چگونه در ویندوز 10 بدون نصب هرگونه نرم افزاری VPN سرور بسازیم

انیمیشن تصویر متحرک ایجاد وی پی ان سرور در ویندوز 10 – راهنمای گام به گام تصویری ساخت VPN سرور

آیا می دانید VPN چیست؟ کدگذاری و رمزگذاری VPN چیست؟ تونلینگ VPN چیست؟ چگونه در ویندوز 10 وی پی ان بسازیم؟ پروفایل VPN چیست؟ VPN سرور چیست؟ چگونه در کامپیوتر ویندوز 10 به VPN وصل شویم؟ چگونه در ویندوز 10 VPN سرور بسازیم؟ آیا برای اتصال به VPN به نرم افزار یا اپلیکیشن خاصی نیاز است؟ اینها سئوالاتی است که در این مقاله پاسخ داده می شود و طریقه ساخت VPN سرور بدون نصب هر گونه نرم افزاری در ویندوز 10 بحث می شود.

ساخت VPN سرور در ویندوز 10 بدون نصب نرم افزار

ویندوز دارای امکان جنبی و توانایی سرخود عمل به عنوان VPN سرور است که از پروتکل تونلینگ سر به سر (PPTP) استفاده می کند. این امکان جنبی مخفی می باشد و همانند سایر امکانات جنبی ویندوز 10 می توانید آن را فعال نموده یا مدیریت نمایید. در اینجا طریقه پیدا کردن پروتکل تونلینگ سر به سر ویندوز 10 و نصب وی پی ان سرور بحث می شود.

نصب کردن و ایجاد VPN سرور برای اتصال به شبکه خانگی خود در جاده، بازی کردن گیم به صورت شبکه با LAN یا بالا بردن امنیت جستجوی وب بخصوص در زمان استفاده از اتصال وایفای عمومی و دلایل زیاد دیگری؛ مفید است. این روش در ویندوز 8، ویندوز 7 و ویندوز 10 قابل استفاده است و کار می کند. این سرور از پروتکل تونلی کردن سر به سر (PPTP) استفاده می کند.

توجه: در بعضی از نسخه های آپدیت ویندوز 10 مثل آپدیت خالقین ویندوز 10 (Windows 10 Creators Update) ممکن است در ایجاد VPN سرور مشکلی ایجاد شود که بخاطر عدم استارت سرویس های مسیریابی (Routing) و دسترسی دور (Remote Access Service) است. این یک مشکل شناخته شده است که هنوز در آپدیت های ویندوز رفع نشده است. هرچند می توان با ادیت چند کلید رجیستری ویندوز این مشکل را بطور موقت رفع کرد.

محدودیت های VPN سرور

هرچند امکان ایجاد VPN سرور در ویندوز یک خصیصه جالب است اما ایجاد VPN سرور به این شیوه یک گزینه ایده آل نیست و محدودیت هایی دارد، از جمله:

  • به امکان فوروارد کردن پورت ها از روتر خود نیاز خواهید داشت
  • مجبورید پورت ویندوز و پورت PPTP VPN سرور را مستقیما در اینترنت افشا کنید که از نقطه نظر امنیتی کار ایده آلی نیست. بایستی از پسوردهای قوی استفاده کرده و از پورتی استفاده کنید که از پورت های پیش فرض نباشد.
  • نصب VPN سرور و استفاده از نرم افزارهایی مثل LogMeIn Hamachi و TeamViewer آسان نیست. در صورت نیاز به این نرم افزارها بهتر است برای ایجاد VPN سرور از نرم افزارهای مخصوص این کار استفاده کنید.

طریقه ایجاد VPN سرور در ویندوز

برای ایجاد VPN سرور در ویندوز، ابتدا بایستی پنجره Network Connections را باز کنید. سریعترین راه باز کردن این استفاده از سرچ استارت ویندوز یا زدن شورت کات یا کلید میانبر Win + R و باز کردن دیالوگ Run است. می توانید دیالوگ Run را از منوی دسترسی سریع ویندوز 10 باز کنید. سپس دستور ncpa.cpl را تایپ کرده و دکمه Enter ویندوز را بزنید.

عکس طریقه باز کردن تنظیمات شبکه ویندوز 10 با استفاده از دستور ncpa.cpl

در پنجره اتصالات شبکه (Network Connections) دکمه Alt کیبورد را بزنید تا منوی کامل نمایش یابد. سپس از منوی فایل گزینه New Incoming Connection را انتخاب کنید.

عکس ساخت کانکشن جدید در ویندوز 10 برای اتصال ریموت به VPN سرور ویندوز 10

در مرحله بعد حساب کاربری را انتخاب کنید که می تواند بطور ریموت به ویندوز کامپیوتر یا لپ تاپ شما وصل شود. برای افزایش امنیت سیستم خود بهتر است یک حساب کاربری جدید با مجوز محدود و پسورد قوی بسیازید بجای اینکه از حساب کاربری اصلی خود یعنی حساب با مجوز مدیر استفاده کنید. می توانید ساخت حساب کاربری را با زدن دکمه Add someone انجام دهید. به هر حال از هر حساب کاربری که استفاده می کنید اطمینان حاصل کنید که رمزعبور قوی داشته باشد. زیرا رمزعبور ضعیف خیلی سریع با استفاده از دیکشنری حملات هک شکسته و کرک می شود.

وقتی حساب کاربری مورد نظر را انتخاب کردید، دکمه Next را بزنید.

عکس انتخاب کاربر اتصال به سرور مجازی در VPN سرور ویندوز 10

در پنجره بعدی که باز می شود گزینه Through the Internet را تیک بزنید تا امکان اتصال به VPN از طریق اینترنت فراهم شود. احتمالا فقط همین یک گزینه را خواهید دید اما اگر از سخت افزار dial-up استفاده می کنید ممکن است گزینه های دیگری هم وجود داشته باشد.

عکس طریقه وصل شدن به وی پی ان سرور از طریق اینترنت

حالا می توانید پروتکل شبکه ای که برای اتصالات ورودی بایستی فعال باشد را انتخاب کنید. برای مثال، اگر نمی خواهید افرادی که به VPN سرور شما وصل می شوند به فایل های اشتراکی و پرینتر شبکه محلی دسترسی داشته باشند، می توانید گزینه File and Printer Sharing for Microsoft Networks را غیرفعال کنید.

وقتی تنظیمات را انجام دادید، دکمه Allow Access را بزنید.

عکس تنظیمات کاربر اصلی در VPN سرور ویندوز 10

در مرحله بعد ویندوز شروع به پیکربندی و راه اندازی حساب کاربری انتخابی شما می پردازد که ممکن است چند ثانیه تا دقیقه طول بکشد.

انیمیشن تصویر متحرک نصب VPN سرور در ویندوز 10

در این نقطه VPN سرور شما و آماده و در حال اجرا است و می تواند درخواست های اتصال ورودی را دریافت نماید. اگر خواستید VPN سرور خود را غیرفعال کنید، به سادگی می توانید به پنجره Network Connections برگشته و آیتم Incoming Connections را حذف کنید.

تنظیمات روتر یا مودم وایفای

اگر از طریق اینترنت به VPN سرور جدید خود وصل می شوید، لازم است که پورت فرواردینگ وایفای و روتری که ترافیک از طریق آن به سیستم شما ارسال می شود را فعال کنید. بنابراین وارد صفحه تنظیمات پیش فرض وایفای خود شده و پورت 1723 را به آدرس IP کامپیوتری که VPN سرور را روی آن نصب کرده اید، ست کنید.

برای بیشترین امنیت ممکن، می توانید قانونی برای فوروارد پورت ایجاد کنید و از پورت تصادفی خارجی مثل 23243 استفاده کنید بجای اینکه از پورت داخلی 1723 استفاده کنید. اینکار موجب امنیت بیشتر اتصال شما بر روی VPN سرور و امنیت سیستم کامپیوتر یا لپ تاپ شما می شود.

همچنین می توانید از روتر یا فایروال استفاده کرده و تنها اتصالات ورودی (incoming connections) آدرس IP های خاصی که مشخص می کنید را قبول کند.

اگر می خواهید اطمینان حاصل کنید که همیشه می توانید به VPN سرور خود وصل شوید، می توانید یک سرویس DNS دینامیک از قبیل سرویس DynDNS روی روتر خود نصب کنید.

طریقه وصل شدن به VPN سرور خود

برای وصل شدن به VPN سرور شخصی خود، لازم است که کامپیوتر شما دارای یک آدرس IP عمومی باشد (آدرس IP شبکه شما بر روی اینترنت) و یا از آدرس DNS دینامیک آن استفاده کنید اگر سرویس DNS دینامیک را نصب کرده اید.

صرفنظر از نسخه ویندوزی که می خواهید از آن به VPN سرور خود وصل شوید، می توانید در کادر سرچ استارت خود عبارت vpn را تایپ کرده و دیالوگ اتصال باز می شود و مشخصات مورد نیاز را وارد کنید. در ویندوز 10 این دیالوگ به نام Change Virtual Private Networks (VPN) خواهد بود اما در ویندوز 7 نام آن Set up a virtual private network (VPN) است.

در دیالوگی که باز می شود از شما نام اتصال (هر نامی که دوست دارید) را به همراه آدرس اینترنت (نام دامنه یا آدرس IP مشخص شده) می خواهد.

عکس دیالوگ لاگین وی پی ان سرور در ویندوز 10

مابقی کار به صورت وصل شدن به سرویس VPN در ویندوز 10 است که می توانید از مقاله طریقه اتصال دستی به VPN در ویندوز 10 و یا از مقاله طریقه اتصال به VPN در ویندوز 10 یاد بگیرید و تنظیمات پیشرفته مورد نیاز را انجام دهید.

ممکن است به خواندن مطالب زیر علاقمند باشید:

اگر در اجرای این راهنما به مشکل برخورد کردید و سایر سئوالات و پیشنهادات خود را در بخش سئوالات عمومی انجمن پلکسا مطرح نمایید. گروه توسعه وب پلکسا به سئوالات شما پاسخ خواهند داد.

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

وبسایت پلکسا به فروش می رسد. لطفا قیمت پیشنهادی و مشخصات تماس خود را از طریق فرم تماس با ما اعلان بفرمایید. در حال حاضر بازدید روزانه سایت حدود 15000 بازدید در روز و رتبه الکسا 2000 است.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا