توسط Windows Shell Experience Host می شود، تغییر رنگ خودکار ویندوز 10 است. برای غیرفعال کردن تغییر رنگ خودکار پس زمینه و نوار ابزار و منوهای ویندوز 10 به صورت زیر عمل کنید:

 1. شورت کات یا میانبر Windows + I کیبورد را بزنید تا اپلیکیشن Settings ویندوز 10 باز شود.
 2. گزینه Personalization را انتخاب کنید.
 3. در ستون سمت چپ گزینه Colors را انتخاب کنید.
 4. به پایین پنجره و بخش Choose your color بروید.
 5. تیک گزینه Automatically pick an accent color from my background را بردارید.
 6. اطمینان حاصل کنید که تغییرات را ذخیره کنید و بعد پنجره را ببندید.
عکس صفحه غیرفعال کردن تغییر رنگ خودکار ویندوز 10

حالا مدیر وظیفه ویندوز 10 را باز کرده و بررسی کنید که آیا مشکل مصرف بالای منابع توسط Windows Shell Experience Host برطرف شده است یا خیر!

4- اجرای اسکن فایل های سیستمی (System File Checker)

اگر پروسه Windows Shell Experience Host مقدار زیادی از منابع سیستم را مصرف می کند، ممکن است یکی از فایل های سیستمی ویندوز حذف یا معیوب شده باشد و عامل مشکل خرابی پروسه یا اپلیکیشن جنبی ویندوز باشد. برای جایگذاری و تجدید پروسه یا فایل های سیستمی ویندوز 10 بایستی برنامه System File Checker utility را که یکی از امکانات جنبی ویندوز 10 است را اجرا کنید. برای اینکار:

 1. شورت کات یا کلید ترکیبی Win + S را بزنید تا دیالوگ سرچ ویندوز 10 باز شود.
 2. حال دستور cmd را تایپ و اجرا کنید
 3. از لیست نتایج سرچ گزینه Command Prompt را پیدا کنید
 4. روی آن راست کلیک کرده و زیر منوی Run as administrator را کلیک کنید تا کامند پرامپت با مجوز مدیریت باز شود. می توانید بجای سرچ از دیالوگ Run با زدن میانبر Win + R استفاده کنید و یا روی دکمه استارت ویندوز 10 کلیک راست کرده و از منوی دسترسی سریع ویندوز 10 که ظاهر می شود، گزینه Command Prompt (Admin) را انتخاب کنید.
 5. حال در پرامپت داس یا همان کامند پرامپت دستور sfc /scannow را تایپ کرده و کلید Enter کیبورد را بزنید.
 6. منتظر بمانید تا اپلیکیشن کار تشخیص و ترمیم را انجام دهد. هرگز این پروسه را متوقف نکنید.
عکس کامند پرامپت ویندوز 10 در حال اجرای اسکن فایل های سیستمی (System File Checker)

بعد از پایان کار و دیدن پیام موفقیت اجرای دستور، کامند پرامپت را ببندید. کامپیوتر را ریستارت کنید. هنگامی که ویندوز دوباره بالا می آید، این برنامه فایل های سیستمی معیوب را جایگزین می کند. حال بررسی کنید که آیا مشکل رفع شده است یا خیر!

5- محدود کردن مصرف CPU توسط پروسه

یکی از راه حل های مصرف بالای CPU توسط Windows Shell Experience Host این است که دستی میزان CPU دردسترس آن را محدود کنیم. برای اینکار:

 1. مدیر وظیفه (Task Manager) ویندوز 10 را باز کنید.
 2. در مدیر وظیفه به برگه Details بروید.
 3. پروسه Windows Shell Experience Host را مشخص کرده و روی آن راست کلیک کنید.
 4. از منوی کشویی ظاهر شده گزینه Set affinity را انتخاب کنید.
 5. محدوده قدرت CPU که می خواهید در اختیار پروسه Windows Shell Experience Host باشد را انتخاب کنید.
انیمیشن عکس متحرک محدود کردن مصرف سی پی یو در ویندوز 10

بعد از انجام این تنظیمات بررسی کنید که آیا این مانور مشکل را حل کرده است یا خیر!

6- رفع مشکلات رجیستری ویندوز 10

گاهی علت مصرف مداوم و بالای CPU و RAM و گاهی هارد دیسک توسط Windows Shell Experience Host وجود مشکل در رجیستری ویندوز 10 است. بنابراین بایستی این عناصر سیستم را نیز مشکل زدایی کرد. ویرایش رجیستری یک کار حرفه ای است و کاربران مبتدی نباید اینکار را بکنند، زیرا ممکن است دوباره ویندوز بالا نیاید.

حداقل قبل از شروع ویرایش رجیستری ویندوز، از سیستم خود پشتیبان بگیرید و یا یک فلش درایو ریکاوری برای زمان وقوع مشکل بسازید و بعد به ویرایش رجیستری ویندوز 10 اقدام کنید.

اگر حرفه ای هستید با دیالوگ Run را باز کرده و دستور Regedit را اجرا کنید تا رجیستری ادیتور ویندوز 10 باز شود. اگر کاربر مبتدی هستید از برنامه های رایگان فیکس مشکلات رجیستری استفاده کنید از قبیل برنامه Auslogics Registry Cleaner (https://www.auslogics.com/en/software/registry-cleaner/) که یک اپلیکیشن ایمن و تایید شده برای اسکن و مشکل زدایی رجیستری ویندوز 10 است.

عکس اسکرین شات برنامه Auslogics Registry Cleaner

7- اسکن ویندوز از نظر وجود ویروس و بدافزار

از آنجایی که Windows Shell Experience Host یک فایل اجرایی و با پسوند EXE است (shellexperiencehost.exe)، در معرض آلودگی ویروسی و بدافزارها قرار دارد و ممکن است آلوده شده باشد. بنابراین بهتر است سیستم خود را با استفاده از ویروس یاب مقیم ویندوز 10 یعنی ویندوز دفندر (Windows Defender) یا برنامه های شخص ثالث از قبیل System Cleaner اسکن و ویروس یابی کنید. به خاطر داشته باشید که اسکن کامل سیستم لازم است و اسکن پروسه ها به تنهایی کافی نیست.

عکس اسکرین شات ویندوز دفندر ویندوز 10 در حال اسکن سیستم

یکی از اقدامات امنیتی برای بالا بردن امنیت سیستم عامل ویندوز 10 به روز نگه داشتن انتی ویروس و ضد بدافزار ویندوز 10 است. اگر ویندوز دفندر آپدیت نیست، قبل از اسکن آن را به روزرسانی کنید.

اگر در اجرای این راهنما به مشکل برخورد کردید و سایر سئوالات و پیشنهادات خود را در بخش سئوالات عمومی انجمن پلکسا مطرح نمایید. گروه توسعه وب پلکسا به سئوالات شما پاسخ خواهند داد.

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

وبسایت پلکسا به فروش می رسد. لطفا قیمت پیشنهادی و مشخصات تماس خود را از طریق فرم تماس با ما اعلان بفرمایید. در حال حاضر بازدید روزانه سایت حدود 15000 بازدید در روز و رتبه الکسا 2000 است.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا