چگونه لیست وبسایت هایی که کامپیوتر یا لپ تاپ به آن وصل هستند را مشاهده کنیم؟

انیمیشن تصویر متحرک طریقه اجرای دستور نت استیت برای پیدا کردن لیست وبسایت هایی که مخفیانه به لپ تاپ وصل هستند

آیا می دانید کامپیوتر یا لپ تاپ شما بطور مخفیانه با وبسایت ها و سرورهایی در ارتباط است؟ لپ تاپ شما مخفیانه با چه وبسایت هایی در ارتباط است؟ چگونه لیست وبسایت هایی که کامپیوتر یا لپ تاپ ما بطور مخفیانه ارتباط برقرار می کند را پیدا کنیم؟ پورت های اشغال سیستم ما کدام است؟ چگونه لیست وبسایت هایی که مخفیانه به کامپیوتر وصل می شود را پیدا کنیم؟ چگونه اتصال مخفیانه کامپیوتر به وبسایت‌های مختلف را پیدا کنیم؟ چگونه اتصال مخفیانه کامپیوتر به بعضی وب سایت ها را قطع کنیم؟

استفاده از کامپیوتر، لپ تاپ، گوشی اسمارت و تبلت و دستگاه های هوشمند به یک سیستم عامل و تعدادی نرم افزار و اپلیکیشن بستگی دارد که روی آنها نصب می کنیم. زمانی که سیستم خود را روشن می کنید، خود سیستم عامل و نرم افزارها با سرورهای خود و سایت های مختلف ارتباط برقرار می کنند و لزوما شما از این ارتباطات آگاه نمی شوید. در حالی که بعضی از این اتصالات بی ضرر بوده و برای کارکرد صحیح برنامه ضروری است، مثل آپدیت شدن سیستم عامل ویندوز 10؛ اما همیشه این احتمال وجود دارد که یک بدافزار، اپلیکیشن جاسوسی یا ویروس از اتصال اینترنت شما در پس زمینه استفاده کند و شما از آن بی اطلاع باشید.

در این مقاله سه شیوه برای مشاهده اتصالات فعال اینترنت کامپیوتر یا لپ تاپ شما ارائه می دهیم و سئوالات زیر را پوشش می دهیم:

  1. لپتاپ یا کامپیوتر شما به صورت مخفیانه به چه سایت ها و سرویس های آنلاینی وصل است؟
  2. چگونه تشخیص بدهیم کامپیوتر یا ایمیل ما مانیتور می‌شود؟
  3. چگونه می توان فهمید کسی مخفیانه از رایانه ما استفاده می کند یا نه؟
  4. چگونه متوجه شویم که کامپیوتر ما کنترل و جاسوسی می شود ؟
  5. چگونه بفهمیم که کامپیوتر نظارت، هک یا جاسوسی میشود؟
  6. وبسایت هایی که مخفیانه کامپیوتر یا لپتاپ ما وصل هستند کدامند؟
  7. از چه راهی بفهمیم کامپیوتر ما کنترل می شود و اتصال نامحسوس اینترنت وجود دارد؟
  8. چگونه بفهمیم که کامپیوتر مشغول دانلود چه چیزی است؟

این سه شیوه مشاهده لیست اتصالات فعال اینترنت کامپیوتر یا لپ تاپ به قرار زیر می باشند:

گزینه 1 – چک و مشاهده لیست اتصالات فعال اینترنت سیستم با استفاده از پاورشل یا کامند پرامپت ویندوز

برای تهیه لیست وبسایت هایی که مخفیانه به لپ تاپ یا کامپیوتر ما وصل هستند، می توانیم از دستور netstat استفاده کنیم و لیستی از تمامی اتصالات اینترنتی که در یک فاصله زمانی خاص رخ داده است را تهیه کنیم. این دستور را می توان در سیستم های عامل ویندوز 10 و نسخه های قدیمی تا ویندوز XP انجام دهیم. همچنین چه از پاورشل ویندوز استفاده کنیم یا از کامند پرامپت، نتیجه یکسان خواهد بود.

برای استفاده از پاورشل یا کامند پرامپت ویندوز 10 می توانید با کلیک راست بر دکمه استارت و یا زدن شورت کات یا میانبر Windows + X منوی دسترسی سریع ویندوز 10 را باز کنید و از گزینه های این منو دستور command prompt (admin) و یا Windows PowerShell (Admin) را کلیک یا لمس کنید. بخاطر داشته باشید که بعضی از نسخه های ویندوز 10 شورت کات یکی از این اپلیکیشن ها را ارائه کرده است، بنابراین هر کدام که در دسترس بود را استفاده کنید.

اگر دستور باز کردن پاور شل یا کامند پرامپت در منوی دسترسی سریع ویندوز 10 وجود نداشت، می توانید از دیالوگ Run استفاده کنید. برای اینکار شورت کات Win + R را بزنید تا دیالوگ Run باز شود. سپس دستور powershell یا cmd را تایپ کرده و دکمه OK را بزنید. بدین ترتیب اپلیکیشن مورد علاقه خود را می توانید باز کنید.

عکس طریقه باز کردن پاور شل ویندوز 10 یا باز کردن کامند پرامپت ویندوز با مجوز ادمین

به هر حال اجرای دستور netstat مستلزم داشتن مجوز مدیریت است و بایستی به صورت Run as administrator اجرا شود. برای اجرای دستور netstat پاورشل یا کامند پرامپت ویندوز را با مجوز مدیر باز کنید و دستور زیر را تایپ کرده و کلید Enter صفحه کلید را بزنید.

netstat -abf 5 > activity.txt

همانطور که مشاهده میکنید در دستور netstat از تعدیلگر (مدیفایر) استفاده شده است. گزینه -a به برنامه می گوید که همه اتصالات اینترنتی و پورت های در حال گوش دادن (Listening Ports) را لیست کند. مدیفایر -b به برنامه می گوید که نام برنامه ای که اتصال را برقرار می کند را در نتیجه نمایش دهد. مدیفایر -f نام DNS کامل هر یک از اتصالات را نمایش می دهد که براحتی بتوانیم بفهمیم ارتباط اینترنتی از کجا ایجاد می شود. گزینه 5 برنامه پاورشل یا کامند پرامپت را هر 5 ثانیه یکبار ریفرش کرده و به دنبال اتصالات بگردد. سپس از سمبول پایپینگ (<) استفاده شده است تا نتیجه اسکن ارتباطات اینترنتی کامپیوتر یا لپ تاپ را در فایل متنی به نام activity.txt ذخیره کند.

اگر مایلید لیستی از مدیفایرها و گزینه های قابل اجرای دستور netstat را ببینید، کافی است دستور را تایپ کرده و بعد از آن مدیفایر ? را قرار دهید. پس از اجرای دستور فوق چند دقیقه صبر کنید و سپس شورت کات Ctrl + C کیبورد را بزنید تا ضبط داده ها توسط اپلیکیشن متوقف شود.

انیمیشن پاورشل ویندوز 1- حین طریقه اجرای دستور netstat همراه با مدیفایرها

بعد از توقف ضبط اسکن ارتباطات اینترنتی سیستم خود، فایل نتایج را باز کرده و لیست ارتباطات اینترنتی لپتاپ یا کامپیوتر خود را مشاهده کنید. می توانید برای باز کردن این فایل در پاور شل یا کامند پرامپت نام فایل را تایپ کرده و دکمه Enter کیبورد را بزنید.

عکس فایل نتیجه اسکن اتصالات اینترنتی مخفی کامپیوتر و لپتاپ با وبسایت های دیگر

فایل متنی حاوی اطلاعات مربوط به اتصالات اینترنتی کامپیوتر یا لپ تاپ که از آن اطلاع ندارید در پوشه Windows\System32\ذخیره می شود و می توانید آنرا در این پوشه پیدا کرده و با ویرایشگر متن مورد علاقه خود باز کنید.

عکس مای کامپیوتر ویندوز 10 حین نمایش نتیجه لیست وبسایت هایی که لپتاپ و کامپیوتر در پس زمینه وصل هستند

در فایل activity.txt یا هر نام دلخواهی که به این فایل داده اید، می توانید لیست تمامی پروسه های کامپیوتر یا لپتاپ خود (مرورگرها، کلاینتهای IM، برنامه های ایمیل و غیره) را در طی دوره زمانی اسکن اتصالات فعال شده اند را ببینید. این لیست شامل هم ارتباطات اینترنتی فعال و هم پورت های در انتظار است. البته در این لیست مشخص شده است که کدام پروسه ویندوز 10 شما به کدام وبسایت وصل شده است.

اگر نام پروسه یا آدرس وبسایتی را می بینید که برایتان آشنا نیست، می توانید آن را در گوگل سرچ کرده و مطالعه کنید. ممکن است پروسه مورد نظر شما جز پروسه هایی از مدیر وظیفه (Task Manager) ویندوز 10 باشد که پلکسا پوشش داده است و در لیست زیر می توانید با آنها آشنا شده و جزئیات مربوط به هر پروسه را بخوانید:

نمونه ای از پروسه های مشروع ویندوز 10 که در مدیر وظیفه ویندوز ظاهر شده و ممکن است جزء لیست پروسه هایی باشد که ارتباط اینترنتی مخفی با سرورهای خارج از کامپیوتر یا لپ تاپ شما دارد:

گزینه 2 – استفاده از اپلیکیشن TCPView برای لیست کردن وبسایت هایی که مخفیانه به کامپیوتر یا لپتاپ شما وصل هستند

عکس صفحه اصلی برنامه TCPView برای مشاهده وبسایت هایی که لپتاپ ما مخفیانه وصل می شود

برنامه TCPView یکی از اپلیکیشن های کوچک SysInternals است که تحت پوشش میکروسافت برای کار با پروسه های میکروسافت ویندوز تهیه شده است. این ابزار دقیقا نشان می دهد که کدام پروسه های ویندوز به چه منابعی در اینترنت وصل هستند و حتی امکان بستن پروسه، اولویت بندی پروسه ها، قطع اتصال و یا تعیین فوری Whois اتصال برای گرفتن اطلاعات بیشتر را می دهد. وقتی می خواهیم در ویندوز مشکل زدایی کنیم یا اطلاعاتی در مورد کامپیوتر و اتصالات اینترنتی آن بدست آوریم، این نرم افزار اولین گزینه است.

توجه: ممکن است وقتی برنامه TCPView را باز می کنید تعداد زیادی اتصال اینترنتی (پروسه های سیستم) با انواع آدرس اینترنت را ببینید، اما معمولا نشانه وجود مشکل نیست. اگر همه اتصالات در وضعیت TIME_WAIT هستند، بدین معنی است که ارتباط اینترنتی آنها بسته شده است و پروسه ای برای اتصال وجود ندارد، بنابراین بایستی شماره PID آنها صفر باشد.

این مسئله معمولا زمانی رخ می دهد که شما برنامه TCPView را بعد از کلی کار کردن و جستجوی اینترنت باز کنید. اگر زمانی بگذرد و برنامه همچنان باز باشد، این مسئله رفع می شود.

گزینه 3- چک کردن ارتباطات اینترنتی فعال سیستم با استفاده از اپلیکیشن CurrPorts

عکس صفحه اصلی اپلیکیشن CurrPorts حین نمایش لیست برنامه هایی که از اینترنت لپتاپ استفاده می کنند

می توان برای مشاهده لیست وبسایت هایی که مخفیانه به کامپیوتر یا لپ تاپ وصل هستند از نرم افزار CurrPorts استفاده کرد. این نرم افزار لیست تمامی پورت های TCP/IP و UDP باز کامپیوتر و لپتاپ را نمایش می دهد. این ابزار از TCPView تا حدودی متمرکزتر و با امکانات بیشتری است.

ابزار CurrPorts اطلاعات مفصلی در مورد هر یک از پروسه هایی که پورت های سیستم را باز کرده اند، ارائه می دهد. در این برنامه می توان اتصالات اینترنتی برنامه ها و پروسه های ویندوز را بست، اطلاعات مربوط به هر پروسه و هر اتصال را در کلیپ بورد کپی کرد، یا در فایل با فرمت مختلف ذخیره کرد. این برنامه در تمامی نسخه های ویندوز و بخصوص ویندوز 10 عمل می کند.

ممکن است به خواندن مقالات زیر علاقمند باشید:

اگر در اجرای این راهنما به مشکل برخورد کردید و سایر سئوالات و پیشنهادات خود را در بخش سئوالات عمومی انجمن پلکسا مطرح نمایید. گروه توسعه وب پلکسا به سئوالات شما پاسخ خواهند داد.

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

وبسایت پلکسا به فروش می رسد. لطفا قیمت پیشنهادی و مشخصات تماس خود را از طریق فرم تماس با ما اعلان بفرمایید. در حال حاضر بازدید روزانه سایت حدود 15000 بازدید در روز و رتبه الکسا 2000 است.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا