پروسه Usermode font driver host چیست و چه نقشی در ویندوز 10 دارد؟

تصویر متحرک انیمیشن باز کردن تسک منیجر و ختم پروسه fontdrvhost

فایل fontdrvhost.exe چیست؟ پروسه Usermode font driver host چیست؟ آیا Usermode font driver host ویروس است؟ آیا می توان پروسه Usermode font driver host را غیر فعال کرد؟ خطاهای مربوط به fontdrvhost.exe کدامند؟ چگونه پروسه Usermode font driver host را مشکل زدایی کنیم؟ اینها سئوالاتی است که در این مقاله پاسخ داده می شود و پروسه Usermode font driver host با نام فایل fontdrvhost.exe بحث می شود.

در این مقاله می خوانیم:

پروسه Usermode font driver host چیست؟

پروسه Usermode font driver host یا سرویس fontdrvhost.exe یکی از اجزای نرم افزاری میکروسافت ویندوز است که مسئول مدیریت درایور فونت های ویندوز است. fontdrvhost.exe نام فایل اجرایی پروسه Usermode font driver host می باشد. این فایل یکی از فایل های معتبر و مشروع میکروسافت ویندوز 10 است و همراه با ویندوز نصب می شود. این پروسه با مجوز مدیریت (administrator privileges) در تمامی کامپیوترهای دارای سیستم عامل ویندوز 10 نصب می شود.

پروسه Usermode font driver host به همراه تعداد زیادی پروسه دیگر در پس زمینه ویندوز فعال بوده و هر کدام مسئول بخشی از عملکرد ویندوز 10 می باشند. اگر مدیر وظیفه (Task manager) ویندوز 10 را باز کنیم، در لیست پروسه ها می توانیم پروسه Usermode font driver host را به همراه چندین پروسه دیگر از قبیل DasHost، پروسه rundll32، پروسه Installagent، WMI Provider Host، Superfetch و Runtime Broker و shellexperiencehost و مدیر دسکتاپ ویندوز (Desktop Window Manager) یا وقفه های سیستمی (System Interrupts) را مشاهده خواهیم کرد و متوجه میشویم که هر یک از این پروسه ها چقدر از منابع سیستم ما را مصرف می کنند.

عکس پروسه Usermode font driver host در تسک منیجر ویندوز 10

بنابراین با بررسی تسک منیجر ویندوز 10 ممکن است با پروسه Usermode font driver host نیز برخورد کرده و از خود سئوال کنیم که Usermode font driver host چیست و چه کاربری در ویندوز 10 دارد؟

مشخصات فایل fontdrvhost.exe مشروع چیست؟

فایل fontdrvhost.exe در حالت نرمال یکی از پروسه های معتبر میکروسافت است. این فایل مسئول مدیریت درایور فونت حساب کاربری جاری کاربر ویندوز می باشد. این فایل معمولا در تمامی کامپیوترها و لپ تاپ های دارای سیستم عامل ویندوز 10 وجود دارد و بنام Usermode font driver host در مدیر وظیفه ویندوز (Task manager) ظاهر می شود.

سایز فایل fontdrvhost.exe معمولا 0.62 مگابایت یا 0.54 مگابایت است و نسخه مشروع و معتبر آن در پوشه C:\Windows\System32\fontdrvhost.exe سیستم قرار دارد. اگر نسخه ای از این فایل را در پوشه های دیگر درایو ویندوز خود پیدا کردید، بایستی شک کرده و آن را حذف کرد.

عکس properties فایل fontdrvhost.exe ویندوز 10

فایل fontdrvhost.exe چیست؟

فایل fontdrvhost.exe اورجینال یکی از اجزای نرم افزاری ویندوز برای مدیریت درایور فونت های مربوط به هر یک از کاربران است. از آنجایی که این فایل با ویندوز 10 در حین بوت کردن سیستم بالا می آید، دارای مجوز مدیریت است و به عنوان میزبان درایورهای فونت های خاص عمل می کند.

اسم فایل fontdrvhost.exe از عبارت Font driver host گرفته شده است زیرا هاست یا میزبان درایور فونت است. پسوند EXE نام فایل دلالت بر اجرایی (executable) بودن این فایل دارد. فایل های اجرایی کامپیوتر مستعد آلودگی و تخریب هستند و ممکن است با ویروس یا بدافزارها آلوده شوند.

عکس سرویس fontdrvhost.exe در تسک منیجر ویندوز 10

چگونه اصلی بودن فایل fontdrvhost.exe ویندوز 10 را تشخیص دهیم؟

فایل های تروجانی وجود دارد که دارای پسوند مشابه بوده و داده های سیستم را هک می کنند و پروسه ها یا فایل های سیستمی را تخریب می کنند. در اینگونه موارد تشخیص فایل اصلی از فایل جعلی و آلوده fontdrvhost.exe مشکل است. بنابراین مدیر وظیفه ویندوز 10 را باز کرده و پروسه Usermode font driver host را در لیست پروسه ها پیدا کنید. سپس روی آن راست کلیک کرده و گزینه Open file location را کلیک کنید. اگر مسیر فایل C:\Windows\System32 باشد، نگرانی وجود ندارد. این مکان اصلی فایل fontdrvhost.exe است و این پروسه نباید منابع CPU یا RAM زیادی مصرف کند.

عکس مکان فایل fontdrvhost.exe در مای کامپیوتر ویندوز 10

هرچند اگر مکان فایل جایی غیر از پوشه System32 باشد، بایستی به آلودگی فایل شک کرده و علاوه بر خود فایل، کل سیستم را ویروس یابی کرد. اگر فایل fontdrvhost.exe آلوده شده باشد معمولا در حین کار با ویندوز 10 با خطاهای مرتبط با این پروسه برخورد خواهید کرد که در ادامه خطاهای رایج پروسه fontdrvhost.exe ذکر شده است.

چرا خطای fontdrvhost.exe را دریافت می کنم؟

فایل های EXE بخاطر اجرایی بودن و قابلیت تغییر عموما روش انتخابی برای ارسال آلودگی ویروسی یا بدافزاری به سیستم های دیگر است. اغلب ویروس ها خود را در قالب فایل های exe اورجینال و مشروع در می آورند و از طریق ایمیل اسپم یا وبسایت های مخرب سیستم های دیگر را حین اجرای فایل fontdrvhost.exe آلوده می کنند (برای نمونه زمانی که روی فایل fontdrvhost.exe دابل کلیک کنید).

چه زمان خطای fontdrvhost.exe رخ می دهد؟

خطاهای exe بطور کلی و خطاهای مرتبط با آلودگی یا تخریب fontdrvhost.exe اغلب در طی استارت آپ و بالا آمدن سیستم، باز کردن برنامه یا زمانی که استفاده خاصی از فایل exe در برنامه ها می شود (مثل گرفتن پرینت) رخ می دهند.

پیام های خطای شایع مرتبط با fontdrvhost.exe

رایجترین خطاهای fontdrvhost.exe که در سیستم های ویندوزی رخ می دهد عبارتند از:

"Fontdrvhost.exe Application Error." 
"Fontdrvhost.exe is not a valid Win32 application."
"Fontdrvhost.exe has encountered a problem and needs to close. We are sorry for the inconvenience."
"Cannot find fontdrvhost.exe."
"Fontdrvhost.exe not found."
"Error starting program: fontdrvhost.exe."
"Fontdrvhost.exe is not running."
"Fontdrvhost.exe failed."
"Faulting Application Path: fontdrvhost.exe."

پیام خطای EXE ممکن است در طی نصب یک برنامه رخ دهد، زمانی که پروسه fontdrvhost.exe فعال و در حال اجرا است. ثبت زمان و مکان رخ دادن خطا برای مشکل زدایی مهم است. زیرا می توان عامل احتمالی خطا را مشخص کرد.

علل خطای fontdrvhost.exe چیست؟

مشکلات و خطاهای مرتبط با پروسه fontdrvhost.exe می تواند بخاطر تخریب یا حذف شدن فایل های سیستمی، نامعتبر بودن کلیدهای ورودی رجیستری ویندوز 10 یا آلودگی ویروسی یا بدافزاری رخ دهد. اگر کلیدهای رجیستری مرتبط با fontdrvhost.exe خراب یا حذف شده باشند خطا رخ می دهد. همچنین اگر سهوا فایل fontdrvhost.exe حذف شده یا توسط ویروس حذف و جایگزین شده باشد نیز با پیام خطا مواجه می شویم.

چرا fontdrvhost.exe منابع سیستم را زیاد مصرف می کند؟

گاهی پروسه های ویندوز از قبیل fontdrvhost.exe با مصرف بالای CPU یا RAM همراه است. برای مشاهده میزان مصرف منابع سیستم توسط پروسه ها می توانید مدیر وظیفه (Task Manager) ویندوز 10 را باز کرده و در برگه Processes میزان مصرف منابع پروسه ها را مشاهده کنید.

اگر پروسه منابع زیادی مصرف می کند یکی از اقدامات مشکل زدایی زیر را انجام دهید:

1- آپدیت ویندوز 10 – برای رونویسی و بازنشانی فایل پروسه ها که در بخش عملکرد برتر بحث می شود.

2- اجرای مشکل زدای تعمیر و نگهداری سیستم (System Maintenance Troubleshooter)

برای اجرای مشکل زدای تعمیر و نگهداری سیستم دستور زیر را در کامند پرامپت ویندوز 10 با مجوز مدیریت اجرا کنید. برای اینکار روی دکمه استارت کلیک راست کرده و گزینه Command Prompt (Admin) را کلیک کنید. سپس دستور را در پرامپت داس تایپ کرده و دکمه Enter را بزنید.

msdt.exe -id MaintenanceDiagnostic
عکس کامند پرامپت ویندوز 10 با مجوز مدیر

بدین ترتیب پنجره برنامه مشکل زدایی باز می شود طبق دستورالعمل برنامه اقدام کنید.

3- اجرای برنامه مشکل زدای عملکرد ویندوز 10

برای باز کردن برنامه مشکل زدای عملکرد ویندوز 10 (System Performance Troubleshooter) دستور زیر را در پرامپت داس پنجره کامند پرامپت تایپ و اجرا کنید.

msdt.exe /id PerformanceDiagnostic
عکس کامند پرامپت ویندوز 10

مطابق دستورالعمل برنامه عمل کنید و اسکن سیستم را انجام دهید.

توجه: برنامه های مشکل زدای تعمیر و نگهداری ویندوز 10 یا برنامه مشکل زدایی عملکرد ویندوز جزء برنامه ها یا اپلیکیشن های مخفی ویندوز 10 است. شما می توانید این اپلیکیشن ها را مدیریت کنید، آندسته که نیاز ندارید را غیر فعال کنید و یا برنامه های جنبی مورد نیاز خود را فعال کنید.

4- مشکل زدایی در حالت بوت سبک

گاهی لازم است ویندوز 10 با کمترین درایور و پروسه بالا بیاید تا بتوان مشکل زدایی را انجام داد. برای اینکار سیستم خود را در وضعیت Safe mode و یا بوت سبک (Clean Boot) بالا بیاورید. با مجوز مدیریت لاگین کرده و دیالوگ Run را با کلیک راست بر دکمه استارت یا زدن شورت کات یا میانبر Win + R باز کنید. حال دستور msconfig را تایپ کرده و دکمه OK را بزنید.

وقتی پنجره System configuration باز شد، در برگه General گزینه Selective Startup را انتخاب کنید و تیک گزینه Load Startup Items را بردارید و اطمینان حاصل کنید که تیک گزینه های Load System Services و Use Original boot configuration زده شده باشد.

حال در برگه Services تیک گزینه Hide all Microsoft services را بزنید تا سرویس های میکروسافت مخفی شوند. باقی مانده سرویس ها در پنجره باقی می مانند. حال دکمه Disable all را کلیک کنید.

عکس پنجره System configuration ویندوز 10

دکمه Apply را کلیک کرده و سیستم را ریستارت کنید.

هدف از بوت سبک یا استفاده از بوت Safe mode این است که نرم افزارهای منجر به مشکل کنار گذاشته شوند. اگر بوت سبک مشکل مصرف بالای CPU را نداشت، بایستی مشخص کنید که کدام نرم افزار تداخل را ایجاد می کند. اینکار با غیرفعال کردن و ریستارت مجدد یک به یک پروسه ها یا استارت آپ ویندوز عملی است.

5- سعی کنید وسایل متصل به سیستم را جدا کنید. یکی یکی وسایل متصل از قبیل پرینتر، اسپیکر، کیبورد، ماوس و کارت ریدر و غیره را جدا کرده و مصرف منابع پروسه ها را چک کنید. گاهی درایور بعضی از سخت افزارها قدیمی یا معیوب شده و موجب مشکل مصرف بالای منابع سیستم می شود.

اقدامات عملکرد برتر برای رفع مشکل fontdrvhost.exe

داشتن کامپیوتر تمیز و مرتب یکی از ملزومات کلیدی برای اجتناب از مشکلات مربوط به fontdrvhost است. این بدین معنی است که سیستم و هارد دیسک خود را از نظر بدافزارها اسکن کرده و تمیز کنیم. به طور منظم دستورات زیر را اجرا کرده، فایل های سیستمی معیوب را ترمیم کرده و فایل های اضافی و برنامه هایی که دیگر احتیاج نداریم را حذف کنیم:

1- دستور cleanmgr که همان Disk Cleaner ویندوز است و درایوهای سیستم را اسکن و پاکسازی می کند. کافی است شورت کات یا کلید ترکیبی Win + R را بزنید تا دیالوگ Run باز شود و این دستور را تایپ کرده و دکمه Ok را بزنید تا اپلیکیشن باز شده و سیستم را اسکن و فایل های اضافی را برای حذف شدن به شما معرفی کند.

عکس متحرک دستور دیسک کلینر (Disk Cleaner) ویندوز 10

2- دستور sfc /scannow که همان Scan file system است و هارد درایو شما را اسکن کرده و هر گونه خطای احتمالی را برطرف می کند. کافی است شورت کات یا کلید ترکیبی Win + R را بزنید تا دیالوگ Run باز شود و این دستور را تایپ کرده و دکمه Ok را بزنید تا اپلیکیشن باز شده و سیستم را اسکن و خطاهای احتمالی را رفع کند.

تصویر اپلیکیشن اسکن دیسک ویندوز 10

3- حذف کردن برنامه های اضافی و بدون استفاده. برای اینکار کنترل پنل یا اپلیکیشن Settings ویندوز 10 را باز کرده و گزینه program features را بزنید. بدین ترتیب پنجره حذف و اضافه برنامه ها باز می شود و می توانید برنامه های اضافی را حذف کنید.

4- به روزرسانی خودکار ویندوز: می توانید ویندوز خود را به صورت خودکار به روزرسانی کنید و اگر آپدیت ویندوز برای شما مشکل ساز شده است، آپدیت خودکار ویندوز 10 را غیر فعال کرده و به طور دوره ای دستی ویندوز خود را به روزرسانی کنید.

5- پشتیبان گیری دوره ای و تعیین نقطه ریستور منظم برای مواردی که سیستم به مشکل برخورد می کند تا بتوانید سیستم را ریست کرده و ویندوز خود را ترمیم کنید.

6- استفاده از دستور resmon برای شناسایی پروسه هایی که مشکل ساز شده اند. حتی در صورت مشکل جدی می توان بجای نصب مجدد ویندوز، ابتدا به ترمیم ویندوز اقدام کرد. این دستور موجب باز شدن برنامه پایش منابع (Resource Monitor) ویندوز 10 می شود که بار زمان حقیقی CPU، مموری، هارد دیسک و شبکه سیستم شما را نمایش می دهد. نتیجه این ستون را با میانگین یا کل مصرف در ستون آخر مقایسه کنید تا پروسه پر مصرف و مشکل ساز را شناسایی کنید.

تصویر مدیر پایش منابع ویندوز 10 - Resource Monitor

7- اجرای دستور DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth در ویندوز 8 و ویندوز 10 تا امکان ترمیم ویندوز 10 بدون از دست دادن داده فراهم شود.

در مجموع بهتر است به طور دوره ای با استفاده از یک برنامه آنتی ویروس به روز سیستم خود را اسکن کنید و هر گونه تهدید و بدافزار بالقوه را شناسایی و حذف کنید.

کاربران حرفه ای معمولا به طور منظم مدیر وظیفه ویندوز 10 خود را باز کرده و پروسه های فعال را بررسی می کنند. از این پروسه ها Properties گرفته و سایز و امضای دیجیتال آنها را چک می کنند. پروسه های سیستم خود را می شناسند و هر گونه پروسه نا آشنا را End task کرده و بررسی و حذف می کنند.

اگر در اجرای این راهنما به مشکل برخورد کردید و سایر سئوالات و پیشنهادات خود را در بخش سئوالات عمومی انجمن پلکسا مطرح نمایید. گروه توسعه وب پلکسا به سئوالات شما پاسخ خواهند داد.

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

وبسایت پلکسا به فروش می رسد. لطفا قیمت پیشنهادی و مشخصات تماس خود را از طریق فرم تماس با ما اعلان بفرمایید. در حال حاضر بازدید روزانه سایت حدود 15000 بازدید در روز و رتبه الکسا 2000 است.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا