آموزش تصویری نصب وردپرس

وردپرس چیست؟، وردپرس فارسی، دانلود وردپرس، آموزش نصب وردپرس، آموزش وردپرس، آموزش کار با وردپرس، ورود به وردپرس، افزونه های وردپرس، وردپرس یا جوملا، وب سایت یا وبلاگ، وب سایت، ساخت وبلاگ، ساخت وب سایت، وبلاگ وردپرس، وبلاگ جوملا، وبلاگ دروپال، نصب وبلاگ لوکال، نصب وبلاگ وردپرس لوکال، آموزش نصب جوملا بر روی کامپیوتر شخصی، آموزش نصب وردپرس بر روی کامپیوتر شخصی، وردپرس فارسی؛ اینها واژه های کلیدی است که کاربران اینترنت به دنبال آنها هستند و ربطی به این مطلب ندارد.

در این مطلب می خوانیم:

تاریخ انتشار –.

مقدمه

در این مقاله قصد داریم ساخت یک وب سایت یا وبلاگ کامل با استفاده از وردپرس بر روی کامپیوتر شخصی (نصب لوکال وردپرس) را به صورت تصویری و گام و به گام آموزش دهیم. هرچند این آموزش برای ساخت سایت و نصب آنلاین وردپرس یا جوملا و همچنین دروپال نیز قابل استفاده است. روند نصب سیستم های مدیریت محتوا (CMS) مشابه است، صرفنظر از اینکه به صورت لوکال یا آنلاین نصب می شوند. سیستم های مدیریت محتوا از قبیل جوملا، وردپرس، دروپال و غیره همگی دارای پیش نیاز یکسانی بوده و نصب مشابهی دارند.

معمولا نصب لوکال یا محلی نرم افزارهای مدیریت محتوا یا ساخت لوکال وب سایت به منظور تست و اشکال زدایی انجام می شود. در این روش توسعه دهنده وب ابتدا به صورت لوکال وب سایت را ساخته و سپس به سایت زنده منتقل می کند.

پیش نیازهای نصب لوکال وردپرس

برای نصب لوکال سیستم های مدیریت محتوا (CMS) و همچنین اجرای هر نوع وب سایت یا وبلاگی به یک سری مقدمات و پیش نیاز احتیاج داریم. این مقدمات شامل برنامه سرور مجازی محلی (لوکال هاست) و همچنین بسته خام نرم افزار مدیریت محتوا است.

دانلود و نصب محیط توسعه محلی (لوکال هاست)

معمولا دو نوع برنامه برای ایجاد سرور لوکال استفاده می شود که عبارتند از: WAMP Server و XAMPP Server

هر دوی این نرم افزارها رایگان و متن باز هستند و می توانید به راحتی از وبسایت مربوطه دانلود نمایید. این نرم افزارها دارای دو نسخه ویندوز و لینوکس هستند و انتخاب این برنامه به سلیقه و انتخاب کاربر بستگی دارد و دانلود یکی از آنها کافی است. من شخصا برنامه WAMP Server را ترجیح می دهم.

دانلود نرم افزار WampServer

دانلود نرم افزار XAMPP Server

بعد از دانلود نرم افزار، همانند سایر برنامه ها و بازی های ویندوز، نرم افزار را بر روی سیستم خود نصب نمایید. نرم افزار WampServer بعد از نصب کردن نیاز به تنظیمات و پیکربندی خاصی ندارد و بلافاصله می توان آن را باز کرده و شروع به کار کرد. نرم افزار XAMPP Server به مقداری پیکربندی نیاز دارد که خارج از بحث این مقاله است. در این مقاله از نرم افزار WampServer استفاده شده است و تصاویر و توضیحات مربوط به این برنامه است.

نکته: سیستم های مدیریت محتوا (CMS) دارای پایه PHP هستند (می توانید آموزش زبان برنامه نویسی PHP و به قولی اسکریپت نویسی PHP را برای آشنایی با آن مطالعه کنید). این سیستم ها برای اجرا به پایه PHP، MyAQL و Apache نیاز دارند. نام نرم افزارهای فوق نیز از سرحرف این کلمات گرفته شده است. زمانی که شما برنامه را باز می کنید، بطور خودکار این سه نرم افزار اجرا می شوند و محیط را برای شبیه سازی سرور آنلاین برای شما فراهم می کنند.

دانلود و آماده سازی وردپرس

وردپرس (WordPress) یک نرم افزار مدیریت محتوای متن باز و رایگان است. دارای جامعه قدرتمندی از پشتیبانی و توسعه وب است. افزونه ها و پلاگین های فراوانی در محیط وب در دسترس است و می توان با استفاده از این افزونه ها و پلاگین ها، وب سایت قدرتمندی ساخت. برای دانلود وردپرس (Download WordPress) کلیک کنید. این فایل مستقیما از وبسایت رسمی وردپرس دانلود می شود و جدیدترین نسخه وردپرس دانلود می شود.

نکته: وردپرس در وبسایت های فارسی و سایت وردپرس فارسی نیز برای دانلود عرضه شده است. من ترجیح می دهم که نسخه اصلی وردپرس را از سایت سازمان وردپرس دانلود کنم و از نسخه های دستکاری شده استفاده نکنم. توجه داشته باشید که با توجه به زبان انتخابی در هنگام نصب وردپرس یا در پیکربندی کنترل پنل مدیریت وردپرس، بطور خودکار نسخه زبان مربوطه به روزرسانی می شود. مثلا در اولین اجرای وردپرس، نسخه فارسی آن برای فارسی زبان ها به روزرسانی می شود. بنابراین بهتر است شما هم نسخه اصلی را دانلود کنید.

حال که مقدمات ساخت وب سایت یا وبلاگ بر روی کامپیوتر شخصی فراهم شد (ساخت وب سایت لوکال)، به مرحله بعد یعنی نصب وردپرس می پردازیم.

پیش نیازهای نصب وردپرس

همانند هر برنامه مدیریت محتوا یا وب سایت داده محور دیگر، نصب وردپرس مستلزم داشتن بانک اطلاعاتی است. ابتدا به ساخت بانک اطلاعاتی بر روی سرور محلی پرداخته و بعد وردپرس را نصب می کنیم. دقت داشته باشید که تنها تفاوت نصب لوکال وردپرس و نصب زنده یا آنلاین وردپرس در این است که در نصب لوکال به دامنه نیاز نداریم، اما در نصب آنلاین به دامنه و فضای میزبانی نیاز است.

آموزش ساخت بانک اطلاعاتی برای وردپرس

برای ساخت بانک اطلاعاتی برای وب سایت یا وبلاگ وردپرس، از برنامه PhpMyadmin استفاده می شود. برای اینکار ابتدا محیط توسعه وب (نرم افزار سرور محلی) خود را باز کنید. زمانی که برنامه WampServer را باز می کنید، ممکن است از شما مجوز مدیریتی بخواهد، بنابراین دکمه Yes را می زنیم. بعد از تایید مدیریتی، برنامه باز می شود و آیکون سرور محلی در گوشه سمت راست پایین دسکتاپ بر روی نوار وظیفه ویندوز ظاهر می شود (تصویر زیر – آیکون صورتی مربوط به خود برنامه و آیکون سبز رنگ مربوط به سرور محلی است). در ابتدا آیکون سرور محلی قرمز رنگ است، سپس به رنگ قهوه ای درآمده و نهایتاً زمانی که بطور کامل برنامه باز شده و لوکال هاست آماده بهره برداری باشد، این آیکون به رنگ سبز در می آید. توجه داشته باشید که تا زمان سبز شدن این آیکون امکان استفاده از سرور محلی وجود ندارد.

برای ایجاد بانک اطلاعاتی، روی آیکون سبز رنگ کلیک چپ کرده و گزینه اول یعنی Localhost را کلیک کنید (تصویر زیر). این عمل موجب می شود که صفحه برنامه WampServer بر روی مرورگر انتخابی شما (که در حین نصب برنامه معرفی کرده اید مثل گوگل کروم یا موزیلا فایرفاکس) باز شود.

حال از پنجره باز شده بر روی مرورگر خود گزینه phpmyadmin در بخش Tools را کلیک کرده و برنامه را باز کنید. معمولا با زدن این لینک، برنامه باز شده و نیازی به نام کاربری و پسورد نیست. اما در صورتی که پنجره کردنشیال باز شد و نام کاربری و رمز عبور لازم بود، نام کاربری root بوده و رمز عبور را خالی رها کرده و دکمه Ok را بزنید:

در غیر اینصورت مستقیما وارد برنامه می شوید (پیش فرض برنامه) که صفحه مرورگر شما همانند تصویر زیر خواهد شد:

حال شما آماده ساخت بانک اطلاعاتی برای وب سایت یا وبلاگ وردپرس خود هستید (توجه داشته باشید که این مرحله در نصب کلیه نرم افزارهای مدیریت محتوا مثل جوملا و دروپال و غیره یا وب سایت های داده محور (Data-driven) نوشته شده با سایر برنامه ها و زبان های توسعه وب یکسان است).

برای شروع ساخت بانک اطلاعاتی روی منوی Databases همانند شکل زیر کلیک کرده و نام بانک اطلاعاتی را وارد کنید. انتخاب نام اختیاری است و بستگی به کاربر دارد. اما نام بانک اطلاعاتی نمی تواند با عدد یا حروف اشاره شروع شود و حتما بایستی با حروف A-Z شروع شود (حروف کوچک و بزرگ تفاوتی ندارد):

همانطور که در تصویر فوق مشاهده می کنید، با زدن منوی Databases پنجره ساخت بانک اطلاعاتی باز می شود. برای ایجاد بانک اطلاعاتی، در جعبه متن (تکست باکس) Create database نام انتخابی خود را وارد کنید (در شکل من نام mysite_dbase را انتخاب کرده ام). نکته دیگر تکست باکس Collation است که کد پیج زبان بانک اطلاعاتی را مشخص می کند. اگر سایت را برای کاربری خاص یا اپلیکیشن خاص نمی سازید، این گزینه را دست نزنید. اما اگر قرار است اپلیکیشن فارسی استفاده کنید، بهتر است از منوی کشویی این تکست باکس، با زدن مثلث برعکس گوشه آن، گزینه utf8_general_ci را انتخاب کنید. در پایان دکمه Create را بزنید تا بانک اطلاعاتی ایجاد شود. بانک اطلاعاتی ایجاد شده در لیست پایین تکست باکس نام بانک اطلاعاتی ظاهر می شود:

همانطور که پیکان قرمز رنگ نشان می دهد، بانک اطلاعاتی mysite_dbase ساخته شده و در لیست بانک های اطلاعاتی موجود در این برنامه اضافه شده است.

بانک اطلاعاتی تنها توسط کاربر آن قابل استفاده، ویرایش و اصلاح است. بنابراین لازم است که برای بانک اطلاعاتی خود یک کاربر تعریف کنیم و مجوزهای لازم را به وی اختصاص دهیم.

برای ایجاد کاربر بانک اطلاعاتی، مجددا در ستون سمت چپ برنامه phpmyadmin روی آیکون Home کلیک کنید (شکل زیر – آیکون خانه که با پیکان قرمز مشخص شده است) تا به صفحه اصلی برنامه برگردید:

حال در صفحه اصلی برنامه، گزینه User accounts را کلیک کنید تا برگه کاربران باز شود. سپس در پایین صفحه (پیکان قرمز رنگ) لینک Add user account را کلیک کنید تا پنجره ساخت کاربر بانک اطلاعاتی باز شود:

بعد از کلیک کردن لینک Add user account، پنجره زیر باز می شود که بایستی جعبه متن های مشخص شده با کادر قرمز را تکمیل کنید. اولین تکست باکس (جعبه متن) مربوط به نام کاربر است که در این صفحه من نام mysite_user را انتخاب کرده ام. تکست باکس دوم نام هاست است که می توانید آن را رها کرده یا بهتر است نام هاست را localhost تایپ کنید. دو کادر بعدی مربوط به رمز عبور کاربر بانک اطلاعاتی است. به خاطر امنیت بیشتر بانک اطلاعاتی و وب سایت خود، رمز عبور قوی و بیشتر از 8 حرف وارد کنید. مثلا من رمز عبور Mysiteuser17@@ را انتخاب کردم که ترکیبی از حروف بزرگ و کوچک، رقم و کارکترهای اضافه است. در کادر آخر رمز عبور خود را تکرار کنید.

بعد از تکمیل تکست باکس ها، حال نوبت تفویض مجوز به کاربر بانک اطلاعاتی است. برای اینکار، چک باکس Check all که با کادر قرمز در پایین عکس مشخص شده است، را تیک بزنید. بعد از زدن این تیک، بایستی تمامی تیک های ستون های پایین آن ظاهر شوند. بعد از مشخص کردن وضعیت مجوزها (تیک زدن) در پایین صفحه مرورگر خود، دکمه Go را بزنید تا کاربر بانک اطلاعاتی تعریف شود.

بعد از دیدن پیغام موفقیت تعریف کاربر، بانک اطلاعاتی شما ساخته شده و آماده بهره برداری است. حال نوبت نصب وردپرس است. توجه داشته باشید که در مراحل نصب وردپرس، به مشخصات (کردنشیال) بانک اطلاعاتی شامل نام بانک اطلاعاتی، نام کاربر بانک اطلاعاتی و رمز عبور آن احتیاج خواهید داشت. بنابراین بهتر است این مشخصات را روی یک تکه کاغذ یادداشت کنید.

آموزش دانلود وردپرس

بهترین انتخاب دانلود وردپرس از وبسایت سازمان وردپرس است. بهتر است جدیدترین نسخه آن را دانلود کنید. همانطور که قبلا ذکر شد، وردپرس یک نرم افزار متن باز و رایگان است. این بدین معنی است که فایل های ریشه و هسته برنامه کمپایل نشده اند و براحتی در دسترس بوده و قابل ویرایش است. پس بهتر است وردپرس انگلیسی را از سایت سازمان وردپرس دانلود کنید. علت قید کردن سازمان این است که فراموش نکنید پسوند سایت وردپرس org است و حتما از سایت اصلی دانلود کنید. سایت های فارسی و غیر فارسی زیادی وردپرس را برای دانلود عرضه کرده اند، اما این احتمال وجود دارد که پکیج برنامه را دستکاری کرده و کدهای مورد نظر خود را در بعضی از فایل های آن تزریق کرده باشند.

آموزش آماده کردن وردپرس

زمانی که وردپرس دانلود شد، شما یک فایل زیپ شده با نام wordpress-4.7.3 را خواهید داشت. البته عدد 4.7.3 ممکن است تغییر کند و نسخه های جدیدتری از وردپرس ارائه شود اما روند نامگذاری پکیج وردپرس به این شکل است. حال فایل زیپ شده وردپرس را در پوشه سرور لوکال خود کپی کنید.

سرور لوکال در مسیری که برنامه WAMPP را نصب کرده اید قرار دارد. معمولا این برنامه در درایو C در پوشه ای بنام WAMPP یا wamp64 در ویندوزهای 64 بیتی نصب می شود. این پوشه را باز کرده و پوشه ای بنام WWW را پیدا کنید. حال این پوشه را باز کرده و فایل زیپ وردپرس را در آن کپی کنید (مسیر پیش فرض: C:\wamp64\www)

در مرحله بعد فایل زیپ وردپرس را از حالت فشرده خارج نمایید. برای اینکار در ویندوزهای جدید (ویندوز 8 یا 10)، روی فایل زیپ کلیک راست کرده و گزینه Extract to wordpress-4.7.3 را بزنید. زمانی که فایل زیپ از حالت فشرده خارج شد و فایل ها در پوشه www کپی شد، پوشه wordpress-4.7.3 را باز کرده و نام پوشه wordpress را تغییر دهید و به نام وبسایت یا دامنه خود تغییر دهید. مثلا من نام پوشه wordpress را در زمان طراحی سایت دروس آسان به easy تغییر دادم. سپس این پوشه را cut کرده و یک پله عقب برگشته و در داخل پوشه www درج (paste) کنید. در این راهنما من نام پوشه را mysite گذاشته ام و در ادامه این مقاله از همین اسم استفاده می شود. اما شما باید آن را با نام سایت یا وبلاگ خود عوض کنید.

بعد از انجام این اقدامات، شما آماده نصب وردپرس و راه اندازی وب سایت یا وبلاگ خود هستید.

آموزش نصب وردپرس

برای نصب وردپرس، مرورگر مورد علاقه خود را باز کنید (توجه داشته باشید که در تمامی مراحل نصب و اجرای لوکال وردپرس، برنامه WAMPP Server بایستی در حال اجرا بوده و آیکون برنامه در گوشه سمت راست پایین دسکتاپ نزدیک ساعت همیشه سبز رنگ باشد). در نوار آدرس مرورگر خود آدرس زیر را تایپ کنید:

localhost\mysite

دقت کنید که کلمه mysite را با نام سایت خود عوض کنید. سپس دکمه Enter را بزنید. بدین ترتیب پنجره نصب وردپرس باز شده و اولین پنجره یعنی پنجره انتخاب زبان نصب را مشاهده خواهید کرد:

حال زبان فارسی را انتخاب کرده و دکمه Continue را بزنید تا به صفحه بعدی یا صفحه خوش آمد گویی وردپرس بروید:

در این صفحه اقلام مورد نیاز برای نصب وردپرس ذکر شده است که شامل مشخصات بانک اطلاعاتی و پیشوند جداول بانک اطلاعاتی است. لازم نیست در این صفحه کاری انجام دهید و کافی است دکمه Let’s go! را بزنید تا به صفحه بعد که معرفی بانک اطلاعاتی و کاربر آن است، هدایت شوید:

در این صفحه همانطور که در تصویر بالا می بینید، ابتدا نام بانک اطلاعاتی (Database Name)، سپس نام کاربر بانک اطلاعاتی (Username)، رمز عبور کاربر بانک اطلاعاتی (Password)، میزبان بانک اطلاعاتی (Database Host) و پیشوند جداول بانک اطلاعاتی (Table Prefix) وارد کرده و دکمه Submit را می زنیم تا به صفحه بعد برویم. توجه داشته باشید که این صفحه کلا در مورد مشخصات بانک اطلاعاتی است و نباید با مشخصات کاربر وردپرس که در ادامه نصب تعیین می شود، اشتباه گرفته شود. پیشوند جداول بانک اطلاعاتی به طور پیش فرض wp_ است، اما بهتر است بدلایل امنیتی و ایجاد اخلال در کار هکرها، عوض شود.

این صفحه به شما اعلان می کند که ارتباط بین وردپرس و بانک اطلاعاتی برقرار شده است و حالا آماده نصب هستید. بنابراین دکمه Run the install را کلیک کنید تا به صفحه بعد هدایت شوید. صفحه بعدی مربوط به مشخصات سایت است، همانطور که در شکل زیر می بینیم:

در این صفحه عنوان وب سایت یا وبلاگ (Site Title)، نام کاربری مدیر سایت (Username)، رمز عبور ورود به کنترل پنل مدیریت وردپرس (Password)، آدرس ایمیل مدیر سایت (Your Email) ثبت می شود. بهتر است رمز عبور از حروف بزرگ و کوچک، عدد و حروف خاص تشکیل شده باشد و تا زمانیکه نوار رنگی زیر آن سبز شد، به اضافه کردن حروف به رمز عبور خود ادامه دهید. همچنین در پایان گزینه ای برای مخفی کردن وبسایت از دید موتورهای جستجوگر تعبیه شده است که بهتر است تیک نزنید. حتی اگر این گزینه را تیک بزنید و اقدامات دیگری مثل درج در فایل robot.txt و غیره را نیز در نظر بگیرید، باز هم کرالرها و روبوت های موتورهای جستجوگر به شما سر می زنند، بخصوص دوستانی که اهل روسیه هستند. بنابراین بهتر است خودتان را به زحمت نیاندازید. بخصوص اگر می خواهید بعد از آنلاین کردن سایت خود، رتبه خوبی داشته و بازدید کننده و ترافیک زیادی جلب کنید. بنابراین مشخصات سایت را وارد کرده و دکمه Install Wordpress را بزنید تا به صفحه بعد بروید. بعد از کلیک این دکمه وردپرس نصب شده و پنجره ورود به کنترل پنل مدیریت سایت ظاهر می شود (شکل زیر):

همانطور که در تصویر می بینید، نام کاربری مدیر سایت بطور خودکار تایپ شده است. کافی است رمز عبور تعیین شده در مرحله قبل را وارد کرده و دکمه Log In را بزنید تا وارد کنترل پنل مدیریت سایت شوید:

تصویر فوق کنترل پنل مدیریت سایت یا وبلاگ را به زبان انگلیسی نشان می دهد. این اولین اجرای کنترل پنل است. بنابراین اگر مایلید به زبان فارسی کار کنید، در ستون مشکی سمت چپ، گزینه Settings و از منوی باز شونده جلوی آن گزینه General را کلیک کنید تا پنجره تنظیمات سایت ظاهر شود:

همانطور که در تصویر فوق با پیکان قرمز رنگ نشان داده شده است، بعد از کلیک منوی Settings>General به پایین صفحه رفته از جعبه کشویی گزینه های Site Language زبان فارسی را انتخاب کنید و سپس دکمه Save Changes را بزنید. بدین طریق کنترل پنل مدیریت سایت خود را فارسی می کنید:

این هم کنترل پنل فارسی مدیریت وب سایت. در تصویر زیر اجرای پایانی وب سایتی که ساختیم را مشاهده می کنید. به تصویر بالا که کنترل پنل مدیریت سایت است ادمین یا بک اند (Backend) وردپرس گفته می شود و فقط مدیر سایت و کسانی که وی تعیین می کند، به آن دسترسی دارند. تصویر پایین وب سایت یا فرانت اند (Frontend) وردپرس است و عموم کاربران اینترنت آن را می توانند مشاهده کنند.

خسته نباشید. شما توانستید در عرض 10 دقیقه یک وبسایت بسازید. حال نوبت درج محتوا و زیبا سازی وب سایت است که در مقالات بعدی بحث خواهد شد.

در صورت علاقمندی می توانید کتابچه آموزش گام به گام سایت ساخت با جوملا را از آدرس زیر دانلود کنید یا بصورت آنلاین مطالعه کنید.

اطلاعات تماس: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید.

برای مطالعه آفلاین مطلب می توانید کتاب تصویری آموزش گام به گام ساخت وبسایت با وردپرس را دانلود کنید.

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

وبسایت پلکسا به فروش می رسد. لطفا قیمت پیشنهادی و مشخصات تماس خود را از طریق فرم تماس با ما اعلان بفرمایید. در حال حاضر بازدید روزانه سایت حدود 15000 بازدید در روز و رتبه الکسا 2000 است.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا