چگونه بفهمیم چه کسانی به شبکه وایفای ما وصل هستند؟

چگونه بفهمیم چه کسانی به شبکه وایفای ما وصل هستند؟ - استفاده از نرم افزار مراقب شبکه بی سیم

آیا می دانید شبکه وایفای چیست؟ چه کسانی به شبکه وایفای شما وصل هستند؟ چه کسی بیشتر از وایفای شما استفاده می کند؟ به لیست کسانی که به مودم وایفای شما وصل هستند نگاهی بیاندازید، آیا کسی بدون مجوز از وایفای شما استفاده می کند؟ در این مقاله دیدن لیست کسانی (وسایلی) که به وایفای شما وصل هستند را بحث می کنیم.

امروزه بیشتر افراد از ارتباط اینترنتی از طریق وایفای استفاده می کنند و برنامه های مختلفی برای هک کردن رمز عبور وایفای ارائه شده است. بخاطر داشته باشید که وسایل زیادی به وایفای وصل می شود از قبیل لپ تاپ، اسمارت فون، تبلت، تلویزیون های هوشمند یا اسمارت، باکس های ست تاپ، کنسول های بازی، پرینترهای بی سیم و خیلی بیشتر.

در این مقاله می خوانیم:

استفاده از نرم افزار برای مشاهده لیست وسایلی که به وایفای شما وصل هستند

استفاده از نرم افزار گلس وایر برای مشاهده لیست وسایلی که به وایفای شما وصل هستند

اسکرین شات نرم افزار GlassWire برای مشاهده لیست وسایلی که به وایفای شما وصل هستند

سیستم امنیت و فایروال گلس وایر (GlassWire) یکی از این برنامه ها است و ویژگی ها و امکانات زیادی برای مرور راحت و مشاهده لیست وسایل متصل به وایفای ارائه کرده است.

این برنامه فقط یک فایروال نیست بلکه نمودارهای زیبایی دارد که پهنای باند مصرف هر یک از وسایل متصل به وایفای را نشان می دهد، اینکه چه اپلیکیشن هایی به وایفای وصل است و دقیقا هر یک از اپلیکیشن ها چقدر از پهنای باند وایفای را مصرف می کنند. اگر اپلیکیشن یا وسیله سعی در تغییر چیزی در شبکه وایفای داشته باشد، این نرم افزار هشدار می دهد مثلا زمانی که یک درایور جدید نصب می شود. در پنل تنظیمات این نرم افزار می توانید برنامه ریزی کنید که به محض وصل شدن هر وسیله جدید به وایفای شما هشدار بدهد.

عکس صفحه اول سیستم امنیت و فایروال گلس وایر (GlassWire)

اسکرین شات برگه Usage سیستم امنیت و فایروال گلس وایر (GlassWire)

این برنامه دارای دو نسخه رایگان با امکانات پایه و نسخه پرو با امکانات کامل است.

استفاده از واسط کاربری وب وایفای برای مشاهده لیست وسایل متصل به وایفای

بهترین راه برای بدست آوردن اطلاعات در مورد کسانی یا وسایلی که به شبکه وایفای شما وصل هستند، خود برنامه وب یا واسط کاربری (User Interface) مودم وایفای یا روتر شما است. روتر میزبان شبکه وایفای شما است بنابراین دقیق ترین اطلاعات را در مورد وسایلی که به آن متصل هستند، ارائه می دهد. اکثر روتر یا مودم وایفای ها امکانی برای مشاهده لیست افراد یا تجهیزات متصل به وایفای دارند.

توجه: به پنجره بصری برنامه ها یا نرم افزارها واسط کاربری (User Interface) اطلاق می شود زیرا واسطه ای است بین سخت افزار یا نرم افزار و کاربر. بنابراین واسط کاربری وب روتر یا وایفای همان برنامه ای است که از طریق اینترنت می توان تنظیمات و پیکربندی وایفای را انجام داد.

دسترسی به واسط کاربری اینترنتی روتر یا وایفای یک رویه استاندارد دارد. اگر آدرس IP آن را نمی دانید، عموما می توانید آدرس IP گیتوی کامپیوتر (gateway IP address) خود را از کنترل پنل ویندوز پیدا کنید. همچنین می توانید دستور ipconfig /all را در کامند پرامپت ویندوز اجرا کرده و آدرس IP سیستم را پیدا کنید.

بعد از پیدا کردن آدرس IP، آن را در آدرس بار مرورگر اینترنت خود تایپ کرده و دکمه Enter را بزنید. اینکار موجب می شود که صفحه ورود واسط کاربری مودم وایفای شما بالا بیاید. اگر این اتفاق نیافتد دفترچه وایفای یا وبسایت سازنده آن را چک کنید و طریقه دسترسی به واسط کاربری اینترنتی وایفای را مطالعه کنید.

زمانی که پنجره ورود به واسط کاربری باز می شود، بایستی نام کاربری و رمز عبور ورود به برنامه تنظیمات وایفای خود را وارد کنید. اگر آن را عوض نکرده اید، معمولا در دفترچه راهنمای وایفای نوشته شده است. یکی از پرکاربردترین نام کاربری و رمز عبور مودم وایفای یا روتر admin می باشد.

عکس واسط کاربری برنامه وب مودم روتر Xfinity برای پیدا کردن لیست کسانی که به وایفای شما وصل هستند

اسکرین شات واسط کاربری وب روتر Xfinity

پیدا کردن لیست وسایل متصل به شبکه وایفای شما

حالا واسط کاربری مودم خود را بررسی کنید. به دنبال لینک یا دکمه ای بگردید که نامی مثل attached devices ، connected devices یا DHCP clients دارد. این لینک یا دکمه معمولا در صفحه پیکربندی وایفای (configuration page) یا صفحه وضعیت وایفای (status page) یافت می شود. در بعضی از روترها لیست وسایل متصل به وایفای در صفحه وضعیت پرینت شده است تا زحمت زدن دکمه لیست وسایل را نداشته باشیم.

در مودم D-Link لیست وسایل متصل در مسیر Status > Wireless یافت می شود.

اسکرین شات واسط کاربری وب مودم وایفای D-Link

اسکرین شات واسط کاربری وب روتر وایفای D-Link

در مودم وایافی Gnet می توان لیست وسایل متصل را در لینک Attached Devices در سایدبار واسط کاربری یافت.

عکس واسط کاربری وب مودم وایفای جی نت

اسکرین شات واسط کاربری وب روتر GNet

در مودم وایفای Netgear می توان لیست وسایل متصل را در لینک Attached Devices در سایدبار واسط کاربری یافت.

اسکرین شات صفحه واسط کاربری وب مودم وایفای Netgear

اسکرین شات صفحه واسط کاربری وب مودم وایفای Netgear

در بسیاری از وایفای های Linksys می توان این گزینه را در مسیر Status > Local Network > DHCP Clients Table پیدا کرد.

عکس لیست افراد متصل به وایفای لینک سیس

عکس واسط کاربری روتر وایفای Linksys

در روترهای Comcast Xfinity می توان گزینه وسایل متصل به وایفای را در لینک Connected Devices در سایدبار پنجره واسط کاربری وایفای پیدا کرد.

اسکرین شات محل نمایش لیست وسایل متصل به وایفای من

لیست وسایل متصل به وایفای در زیرمنوی Connected Devices

تفسیر لیست وسایل متصل به وایفای در پنجره واسط کاربری روتر

بسیاری از مودم ها فقط لیست وسایل متصل به وایفای از طریق DHCP را نمایش می دهند. این بدین معنی است که اگر وسیله ای با IP استاتیک پیکربندی شده باشد، در این لیست ظاهر نمی شود. این را بخاطر داشته باشید.

وقتی لیست وسایل یا افراد متصل به وایفای را باز می کنید، عموما اطلاعات مشابهی در همه روتر و مودم وایفای ها خواهید دید. احتمالا جدولی را مشاهده می کنید که وسایل متصل به وایفای را لیست کرده است که به صورت نام میزبان (host names) در شبکه و همچنین آدرس MAC address هر یک از آنها است.

اگر این لیست برایتان مفهوم نبود، احتمالا بایستی نام میزبان ها را عوض کنید (که تحت عنوان نام کامپیوتر یا اسامی وسایل متصل نیز شناخته می شود). در اینجا نام میزبان دیده می شود. متاسفانه راهی برای تغییر نام میزبان در بعضی از وسایل نیست، مثلا ما راهی برای تغییر نام میزبان وسیله اندروید به اسمی معنادار بدون روت کردن گوشی اندروید نداریم.

یکی از راه های تفسیر این لیست مقایسه آدرس MAC وسیله در لیست و آدرس MAC خود وسیله ای است که چک می کنیم.

عکس لیست وسایلی که به مودم وایفای من وصل است شامل گوشی و کامپیوتر و اسپیکر

لیست تجهیزات و وسایل متصل به شبکه وایفای (لپ تاپ و گوشی موبایل)

لیست وسایل متصل به وایفای یک لیست قطعی نیست

لیست وسایلی که در وسایل متصل به وایفای ظاهر می شود یک لیست کامل و قاطع نیست. هرکسی می تواند نام میزبان خود را عوض کند یا این امکان وجود دارد که آدرس MAC دستگاه خود را عوض کرد و بعد به وایفای وصل شد. بدین ترتیب این لیست می تواند گول زننده باشد. این بدین معنی است که کسی ممکن است وایفای شما را هک کند و بعد آدرس MAC شما را قبل از اتصال شما بدزد و دستگاه خود را به آن ست کند. بدین ترتیب شما نمی توانید به وایفای وصل شوید. همچنین کسی ممکن است به وایفای شما دسترسی پیدا کرده و برای خود یک IP استاتیک تنظیم کند که بدین ترتیب هیچ وقت در لیست وسایل متصل به وایفای ظاهر نمی شود.

این لیست ضامن امنیت شبکه وایفای شما نیست. همچنین نیازی به چک و بررسی منظم نیست. اگر وسایلی در لیست وجود دارد که نمی شناسید، یا اگر احساس می کنید وایفای شما هک شده است و کسی از پهنای باند وایفای شما سوء استفاده می کند، کافی است رمزعبور وایفای خود را تغییر دهید و از آنجایی که از رمزگذاری WPA2-PSK encryption استفاده می شود، همه کسانی که وایفای متصل هستند بعد از تغییر رمز عبور از وایفای جدا خواهند شد.

بعد از دیدن لیست وسایل زیاد نگران نباشید زیرا گاهی لیست حاوی اسامی و آدرس هایی است که شما از آن خبر ندارید. مثلا چاپگری به سیستم نصب کرده اید که از وایفای پشتیبانی می کند یا سیستم اسپیکر شما از طریق وایفای وصل است یا تلویزیون های اسمارت امروزی دارای وایفای سرخود هستند که شما ممکن است هرگز از آن استفاده نکرده باشید.

تصویر تنظیمات امنیتی WPA2-PSK encryption وایفای

اسکرین شات تنظیمات امنیتی WPA2-PSK encryption وایفای

پیدا کردن لیست افراد متصل به وایفای از طریق اسکن نرم افزاری

راه ایده آل برای چک کردن افراد یا وسایل متصل به وایفای عموما استفاده از واسط کاربری خود روتر یا وایفای است. هرچند بعضی از مودم وایفای ها این امکان را ندارند بنابراین باید از برنامه های اسکن وایفای استفاده کرد.

نرم افزارهای اسکن وایفای در کامپیوتر و لپ تاپ نصب شده و مرتب وسایل متصل به وایفای را اسکن می کنند و لیست آنها را نمایش می دهند.

نرم افزار پیدا کردن وسایل متصل به وایفای شما

ابزارهای زیادی برای پیدا کردن لیست وسایل متصل به شبکه وایفای وجود دارد اما ما مایلیم نرم افزار ناظر یا مراقب شبکه بی سیم نیرسافت (NirSoft’s Wireless Network Watcher) نرم افزار ناظر یا مراقب شبکه بی سیم نیرسافت (NirSoft’s Wireless Network Watcher) را معرفی کنیم. همانند سایر برنامه های ارائه شده توسط این شرکت، استفاده این برنامه خیلی راحت است و از آنجایی که پلکسا نسخه زبان فارسی آن را تهیه کرده است، براحتی برای فارسی زبان ها قابل استفاده است.

کافی است اپلیکیشن نظارت بر شبکه وایفای نسخه فارسی را دانلود کرده و در کامپیوتر یا لپ تاپ خود از حالت فشرده خارج کنید و در آن واحد لیست وسایل متصل به شبکه وایفای خود را مشاهده کنید. این نرم افزار لیستی از وسایل متصل به وایفای، آدرس MAC آنها و نام سازنده سخت افزار وسیله را نمایش می دهد که برای شناسایی دستگاه های متصل به وایفای خیلی مفید است، بخصوص اگر وسایل اندروید مثل گوشی اندروید به وایفای شما وصل باشد.

اسکرین شات صفحه اول برنامه مراقب شبکه وایفای نیرسافت (NirSoft’s Wireless Network Watcher)

اسکرین شات صفحه اول برنامه مراقب شبکه وایفای نیرسافت (NirSoft’s Wireless Network Watcher)

اگر شبکه های وایفای زیادی در مجاورت شما باشد، ممکن است این ابزار بخوبی عمل نکند. اگر نرم افزار فارسی مشاهده وسایل متصل به وایفای شما خوب عمل نکرد، به شکل زیر مشکل را رفع کنید:

  1. 1- برنامه نظارت بر شبکه وایفای نیرسافت (Wireless Network Watcher) را در ویندوز 10 خود باز کنید.
  2. 2- گزینه Options منوی اصلی نرم افزار مراقب شبکه بی سیم را باز کنید. می توانید از نوار ابزار زیر منوی اصلی مستقیما آیکون Options را بزنید. سریعترین راه زدن دکمه  F9  کیبورد است.
  3. 3- در پنجره گزینه های پیشرفته (Advanced Options) که باز می شود، تیک اولین جعبه گز
  4. ینه با عنوان Use the following network adapter را بزنید تا لیست کشویی زیر آن فعال شود.
  5. 4- حال نام کارت شبکه بی سیم کامپیوتر یا لپ تاپ خود را انتخاب کنید و دکمه Ok را بزنید.

بدین ترتیب مشکل رفع شده و لیست وسایل متصل به شبکه وایفای شما نمایش خواهد یافت.

عکس تصویر دیالوگ گزینه های پیشرفته برنامه مراقب شبکه بی سیم (Wireless Network Watcher)

دیالوگ گزینه های پیشرفته برنامه مراقب شبکه بی سیم (Wireless Network Watcher)

تغییر زبان برنامه مراقب شبکه بی سیم (Wireless Network Watcher) نیرسافت

برنامه مراقب شبکه بی سیم نیرسافت به زبان انگلیسی است و برای نسخه های قبلی فایل زبان فارسی ارائه شده است. اما پلکسا جدیدترین نسخه این برنامه را ترجمه کرده است. برای فارسی کردن برنامه مراقب شبکه بی سیم نیرسافت مقاله نرم افزار فارسی نمایش لیست وسایل متصل به شبکه وایفای را بخوانید.

خلاصه یافتن لیست وسایل متصل به وایفای شما

معمولا نیازی نیست که نگران وسایل متصل به شبکه وایفای خود باشد اگر که از روش امنیتی و رمزگذاری WPA2-PSK استفاده می کنید و از رمز عبور وایفای قوی استفاده کرده اید. اگر چنین باشد کسی نمی تواند بدون اجازه به وایفای شما وصل شود. اگر نگران این مسئله هستید به طور دوره ای رمزعبور وایفای خود را تغییر دهید. البته بعد از تغییر رمز عبور وایفای خود، بایستی رمز تمامی دستگاه های خود که از وایفای استفاده می کنند را تغییر دهید.

مواظب باشید که در پنجره واسط کاربری تنظیمات وایفای خود گزینه WPS را غیرفعال کرده باشید زیرا بطور بالقوه وایفای شما را مستعد هک و سوء استفاده می کند زیرا می توان بدون رمز عبور به آن وصل شد.

اگر در اجرای این راهنما به مشکل برخورد کردید و سایر سئوالات و پیشنهادات خود را در بخش سئوالات عمومی انجمن پلکسا مطرح نمایید. گروه توسعه وب پلکسا به سئوالات شما پاسخ خواهند داد.

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

وبسایت پلکسا به فروش می رسد. لطفا قیمت پیشنهادی و مشخصات تماس خود را از طریق فرم تماس با ما اعلان بفرمایید. در حال حاضر بازدید روزانه سایت حدود 15000 بازدید در روز و رتبه الکسا 2000 است.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا