روش های پیدا کردن پسورد وایفای در ویندوز 10

انیمیشن متحرک پیدا کردن رمز عبور وایفای در ویندوز 10 و ویندوز 7

وایفای چیست؟ پسورد یا رمز عبور چیست؟ آیا پسورد وایفای خود را فراموش کرده اید؟ چگونه رمز عبور وایفای را در ویندوز 10 پیدا کنیم؟ چگونه پسورد وایفای را در اندروید پیدا کنیم؟ پسورد وایفای در گوشی موبایل کجاست؟ پسورد فعلی یا قبلی وایفای را چگونه پیدا کنیم؟ چگونه پسورد وایفای را در گوشی روت شده پیدا کنیم؟ چگونه رمز عبور وایفای را در مکینتاش یا IOS پیدا کنیم؟ اینها سئوالاتی است که در این مقاله پاسخ داده می شود و روش های پیدا کردن پسورد یا رمز عبور وایفای در ویندوز 10 و اندروید بحث می شود.

در این مقاله می خوانیم:

چگونه پسورد وایفای را در ویندوز 10 پیدا کنیم؟

آیا می دانید رمزعبور وایفای (Wi-Fi password) شما چیست؟ صرفنظر از اینکه پسورد پیش فرض وایفای یا روتر را عوض کرده باشید، پیدا کردن پسورد وایفای کاری راحت است. حتی اگر قبلا به شبکه وایفایی (Wi-Fi network) وصل شده باشید براحتی می توانید بعد از مدت ها رمزعبور آن وایفای را در سیستم های ویندوزی یا مکینتاش پیدا کنید.

امروزه وصل کردن وسایل جدید به شبکه وایفای ضروری است. صرفنظر از اینکه پسورد وایفای منزل یا محل کار خود را اشتباه تایپ کرده یا فراموش کرده باشید، جایی مهمان باشید و نخواهید برای دومین بار رمز عبور را از آنها سئوال کنید، در اینجا طریقه پیدا کردن رمزعبور وایفای و اتصال دستگاه های هوشمند خود به وایفای آموزش داده می شود.

رمزعبور پیش فرض وایفای یا روتر خود را چک کنید

1- معمولا پسورد پیش فرض وایفای یا روتر (router) بر روی استیکر پشت آن چاپ شده است.

2- در ویندوز 10 به مرکز شبکه و اشتراک (Network and Sharing Center) در کنترل پنل سنتی ویندوز 10 و یا اپلیکیشن Settings بروید، روی شبکه وایفای مورد نظر کلیک کنید تا پنجره Wireless Properties اتصال بی سیم باز شود و به برگه Security بروید. در اینجا می توانید پسورد را به صورت Network Security Key مشاهده کنید.

3- در سیستم های مکینتاش گزینه دسترسی زنجیره کلیدی (Keychain Access) را باز کرده و نام شبکه وایفای را جستجو کنید.

عکس پنجره مشخصات رمز عبور وایفای ویندوز 10

اگر روتر شما هنوز از رمزعبور و نام کاربری پیش فرض استفاده می کند، پیدا کردن آن خیلی راحت است و می توانید آن را از روی برچسب پشت دستگاه وایفای بخوانید. امروزه وایفای و روتر توسط شرکت های خدمات رسانی اینترنت عرضه می شود و با پیکربندی پیش فرض و نام کاربری و پسورد چاپ شده بر روی استیکر پشت دستگاه ارائه می شود.

برای پیدا کردن پسورد پیش فرض وایفای می توانید از پشت وایفای استفاده کنید. استیکر مشخصات وایفای معمولا در پشت آن چسبانده شده است. اگر این رمزعبور و نام کاربری را تغییر نداده اید، براحتی می توانید از آن استفاده کنید. هرچند امروزه معمولا در اولین استفاده از روتر یا وایفای رمزعبور و پسورد تغییر داده می شود. همچنین شرکت های ارائه خدمات اینترنتی خودشان وایفای را کانفیگوره کرده و رمزعبور و نام کاربری جدیدی به کاربر می دهند.

عکس پیدا کردن پسورد پیش فرض وایفای از پشت وایفای

به هر حال اگر استیکری پشت وایفای نبود یا رمزعبور پیش فرض عوض شده بود، چطور؟ می توان با استفاده از نام کاربری و ترکیب رمزعبور رایج از قبیل admin برای نام کاربری و admin برای رمزعبور، وایفای را ریست کرد. اما وقتی وایفای را با رمزعبور پیش فرض وصل کردید، اطمینان حاصل کنید که بعد از لاگین حتما رمز عبور را تغییر دهید.

شاید به خواندن مقاله طریقه فعال کردن وایفای 5 گیگاهرتز لپ تاپ علاقمند باشید.

چگونه رمزعبور جاری شبکه وایفای خود را در ویندوز 10 پیدا کنیم

اگر با لپ تاپ یا PC دسکتاپ خود به یک وایفای وصل شویم، در اولین اتصال ویندوز 10 رمزعبور شبکه وایفای را ذخیره می کند. بنابراین می توانید رمزعبور وایفای هایی که با ویندوز خود به آن وصل شده اید را براحتی پیدا کنید، مهم نیست که تازه به آن شبکه وصل شده اید یا قبلا اتصال داشته اید.

برای پیدا کردن رمز عبور شبکه وایفایی که در حال حاضر در ویندوز 10 به آن وصل هستید به شکل زیر عمل کنید:

1- مرکز شبکه و اشتراک (Network and Sharing Center) ویندوز 10 را باز کنید. برای اینکار می توانید از کنترل پنل سنتی ویندوز 10 یا اپلیکیشن Settings استفاده کنید. سرراست ترین روش کلیک راست بر روی آیکون وایفای در گوشه سمت راست دسکتاپ ویندوز 10 در نزدیکی ساعت ویندوز و زدن گزینه Open Network and Sharing Center است.

تذکر: در نسخه های جدید ویندوز 10 بجای گزینه Open Network and Sharing Center در منوی کلیک راست روی آیکون وایفای، متن Open Network & Internet Settings گذاشته شده است و باید آن را کلیک کنید. اینکار موجب باز شدن پنجره Settings می شود که بایستی به پایین پنجره رفته و لینک Open Network and Sharing Center را کلیک کرد. اگر از این طریق موفق نبودید، کنترل پنل سنتی ویندوز 10 را با کلیک راست روی دکمه استارت ویندوز باز کرده و از آیکون Network and Internet وارد مرکز شبکه و اشتراک ویندوز 10 شوید.

انیمیشن تصویر متحرک باز کردن مرکز شبکه و اشتراک ویندوز 10

در پنجره مرکز شبکه و اشتراک روی نام وایفایی که در حال حاضر به آن وصل هستید کلیک کنید.

عکس پنجره network-sharing-center ویندوز 10

حال دکمه Wireless Properties را در پنجره ای که باز می شود را کلیک کنید. این پنجره Wi-Fi Status نام دارد و وضعیت شبکه وایفای جاری را نمایش می دهد.

عکس پنجره Wireless Properties ویندوز 10

در پنجره مشخصات شبکه وایفای که باز می شود، به برگه Security بروید و تیک گزینه Show characters را بزنید. بدین ترتیب رمز عبور وایفای در جعبه متن Network security key ظاهر می شود.

عکس پنجره مشخصات وایفای ویندوز 10 برای یافتن پسورد وایفای

چگونه رمزعبور شبکه های وایفایی را پیدا کنیم که قبلا به آنها وصل شده ایم؟

در متد بالا طریقه پیدا کردن رمز عبور شبکه وایفای جاری را آموزش دادیم، اما چگونه رمزعبور وایفای قبلی را پیدا کنیم که قبلا از آن استفاده کرده ایم؟ سیستم عامل میکروسافت ویندوز رمزعبور وایفای شبکه هایی که قبلا به آنها وصل شده ایم را ذخیره می کند. در ویندوز 7 و نسخه های قبل تر می توان رمز عبور وایفای قبلی را از مرکز شبکه و اشتراک ویندوز پیدا کرد، اما در ویندوز 8 و ویندوز 10 لازم است که از کامند پرامپت (Command Prompt) ویندوز استفاده کنیم.

1- پیدا کردن رمز عبور وایفای در ویندوز 7 و نسخه های قبلی ویندوز

1- کنترل پنل سنتی را باز کرده و وارد بخش Network and Sharing Center شوید.

2- در ستون سمت چپ پنجره مرکز شبکه و اشتراک روی لینک Manage wireless networks کلیک کنید.

عکس پیدا کردن رمز وایفای در ویندوز 7

حالا لیستی از شبکه های وایفای که قبلا به آنها وصل شده اید را خواهید دید. روی نام وایفای مورد نظر خود دابل کلیک کنید تا پنجره properties شبکه وایفای باز شود.

عکس مرکز شبکه و اشتراک ویندوز 7

در پنجره مشخصات شبکه وایفای به برگه Security بروید و تیک تکست باکس Show characters را بزنید و رمزعبور وایفای را در فیلد Network security key مشاهده کنید.

عکس پنجره پروپرتیز وای فای در ویندوز 7

2- پیدا کردن رمز عبور وایفای قبلی در ویندوز 8 و ویندوز 10

برای پیدا کردن رمز عبور وایفاهای قبلی در ویندوز 10 و ویندوز 8 یا 8.1 بایستی از کامند پرامپت ویندوز استفاده کنید. برای پیدا کردن رمز عبور وایفای قبلی که به آن وصل شده اید روی دکمه استارت ویندوز کلیک راست کرده و گزینه Command Prompt را بزنید تا پنجره کامند پرامپت ویندوز باز شود.

حال در کامند پرامپت دستور زیر را تایپ کرده و دکمه Enter کیبورد را بزنید.

netsh wlan show profiles
کامند پرامپت ویندوز 10

با اجرای این دستور لیستی از شبکه های وایفای که قبلا به آنها وصل شده اید، ظاهر می شود.

حال برای پیدا کردن رمزعبور وایفای مورد نظر خود بایستی از پروفایل آن استفاده کنید. بدین ترتیب که دستور زیر را در کامند پرامپت تایپ کرده و دکمه Enter کیبورد را بزنید.

netsh wlan show profile name=profilename key=clear

بخاطر داشته باشید که بجای profilename در دستور بالا، نام پروفایل یا وایفایی که مورد نظر شماست را تایپ کنید. این نام بایستی در لیست دستور قبلی وجود داشته باشد.

در لیست نتیجه اجرای این دستور به دنبال خطی با عنوان Key Content بگردید تا پسورد وایفای مورد نظر را ببینید.

عکس کامند پرامپت ویندوز 10

پیدا کردن پسورد وایفای جاری یا قبلی در مکینتاش

اگر از سیستم عامل مک استفاده می کنید، می توانید در این سیستم عامل نیز رمز عبور وایفایی که به آن وصل هستید یا شبکه های وایفای قبلی را پیدا کنید.

برای اینکار شورت کات Command + Space را برای باز کردن دیالوگ Spotlight search بزنید. سپس عبارت Keychain Access را در جعبه سرچ تایپ کرده و دکمه Enter را بزنید. بدین ترتیب اپلیکیشن Keychain Access باز می شود.

عکس باز کردن اپلیکیشن Keychain Access باز در مکینتاش

نام شبکه وایفای مورد نظر خود را از لیست مشخص کرده روی آن کلیک کنید و سپس دکمه info را بزنید. این دکمه همانند i در پایین پنجره است.

عکس پیدا کردن پسورد وایفای در سیستم مک

در پنجره ای که ظاهر می شود تیک گزینه Show Password را بزنید تا پسورد ظاهر شود. برای دسترسی به این اطلاعات بایستی نام کاربری و رمز عبور ورود به سیستم را وارد کنید و از حساب کاربری مدیر استفاده کنید.

پس از وارد کردن کردنشیال مدیر سیستم عامل، رمز عبور شبکه وایفای نمایش داده می شود.

عکس پنجره نمایش نام کاربر و رمزعبور وایفای گوشی آیفون

چگونه رمز عبور شبکه وایفای در وسیله اندروید روت شده را پیدا کنیم؟

پیدا کردن رمز عبور وایفای در سیستم عامل اندروید یا IOS راحت نیست، اما امکانپذیر است. وسیله اندروید بایستی روت (rooted) شده باشد.

ابتدا یک برنامه جایگزین مدیر فایل اندروید که روت را پشتیبانی کند مثل برنامه ES File Explorer را دانلود و نصب کنید. سپس برنامه را باز کرده و دکمه منو را در گوشه سمت چپ بالای صفحه لمس کنید. در منو به سمت پایین رفته و سوئیچ Root Explorer را به روشن (On) تغییر دهد.

عکس منوی فایل اکسپلورر روت شده اندروید

وقتی برنامه فایل اکسپلورر از شما مجوز دسترسی خواست، دکمه Grant را بزنید.

عکس فایل اکسپلورر گوشی اندروید روت شده برای پیدا کردن رمز وایفای اندروید

سپس در منوی سمت چپ به گزینه Local و زیرمنوی Device بروید.

عکس منوی لوکال گوشی اندروید روت شده

در مرورگر فایل برنامه به مسیر data/misc/wifi بروید و فایل wpa_supplicant.conf را در فایل اکسپلورر پیدا کرده و در نمایشگر text/HTML باز کنید.

عکس اجرای فایل کانفیگوریشن وایفای در اندروید

در این فایل متنی به دنبال SSID یا نام کاربری وایفای گشته و پسورد آن را که به صورت Psk= درج شده است، پیدا کنید.

عکس پیدا کردن رمز وایفای اندروید

چگونه رمز عبور وایفای را در گوشی Jailbroken iPhone یا iPad پیدا کنیم؟

تنها راه پیدا کردن پسورد شبکه وایفای در گوشی IOS این است که ابتدا گوشی خود را jailbreak کنید.

سپس فروشگاه Cydia را باز کرده و تویک WiFi Passwords را جستجو کنید. این برنامه را نصب کنید. بایستی با نسخه های IOS 6، 7، 8 و 9 سازگار باشد.

عکس شبکه وایفای و طریقه پیدا کردن پسورد وایفای در گوشی آی پاد جیل بریک شده

وقتی برنامه نصب شد، آن را باز کرده و لیستی از شبکه های وایفای که تا کنون به آن وصل شده اید را همراه با پسورد آنها خواهید دید. برای دیدن شبکه وایفای مورد نظر خود به سمت پایین برنامه را اسکرول کنید.

عکس لیست شبکه وایفای که تا کنون به آن وصل شده ایم در مکینتاش

چگونه رمزعبور وایفای را از واسط کاربری اینترنتی روتر یا وایفای پیدا کنیم؟

اگر به واسط کاربری وایفای خود در وب دسترسی دارید می توانید از آن برای پیدا کردن رمز عبور وایفای استفاده کنید. برای وارد شدن به این اپلیکیشن اینترنتی بایستی رمز عبور و پسورد پیش فرض وایفای که بر روی برچسب آن نوشته شده را استفاده کنید و اگر آن را تغییر داده اید، بایستی از آن رمز عبور استفاده کنید.

به واسط کاربری وب وایفای خود رفته و با رمز عبور و پسورد دستگاه وایفای وارد شوید. در این واسط به دنبال بخش WIFI بگردید. بعد از زدن برگه وایفای، می توانید رمزعبور و نام کاربری به همراه اطلاعاتی در مورد تنظیمات امنیتی و روش مجوزدهی اتصال را ببینید.

عکس اینترفیس برنامه تنظیم کردن مودم وایفای در اینترنت

آخرین راه حل: ریست کردن وایفای به رمزعبور پیش فرض

اگر نتوانستید رمزعبور شبکه وایفای را پیدا کنید و به واسط کاربری اینترنتی آن هم دسترسی نداشتید، نگران نباشید. می توانید روتر یا وایفای خود را ریست کرده و مجبورش کنید که از رمزعبور پیش فرض روی برچسب دستگاه استفاده کند.

دستگاه وایفای دارای یک دکمه کوچک به نام reset است. این دکمه معمولا به صورت یک سوراخ کوچک در بالای دکمه تعبیه می شود. با یک کلیپ یا نوک خودکار این دکمه را به مدت ده ثانیه نگهدارید. اینکار موجب ریست کامل تنظیمات وایفای شده و به وضعیت پیش فرض یا دیفالت کارخانه بر می گردد. حال رمزعبور و نام کاربری وایفای به مقادیر پیش فرض ست می شود.

عکس دکمه reset پشت مودم وایفای

برای پیدا کردن نام کاربری یا SSID شبکه وایفای می توانید به تنظیمات وایفای نگاه کنید یا روی آیکون وایفای در گوشه سمت راست پایین دسکتاپ رفته و دکمه ماوس را چند لحظه نگهدارید تا نام وایفای ظاهر شود.

پیدا کردن لیست کسانی که به شبکه وایفای ما وصل هستند:

می تواند برای پیدا کردن افرادی که به شبکه وایفای شما وصل هستند و لیست وسایلی که به وایفای شما وصل است، برنامه Wireless Network Watcher شرکت نیر سافت را از لینک های زیر دانلود کنید:

اگر در اجرای این راهنما به مشکل برخورد کردید و سایر سئوالات و پیشنهادات خود را در بخش سئوالات عمومی انجمن پلکسا مطرح نمایید. گروه توسعه وب پلکسا به سئوالات شما پاسخ خواهند داد.

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

وبسایت پلکسا به فروش می رسد. لطفا قیمت پیشنهادی و مشخصات تماس خود را از طریق فرم تماس با ما اعلان بفرمایید. در حال حاضر بازدید روزانه سایت حدود 15000 بازدید در روز و رتبه الکسا 2000 است.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا