سرویس VPN شخصی چیست و چرا به VPN شخصی نیاز داریم؟

انیمیشن تصویر متحرک وصل شدن به VPN در ویندوز 10

آیا می دانید VPN چیست؟ کار VPN چیست؟ چگونه VPN نصب کنیم؟ سرویس VPN شخصی چیست؟ آیا اتصال VPN لپتاپ و کامپیوتر فرق دارد؟ VPN ویندوز 10 چگونه ساخته می شود؟ چطور پروفایل VPN در ویندوز 10 بسازیم؟ چگونه سیستم ویندوز 10 را به VPN وصل کنیم؟ در این مقاله به سئوالات فوق پاسخ داده می شود و سرویس VPN شخصی و علت نیاز به سرویس VPN بحث می شود.

سرویس VPN شخصی چیست؟

وقتی به شبکه های خصوصی مجازی (VPN) فکر می کنیم، تصورمان شرکت های خیلی بزرگی است که از آنها استفاده کرده و برای کارکنان خود دسترسی ریموت ایمن به شبکه داخلی شرکت و منابع شرکت را فراهم می سازد. اما امروزه دیگر VPN برای شرکت های بزرگ نیست. کاربران خانگی نیز می توانند از مزیت امنیت بالای این سرویس ها در تونل VPN و رمزگذاری و قفل گذاری VPN استفاده کنند و خصیصه های امنیتی و ویژگی های اضافه سرویس های VPN شخصی را بکار بگیرند.

چرا لازم است از سرویس VPN شخصی استفاده کنیم؟

سرویس VPN شخصی می تواند مسیر را برای هکرهایی که سعی دارند به کامپیوتر شما دسترسی پیدا کنند، ببندد. این بلوکه کردن راه اساسا یک دیواره قدرتمند از رمزگذاری (encryption) است که تمامی ترافیک شبکه ای که به سیستم کامپیوتر یا لپتاپ شما وارد یا خارج می شود را محافظت می کند. رمزگذاری ترافیک شبکه از استراق سمع شبکه و حملات از نوع مرد میانی جلوگیری می کند.

مزایای سرویس VPN شخصی چیست؟

1- جستجوی بی نام اینترنت: یکی از ویژگی های اصلی سرویس VPN شخصی جستجوی بی نام شبکه اینترنت است. زمانی که از VPN استفاده می کنید، از سرور VPN میانه برای اتصال به اینترنت استفاده می کنید. این در حالی است که وبسایتی که ویزیت می کنید نمی تواند آدرس IPواقعی شما را ببیند. آنها فقط آدرس IP پراکسی سرور VPN را می بینند که شما به آن وصل هستید. بیشتر سرویس های VPN امکان تغییر آدرس IP را چند بار در ماه می دهد و بسیاری از آنها آدرس IP شما را بطور منظم و بطور خودکار عوض می کنند.

این بدین معنی نیست که چون آدرس IP عوض می شود و جستجوی وب بی نام است می توانید هر کاری بکنید و اقدامات جنایی در اینترنت انجام دهید، زیرا عوامل قانونی می توانند براحتی شما را ردگیری کرده و آدرس ISP و مشخصات شما و حتی ارائه کننده سرویس VPN را پیدا کنند.

2- دسترسی به شبکه کشور بطوریکه انگار در آن کشور هستید: اگر به خارج سفر می کنید، می دانید که جستجوی سایت هایی که در کشورتان هستند تا حدودی سخت می شود زیرا بعضی از کشورها ترافیک اینترنت را براساس موقعیت جغرافیایی کاربر فیلتر می کنند و برای اینکار از آدرس IP شخص استفاده می کنند.

بعضی از سایت ها بطور کامل بلوکه می شوند. سایت های موزیک و ویدیو ممکن است بطور کامل بلوکه بوده و به ورودی آدرس IP کشورهای دیگر اجازه دسترسی ندهند زیرا شامل حق کپی رایت خاصی است. می توانید از سرویس VPN استفاده کرده و آدرس IP خود را به آدرس IP کشورتان تغییر دهید و براحتی در کشور خود یا کشور مورد نظر در اینترنت بگردید.

3- اتصال VPN رمزگذاری شده از استراق سمع پیشگیری می کند: زمانی که از وایفای عمومی یا شبکه اینترنت محلی رایگان استفاده می کنید، ممکن است کسانی با استفاده از نرم افزارهای خاص به شما گوش دهند و ترافیک سیستم شما را ردگیری کنند و حتی از طریق شبکه اطلاعات شما را بدزدند. بیشتر سرویس های VPN به شما اجازه می دهند ترافیک خود را در زمان سفر و جابجایی و یا روی وسایل موبایل خود رمزگذاری کند تا امنیت ارتباط شما حفظ شود و کسی نتواند از هات اسپات های باز یا شبکه های وایفای رایگان اطلاعات شما را ردگیری یا بدزد.

چگونه سرویس VPN تهیه و نصب کنیم؟

ابتدا یک ارائه دهنده سرویس VPN پیدا کنید. هزاران ارائه دهنده سرویس VPN در وب وجود دارد. بعضی از آنها شناخته شده هستند و برخی سرویس رایگان هم ارائه می دهند. قیمت های این سرویس بصورت ماهانه یا سالانه است. در هر صورت بایستی ابتدا اشتراک VPN بخرید یا از اشتراک رایگان VPN استفاده کنید.

حال برنامه مددجوی VPN سرویس دهنده را گرفته و نصب کنید. بعضی از سرویس دهندگان دارای اپلیکیشن مخصوص خود هستند که با نصب آن براحتی می توانید به شبکه VPN وصل شوید. بعضی دستورالعملی برای طریقه نصب سرویس VPN در کامپیوتر یا لپتاپ و دستور جداگانه ای برای نصب VPN در گوشی موبایل و تبلت و غیره ارائه می دهند. می توانید VPN را بصورت دستی نصب کنید و برای خود پروفایل VPN بسازید یا از اپلیکیشن های مربوطه استفاده کرده و با نصب اپلیکیشن بطور خودکار به VPN وصل شوید.

تنها عیب سرویس VPN در تاخیری است که بخاطر فرآیند رمزگذاری/رمزگشایی اطلاعات ایجاد می شود. وبسایت هایی که بازدید می کنید ممکن است خیلی سریع نباشند و نتوانند سریعا بار اضافه شده توسط سرویس VPN را هندل کنند. بنابراین جستجوی وب با سرویس VPN کمی از جستجوی بدون VPN کندتر است.

ممکن است به خواندن مطالب زیر علاقمند باشید:

اگر در اجرای این راهنما به مشکل برخورد کردید و سایر سئوالات و پیشنهادات خود را در بخش سئوالات عمومی انجمن پلکسا مطرح نمایید. گروه توسعه وب پلکسا به سئوالات شما پاسخ خواهند داد.

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

وبسایت پلکسا به فروش می رسد. لطفا قیمت پیشنهادی و مشخصات تماس خود را از طریق فرم تماس با ما اعلان بفرمایید. در حال حاضر بازدید روزانه سایت حدود 15000 بازدید در روز و رتبه الکسا 2000 است.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا