برنامه فارسی تست قدرت دانلود از اینترنت شبکه وایفای

انیمیشن تصویر متحرک برنامه فارسی تست قدرت دانلود از اینترنت شبکه وایفای

چگونه سرعت دانلود شبکه وایفای خود را تست کنیم؟ آیا از سرعت دانلود وایفای خود راضی هستید؟ سرعت دانلود اینترنت شما چقدر است؟ سرعت دانلود شبکه وایفای به چه عواملی بستگی دارد؟ اینها سئوالاتی است که در این مقاله پاسخ داده می شود و نرم افزار فارسی تست سرعت دانلود وایفای معرفی می شود.

نرم افزار تست سرعت دانلود اینترنت

نرم افزار DownTester چیست؟

اگر به مشخص کردن سرعت دانلود اینترنت وایفای خود نیاز دارید، اپلیکیشن دانلود تستر (DownTester) نیرسافت گزینه مناسبی است. این برنامه به سادگی امکان تست کردن سرعت دانلود اینترنت از چندین نقطه از سراسر جهان را فراهم می سازد. برنامه دانلود تستر بطور خودکار سرعت دانلود URL مورد نظر شما را از چند نقطه یکی بعد از دیگری تست و اندازه گیری می کند.

بعد از اینکه زمان تست یا حجم تست به KB را مشخص کردید، برنامه DownTester یکی بعد از دیگری دانلودهای وبسایت یا URL مورد نظر شما را از نقاط مختلف اجرا و سرعت دانلود شما را اندازه گیری می کند. بعد از مشخص شدن سرعت دانلود اینترنت وایفای شما از چند نقطه جهان، می توانید آن را در فایل هایی با پسوند متنی یا جدولی یا اکسل ذخیره نمایید.

برای دانلود برنامه Download Tester شرکت نیر سافت از لینک های زیر استفاده کنید:

سیستم مورد نیاز برای اجرای DownTester

این برنامه در کلیه نسخه های ویندوز و از جمله میکروسافت ویندوز 10 اجرا می شود و به سادگی قابل استفاده است. کافی است برنامه را اجرا کنید.

عکس صفحه اول برنامه دانلود تست تر برای مشخص کردن سرعت دانلود اینترنت وایفای

جدیدترین نسخه برنامه DownTester

اولین نسخه این برنامه با شماره 1.00 منتشر شده است و آخرین نسخه آن به تاریخ ژولای 2019 نسخه 1.30 می باشد که توسط پلکسا ترجمه شده و به صورت برنامه فارسی تست سرعت دانلود اینترنت وایفای برای دانلود رایگان ارائه شده است.

عکس نسخه های مختلف برنامه آزمایش کردن سرعت دانلود اینترنت وایفای

آموزش استفاده از برنامه تست سرعت دانلود

برنامه DownTester در دو نسخه پرتابل و نصبی ارائه شده است. استفاده از نسخه پرتابل راحتتر است اما در صورت لزوم می توانید نسخه نصبی آن را دانلود و نصب کنید. بعد از دانلود برنامه پرتابل و خارج کردن از حالت فشرده، روی فایل DownTester.exe دابل کلیک یا لمس کنید تا برنامه باز و اجرا شود.

انتخاب لیست URLهای دانلود

این برنامه لیست پیش فرضی از مقصد دانلود ندارد و بایستی خودتان URL وبسایت هایی که از آنها دانلود می کنید را مشخص کنید. سپس برنامه از این آدرس ها به مقدار مشخصی دانلود کرده و سرعت دانلود اینترنت وایفای شما را اندازه گیری می کند.

برای تعیین URL هایی که می خواهید سرعت دانلود اینترنت را از آنها تست کنید به شکل زیر عمل کنید:

1- ابتدا به وبسایت ISP خود بروید و سعی کنید URL تست سرعت آن را مشخص کنید. اکثر ارائه دهندگان سرویس ADSL یک لینک برای تست سرعت دانلود ارائه می کنند. اما این URL فقط سرعت دانلود بین کامپیوتر یا لپ تاپ شما و ISP را نشان می دهد و نشانگر سرعت دانلود از دنیای وب نیست.

2- به وبسایت هایی که از آنها دانلود انجام می دهید بروید و آدرس URL بعضی از فایل هایی که دانلود کرده اید را کپی کنید. سعی کنید فایل های بزرگتر از 5mb را انتخاب کنید.

پس از جمع آوری لیست URL های مورد نظر خود، از منوی فایل برنامه گزینه Add URLs List را انتخاب کرده و لیست خود را به برنامه اضافه کنید. لیست URL های خود را می توانید در یک فایل متنی ذخیره کرده و از فرمان Add URLs From File منوی فایل برای اضافه کردن لیست استفاده کنید. لیست URL بایستی در قالب زیر تهیه شود:

http://www.mytesturl1.com/myfile.zip Speed Test 1
http://www.mytesturl2.com/myfile.zip Speed Test 2
ftp://ftp.mytestftp.com/ftptest.exe FTP Test
"I:\Test Files\mytest.zip" Network Share Test 1
"\\MyComp\\test.zip" Network Share Test 2

نام بعد از آدرس URL اختیاری است و اگر از آن استفاده کنید، در ستون نام نتیجه تست سرعت دانلود اینترنت نمایش خواهد یافت. URLهایی که اضافه می کنید بطور خودکار در فایلی با پسوند .cfg ذخیره می شود و بعدا برنامه از آنها استفاده خواهد کرد.

ترتیب انجام تست سرعت دانلود براساس ترتیب ارائه یا درج URLها خواهد بود. اگر می خواهید ترتیب انجام آنها را تغییر دهید، روی ستون Download Order کلیک کنید و می توانید لیست را جابجا و ترتیب دانلود را خودتان مرتب کنید.

اقدامات قبل از تست سرعت دانلود

 • در منوی options گزینه Advanced options را انتخاب کنید تا دیالوگ تنظیمات پیشرفته برنامه باز شود. بطور پیش فرض برنامه دانلود تستر هر یک از دانلودها را بعد از 20 ثانیه قطع می کند که معمولا دانلود کافی برای تست سرعت در این زمان انجام می شود. اما در صورت نیاز می توانید این زمان را تغییر دهید.
 • اگر از برنامه مدیریت دانلود (download managers) مثل IDM یا تورنت استفاده می کنید، بایستی این برنامه ها زمان انجام تست دانلود بسته باشند، در غیر اینصورت نتیجه تست دقیق نخواهد بود.

برای شروع تست سرعت دانلود دکمه F2 کیبورد خود را بزنید.

ستون سرعت دانلود

برنامه DownTester سرعت دانلود اینترنت شما را به دو واحد مختلف نمایش می دهد:

 • کیلوبایت در ثانیه (KB/Sec): این ستون همان سرعت دانلودی را نمایش می دهد که معمولا در حین دانلود فایل از اینترنت اکسپلورر، فایرفاکس یا گوگل کروم مشاهده می کنید.
 • مگابیت در ثانیه (Mbps): زمانیکه ترافیک و اکانت اینترنت از شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنتی دریافت می شود، معمولا بر حسب واحد Mbps مشخص می شود. با نگاه کردن به این ستون به راحتی می توانید سرعت واقعی دانلود خود که توسط شرکت ارائه خدمات ADSL برای شما تعیین شده است را ببینید.

تجزیه و تحلیل نتایج تست سرعت دانلود اینترنت

مهمترین اطلاعاتی که برنامه DownTester ارائه می دهد نتایجی است که در ستون سرعت Mbps مشخص شده است. اگر هم ارائه دهنده خدمات اینترنتی و هم سرور دانلود سایتی که از آن دانلود می کنید درست کار کنند، مگابیت در ثانیه ای که در این ستون قید می شود خیلی به سرعت دانلود حساب اینترنتی شما نزدیک است.

اگر Mbps سرعت تست شما خیلی کمتر از Mbps سرعت حساب اینترنتی شما است، مثلا شما اینترنت 3 مگابیت در ثانیه گرفته اید اما سرعت دانلود شما فقط 2 مگابیت در ثانیه است، ممکن است مشکل در سرعت اکانت اینترنتی باشد که گرفته اید. هرچند ممکن است سرور ریموتی که از آن دانلود می کنید محدودیت سرعت داشته باشد. به همین خاطر بهتر است از چند URL سرعت دانلود را تست کنید.

اگر شک دارید که مشکل از سرور ریموت سایتی است که از آن دانلود می کنید یا از ارائه دهنده سرویس اینترنتی، بهتر است از دوستان خود بخواهید سرعت دانلود URL تست شما را با سرویس خودشان تست کنند و بعد مقایسه کنید.

عکس برنامه تست سرعت دانلود از وایفای در حین تست سرعت دانلود

سرعت دانلود FTP

سرعت دانلود FTP خود را می توانید با DownTester تست کنید (آدرس FTP به صورت ftp:// شروع می شود). دانلود FTP به دو شکل انجام می شود، به همین خاطر ممکن است دو سرعت متفاوت در تست سرعت دانلود اینترنت خود داشته باشید:

 • مد اکتیو (Active Mode): اگر در مد اکتیو دانلود کنید، سرور FTP از طریق پورت 20 با کامپیوتر یا لپ تاپ شما با شماره پورت تصادفی وصل می شود. گاهی فایروال ویندوز یا فایروال های دیگر طوری تنظیم میشوند که جلوی تست دانلود در مد اکتیو را بگیرند. بایستی پیکربندی و تنظیمات فایروال خود را چک کنید.
 • مد پاسیو (Passive Mode): وقتی در مد پاسیو یا انفعالی دانلود می کنید، کامپیوتر با شماره پورت تصادفی به سرور FTP وصل می شود و دانلود می کند. بعضی از ارائه کنندگان خدمات اینترنتی به وب سایت های معمولی (پورت 80) اهمیت خاصی می دهند و برای پورت های تصادفی محدودیت سرعت قرار می دهند. این تکنیک را شکل دهی به ترافیک (Traffic shaping) می نامند. اگر چنین باشد درمد پاسیو سرعت دانلود خیلی کمی خواهید داشت.

برای تغییر مد تست دانلود FTP برنامه بایستی به منوی Options و گزینه Advanced Option بروید.

تست کردن سرعت اشتراک شبکه و سایر درایوها

برنامه DownTester نسخه های جدید امکان تست سرعت اشتراک شبکه در شبکه محلی یا LAN را نیز می دهد. برای تست این سرعت تعداد بایت خوانده شده از هر فایل را تست می کند. از این خصیصه می توانید برای تست سرعت انتقال داده های درایوهای دیگر سیستم خود از قبیل هارد درایو، CD/DVD یا فلش درایو و مانند اینها استفاده کنید. برای استفاده از این خصیصه کافی است از گزینه Add File استفاده کرده یا شورت کات Ctrl + F9 کیبورد را بزنید و تست را انجام دهید.

طریقه ایجاد فایل نصب NSIS

می توانید در برنامه DownTester فایل نصبی (NSIS installer) با پیکربندی جدید و URLها و گزینه های پیشرفته ای که انجام داده اید بسازید و برای سیستم های دیگر یا دوستان خود استفاده کنید. برای اینکار در منوی Help برنامه یکی از گزینه های ساخت فایل نصبی را به شرح زیر استفاده کنید:

 • ایجاد NSIS Installation: این گزینه برای ساخت یک فایل نصبی معمولی استفاده می شود که برنامه را در مسیر C:\Program files\NirSoft\DownTester نصب می کند.
 • ایجاد NSIS Installation غیر ادمین: فایل نصبی ایجاد می کند که نصب آن به مجوز مدیریت نیاز ندارد و هر کدام از کاربران ویندوز می توانند آن را نصب کنند.

برای ایجاد فایل نصبی دلخواه کافی است برنامه را نصب کرده و پیکربندی مورد نظر خود را اعمال کنید. گزینه های پیشرفته را تنظیم کرده و لیست URLهای تست سرعت دانلود خود را به آن اضافه کنید. سپس یکی از دو گزینه فوق را استفاده کرده و فایل نصبی ایجاد کنید.

دستورات خط فرمان برنامه تست سرعت دانلود

باز کردن برنامه DownTester با فایل پیکربندی یا کنفیگوریشن مشخص شده. /cfg
این دستور همراه با دستورات ذخیره فایل استفاده می شود تا نتیجه تست دانلود ذخیره شده در عین حال پنجره اصلی برنامه مخفی باشد /hidden
اجرا و ذخیره نتیجه تست سرعت دانلود در یک فایل متنی معمولی /stext
اجرا و ذخیره نتیجه تست سرعت دانلود در یک فایل متنی جدا شده با Tab /stab
اجرا و ذخیره نتیجه تست سرعت دانلود در یک فایل CSV /scomma
اجرا و ذخیره نتیجه تست سرعت دانلود در یک فایل متنی جدول بندی شده /stabular
اجرا و ذخیره نتیجه تست سرعت دانلود در یک فایل HTML(افقی) /shtml
اجرا و ذخیره نتیجه تست سرعت دانلود در یک فایل HTML (عمودی) /sverhtml
اجرا و ذخیره نتیجه تست سرعت دانلود در یک فایل XML /sxml
عدم اضافه کردن آیتم های غیرفعال (1=بله، 0=خیر) /DontAddDisabled
توقف خودکار تست دانلود پس از تعداد ثانیه مشخص شده (0= خیر، 1=بله) /UseAutoStopTime
مشخص کردن ثانیه های اجرای تست و سپس توقف خودکار تست بعد از این مدت /AutoStopTime
توقف خودکار تست بعد از دانلود کردن مقدار KB/MB مشخص شده (0=خیر، 1= بله) /UseAutoStopSize
دستور مشخص کردن سایز دانلود برای تست سرعت و توقف خودکار تست /AutoStopSize
دستور تعیین واحد مقدار تعیین شده برای سایز دانلود 2 = KB, 3 = MB /AutoStopSizeUnit
اتمام خودکار تست اگر تغییر سرعت دانلود کمتر از ... بود. 0=خیر، 1= بله /UseAutoStopStable
واحد توقف خودکار تست در صورت تغییر سرعت دانلود، 1 = Per Cent, 2 = KB Per Second /AutoStopStableUnit
تعیین مد تست سرعت دانلود اف تی پی (1 = Active, 2 = Passive) /FtpMode
تعیین زمان تایم اوت اتصال تست سرعت دانلود اینترنت به ثانیه /ConnectTimeout
اجرای مجدد تست سرعت در صورت شکست دانلود، 0=خیر، 1= بله /TryAgainOnFail
تعیین تعداد دفعات اجرای مجدد تست سرعت دانلود /NumOfRetries
ذخیره خودکار نتایج تست در فایل 0=خیر، 1= بله /AutoReport
باز کردن خودکار فایل گزارش تست سرعت دانلود، 0= خیر، 1= بله /AutoReportOpenInViewer
تعیین نوع گزارش خودکار براساس قالب فایل:
1 = Normal, 2 = Tab-Delimited, 3 = Tabular, 4 = HTML (Horizontal), 5 = HTML (Vertical), 6 = XML, 7 = Comma-Delimited
/AutoReportType
دستور تعیین نام فایل ذخیره خودکار /AutoReportFilename

ترجمه برنامه DownTester به زبان خود

آخرین نسخه برنامه تست سرعت دانلود اینترنت (DownTester) توسط پلکسا به زبان فارسی ترجمه شده و برای دانلود رایگان ارائه شده است. اما اگر قصد دارید از ترجمه خودتان استفاده کنید یا به زبان دیگری برنامه را ترجمه کنید، به صورت زیر عمل کنید:

 1. برنامه DownTester را با پارامتر /savelangfile در کامند پرامپت ویندوز اجرا کنید. برای باز کردن کامند پرامپت ویندوز 10 روی دکمه استارت کلیک راست کنید و از منوی دسترسی سریع ویندوز 10 گزینه Command Prompt را انتخاب کنید. سپس این دستور به صورت DownTester.exe /savelangfile اجرا می شود.
 2. بعد از اجرای این دستور، فایلی به نام DownTester_lng.ini در پوشه برنامه ظاهر می شود.
 3. این فایل را با استفاده از برنامه Notepad یا هر واژه پرداز مورد علاقه خود باز کنید.
 4. تمامی رشته های موجود در فایل را به زبان مورد نظر خود ترجمه کنید. بصورت اختیاری می توانید نام و لینک وبسایت خود را در آن قرار دهید (مقادیر TranslatorName و TranslatorURL را به ترتیب برای نام مترجم و نام سایت تکمیل کنید). این اطلاعات در پنجره About برنامه ظاهر می شود.
 5. بعد از آماده شدن ترجمه فایل، برنامه DownTester را اجرا کنید. تمامی عبارات ترجمه شده به زبان مورد نظر شما نمایش خواهد یافت.
 6. اگر منصرف شدید و خواستید از زبان پیش فرض برنامه DownTester استفاده کنید، کافی است فایلی که ترجمه کرده اید را تغییر نام دهید.
عکس کامند پرامپت ویندوز 10 حین اجرای دستور تست سرعت وایفای

برای دانلود برنامه Download Tester شرکت نیر سافت از لینک های زیر استفاده کنید:

ممکن است به دانلود سایر برنامه های مدیریت شبکه وایفای علاقمند باشید:

اگر در اجرای این راهنما به مشکل برخورد کردید و سایر سئوالات و پیشنهادات خود را در بخش سئوالات عمومی انجمن پلکسا مطرح نمایید. گروه توسعه وب پلکسا به سئوالات شما پاسخ خواهند داد.

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

وبسایت پلکسا به فروش می رسد. لطفا قیمت پیشنهادی و مشخصات تماس خود را از طریق فرم تماس با ما اعلان بفرمایید. در حال حاضر بازدید روزانه سایت حدود 15000 بازدید در روز و رتبه الکسا 2000 است.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا