چگونه مشکل صدای بازی یا مشکل تصویر بازی در ویندوز 10 را حل کنیم؟

انیمیشن آموزش تصویری طریقه رفع مشکل صدای ویندوز 10 با استفاده از ابزار تشخیصی دایرکت ایکس

آیا روی ویندوز 10 بازی نصب کرده اید؟ برای نصب بازی در ویندوز 10 مشکل دارید؟ آیا نحوه رفع مشکلات مربوط به صدا یا تصویر بازی در ویندوز 10 را می دانید؟ طریقه فعال سازی صدای بازی در ویندوز 10 را نیاز دارید؟ با مشکل بی صدا بودن بازی یا نمایش بد تصویر بازی در ویندوز 10 و یا با مشکل اکو شدن صدا در کامپیوتر مواجه شده اید؟ نگران نباشید، در این مقاله سئوالات فوق پاسخ داده می شود و راه های حل مشکل صدای بازی و یا مشکل تصویر بازی در ویندوز 10 بحث می شود.

برای رفع مشکل نصب بازی در ویندوز 10 و بخصوص مشکل صدا و تصویر و بخصوص مشکل زدایی صدای بازی یا تصویر بازی در کامپیوتر یا لپ تاپ ویندوز 10 راهنمای زیر را بخوانید. در این مقاله می خوانیم:

مشکل زدایی صدای بازی در ویندوز 10

مشکل صدای بازی در ویندوز 10 دارید؟ راه های حل مشکل صدا در ویندوز 10 را می شناسید؟ با مشکل صدا نداشتن بازی های کامپیوتری در ویندوز 10 مواجه شده اید؟ اگر حین اجرای بازی در ویندوز 10 با مشکل صدا برخورد کرده اید و بازی شما در ویندوز 10 صدا ندارد، راه حل های زیر را امتحان کنید تا مشکل بی صدا بودن بازی در ویندوز 10 رفع شود.

راه حل 1 – آیا صدای سیستم بسته نیست؟

گاهی اوقات علت صدا نداشتن بازی در ویندوز 10 بسته بودن ولوم مرکزی ویندوز 10 یا میوت (mute) بودن صدای کامپیوتر یا لپ تاپ است. اما وقتی با کامپیوتر یا لپتاپ بازی می کنیم، تصویر به صورت فول اسکرین است و نمی توانیم آیکون ولوم را در نوار ابزار ویندوز 10 مشاهده کنیم.

انیمیشن آموزش تصویری کم و وزیاد کردن و تنظیم صدای ویندوز 10 و رفع مشکل صدای بازی در ویندوز 10

چگونه حین بازی فول اسکرین یا تمام صفحه بررسی کنیم که صدای لپتاپ یا کامپیوتر میوت یا بسته و یا کم نیست:

1- دکمه Windows صفحه کلید خود را بزنید و یا آیکون ویندوز (استارت ویندوز) در گوشه سمت چپ پایین صفحه دسکتاپ ویندوز 10 را بزنید.

2- حال نوار ابزار ویندوز 10 ظاهر می شود. در گوشه سمت راست پایین نوار ابزار روی آیکون ولوم یا صدای ویندوز 10 کلیک کنید و اطمینان حاصل کنید که صدای سیستم بیشتر از صفر باشد و میوت (mute) نشده باشد.

راه حل 2 – چک اتصالات صوتی

اگر برای پخش صدای کامپیوتر یا لپتاپ خود از هدفون، اسپیکر یا وسایل فرعی صوتی دیگر استفاده می کنید و صدای خش خش یا صدای نامتعارف دیگری می شنوید، ممکن است قطعه یا وسیله فرعی شما درست وصل نشده باشد.

سعی کنید جک یا فیش هدفون، اسپیکر یا وسیله صوتی خود را جدا کرده و مجددا وصل کنید و صدای ویندوز 10 را چک کنید. اگر وقتی هدفون یا اسپیکر را به سیستم ویندوز 10 وصل میکنید، صدای نامطلوب می شنوید، ممکن است هدفون یا اسپیکر شما خراب شده باشد و نیاز به تعویض داشته باشد.

راه حل 3 – چک کردن و جدا کردن وسایل یدکی صوتی

اگر وسایل صوتی تصویری دیگری به کامپیوتر یا لپ تاپ شما وصل است و از آن استفاده نمی کنید، بهتر است جدا کنید. ممکن است سیگنال صدای سیستم به یکی از این وسایل ارسال شود. این وسایل جنبی را چک کنید که آیا صدا از آنها خارج نمیشود. اطمینان حاصل کنید که اینگونه وسایل جدا شده اند و مجددا صدای بازی خود را بر روی اسپیکر سیستم که به عنوان وسیله اولیه یا پیش فرض ویندوز تنظیم شده است را تست کنید.

راه حل 4 – از راهنمای مشکل زدایی صدای ویندوز استفاده کنید

برای استفاده از ویزارد مشکل زدایی صدای ویندوز (Windows audio troubleshooting wizard) به شکل زیر عمل کنید:

انیمیشن تصویر متحرک آموزش رفع مشکل صدا در ویندوز 10 – رفع مشکل بازی در ویندوز 10 صدا ندارد

1- در نوار ابزار (taskbar) ویندوز 10 روی آیکون ولوم صدای ویندوز لمس و نگهدارید و یا با ماوس خود کلیک راست کنید.

2- از منوی کشویی راست کلیک که ظاهر می شود، گزینه Troubleshoot sound problems را انتخاب کنید.

3- دستورالعملی که پنجره رفع مشکل صدای ویندوز 10 نمایش می دهد را دنبال کنید.

راه حل 5 – به روز بودن ویندوز خود را چک کنید

گاهی علت مشکل صدای ویندوز می تواند به روز نبودن ویندوز باشد. بخصوص اگر آخرین آپدیت امکانات صدای ویندوز 10 را نداشته باشید. بنابراین ابتدا به روز بودن درایور کارت صدای سیستم خود را چک کنید و مطمئن شوید که درایور کارت صدا نصب شده است و به روز است. سپس ویندوز خود را آپدیت کنید.

راه حل 6 – وجود مشکل ناشناخته و مشکلات مربوط به درایور صدای ویندوز را بررسی کنید

امکانات صوتی ویندوز 10 به سخت افزار صوتی (کارت صدا) لپتاپ یا کامپیوتر شما وابسته است. خود سخت افزارها به نرم افزار یا میان افزاری متکی هستند که وظیفه اجرا و مدیریت سخت افزار را به عهده دارد و آن را درایور می گویند. درایور سخت افزارها معمولا زیاد به روزرسانی می شود بخصوص اگر سیستم جدیدی داشته باشید. بنابراین اگر ویندوز 10 مشکل پخش صدا دارد، بهتر است آن را چک کنید. آیا می دانید چگونه مشخصات کارت صدای لپتاپ یا کامپیوتر خود را پیدا کنید؟ به صورت زیر عمل کنید:

1- روی دکمه استارت ویندوز در گوشه سمت چپ پایین نوار ابزار کلیک راست کنید تا منوی دسترسی سریع ویندوز 10 باز شود و یا شورت کات یا کلید ترکیبی Win + R کیبورد خود را بزنید تا دیالوگ Run باز شود.

2- در دیالوگ Run دستور dxdiag.exe را تایپ کرده و دکمه OK را بزنید (می توانید این دستور را در کادر متنی Search ویندوز 10 اجرا کنید).

3- بدین ترتیب دستور اجرای دایرکت ایکس ویندوز 10 اجرا شده و پنجره برنامه DirectX Diagnostic Tool باز می شود. وقتی این ابزار باز می شود در ابتدا یک نوار پیشروی (progress bar) در پایین پنجره ظاهر می شود و ویندوز شروع به تست و بارگذاری اطلاعات مربوط به صوت و تصویر سیستم شما می کند.

عکس دایراکت ایکس ویندوز 10 برای پیدا کردن مشخصات کارت صدای لپتاپ یا کامپیوتر

4- در پنجره ابزار تشخیصی دایرکت ایکس (DirectX Diagnostic Tool) برگه Sound را بزنید و به دنبال نام سازنده و مشخصات سخت افزار صوتی یا کارت صدای سیستم خود باشید. می توانید نام سازنده، مدل، نسخه و درایور کارت صوت خود را ببینید.

5- حال مرورگر مورد علاقه خود مثل گوگل کروم یا فایرفاکس را باز کرده و وبسایت سازنده کارت صدای خود را پیدا کنید.

6- در وبسایت سازنده مدل و شماره سریال کارت صوتی خود را جستجو کرده و درایور و آپدیت های موجود آن را دانلود و نصب کنید.

مشکل زدایی تصویر بازی در ویندوز 10

گاهی بازی نصب شده در ویندوز 10 تصویر خوبی ندارد. اگر بازی در ویندوز 10 نصب کرده اید و در اجرای آن مشکل دارید، تصویر بازی با کیفیت نیست، تصویر بازی کلا نمایش نمی یابد یا تصویر بریده بریده است، ممکن است راهنمای زیر به رفع مشکل تصویر بازی در ویندوز 10 به شما کمک کند.

راه حل 1 – اتصالات خارجی نمایشگر خود را چک کنید

اگر مشکل نمایش تصویر بازی در کامپیوتر دارید یا لپتاپ خود را به تلویزیون وصل کرده اید و می خواهید با تلویزیون بازی ویندوز 10 را اجرا کنید، بهتر است ابتدا اتصالات خارجی نمایشگر خود را چک کنید. آیا مانیتور بخوبی به خروجی کارت گرافیک کامپیوتر وصل شده است؟ اگر از دو نمایشگر در ویندوز 10 استفاده می کنید و تلویزیون نمایشگر اصلی شما است، آیا کابل HDMI شما سالم است و بخوبی لپتاپ با کابل HDMI به تلویزیون وصل شده است؟

اگر کیس کامپیوتر خود را به تلویزیون وصل کرده اید و یا لپ تاپ خود را به تلویزیون وصل کرده و از دو نمایشگر استفاده می کنید، برای رفع مشکل صدا و تصویر ویندوز 10 ممکن است مطالعه مقالات زیر کمک کننده باشد:

راه حل 2 – تنظیمات کارت گرافیک خود را چک کنید

در زمان بروز مشکل تصویر در ویندوز 10 بهتر است از تنظیمات توصیه شده ویندوز استفاده کنید. اگر نمایشگر اصلی یا نمایشگر دوم سیستم شما در پخش تصویر بازی مشکل دارد، به روش زیر تنظیمات کارت گرافیک (display settings) خود را چک کنید:

1- پنجره تنظیمات پیشرفته نمایشگر (Advanced display settings) سیستم خود را باز کنید. برای اینکار اپلیکیشن Settings ویندوز 10 و یا کنترل پنل سنتی ویندوز 10 را باز کنید.

2- روی آیکون System کلیک کرده یا لمس کنید تا پنجره System باز شود (می توانید از منوی دسترسی سریع ویندوز 10 گزینه System را انتخاب کنید).

عکس طریقه باز کردن تنظیمات کارت گرافیک و تصویر نمایشگر در ویندوز 10

3- حال در برگه Display به پایین ستون سمت راست رفته و لینک Advanced display settings را کلیک کنید.

4- اطمینان حاصل کنید که رزولوشن نمایش یافته در کادر روبروی Resolution بهترین رزولوشن برای سیستم شما باشد. معمولا جلوی رزولووشن مناسب داخل پرانتز کلمه recommended گذاشته شده است.

عکس طریقه تنظیم کردن شفافیت یا رزولوشن تصویر مانیتور یا لپتاپ در ویندوز 10

راه حل 3 – چک به روز بودن ویندوز 10

امروزه و با پیشرفت تکنولوژی آپدیت های فراوانی برای خود سیستم عامل ویندوز 10 و نرم افزارها و درایورهای نصب شده در ویندوز 10 صادر می شود. برای منطبق بودن این آپدیت ها، معمولا بین میکروسافت و سازندگان سخت افزارها و داریورها هماهنگی وجود دارد. ممکن است نسخه درایور کارت تصویر شما با آپدیت ویندوز 10 هماهنگ نباشد.

بنابراین یکی از راه های رفع مشکل تصویر در ویندوز 10 آپدیت کردن ویندوز 10 به جدیدترین نسخه است.

راه حل 4 – چک کردن مشکلات و آپدیت درایور کارت گرافیک

صرفنظر از نوع سیستم عامل ویندوز، لینوکس یا مک؛ کارکرد سیستم برای نمایش تصاویر و پنجره ها به سلامت کارت گرافیک لپتاپ یا کامپیوتر بستگی دارد. کارت گرافیک سیستم یکی از سخت افزارهای سیستم است که عملکرد آن به درایور یا میان افزار آن بستگی دارد. بهترین نتیجه سخت افزاری را می توان از سخت افزاری گرفت که درایور آن به روزرسانی شده است.

1- روی دکمه استارت ویندوز در گوشه سمت چپ پایین نوار ابزار کلیک راست کنید تا منوی دسترسی سریع ویندوز 10 باز شود و یا شورت کات یا کلید ترکیبی Win + R کیبورد خود را بزنید تا دیالوگ Run باز شود.

2- در دیالوگ Run دستور dxdiag.exe را تایپ کرده و دکمه OK را بزنید (می توانید این دستور را در کادر متنی Search ویندوز 10 اجرا کنید).

3- بدین ترتیب دستور اجرای دایرکت ایکس ویندوز 10 اجرا شده و پنجره برنامه DirectX Diagnostic Tool باز می شود. وقتی این ابزار باز می شود در ابتدا یک نوار پیشروی (progress bar) در پایین پنجره ظاهر می شود و ویندوز شروع به تست و بارگذاری اطلاعات مربوط به صوت و تصویر سیستم شما می کند.

عکس طریقه چک کردن مشکلات و آپدیت درایور کارت گرافیک بااستفاده از دایرکت ایکس ویندوز 10

4- در پنجره ابزار تشخیصی دایرکت ایکس (DirectX Diagnostic Tool) برگه Display را بزنید و به دنبال نام سازنده و مشخصات سخت افزار نمایشگر یا همان کارت تصویر یا کارت گرافیک سیستم خود باشید. می توانید نام سازنده، مدل، نسخه و درایور کارت گرافیک خود را ببینید.

5- حال مرورگر مورد علاقه خود مثل گوگل کروم یا فایرفاکس را باز کرده و وبسایت سازنده کارت صدای خود را پیدا کنید.

6- در وبسایت سازنده مدل و شماره سریال کارت گرافیک خود را جستجو کرده و درایور و آپدیت های موجود آن را دانلود و نصب کنید.

خلاصه

در این راهنما روش های پایه رفع مشکل صدای بازی در ویندوز 10 و همچنین رفع مشکل تصویر بازی در ویندوز 10 معرفی شد. اگر با اجرای این روش ها مشکل شما رفع نشد و با اجرای بازی در ویندوز 10 مشکل داشتید، می توانید مشکل خود را در انجمن پلکسا پست کنید و در کمتر از 12 ساعت جواب بگیرید. مطمئن باشید گروه فنی پلکسا تا رفع کامل مشکل با شما همراه خواهد بود.

عکس طریقه ثبت نام در انجمن پلکسا و سئوال کردن در مورد مشکلات کامپیوتر و لپتاپ ویندوز 10

اگر در اجرای این راهنما به مشکل برخورد کردید و سایر سئوالات و پیشنهادات خود را در بخش سئوالات عمومی انجمن پلکسا مطرح نمایید. گروه توسعه وب پلکسا به سئوالات شما پاسخ خواهند داد.

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

وبسایت پلکسا به فروش می رسد. لطفا قیمت پیشنهادی و مشخصات تماس خود را از طریق فرم تماس با ما اعلان بفرمایید. در حال حاضر بازدید روزانه سایت حدود 15000 بازدید در روز و رتبه الکسا 2000 است.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا