راحت ترین شیوه دستیابی به امکانات ویندوز 10 از طریق منوی دسترسی سریع ویندوز 10

انیمیشن تصویر متحرک باز کردن منوی دسترسی سریع ویندوز 10

آیا می دانید ویندوز 10 دارای منوهای دسترسی سریع (quick access menu) یا منوهای دسترسی زمینه ای (Contextual menu) زیادی است که برای دستیابی راحتتر به امکانات ویندوز 10 طراحی شده اند. آیا می دانید چگونه امکانات جنبی ویندوز 10 را استفاده کنیم؟ در این مقاله منوی دسترسی سریع ویندوز 10 را بحث کرده و اپلیکیشن های ویندوز 10 که از طریق منوی دسترسی سریع باز می شوند را معرفی می کنیم.

منوی دسترسی سریع چیست؟

سیستم عامل ویندوز 10 با امکانات جنبی و اپلیکیشن های میانه زیادی معرفی شده است. این امکانات جنبی را می توان به راحتی مدیریت کرد. برنامه های اضافه و بدون مصرف را غیر فعال کرد و اپلیکیشن های پراستفاده را فعال کرده و شورت کات این اپلیکیشن ها را در دسترس قرار داد.

یکی از راه های دسترسی به امکانات جنبی و تنظیمات ویندوز 10 استفاده از منوی دسترسی سریع ویندوز 10 می باشد. منوی دسترسی سریع ویندوز 10 به صورت منوی راست کلیک بر روی دکمه استارت ویندوز 10 ارائه شده است. برای دسترسی به منوی دسترسی سریع ویندوز 10 کافی است در دسکتاپ ویندوز 10 روی دکمه استارت در گوشه سمت چپ پایین صفحه دسکتاپ کلیک راست کنید.

عکس گزینه های منوی دسترسی سریع ویندوز 10 که با کلیک راست بر دکمه استارت ظاهر می شود

هنگام کلیک راست بر روی دکمه استارت ویندوز 10 یک منوی زمینه ای یا منوی دسترسی سریع ظاهر می شود که به ترتیب حاوی شورت کات دسترسی به برنامه ها و امکانات زیر است:

گزینه های منوی دسترسی سریع ویندوز 10

همانطور که ذکر شد، در ویندوز 10 یک منوی دسترسی سریع برای دسترسی راحت به اپلیکیشن ها و امکانات جنبی ویندوز 10 فراهم شده است. با توجه به نسخه ویندوز 10 این منو از 18 آیتم یا بیشتر تشکیل شده است. در اینجا به معرفی اجمالی هر یک از این اپلیکیشن ها و امکانات جنبی ویندوز 10 می پردازیم:

برنامه مدیریت نرم افزارها و امکانات ویندوز (Program and Features)

عکس تصویر برنامه مدیریت نرم افزارها و امکانات ویندوز (Program and Features)

گزینه Program and Features در منوی دسترسی سریع ویندوز 10 برای نصب برنامه های جدید یا حذف برنامه های موجود استفاده می شود. این اپلیکیشن یا امکان جنبی ویندوز 10 همچنین برای فعال یا غیرفعال کردن هر کدام از امکانات جنبی ویندوز 10 استفاده می شود و می توان مدیریت آپدیت ویندوز 10 را از طریق این پنجره انجام داد.

مرکز موبایل ویندوز 10 (Mobility Center)

عکس موبالیتی سنتر در مرکز موبایل ویندوز 10 (Mobility Center)

گزینه Mobility Center از منوی دسترسی سریع ویندوز 10 برای مدیریت امکانات مولتی مدیای ویندوز 10 استفاده می شود. در این اپلیکیشن می توان صدای ویندوز 10، میزان نور و شفافیت صفحه نمایش ویندوز 10 را تنظیم کرد. میزان شارژ باطری لپ تاپ و نمایشگرهای متصل به ویندوز 10 را نشان می دهد. همچنین می توان سینک کردن سیستم با وسایل متصل را انجام داد و از این اپلیکیشن برای تنظیمات اتصال پروژکتور به ویندوز 10 استفاده نمود.

گزینه های قدرت ویندوز 10 (Power Options)

عکس پنجره گزینه های قدرت ویندوز 10 (Power Options)

با زدن گزینه Power Options منوی دسترسی سریع ویندوز 10، اپلیکیشن تنظیمات برق و قدرت ویندوز 10 باز می شود. همانطور که در ستون سمت چپ پنجره دیده می شود، می توان نور و شفافیت نمایشگر، رفتار درب لپ تاپ در موقع بسته شدن یا باز شدن، لزوم رمز عبور در زمان خروج سیستم از حالت Sleep و همچنین امکان مرکز موبایل ویندوز 10 و حساب کاربری ویندوز 10 را تنظیم کرد.

نمایشگر وقایع (Event Viewer)

عکس پنجره نمایشگر وقایع (Event Viewer) ویندوز 10 و کاربردهای آن

با زدن گزینه Event Viewer از منوی دسترسی سریع ویندوز 10، اپلیکیشن نمایش وقایع ویندوز 10 باز می شود. در این اپلیکیشن اقدامات و خطاهای رخ داده در حین بالا آمدن و کار کردن ویندوز 10 گزارش می شود. در این پنجره می توان وقایع رخ داده در رابطه با استفاده از خود ویندوز 10، اپلیکیشن ها و سرویس های ویندوز 10 و یا عضویت ها و برنامه های همراه را مشاهده نمود.

یکی از کاربردهای نمایشگر وقایع (Event Viewer) ویندوز 10 در پیدا کردن سرویس هایی از ویندوز 10 است که هنگام اجرا خطا داشته و به مصرف بالای منابع سیستم ختم می شود. بدین ترتیب می توان شناسه پروسه یا سرویس مشکل دار را پیدا کرده و مشکل زدایی کرد.

اپلیکیشن سیستم ویندوز 10 (System)

عکس اپلیکیشن سیستم ویندوز 10 (System) و کاربردهای آن

گزینه System از منوی دسترسی سریع ویندوز 10 موجب باز شدن دیالوگ System می شود. در این دیالوگ علاوه بر مشخصات سخت افزاری سیستم که در ستون سمت راست پنجره نمایش داده می شود، می توان امکانات و تنظیمات سخت افزاری ویندوز 10 را در لینک Device Manager یا مدیر وسیله ویندوز 10 انجام داد.

در این پنجره می توان به امکاناتی چون تنظیمات ریموت ویندوز 10، محافظت از سیستم یا تنظیمات پیشرفته سیستم ویندوز 10 دسترسی داشت. در این پنجره مشخصات رجیستر ویندوز 10 و کلید سیستم نمایش داده می شود.

مدیر وسیله ویندوز 10 (Device Manager)

عکس برنامه مدیر وسیله ویندوز 10 (Device Manager) و لیست سخت افزارهای آن

مدیر وسایل سخت افزاری ویندوز 10 را مدیر وسیله یا Device Manager می نامند. برای باز کردن Device Manager می توان روی دکمه استارت ویندوز 10 کلیک راست کرده و گزینه Device Manager را انتخاب کرد.

در مدیر وسیله (Device Manager) ویندوز 10 کلیه سخت افزارهای لپ تاپ یا کامپیوتر و همچنین سخت افزارها و قطعات متصل به سیستم لیست شده است. در این پنجره می توان لیستی از درایور سخت افزارها را مشاهده نمود. این درایورها را نصب، به روزرسانی یا حذف کرد.

اتصالات شبکه ویندوز 10 (Network Connections)

اتصالات شبکه ویندوز 10 (Network Connections) چیست و چه کاربردی دارد؟

زمانی که گزینه Network Connections منوی دسترسی سریع ویندوز 10 را کلیک می کنیم، لیستی از اتصالات شبکه ویندوز 10 نمایش داده می شود. در این پنجره آیکونی برای اتصال بلوتوث، اتصال اترنت یا شبکه و اتصال وایفای نمایش داده می شود. با توجه به تعداد کارت شبکه، تنظیمات بلوتوث و تعداد اتصالات وایفای و شبکه شما، تعداد آیکون های نمایش یافته در این پنجره می تواند متفاوت باشد.

مدیر هارد دیسک ویندوز 10 (Disk Management)

عکس پنجره مدیر هارد دیسک ویندوز 10 (Disk Management) برای پارتیشن بندی ویندوز 10

زمانی که گزینه Disk Management منوی دسترسی سریع ویندوز 10 را می زنیم، مدیر دیسک ویندوز 10 باز می شود. Disk Management ویندوز 10 مسئول مدیریت هارد دیسک ها، درایوهای DVD و بلو-ری و سایر دیسک های ذخیره متصل به سیستم می باشد.

در اپلیکیشن Disk Management ویندوز 10 می توان هارد دیسک و پارتیشن بندی دیسک سخت سیستم را مشاهده نمود. در این پنجره لیست درایوهای سیستم دیده می شود و می توان با استفاده از اپلیکیشن مدیر دیسک (Disk Management) به پارتیشن بندی هارد دیسک پرداخت و میزان فضای آزاد هر یک از درایوهای سیستم را تنظیم یا مشاهده نمود.

مدیر کامپیوتر ویندوز 10 (Computer Management)

عکس برنامه مدیر کامپیوتر ویندوز 10 (Computer Management) و کاربردهای آن

گزینه Computer Management از منوی دسترسی سریع ویندوز 10 برای باز کردن اپلیکیشن مدیریت ویندوز 10 می باشد. اپلیکیشن مدیریت کامپیوتر ویندوز 10 یک مجموعه از اپلیکیشن ها و امکانات جنبی ویندوز 10 است که در یک پنجره جمع شده است. ابزارهای سیستمی از قبیل زمانبندی وظایف (Task Scheduler)، نمایشگر وقایع، پوشه های اشتراکی، کاربران و گروه های کاربر، عملکرد سیستم و مدیر وسیله و همچنین ذخایر سیستم از قبیل هارد دیسک و فلش درایوهای متصل به سیستم و سرویس ها و اپلیکیشن های جنبی ویندوز 10 همگی در این پنجره قابل تنظیم و مدیریت هستند.

کامند پرامپت ویندوز 10 (Command Prompt)

عکس پنجره کامند پرامپت ویندوز 10 (Command Prompt)

برای باز کردن کامند پرامپت یا فرمان داس ویندوز 10 می توان از منوی دسترسی سریع ویندوز 10 استفاده کرد. برای اینکار کافی است روی آیکون استارت ویندوز 10 کلیک راست کرده و گزینه Command Prompt را بزنید.

کامند پرامپت ویندوز 10 با مجوز مدیر (Command Prompt (Admin))

عکس کامند پرامپت ویندوز 10 با مجوز مدیر (Command Prompt (Admin)) و طریقه باز کردن برنامه با مجوز مدیریت

اجرای بعضی از دستورات در کامند پرامپت ویندوز 10 مستلزم داشتن مجوز مدیر است. یعنی بایستی به صورت کاربر با دسترسی مدیریت اجرا شوند. برای اینکار منوی دسترسی سریع ویندوز 10 را باز کرده و گزینه Command Prompt (Admin) را می زنیم تا پرامپت داس ویندوز 10 با مجوز مدیریت باز شود.

مدیر وظیفه ویندوز 10 (Task Manager)

عکس پنجره مدیر وظیفه ویندوز 10 (Task Manager)

زدن گزینه Task Manager از منوی دسترسی سریع ویندوز 10 موجب باز شدن مدیر وظیفه (Task Manager) ویندوز 10 می شود. این برنامه مسئول نمایش و مدیریت پروسه ها، سرویس ها و مصرف منابع سیستم می باشد. می توان برنامه های استارت آپ ویندوز 10 را در برگه Startup این پنجره مدیریت کرد.

کنترل پنل سنتی ویندوز 10 (Control Panel)

عکس پنجره کنترل پنل سنتی ویندوز 10 (Control Panel)

می توان با استفاده از منوی دسترسی سریع ویندوز 10 که با کلیک راست بر روی دکمه استارت ویندوز باز می شود، گزینه Control Panel را زده و کنترل پنل سنتی ویندوز 10 را باز کرد. همانطور که می دانیم در ویندوز 8 و 10 و نسخه های جدید ویندوز کنترل پنل سنتی ویندوز مخفی شده و اپلیکیشن جدیدی به نام Settings جایگزین آن شده است.

کاوشگر فایل ویندوز 10 (File Explorer)

عکس پنجره کاوشگر فایل ویندوز 10 (File Explorer)

یکی از گزینه های منوی دسترسی سریع ویندوز 10 گزینه File Explorer می باشد. با زدن این گزینه This PC یا همان My computer ویندوز 10 باز می شود که لیستی از فایل های اخیر و درایوهای سیستم را نمایش می دهد.

همانطور که از نامش پیداست، فایل اکسپلورر مسئول نمایش فایل های موجود در هارد دیسک و سایر وسایل ذخیره سیستم است و می توان مدیریت فایل ها را در فایل اکسپلورر (File Explorer) ویندوز 10 انجام داد.

جستجو در ویندوز 10 (Search)

عکس کادر جستجو در ویندوز 10 (Search)

گزینه Search از منوی دسترسی سریع ویندوز 10 برای باز کردن دیالوگ سرچ نوار ابزار دسکتاپ ویندوز 10 است، اگر این گزینه را غیرفعال نکرده باشید.

دیالوگ Run ویندوز 10 (Run)

عکس پنجره دیالوگ Run ویندوز 10 (Run)

یکی از پرکاربردترین دیالوگ های ویندوز 10 دیالوگ Run می باشد که برای اجرای دستورات باز کردن اپلیکیشن ها و امکانات جنبی ویندوز 10 استفاده می شود. می توان روی آیکون استارت ویندوز 10 کلیک راست کرده و گزینه Run را انتخاب کرد تا این دیالوگ باز شود.

شات داون یا ساین اوت ویندوز 10 (Shut down or Sign out)

انیمیشن متحرک شات داون یا ساین اوت ویندوز 10 (Shut down or Sign out) با استفاده از راست کلیک دکمه استارت

در منوی دسترسی سریع ویندوز 10 که با کلیک راست بر روی آیکون استارت ظاهر می شود، می توان به امکان شات داون کردن ویندوز 10 و یا تغییر کاربر فعال و خواب کردن سیستم عامل ویندوز 10 پرداخت.

دسکتاپ ویندوز 10 (Desktop)

اگر روی منوی استارت ویندوز 10 کلیک راست کرده و گزینه Desktop را لمس یا کلیک کنیم، کلیه پنجره های باز موجود در دسکتاپ ویندوز 10 کمینه شده و دسکتاپ ویندوز 10 نمایش می یابد.

اگر در اجرای این راهنما به مشکل برخورد کردید و سایر سئوالات و پیشنهادات خود را در بخش سئوالات عمومی انجمن پلکسا مطرح نمایید. گروه توسعه وب پلکسا به سئوالات شما پاسخ خواهند داد.

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

وبسایت پلکسا به فروش می رسد. لطفا قیمت پیشنهادی و مشخصات تماس خود را از طریق فرم تماس با ما اعلان بفرمایید. در حال حاضر بازدید روزانه سایت حدود 15000 بازدید در روز و رتبه الکسا 2000 است.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا