نرم افزار فارسی برای پیدا کردن لیست کسانی که به شبکه وایفای ما وصل هستند

عکس متحرک پنجره نرم افزار فارسی پیدا کردن افرادی که به وایفای ما وصل هستند

آیا می دانید شبکه وایفای چیست؟ چه نرم افزارهایی برای لیست کردن وسایلی که به وایفای ما متصل هستند، در دسترس است؟ برنامه مراقب شبکه بی سیم (Wireless Network Watcher) چیست؟ چگونه بفهمیم چه کسانی به وایفای ما وصل هستند؟ چگونه وسایل متصل به وایفای خود را لیست کنیم؟ اینها سئوالاتی است که در این مقاله پاسخ داده می شود و نرم افزار مراقب شبکه بی سیم نیرسافت (Wireless Network Watcher) به طور مفصل معرفی می شود.

در این مقاله می خوانیم:

دانلود برنامه Wireless Network Watcher شرکت نیر سافت

برای دانلود برنامه Wireless Network Watcher شرکت نیر سافت از لینک های زیر استفاده کنید:

شبکه وایفای چیست؟

شبکه وایفای یک شبکه بی سیم یا وایرلس است که از روتر یا مودم وایفای و تعدادی وسیله متصل به آن تشکیل شده است. زمانی که شما سرویس اینترنت ADSL خریداری می کنید، می توانید از دو طریق با سیم (Wired) و یا بی سیم (Wireless) از آن استفاده کنید. امروز استفاده بی سیم یا وایرلس اینترنت ADSL و سایر سرویس های اینترنتی مرسوم است. زمانی که اینترنت ADSL خود را فعال می کنید، یک روتر (Router) یا مودم وایفای تهیه می کنید تا بتوانید از این سرویس اینترنت استفاده کنید.

یک نمونه عکس شبکه وایفای

روتر یا مودم وایفای و وسایلی که به آن وصل می شوند یک شبکه محلی کوچک تشکیل می دهند که به آن شبکه وایفای می گویند. برای مثال، زمانی که این مقاله را می نویسم لپ تاپ، گوشی موبایل، تلویزیون اسمارت و تبلت من به روتر وایفای وصل است. بنابراین شبکه وایفای (Wi-Fi Network) یا شبکه بی سیم (Wireless Network) من از روتر، لپ تاپ، گوشی موبایل، تلویزیون اسمارت و تبلت تشکیل شده است.

برای راه اندازی شبکه وایفای بایستی یک روتر یا مودم وایفای تهیه کرده، با استفاده از رمز عبور و نام کاربری خود وسایل مورد نظر را به آن وصل کنید.

نرم افزار مراقب شبکه وایفای چیست؟

نرم افزارهای مراقبت یا پایش شبکه وایفای امکاناتی برای مدیریت شبکه وایفای در اختیار ما می گذارند. مثلا لیست وسایلی که به شبکه وایفای وصل است را ارائه می دهند. همزمان نام میزبان، آدرس IP و یا آدرس Mac هر یک از وسایل متصل به وایفای ارائه می شود.

اگر وسیله یا دستگاه جدیدی به شبکه وایفای متصل شود، این برنامه ها هشدار می دهند. بعضی از این برنامه ها دارای فایروال بوده و بعضی امکان خارج کردن دستگاه ها را به انتخاب کاربر می دهند.

عکس پنجره فعال برنامه wnetwatcher برای پیدا کردن وسایلی که به شبکه وایفای ما وصل هستند

یکی از نرم افزارهای ساده اما کافی که رایگان نیز هست، نرم افزار مراقب شبکه بی سیم (Wireless Network Watcher) است که در این مقاله قصد داریم آن را معرفی کنیم. این نرم افزار کاربری آسانی داشته و پلکسا جدیدترین نسخه آن را به فارسی ترجمه کرده است که در ویندوز 10 قابل استفاده بوده و براحتی کار می کند.

اپلیکیشن Wireless Network Watcher چیست؟

اپلیکیشن مراقب شبکه بی سیم یک برنامه کوچک است که شبکه بی سیم یا وایفای شما را اسکن کرده و لیست تمامی کامپیوترها، لپ تاپ و سایر وسایلی که در آن واحد به شبکه بی سیم یا وایفای شما وصل هستند را عرضه می کند.

به ازای هر کامپیوتر، لپ تاپ، اسمارت فون، تلویزیون، پرینتر، اسپیکر و غیره ای که به شبکه وایفای شما وصل هستند، این برنامه اطلاعات زیر را ارائه می دهد:

 • آدرس IP وسیله متصل به وایفای
 • نام دستگاه یا وسیله متصل به وایفای
 • آدرس MAC وسیله متصل به وایفای
 • نام شرکت سازنده کارت شبکه (Network Adapter Company) وسیله متصل به وایفای
 • نام کامپیوتر یا لپ تاپ (اختیاری)
 • تاریخ و زمان اولین و آخرین بار شناسایی اتصال
 • فعال یا غیر فعال بودن وسیله در حال حاضر
عکس صفحه اصلی نسخه فارسی اپلیکیشن اپلیکیشن Wireless Network Watcher

با این برنامه می توان لیست وسایل متصل به وایفای خود را بصورت فایل html/xml/csv/text ذخیره کرد و یا لیست را در کلیپ بورد ویندوز 10 کپی کرده و در صفحه گسترده اکسل یا هر برنامه صفحه گسترده دیگری مثل SPSS درج کرد.

عکس پنجره برنامه لیست کسانی که به وایفای ما وصل هستند

مشخصات سیستمی که می خواهیم برنامه Wireless Network Watcher را در آن استفاده کنیم و محدودیت های آن

برای استفاده از این برنامه داشتن کامپیوتر یا لپ تاپ با سیستم عامل ویندوز 10 یا نسخه های قدیمی تر لازم می باشد. کمتر از یک مگابایت فضای هارد، کمترین سطح RAM و همچنین قدرت CPU را لازم دارد. این برنامه روی نسخه های ویندوز 32 بیت و ویندوز 64 بیت قابلیت اجرا دارد.

از محدودیت های این برنامه این است که فقط شبکه بی سیم یا وایفایی که در حال حاضر به آن وصل هستید و فعال است را اسکن و شناسایی می کند. این برنامه می تواند شبکه وایفای فعال و لیست وسایل متصل به وایفای را عرضه نماید. همزمان نمی تواند شبکه وایفای غیرفعال یا چند شبکه وایفای را اسکن و پایش کند.

در موارد خیلی نادر این امکان وجود دارد که Wireless Network Watcher نتواند شبکه وایفای جاری شما را تشخیص و شناسایی کند. در این گونه موارد با زدن دکمه F9 کیبورد یا منو و یا آیکون Options برنامه وارد دیالوگ Advanced Options برنامه شده و به صورت دستی کارت شبکه بی سیم کامپیوتر یا لپ تاپی که برنامه Wireless Network Watcher روی آن نصب است را انتخاب می کنیم. این مشکل به این راحتی حل می شود.

گرچه این برنامه رسما برای پایش و مراقبت از شبکه های بی سیم یا شبکه وایفای طراحی شده است، می توان از آن برای پایش شبکه های با سیم کوچک استفاده کرد.

تاریخچه نرم افزار Wireless Network Watcher

اولین نسخه برنامه 1.0 بود و پس از اصلاحات تدریجی و انتشار نسخه های به روزرسانی، در تاریخ نگارش این مقاله یعنی سال 2019، آخرین نسخه این برنامه Wireless Network Watcher 2.20 می باشد که توسط پلکسا به فارسی ترجمه شده است و برای دانلود رایگان عرضه شده است.

عکس آخرین نسخه برنامه مراقب شبکه وایفای برای پیدا کردن کسانی که به وایفای من وصل هستند

طریقه استفاده از برنامه Wireless Network Watcher برای پیدا کردن وسایل متصل به وایفای

این برنامه به پروسه نصب و فایل dll یا پیشنیاز دیگری نیاز ندارد. برای استفاده از این برنامه کافی است Wireless Network Watcher را از دانلود سنتر پلکسا دانلود کنید (با توجه به علاقه خود می توانید نسخه انگلیسی اورجینال همراه با فایل فارسی ساز و یا نسخه فارسی آن را دانلود کنید).

بعد از دانلود فایل را در محل مورد نظر خود بر روی هارد دیسک کامپیوتر یا لپتاپ کپی کرده و روی آن کلیک راست کنید. از منوی کلیک راست گزینه Extract Here را بزنید و سپس در پوشه برنامه که استخراج شده است روی آیکون فایل اجرایی برنامه (فایلی به نام WNetWatcher.exe) دابل کلیک کنید.

عکس طریقه باز کردن برنامه Wireless Network Watcher برای پیدا کردن وسایل متصل به وایفای

البته در صورت تمایل می توانید فایل قابل نصب و حذف این برنامه را نیز دانلود کنید و مراحل نصب استاندارد یک اپلیکیشن را اجرا کنید، بنابراین شورت کات برنامه روی دسکتاپ شما ظاهر می شود. با دابل کلیک روی شورت کات برنامه، برنامه Wireless Network Watcher اجرا خواهد شد.

اگر می خواهید از برنامه آماده اجرا شورت کاتی روی دسکتاپ یا نوار ابزار دسکتاپ خود داشته باشید کافی است روی فایل WNetWatcher.exe کلیک راست کرده و به ترتیب یا گزینه Send to>Desktop ad Shortcut و یا Pin to taskbar را بزنید. بدین ترتیب شورت کات برنامه در دسترس شما قرار خواهد گرفت.

عکس متحرک انیمیشن ایجاد شورت کات بر روی صفحه دسکتاپ

اگر به هر دلیلی برنامه Wireless Network Watcher نتوانست شبکه وایفای شما را شناسایی و اسکن کند، کافی است دکمه F9 کیبورد خود را زده و در پنجره ای که باز می شود، در اولین گزینه آن کارت شبکه بی سیم خود را انتخاب کرده و شبکه وایفای خود را به برنامه معرفی کنید.

معرفی ستون های لیست وسایل متصل به وایفای

پنجره لیست وسایل متصل به وایفای برنامه Wireless Network Watcher از هفت ستون تشکیل شده است که هر یک به ترتیب اطلاعات زیر را عرضه می کنند:

آدرس آی پی (IP Address): این ستون آدرس IP کامپیوتر، لپتاپ، خود وایفای و سایر وسایل متصل به شبکه وایفای را نمایش می دهد. آدرس IP هر کدام را در یک سطر از جدول ارائه می کند.

نام وسیله (Device Name): این ستون نام وسیله یا کامپیوتر متصل به شبکه را نمایش می دهد. اگر برای کامپیوتر، لپتاپ یا وسیله متصل به وایفای نامی انتخاب نشده باشد، این ستون خالی می ماند.

آدرس مک (MAC Address): این ستون آدرس MAC کارت شبکه را نمایش می دهد.

شرکت سازنده کارت شبکه (Network Adapter Company): این ستون نام شرکت سازنده کارت شبکه دستگاه متصل به وایفای را براساس آدرس MAC آن نمایش می دهد. این ستون به شناسایی وسیله یا کامپیوتر متصل به وایفای کمک می کند. برای مثال اگر نام کمپانی Apple باشد احتمالا این ستون مربوط به گوشی آیفون است و اگر نام شرکت نوکیا باشد، احتمالا این وسیله گوشی موبایل نوکیا است.

این برنامه به صورت پیش فرض بانک اطلاعاتی از شرکت های سازنده کارت شبکه براساس آدرس MAC آنها دارد اما این بانک اطلاعاتی کامل و کاملا به روز نیست و ممکن است نام شرکت سازنده بعضی از وسایل متصل به وایفای را نمایش ندهد.

در صورت علاقمندی می توانید آخرین و به روزترین آدرس MAC جهان را از سایت سازمان استاندارد بین المللی () دانلود کنید. نام این فایل oui.txt می باشد و اگر در پوشه برنامه Wireless Network Watcher قرار دهید، بجای بانک اطلاعاتی پیش فرض خودش، از این فایل استفاده می کند.

توجه: در نسخه فارسی ارائه شده توسط پلکسا، آخرین نسخه فایل به تاریخ ژولای 2019 در پوشه برنامه گنجانده شده است و نیازی به دانلود مجدد آن برای شش ماه آینده ندارید.

اطلاعات وسیله (Device Information): این ستون عبارت Your Computer را نمایش می دهد اگر که وسیله ای که برای اجرا برنامه استفاده می کنید، کامپیوتر یا لپتاپ باشد. در ستون نام وایفای نیز عبارت Your Router را نمایش می دهد. همچنین اسامی دستگاه های دیگر را اگر در بانک اطلاعاتی برنامه موجود باشد، نمایش می دهد.

متن کاربر (User Text): شما می توانید برای هر یک از وسایل خود که توسط برنامه Wireless Network Watcher شناسایی می شود نام و توصیفی تعیین کنید که در این ستون به نمایش در می آید. بطور پیش فرض این ستون با نام وسیله پر می شود. برای تغییر این متن و درج متن مورد نظر خود، روی آن دابل کلیک کرده و متن دلخواه خود را وارد کنید.

فعالیت (Active): این ستون مشخص می کند که هر کدام از وسایل متصل به وایفای شناسایی شده درحال حاضر فعال هستید یا خیر. اگر وسیله فعال باشد در این ستون گزینه Yes و اگر غیرفعال باشد گزینه No را نمایش می دهد.

اسکن زمینه ای توسط نرم افزار Wireless Network Watcher

از نسخه 1.15 به بعد نرم افزار Wireless Network Watcher این امکان را دارد که در پس زمینه ویندوز فعال بوده و فعالیت شبکه وایفای را اسکن کند. وقتی این گزینه فعال شود، برنامه بطور منظم در پس زمینه فعالیت شبکه وایفای را اسکن و پایش می کند و هر گونه وسیله جدیدی به شبکه وایفای وصل شود، بیپ هشدار را به صدا در می آورد.

وقتی اسکن زمینه ای برنامه فعال شود، وضعیت اسکن شبکه وایفای در نوار وضعیت پایین پنجره برنامه نمایش داده می شود. اگر بخواهید اتصال وسایل جدید به شبکه وایفای شما را اطلاع دهد بایستی گزینه Beep On New Device را فعال کنید.

دستورات خط فرمان برای اجرای تنظیمات برنامه Wireless Network Watcher

می توانید با استفاده از دستورات زیر، گزینه ها و تنظیمات هر کدام از دستورات را از خط فرمان (کامند پرامپت) ویندوز 10 اجرا کنید. برای اینکار روی دکمه استارت ویندوز 10 کلیک راست کرده و گزینه Command Prompt (Admin) را بزنید تا پرامپت داس ویندوز 10 باز شود.

سپس همانند تصویر زیر، مسیر فایل اجرایی Wireless Network Watcher را مشخص کرده و بعد از نام فایل دستور را تایپ کنید و نهایتا دکمه Enter کیبورد را بزنید.

باز کردن برنامه Wireless Network Watcher بافایل پیکربندی یا کنفیگوریشن مشخص شده. برای مثال:
WNetWatcher.exe /cfg "c:\config\wnw.cfg"
WNetWatcher.exe /cfg "%AppData%\WNetWatcher.cfg"
/cfg
اسکن شبکه و ذخیره کردن لیست وسایل متصل به وایفای در یک فایل متنی معمولی /stext
اسکن شبکه و ذخیره کردن وسایل متصل به وایفای در یک فایل متنی جدا شده با Tab /stab
اسکن شبکه و ذخیره کردن لیست وسایل متصل به وایفای در یک فایل CSV /scomma
اسکن شبکه و ذخیره کردن لیست وسایل متصل به وایفای در یک فایل متنی جدول بندی شده /stabular
اسکن شبکه و ذخیره کردن لیست وسایل متصل به وایفای در یک فایل HTML(افقی) /shtml
اسکن شبکه و ذخیره کردن لیست وسایل متصل به وایفای در یک فایل HTML (عمودی) /sverhtml
اسکن شبکه و ذخیره کردن لیست وسایل متصل به وایفای در یک فایل XML /sxml

بخاطر داشته باشید که در دستورات فوق بجای عبارت Filename بایستی نامی که برای فایل مقصد (صرفنظر از پسوند و نوع فایل) در نظر گرفته اید را بگذارید. مثلا اگر می خواهید نتیجه اسکن وسایل متصل به وایفای خود را در یک فایل متنی به نام DV_List.txt ذخیره کنید، دستور این عمل به صورت زیر خواهد شد:

C:\Wnetwatcher\WNetWatcher.exe/stext DV_List
عکس کامند پرامپت در حال اجرای دستور ذخیره در فایل

طریقه بارگذاری فایل زبان فارسی یا ترجمه دلخواه برنامه Wireless Network Watcher

برنامه Wireless Network Watcher توسط پلکسا فارسی شده و عرضه شده است. همچنین فایل زبان فارسی آن به طور جداگانه عرضه شده است. بنابراین کافی است فایل زبان را در پوشه برنامه قرار دهید تا برنامه فارسی شود.

اما اگر قصد دارید خودتان ترجمه ای از این برنامه داشته باشید، کافی است اقدامات زیر را انجام دهید:

 1. 1- برنامه Wireless Network Watcher را با پارامتر /savelangfile اجرا کنید. این دستور به صورت WNetWatcher.exe /savelangfile اجرا می شود.
 2. 2- بعد از اجرای این دستور، فایلی به نام WNetWatcher_lng.ini در پوشه برنامه ظاهر می شود.
 3. 3- این فایل را با استفاده از برنامه Notepad یا هر واژه پرداز مورد علاقه خود باز کنید.
 4. 4- تمامی رشته های موجود در فایل را به زبان مورد نظر خود ترجمه کنید. بصورت اختیاری می توانید نام و لینک وبسایت خود را در آن قرار دهید (مقادیر TranslatorName و TranslatorURL را به ترتیب برای نام مترجم و نام سایت تکمیل کنید). این اطلاعات در پنجره About برنامه ظاهر می شود.
 5. 5- بعد از آماده شدن ترجمه فایل، برنامه Wireless Network Watcher را اجرا کنید. تمامی عبارات ترجمه شده به زبان مورد نظر شما نمایش خواهد یافت.
 6. 6- اگر منصرف شدید و خواستید از زبان پیش فرض برنامه Wireless Network Watcher استفاده کنید، کافی است فایلی که ترجمه کرده اید را تغییر نام دهید.

دانلود نسخه فارسی برنامه Wireless Network Watcher

برای دانلود برنامه Wireless Network Watcher شرکت نیر سافت از لینک های زیر استفاده کنید:

اگر در اجرای این راهنما به مشکل برخورد کردید و سایر سئوالات و پیشنهادات خود را در بخش سئوالات عمومی انجمن پلکسا مطرح نمایید. گروه توسعه وب پلکسا به سئوالات شما پاسخ خواهند داد.

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

وبسایت پلکسا به فروش می رسد. لطفا قیمت پیشنهادی و مشخصات تماس خود را از طریق فرم تماس با ما اعلان بفرمایید. در حال حاضر بازدید روزانه سایت حدود 15000 بازدید در روز و رتبه الکسا 2000 است.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا