چگونه قدرت سیگنال وایفای خود را چک کنیم

انیمیشن نمایش نشانگرهای سیگنال وایفای

سیگنال وایفای چیست؟ چرا قوی بودن سیگنال وایفای مهم است؟ چگونه قدرت سیگنال وایفای خود را چک کنیم؟ چگونه قدرت سیگنال وایفای خود را افزایش دهیم؟ چگونه برد وایفای را افزایش دهیم؟ راه های تقویت دریافت و ارسال شبکه وایفای چیست؟ در این مقاله به این سئوالات پاسخ داده می شود و طریقه چک کردن قدرت سیگنال وایفای را بحث می کنیم.

طریقه چک کردن قدرت سیگنال وایفای

اگر اینترنت کند به نظر می رسد یا صفحات وب مورد نظر شما بارگذاری نمی شوند و سایت باز نمی شود، ممکن است مشکل از اتصال وایفای شما باشد. شاید از منبع ارسال و دریافت سیگنال یعنی وایفای خود خیلی دور هستید و یا یک دیوار ضخیم سیگنال های شبکه وایفای را بلوکه می کند. برای فهمیدن قدرت سیگنال وایفای و راه های افزایش برد وایفای و قدرت سیگنال شبکه وایفای راهنمای زیر را بخوانید.

در این مقاله می خوانیم:

چرا قدرت سیگنال وایفای مهم است؟

اگر قدرت سیگنال وایفای بالا باشد و سیگنال قوی از مودم وایفای ارسال یا دریافت شود، نشانگر بهتر بودن اتصال اینترنت در شبکه وایفای است. سیگنال قوی وایفای امکان استفاده کامل از سرعت اینترنت در دسترس را فراهم می سازد. قدرت سیگنال وایفای به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله: فاصله شما از روتر یا مودم وایفای، استفاده از اتصال وایفای 2.4 گیگاهرتز یا اتصال وایفای 5 گیگاهرتز، مواد مورد استفاده در دیوارهایی که دور شما را گرفته است و غیره.

هرچه به روتر یا مودم وایفای نزدیکتر باشیم، قدرت سیگنال وایفای بهتر می شود. گرچه اتصال وایفای 2.4 گیگاهرتز برد بیشتری دارد و فاصله بیشتری را پوشش می دهد اما مشکل تداخل امواج وجود دارد. دیوارهای ضخیم که از مواد متراکم مثل بتون ساخته شده اند جلوی عبور سیگنال وایفای را می گیرند. اگر سیگنال وایفای ضعیف باشد، سرعت کندتر بوده و قطعی و بالا نیامدن سایت ها را به دنبال دارد.

البته همه مشکلات اتصال به اینترنت در نتیجه ضعیف بودن قدرت سیگنال وایفای نیست. اگر اینترنت گوشی یا اینترنت تبلت شما ضعیف است، از ریبوت کردن روتر (خاموش و روشن کردن وایفای) شروع کنید. اگر مشکل هنوز وجود داشت، گام بعدی مشکل یابی است. بایستی مشخص کنید که آیا مشکل از وایفای است. ممکن است مشکل از شبکه باشد. اگر اتصال اینترنت وجود دارد و ریست کردن روتر مشکل را حل نکرد، وقت چک کردن قدرت سیگنال وایفای است. البته ممکن است بعضی از برنامه های سیستم پهنای باند زیادی مصرف کنند و شما متوجه نشوید. نباید امکان هک شدن و وصل شدن دیگران را نادیده گرفت. امنیت شبکه وایفای یکی از مسائل مهم در مدیریت استفاده از منابع شبکه است.

روش ساده چک کردن قدرت سیگنال وایفای

عکس نشانگر قدرت سیگنال وایفای اندورید

برای چک کردن قدرت سیگنال وایفای، اولین کار نگاه انداختن به وسیله ای است که مشکل دارد. صرفنظر از اینکه از سیستم عامل IOS، اندروید، مک یا ویندوز استفاده میکنید، بایستی نشانگر اتصال وایفای را روی سیستم خود مشاهده کنید. معمولا نشانگر اتصال وایفای از چهار یا پنج خط منحنی تشکیل شده است. هرچه خط های بیشتری پر باشد، قدرت اتصال و قوت سیگنال وایفای بیشتر است.

گوشی هوشمند، تبلت یا لپ تاپ با هم فرق دارند و ممکن است قدرت سیگنال وایفای متفاوتی را نشان دهند. اما بهتر است قدرت سیگنال وایفای خود را روی دو یا سه وسیله چک کنید. اگر از تلفن اندروید خود سیگنال را چک کرده اید، بهتر است با تبلت یا لپ تاپ خود نیز چک و مقایسه کنید. عملکرد اینترنت در دو دستگاه را چک کنید و نشانگر سیگنال وایفای را مقایسه کنید. اگر نتیجه در همه دستگاه ها یکسان باشد، شبکه ای با مبنای عالی دارید.

اگر اتصال وایفای شما در یک نقطه خاص ضعیف است، بهتر است جابجا شده و ستون های نشانگر قدرت سیگنال وایفای را در حین جابجایی مشاهده کنید. فاصله خود از مودم وایفای یا روتر خود را در نظر بگیرید و هنگام چک قدرت سیگنال بهتر است بین شما و وایفای دیواری نباشد.

به کم و زیاد شدن تعداد خطوط قدرت سیگنال وایفای توجه کنید. این یک روش ساده است اما در بیشتر موارد کفایت می کند و می توانید نقطه ای با بیشترین قدرت سیگنال وایفای پیدا کنید.

روش پیشرفته و دقیق چک کردن قدرت سیگنال وایفای

عکس واسط کاربری روتر برای چک کردن قدرت سیگنال وایفای

نگاه کردن به خطوط قدرت سیگنال گوشی یا لپ تاپ نمایی کلی از وضعیت قدرت سیگنال وایفای به شما می دهد. اگر می خواهید بررسی دقیق تر و پیشرفته تری داشته باشید، بایستی از یک اپلیکیشن یا برنامه اندازه گیری قدرت وایفای استفاده کنید که قدرت سیگنال وایفای را براساس واحد دسی بل بر میلی وات (dBm) نمایش می دهد. از جمله این اپلیکیشن ها می توان به برنامه ایرپورت (AirPort Utility) یا تحلیل گر وایفای (Wi-Fi Analyzer) اشاره کرد.

واحد اندازه گیری سیگنال وایفای

سیگنال وایفای را می توان به طرق مختلفی اندازه گیری کرد. صحیح ترین اندازه گیری براساس میلی وات (mW) است اما سخت ترین شکل برای خواندن قدرت سیگنال وایفای است زیرا بصورت عدد اعشاری کوچکی مشخص می شود (مثل 0.0001 mW). گزینه دیگر نشانگر قدرت سیگنال دریافتی (RSSI) است اما سازندگان وایفای به شکل متفاوتی از آن استفاده می کنند و یکنواختی ندارد. دسی بل بر میلی وات (dBm) این مشکلات را ندارد و بسیاری از سازندگان روتر یا مودم وایفای از این واحد استفاده کرده و واحدهای دیگر را به dBm تبدیل کرده اند.

بخاطر داشته باشید که قدرت وایفای بر حسب دسی بل بر میلی وات (dBm) یک عدد منفی است. مقیاس این عدد بین 30- تا 90- است. اگر قدرت سیگنال وایفای شما 30- دسی بل بر میلی وات است یعنی اتصال عالی دارید و احتمالا جفت مودم وایفای نشسته اید. هرچند اگر در نقطه ای هستید که قدرت سیگنال وایفای 90- است، سرویس شما ضعیف است و احتمالا نمی توانید به شبکه وایفای وصل شوید. اتصال عالی وایفای تا -50 dBm است، در حالی که اتصال -60 dBm خوب است و می توان تماس صوتی داشت.

نرم افزار فارسی چک کردن قدرت سیگنال وایفای

نرم افزار نمایش شبکه بی سیم (WirelessNetView) یک برنامه کوچک است که در پس زمینه ویندوز اجرا شده و اطلاعات خوبی از فعالیت شبکه بی سیم اطراف شما ارائه می دهد. برای هر یک از شبکه های شناسایی شده اطراف شما اطلاعات زیر را ارائه می دهد:

  • نام شبکه وایفای (SSID)
  • آخرین کیفیت سیگنال وایفای
  • متوسط کیفیت یا قدرت سیگنال وایفای
  • شمارشگر دفعات شناسایی شبکه
  • الگوریتم مجوز دهی مورد استفاده
  • الگوریتم سایفر
  • آدرس MAC
  • نشانگر قدرت سیگنال دریافتی (RSSI)
  • فرکانس کانال اتصال
  • شماره کانال و غیره

برای چک قدرت سیگنال وایفای در گوشی اسمارت اندروید و آیفون می توانید از اپلیکیشن برنامه ایرپورت (Airport Utility App) استفاده کنید. به هرحال برنامه نمایش شبکه وایفای نیر سافت برای چک سیگنال وایفای و مشخصات دیگر شبکه های وایفای اطراف شما مناسب است.

عکس برنامه چک قدرت سیگنال وایفای در گوشی اسمارت اندروید و آیفون

چک قدرت سیگنال وایفای در ویندوز 10

ویندوز 10 برنامه یا امکانات جنبی و اپلیکیشن سر خود خاصی برای تعیین دقیق قدرت سیگنال وایفای ندارد اما می توان از دستور netsh wlan در خط فرمان ویندوز 10 استفاده کرد و قدرت سیگنال وایفای را برحسب درصد مشاهده نمود.

برای اینکار کافی است منوی دسترسی سریع ویندوز 10 را باز کرده و گزینه کامند پرامپت با مجوز مدیریت (command prompt (Admin)) را بزنید. سپس در پرامپت داس ویندوز 10 دستور netsh wlan را تایپ کرده و دکمه Enter صفحه کلید را بزنید. بدین ترتیب واسط کاربری قدرت سیگنال وایفای باز شده و قدرت سیگنال وایفای شما را بر حسب درصد نمایش می دهد.

عکس صفحه اول برنامه اندازه گیری قدرت سیگنال وایفای در ویندوز 10

اگر سیگنال وایفای شما خوب است اما دانلود ضعیف است، می توانید قدرت ارسال و دریافت سیگنال وایفای خود در حین دانلود را با استفاده از برنامه DownTester تست کنید.

برنامه DownTester نیرسافت یک اپلیکیشن رایگان است که نیازی به نصب ندارد و می توانید سرعت دانلود اینترنت خود را از چند نقطه در سراسر جهان تست و بررسی کنید. این برنامه توسط پلکسا به زبان فارسی ترجمه شده است و می توانید آن را دانلود کرده و قدرت دانلود و آپلود اینترنت خود را بر حسب کیلوبایت اندازه گیری و تست کنید.

اگر می خواهید قدرت شبکه وایفای خود را در مکینتاش اندازه گیری کنید نیاز به برنامه خاصی ندارید. در Mac کافی است دکمه option را نگه داشته و روی نماد وایفای کلیک کنید. اندازه گیری قدرت سیگنال بر حسب dBm برای هر یک از ورودی های RSSI نمایش داده می شود.

عکس روش چک کردن قدرت سیگنال وایفای در مک

چگونه قدرت سیگنال وایفای خود را زیاد کنیم

زمانی که قدرت سیگنال شبکه خود را بدانید، ایده های بهتری برای بهبود برد وایفای خود خواهید داشت. برای نمونه، اگر به دورترین نقطه منزل خود از وایفای رسیدید و هنوز قدرت سیگنال بالا داشتید، یا همه میله های نشانگر قدرت سیگنال وایفای پر بود، بنابراین مشکل از وایفای نیست. بایستی وجود افراد مزاحم و تداخل امواج را چک کنید، کانال اتصال را تغییر دهید یا مودم روتر خود را آپگرید کرده و وایفای 5 گیگاهرتز لپ تاپ خود را فعال کنید.

اگر وقتی یک اتاق از وایفای دور می شوید، افت شدید سیگنال دارید و اتصال اینترنت شما خیلی ضعیف می شود، وقت عوض کردن روتر قدیمی است و بهتر است روتر یا مودم وایفای جدیدی تهیه کنید. به هر حال یا دیوار بین شما خیلی ضخیم و متراکم است یا روتر خیلی قدیمی است و برد زیادی ندارد. اگر دیوارهای منزل یا محل کار شما از گچ پوشیده شده است، بهتر است وایفای را در نقطه ای در مرکز منزل قرار دهید تا به همه اتاق ها پوشش دهد.

اگر مودم وایفای قدیمی دارید و قصد دارید آن را آپگرید کنید، بهتر است روتری تهیه کنید که از سیگنال وایفای 2.4 و 5 گیگاهرتز پشتیبانی کند. وایفای با سیگنال 5 گیگاهرتز نسبت به 2.4 گیگاهرتز متداول برد کمتری دارد اما گزینه های بیشتری برای دور زدن مشکلات تداخل امواج دارد و امواج یکدست و قوی تری ارسال می کند.

اگر منزل یا محیط کار بزرگی دارید و قدرت سیگنال وایفای در بعضی از اتاق ها یا نقاط شبکه وایفای خیلی ضعیف است، مشکل ارتباط با اینترنت دارید، بهتر است استفاده از روتر توری (mesh router) را در نظر بگیرید. روتر توری ها وسایلی ساده برای تقویت سیگنال وایفای در سراسر منزل یا محل کار است و ویژگی های مفید زیادی دارند مثل به روزرسانی خودکار میان افزار و امکان اضافه کردن شبکه مهمان.

اگر منزل یا محیط کار بزرگی دارید و مطمئن نیستید که به مش روتر نیاز دارید یا نه، بهتر است ابتدا نقشه حرارتی (creating a Wi-Fi heatmap) وایفای منزل خود را تهیه کنید. نقشه های حرارتی راه عالی برای تعیین وضعیت شبکه وایفای و نقاط با سیگنال قوی و ضعیف است. می توانید طرحی از منزل یا محیط کار خود تهیه کرده و سپس از برنامه اندازه گیری قدرت سیگنال وایفای در نقاط مختلف میدان دید وایفای خود استفاده کنید و هیت مپ وایفای خود را رسم کنید.

خلاصه مطلب چک کردن قدرت سیگنال وایفای

دستگاه های مختلفی که به شبکه وایفای امروزی وصل می شوند بسیار متنوع و زیاد هستند. بنابراین یک راه حل همه جانبه و همه منظوره برای اندازه گیری قدرت سیگنال وایفای و یا تقویت سیگنال وایفای در همه منازل و دستگاهها وجود ندارد. هرچند اگر یکی از روش های فوق را انجام دهید، می توانید صحیح ترین اطلاعات را در مورد قدرت سیگنال وایفای خود بدست آورده و تصمیم گیری آگاهانه ای برای گام بعدی خود داشته باشید.

ممکن است به خواندن مطالب زیر نیز علاقمند باشید:

اگر در اجرای این راهنما به مشکل برخورد کردید و سایر سئوالات و پیشنهادات خود را در بخش سئوالات عمومی انجمن پلکسا مطرح نمایید. گروه توسعه وب پلکسا به سئوالات شما پاسخ خواهند داد.

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

وبسایت پلکسا به فروش می رسد. لطفا قیمت پیشنهادی و مشخصات تماس خود را از طریق فرم تماس با ما اعلان بفرمایید. در حال حاضر بازدید روزانه سایت حدود 15000 بازدید در روز و رتبه الکسا 2000 است.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا