چگونه در ویندوز 10 به VPN وصل شویم؟

انیمیشن تصویر متحرک طریقه وصل شدن به VPN در لپتاپ ویندوز 10

آیا می دانید VPN چیست؟ کار VPN چیست؟ چگونه VPN نصب کنیم؟ چگونه سرویس VPN تهیه کنیم؟ آیا اتصال VPN لپتاپ و کامپیوتر فرق دارد؟ VPN ویندوز 10 چگونه ساخته می شود؟ چطور پروفایل VPN در ویندوز 10 بسازیم؟ چگونه سیستم ویندوز 10 را به VPN وصل کنیم؟ در این مقاله به سئوالات فوق پاسخ داده می شود و طریقه اتصال به VPN به نقل از وبسایت میکروسافت ویندوز بحث می شود.

چگونه سیستم ویندوز 10 را به VPN وصل کنیم؟

صرفنظر از استفاده شخصی یا کاری، می توان در کامپیوتر یا لپ تاپ ویندوز 10 به شبکه خصوصی مجازی (VPN) وصل شد. اتصال VPN می تواند به امنیت بیشتر اتصال به شبکه شرکت و یا اتصال به اینترنت کمک کند. برای مثال اگر در کافی شاپ یا باشگاه مشغول کار در اینترنت یا شبکه شرکتی خود هستید، شبکه خصوصی مجازی (VPN) به امنیت بیشتر اتصال شما کمک می کند.

قبل از اینکه بتوانید به VPN وصل شوید، بایستی پروفایل VPN خود را در لپ تاپ یا کامپیوتر خود ایجاد کنید. می توانید خودتان به صورت شخصی و دستی پروفایل VPN برای خود بسازید و یا حسابی در شبکه کاری خود ایجاد کنید و شرکت به شما پروفایل VPN بدهد.

طریقه ایجاد پروفایل VPN

اگر در سیستم ویندوز 10 خود پروفایل VPN ندارید، بایستی یکی برای خود بسازید تا بتوانید به شبکه VPN مورد نظر خود وصل شوید. قبل از شروع بایستی به موارد زیر توجه کنید:

  • اگر در محل کار خود وصل می شوید، به دنبال تنظیمات VPN و یا اپلیکیشن VPN شرکت خود در سایت اینترانت شرکت بگردید و یا با مسئول IT شرکت خود تماس گرفته و پروفایل VPN را از او بخواهید.
  • اگر پروفایل برای سرویس VPN خریداری شده برای استفاده شخصی است، فروشگاه میکروسافت یا فروشگاه های مشابه را جستجو کنید و ببینید که آیا اپلیکیشنی برای سرویس اشتراکی شما جود دارد یا خیر. سپس به وبسایت سرویس VPN خود بروید و ببینید که تنظیمات اتصال VPN مورد استفاده در آنجا لیست شده است یا خیر.

برای ایجاد پروفایل VPN در ویندوز 10 به شکل زیر عمل کنید:

1- مطابق تصویر زیر پنجره افزودن اتصال VPN را باز کنید:

انیمیشن تصویر متحرک طریقه ساخت VPN در ویندوز 10

از منوی استارت ویندوز 10 اپلیکیشن Settings را باز کنید. سپس آیکون Network & Internet را بزنید. در ستون سمت چپ پنجره تنظیمات ویندوز 10 گزینه VPN را کلیک کرده و از ستون سمت راست لینک Add a VPN connection را بزنید. بدین ترتیب دیالوگ اضافه کردن اتصال VPN به ویندوز 10 باز می شود.

2- حال در دیالوگ Add a VPN connection مراحل زیر را انجام دهید:

  • در کادر VPN provider گزینه Windows (built-in) را انتخاب کنید.
  • در کادر Connection name نامی که برایتان آشنا و مناسب است را وارد کنید (برای مثال: My Personal VPN). این نام اتصال VPN یا نام پروفایل VPN شما است که هنگام وصل شدن به آن نیاز دارید.
  • در کادر Server name or address آدرس VPN سرور خود را وارید کنید.
  • برای کادر نوع VPN یا VPN type، نوع اتصال VPN مورد نظر خود را وارد کنید. بایستی از قبل بدانید که شرکت شما یا ارائه دهنده سرویس VPN که از آن اشتراک گرفته اید از چه نوع اتصال VPN استفاده می کند.
  • برای کادر Type of sign-in info ، نوع اطلاعات (یا کردنشیال) برای ورود به شبکه VPN را انتخاب کنید. این نوع اطلاعات می تواند به صورت نام کاربری و رمزعبور، پسورد یکبار مصرف، مجوز یا اسمارت کارت باشد، بخصوص اگر از محل کار خود به VPN وصل می شوند. در کادرهای مربوطه نام کاربری و رمزعبور خود را وارد کنید (اختیاری است).

3- دکمه Save را بزنید.

4- اگر به ویرایش اطلاعات اتصال VPN یا مشخص کردن تنظیمات بیشتر نیاز داشتید، از قبیل تنظیمات پراکسی سرور، اتصال VPN مورد نظر خود را انتخاب کرده و سپس گزینه Advanced options را انتخاب کنید.

طریقه اتصال به VPN

زمانی که پروفایل VPN سیستم خود را ساختید، حالا آماده اید که به VPN وصل شوید.

1- در گوشه سمت راست نوار ابزار ویندوز 10 روی آیکون Network کلیک کنید.

2- اتصال VPN ای که می خواهید به آن وصل شوید را انتخاب کرده و یکی از کارهای زیر را با توجه به نوع واکنش اتصال در زمان انتخاب دکمه اتصال به VPN انجام دهید:

  • اگر در زیر نام اتصال VPN دکمه Connect وجود دارد، آن را کلیک کنید.
  • اگر دیالوگ VPN در اپلیکیشن Settings باز شد، در آنجا اتصال VPN مورد نظر خود را انتخاب کرده و دکمه Connect را بزنید.

3- اگر بعد از زدن دکمه کانکت از شما نام کاربری و رمزعبور یا اطلاعات ورود خواسته شد، آن را وارد کنید.

زمانیکه اتصال VPN موفقیت آمیز باشد، در زیر نام پروفایل VPN عبارت Connected ظاهر می شود. اگر موقع انجام کار با سیستم خود، بخواهید چک کنید که آیا به VPN وصل هستید یا خیر، کافی است آیکون Network را در گوشه سمت راست نوار ابزار دسکتاپ ویندوز کلیک کرده و ببینید که زیر نام VPN عبارت Connected هست یا خیر.

تصویر طریقه اتصال به VPN در ویندوز 10

ممکن است به خواندن مطالب زیر علاقمند باشید:

دانلود کتاب روش هوشمند فراگیری جاواسکریپت ECMAScript

اگر در اجرای این راهنما به مشکل برخورد کردید و سایر سئوالات و پیشنهادات خود را در بخش سئوالات عمومی انجمن پلکسا مطرح نمایید. گروه توسعه وب پلکسا به سئوالات شما پاسخ خواهند داد.

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

وبسایت پلکسا به فروش می رسد. لطفا قیمت پیشنهادی و مشخصات تماس خود را از طریق فرم تماس با ما اعلان بفرمایید. در حال حاضر بازدید روزانه سایت حدود 15000 بازدید در روز و رتبه الکسا 2000 است.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا