چگونه مقدار مصرف اینترنت هر یک از برنامه ها را در ویندوز 10 را مشخص کنیم؟

انیمیشن تصویر متحرک باز کردن ستینگ ویندوز 10 برای دیدن میزان مصرف وایفای توسط برنامه ها

پهنای باند وایفای شما چقدر است؟ چقدر از قدرت وایفای را برنامه های ویندوز 10 مخفیانه استفاده می کنند؟ چگونه لیست برنامه های متصل به وایفای ویندوز 10 را مشخص کنیم؟ آیا می دانید هر کدام از نرم افزارهای شما در ویندوز 10 چقدر از امکانات شبکه وایفای را استفاده می کنند؟ در این مقاله به مصرف اینترنت توسط نرم افزارها در ویندوز 10 پرداخته و طریقه مشخص کردن مصرف وایفای هر یک از برنامه های ویندوز 10 را بحث می کنیم.

در این مقاله می خوانیم:

مصرف اینترنت برنامه های ویندوز 10

در سیستم عامل ویندوز 10 می توانید براحتی مشخص کنید که هر کدام از اپلیکیشن ها و نرم افزارها چقدر از قدرت شبکه شما را مصرف می کنند و چه مقدار داده را منتقل می کنند. حتی می توان لیست اپلیکیشن هایی که در طی 30 روز گذشته از اینترنت استفاده کرده و اطلاعاتی را در اینترنت رد و بدل کرده اند را پیدا کنید.

در برنامه کنترل مصرف اینترنت ویندوز 10 می توان مشخص کرد که کدام برنامه ها از اینترنت استفاده می کنند، اما روش های زیر نه تنها نشان می دهند که کدام برنامه ها از اینترنت استفاده می کنند، بلکه مقدار مصرف هر کدام را نیز نمایش می دهد. با روش زیر می توان کل مصرف شبکه ویندوز 10 را مشاهده کرد. صرفنظر از اینکه یک نرم افزار در حال ارتباط با سرور خود بر روی شبکه وایفای شما باشد یا یک برنامه از کامپیوتر شما با کامپیوتر دیگری در شبکه محلی شما در ارتباط باشد، همه به صورت اتصال شبکه در نظر گرفته می شوند.

استفاده از مدیر وظیفه ویندوز برای مشاهده مصرف جاری شبکه در ویندوز 10

برای چک کردن دقیق اپلیکیشن هایی که در حال حاضر از شبکه شما استفاده می کنند و اینکه چقدر داده را آپلود یا دانلود می کنند، بایستی به مدیر وظیفه (Task Manager) ویندوز 10 نگاهی بیاندازید.

برای باز کردن مدیر وظیفه ویندوز 10 روی نوار ابزار دسکتاپ ویندوز 10 کلیک راست کرده و گزینه Task Manager را بزنید. می توان شورت کات یا کلید ترکیبی Ctrl + Shift + Esc و یا Ctrl + Alt + Delete را زده و گزینه Task Manager را انتخاب کرد. شیوه دیگر باز کردن مدیر وظیفه ویندوز 10 استفاده از منوی دسترسی سریع ویندوز 10 است.

انیمیشن متحرک باز کردن مدیر وظیفه ویندوز 10

زمانی که مدیر وظیفه ویندوز 10 باز شد، برگه Network را باز کنید تا لیست پروسه های مصرف کننده شبکه ظاهر شود. به لیست نگاه کنید و برنامه هایی که از شبکه استفاده می کنند و مقدار پهنای باند مصرفی هر یک را می توانید مشاهده کنید.

اگر در مدیر وظیفه ویندوز 10 برگه Network را نمی بینید، احتمالا مدیر وظیفه در حالت کامپکت است و بهتر است با کلیک بر لینک More details در پایین پنجره به حالت مدیر وظیفه با نمایش جزئیات بیشتر بروید (عکس زیر).

عکس تغییر مدیر وظیفه از حالت کامپکت به حالت جزئیات بیشتر در ویندوز 10

از نظر فنی این لیست کامل نیست زیرا اگر پروسه یا برنامه ای مقدار جزئی از منابع شبکه را مصرف کند، نمایش نمی یابد. معمولا ویندوز پهنای باند مصرفی را به صفر مگابیت راند می کند و برنامه هایی را نشان می دهد که بالای 1 مگابیت در ثانیه مصرف داشته باشند. این فقط راه سریع دیدن مصرف شبکه و پهنای باند است.

عکس برنامه هایی که ترافیک وایفای را مصرف می کنند در ویندوز 10

برای مشاهده جزئیات مصرف شبکه و پهنای باند شبکه وایفای خود، بایستی مانیتور منابع ویندوز 10 را باز کنید.

باز کردن مانیتور منابع ویندوز 10

برای باز کردن مانیتور منابع (Resource Monitor) ویندوز 10 می توان دستور resmon را در دیالوگ Run اجرا کرد یا در مدیر وظیفه ویندوز 10 در پایین پنجره در برگه Performance لینک Open Resource Monitor را زد.

عکس کدام برنامه ها در ویندوز 10 ترافیک وایفای را زیاد مصرف می کنند و وایفای را کند می کنند.

حال در پنجره اپلیکیشن پایش منابع ویندوز 10 روی برگه Network کلیک کرده و لیست پروسه هایی که در حال دانلود یا آپلود داده هستند را مشاهده کنید. در این لیست می توانید مشاهده کنید که هر کدام از برنامه های ویندوز 10 چند بایت در ثانیه (B/sec) اطلاعات رد و بدل می کنند.

این لیست تمامی پروسه های مصرف کننده پهنای باند وایفای و منابع شبکه را نشان می دهد حتی پروسه ها یا برنامه هایی که مقدار خیلی جزئی مصرف دارند و در مدیر وظیفه (Task Manager) ویندوز 10 مصرف صفر مگابیت در ثانیه را نمایش می دهد.

عکس ریسورس مانیتور ویندوز 10 برای دیدن برنامه هایی که به وایفای وصل هستند

هم در مدیر وظیفه و هم در مدیر پایش منابع ویندوز 10 می توانید روی برنامه یا پروسه کلیک راست کرده و گزینه Search Online را بزنید تا اطلاعات بیشتری در مورد کارکرد این پروسه یا برنامه بدست آورید.

مشاهده میزان مصرف شبکه برنامه ها در طی 30 روز گذشته

ویندوز 10 آمار استفاده اپلیکیشن ها و برنامه ها از شبکه و پهنای باند وایفای و مقدار داده ای که منتقل می کنند را نگه میدارد. می توانید مشاهده کنید که در 30 روز گذشته کدام برنامه چقدر از شبکه استفاده کرده است و چه مقدار داده منتقل کرده است.

برای مشاهده مصرف شبکه و پهنای باند وایفای توسط هر یک از برنامه های ویندوز 10 در طی 30 روز گذشته به روش زیر عمل کنید:

اینکار موجب باز شدن لیست برنامه ها و اپلیکیشن هایی می شود که در یک ماه گذشته از منابع شبکه و پهنای باند وایفای استفاده کرده اند.

عکس پنجره نتورک و اینترنت ویندوز 10 برای دیدن لیست برنامه های مصرف کننده داده و ترافیک وایفای

اگر همزمان شبکه داخلی و شبکه وایفای داشته باشید، می توانید لیست اپلیکیشن های مصرف کننده ترافیک وایفای را ببینید و مقدار مصرف هر یک از آنها جلوی آن قید شده است.

عکس لیست برنامه هایی که مخفیانه به وایفای وصل شده و ترافیک وایفای را در ویندوز 10 اشغال می کنند

کافی است در جعبه گزینه Show usage from نام شبکه وایفای خود را انتخاب کنید. این لیست معمولا به ترتیب مقدار مصرف تنظیم شده است و برنامه هایی که بیشترین مصرف وایفای یا منابع شبکه را دارند، اول لیست می شوند.

اگر در اجرای این راهنما به مشکل برخورد کردید و سایر سئوالات و پیشنهادات خود را در بخش سئوالات عمومی انجمن پلکسا مطرح نمایید. گروه توسعه وب پلکسا به سئوالات شما پاسخ خواهند داد.

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

وبسایت پلکسا به فروش می رسد. لطفا قیمت پیشنهادی و مشخصات تماس خود را از طریق فرم تماس با ما اعلان بفرمایید. در حال حاضر بازدید روزانه سایت حدود 15000 بازدید در روز و رتبه الکسا 2000 است.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا