معرفی وی پی ان (VPN) و انواع سرویس VPN

معرفی وی پی ان (VPN) و انواع سرویس VPN

شبکه خصوصی مجازی یا VPN چیست؟ آیا می دانید VPN چیست؟ کار VPN چیست؟ چگونه VPN نصب کنیم؟ چگونه سرویس VPN تهیه کنیم؟ آیا اتصال VPN لپتاپ و کامپیوتر فرق دارد؟ VPN ویندوز 10 چگونه ساخته می شود؟ چطور پروفایل VPN در ویندوز 10 بسازیم؟ چگونه سیستم ویندوز 10 را به VPN وصل کنیم؟ انواع VPN چیست؟ در این مقاله به سئوالات فوق پاسخ داده می شود و وی پی ان (VPN) و انواع سرویس VPN معرفی می شود.

چگونه VPN آدرس IP، داده ها و هویت ما را در اینترنت مخفی می کند؟

وی پی ان چیست؟

عبارت VPN سرحرف کلمات شبکه خصوصی مجازی (Virtual Private Network) است. وی پی ان (VPN) روشی است که برای برقراری اتصال خصوصی در اینترنت استفاده می شود. وی پی ان از طریق مخفی کردن آدرس IP واقعی شما و عبور دادن ترافیک اینترنت و داده های شما از ی تونل خصوصی و قویا رمزگذاری شده بر روی شبکه های عمومی؛ ارتباط شما را خصوصی کرده و اطلاعات شخصی شما را مخفی می کند. وی پی ان ها خیلی پرمصرف هستند زیرا راهی فراهم ساخته اند که بتوانیم در اینترنت بدون مشخص شدن اطلاعات هویت شخصی، مکان یا داده های رد و بدل شده، جستجو کنیم. وقتی که داده ها در تونل VPN رمزگذاری می شوند، ارائه دهندگان خدمات اینترنتی (ISPs)، موتورهای جستجوگر، بازاریاب ها، هکرها و سایرین نمی توانند رد فعالیت های شما در وب را بگیرند.

شبکه VPN چگونه از ما محافظت می کند؟

شبکه های خصوصی مجازی یا وی پی ان (VPN) به سه شیوه از ما محافظت می کنند:

  • مخفی کردن آدرس IP واقعی و مکان ما: بعد از اتصال به سرویس VPN، شما از طریق یک گیت وی سرور جدید به اینترنت وصل می شوید. این گیت وی آدرس IP شما را عوض می کند و طوری نشان می دهد که انگار از یک شهر دیگر یا کشور دیگر به اینترنت وصل شده اید نه شهر و کشور خودتان.
  • ارسال ترافیک اینترنت شما از یک تونل VPN خصوصی: داده ها در اینترنت به صورت بسته یا پاکت رد و بدل می شوند. وقتی با سرویس VPN به اینترنت وصل می شوید، بسته های داده شما در یک بسته داده دوم بسته بندی می شود که به آن کپسول گذاری (encapsulation) می گویند. این کپسول گذاری داده ها موجب مخفی شدن بسته های داده اصلی در بسته های داده دومی به صورت ملحفه می شود و درون شبکه عمومی یک تونل خصوصی می سازد.
  • قفل گذاری داده های خصوصی از طریق رمزگذاری: وقتی از سرویس VPN استفاده می کنید، ترافیک اینترنت و اطلاعات شخصی شما در دورن تونل VPN با استفاده از رمزگذاری (encryption) قفل (scrambled) می شوند. این باعث می شود که هک شدن اطلاعات شما توسط نیروهای بیرونی مثل هکرها در درون تونل VPN تقریبا غیرممکن شود.

قفل گذاری و رمزگذاری ترافیک و داده های خصوصی در شبکه های VPN انواع مختلفی دارد. بعضی از انواع رمزگذاری VPN عبارتند از:

  • VPN باز ( OpenVPN)
  • پروتکل تونل گذاری لایه دو (L2TP) یا L2TP/IPSec
  • تبادل کلید اینترنتی نسخه 2 (IKEv2) یا IKEv2/IPSec
  • پروتکل تونل گذاری سوکت ایمن (SSTP)
  • لایه سوکت های ایمن ( SSL)

چه موقع باید از شبکه VPN استفاده کرد؟

زمانی که از شبکه های عمومی، شبکه خانگی، در محل کار یا زمان مسافرت و یا زندگی در کشوری که دارای محدودیت های جغرافیایی است و یا زمان استفاده از اینترنت بر روی وسایل موبایل؛ باید از شبکه VPN استفاده کرد. هرگاه نیاز به جستجوی خصوصی اینترنت دارید (یا لازم است آدرس IP شما مخفی بماند) از VPN استفاده کنید.

استفاده از VPN بر روی شبکه عمومی

وقتی از وایفای عمومی استفاده می کنید، برای هکرها و سایرین دیدن و دزدین اطلاعات خصوصی شما راحتتر است، حتی وقتی از رمزعبور استفاده می کنید. حداقل استفاده از VPN برای محافظت از اطلاعات حساس خود از قبیل لاگین ها و پسوردها، در زمان استفاده از شبکه های وایفای عمومی لازم است. این شامل هات اسپات های وایفای در فرودگاهها، هتل ها، کافه ها، مدارس و کتابخانه ها نیز می باشد.

استفاده از VPN در منزل

شبکه های خانگی معمولا خصوصی بوده و دارای دسترسی کنترل شده می باشد بخصوص اگر امنیت شبکه وایفای شما قوی باشد. هرچند تمام کاری که آنلاین انجام می دهید، مثل جستجو در گوگل برای پیدا کردن وبسایت های مورد نیاز و کارهای دیگری که در اینترنت انجام می دهید مثل خریدها؛ به آدرس IP شما وصل می باشد. در بسیاری از موارد این اطلاعات کمپایل شده و به آن یک شناسه تخصیص داده می شود تا برای مقاصد بازاریابی استفاده شود و اینکار اغلب دائمی بوده و قابل حذف کردن نیست.

اگر این ایده که موتورهای جستجوگر و آگهی دهندگان حرکات شما را ردگیری کنند را نمی پسندید، بایستی از شبکه VPN استفاده کنید تا از این اقدامات مصون مانده و فعالیت های آنلاین شما ردگیری نشود. در این حالت هرکسی که تلاش کند فعالیت های شما در اینترنت و وب را ردگیری کند فقط تونل VPN شما را می بیند نه داخل آن را. این کار موجب می شود جستجوی وب شما خصوصی بماند حتی وقتی در خانه کار می کنید.

استفاده از VPN در دفتر کار

بسیاری از شرکت ها به کارکنان خود اجازه می دهند که از اینترنت شرکت در دفترکار خود استفاده کنند. هرچند اگر نمی خواهید کارفرما وبسایت هایی که بازدید می کنید را رد گیری کند بایستی از VPN استفاده کنید. این شامل جستجوی اینترنت بر روی گوشی هوشمند و تبلت نیز می باشد، زمانی که از اینترنت شرکت استفاده می کنید. اگر از اینترنت محل کار استفاده می کنید و می خواهید رد جستجوی شما مخفی بماند، با استفاده از VPN بر روی لپتاپ و کامپیوتر و یا گوشی موبایل خود می توانید فعالیت های وب خود را ناشناس کنید و کسی نتواند رد فعالیت شما در اینترنت را بگیرد.

استفاده از VPN برای دور زدن محدودیت ها و تحریم های جغرافیایی

از آنجایی که VPN آدرس IP شما را مخفی می کند و آدرس جدیدی برای شما تعیین می کند، می توانید از VPN برای دسترسی به محتوایی که تحریم هستید، وبسایت های لیست سیاه و یا وبسایت هایی که به علت سرویس های VOIP منع شده اند؛ استفاده کنید، بویژه زمانیکه در کشوری هستید که بلوک جغرافیایی روی آن اعمال شده است. این به شما امکان دسترسی به وبسایت های مورد علاقه یا مورد نیاز را می دهد و می توانید تلویزیون یا ویدیو تماشا کنید و در هر جایی که باشید از سرویس های ارتباط رایگان استفاده کنید.

استفاده از VPN روی وسایل موبایل

علاوه بر استفاده از VPN در لپتاپ یا دسکتاپ خود، اپلیکیشن های VPN زیادی در دسترس است که از داده و هویت شما هنگام استفاده از گوشی موبایل یا تبلت و سایر دستگاه های قابل حمل محافظت می کند. بخصوص این سرویس های VPN موبایل در زمان خارج از منزل بودن یا سفر مناسب است.

چگونه سرویس VPN بگیریم

نصب کردن و استفاده از سرویس VPN کاری نسبتا سرراست است. کاربران خانگی و موبایل می توانند سرویس VPN را از یک ارائه دهنده سرویس VPN دریافت کرده و اشتراک ماهیانه یا سالانه داشته باشند. سرویس های VPN رایگان نیز وجود دارد که می توانید استفاده کنید (هرچند ممکن است همراه اپلیکیشن آنها تبلیغات و خرید داخل اپلیکیشن وجود داشته باشد).

ممکن است به خواندن مطالب زیر علاقمند باشید:

اگر در اجرای این راهنما به مشکل برخورد کردید و سایر سئوالات و پیشنهادات خود را در بخش سئوالات عمومی انجمن پلکسا مطرح نمایید. گروه توسعه وب پلکسا به سئوالات شما پاسخ خواهند داد.

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

وبسایت پلکسا به فروش می رسد. لطفا قیمت پیشنهادی و مشخصات تماس خود را از طریق فرم تماس با ما اعلان بفرمایید. در حال حاضر بازدید روزانه سایت حدود 15000 بازدید در روز و رتبه الکسا 2000 است.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا